Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 14:32:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Botox  (Pročitano 6354 puta)
08. Apr 2005, 12:52:13
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Da li deluje? Koliko je bezbedan?

BOTOX

Pokušali smo da istražimo ovaj svetski trend i odgonetnemo šta je botox procedura, koliko je
efikasna, koji su njeni rizici... Zapad je, naravno, bio polje našeg ispitivanja,
jer se tamo botox primenjuje već godinama, mada ni našim ženama
nije stran ovaj način eliminisanja bora

Kada klijentkinje uđu u frizerski salon Tejlor Ferguson u Glazgovu, većina njih traži više od šišanja i feniranja. Ovaj salon je među prvima u Britaniji na spisku svojih usluga nudio i botox proceduru. Popularnost, koju je stekao za veoma kratko vreme, bila je sasvim dovoljna da se među stalno zaposlenima nađu i lekari i medicinske sestre. Njihov primer ubrzo su sledili i brojni drugi saloni širom Britanije. Sada, čak i lanac apoteka "Boots", koje se nalaze po čitavoj Britaniji, nudi ovaj tretman. Bez obzira na to da li se radi o Kajli Minog, Liz Harli, Madoni ili "običnim" ženama, mnoge od njih kažu da su uradile ovu proceduru ili da razmišljaju da joj se podvrgnu. Patsi Kensit radi botox svakih šest meseci "da bi sprečila formiranje bora", dok pop zvezda Lulu smelo izjavljuje: "Pa, zar nisu već svi to uradili?"
Dakle, šta je zaista botox? Prečišćen i veoma razređen derivat botulinum toksina
A, koji je zapravo bakterija, uzročnik jedne od
najozbiljnih oblika botulizma, često sa letalnim ishodom. Kada se botox ubrizga u bore, privremeno parališe mišiće oko čela, očiju i obrva. Procedura je brza, bezbolna i ne zahteva operativni zahvat niti anesteziju, a košta između 225 i 525 evra, u zavisnoti od toga koji deo lica radite i koliko injekcija dobijate. Jedan tretman obično traje od tri do šest nedelja, uključuje oko 10 injekcija oko očiju, obrva i nosa a svaka procedura oduzima samo pola sata. Nervima je potrebno od tri do pet dana da bi se "zamrzli" i da bi efekti
procedure postali vidljivi. Botox deluje tako što se vezuje za neurotransmitere u mozgu koji mišićima šalju poruku da se pokrenu. Za nestanak paralize mišića potrebno je oko pet meseci, što znači da efekti tretmana upravo toliko i traju. S obzirom na to da botox deluje na selektivne oblasti, lekari su ga godinama
koristili u terapiji stanja uzrokovanih
preteranom aktivnošću mišića ili nerava, uključujući grčeve u vratu, bol, nevoljne tikove očima, hronično znojanje i nemogućnost zadržavanja urina. Godine 1987. kada je kanadski oftalmolog dr Džin Karuter primenio botox u lečenju pacijenata sa tikovima na licu, ova metoda se iz oblasti medicine
preselila u kozmetiku. Njeni pacijenti su primetili da ova terapija ne kontroliše samo tikove, već da uklanja i sitne bore oko očiju. Karuterova je potom sugerisala svom suprugu, dermatologu, da primeni botox kod svojih pacijenata radi uklanjanja bora. Lekarski bračni par je 1990. godine objavio izveštaj, u jednom medicinskom časopisu, o efektima nove metode uklanjanja bora. Tako je rođena nova kozmetička procedura.

Preuzimanje odgovornosti
Iako je imao zvaničnu dozvolu za medicinsku primenu još od 1988. godine, botox nije, sve do aprila ove godine, bio legalna metoda u kozmetici. Sve do ovog proleća, svaki lekar koji je u SAD-u primenjivao botox za uklanjanje bora, radio je to "na crno" i bio
apsolutno odgovoran za eventualne greške i posledice. Odluka državnog udruženja za medikamente da dozvoli primenu botox-a u kozmetici, povećala je i onako veliku prodaju i primenu ovog sredstva. Farmaceutska
kompanija "Allergan" koja proizvodi botox, doživela je neverovatan porast prodaje, od 25 miliona dolara 1993. godine do 310
miliona 2002. godine. Botox je danas najčešće primenjivan kozmetički tretman od strane svih hirurških i nehirurških procedura, kako u SAD-u tako i u Britaniji, a u Kanadi, SAD i Francuskoj njegova primena u
kozmetici potpuno je legalna. Ipak, Britanija nije sledila ovaj primer, kada je u pitanju upotreba botox-a u kozmetičke svrhe, pa se ova praksa tamo i dalje obavlja "na crno". Botox je još uvek lek koji se izdaje na recept i mogu da ga primenjuju samo lekari u
medicinske svrhe. To znači, da ukoliko nešto krene naopako u kozmetičkoj primeni, osoba koja je obavila tretman snosi posledice, a ne proizvođač. No, britanski lekari i plastični hirurzi veruju da je legalizacija botox-a
pitanje vremena.
Procenjuje se da 25.000 osoba u Britaniji, od kojih su 15% muškarci, uradi ovaj tretman, sa dozvolom ili bez nje. Neki od
najzaposlenijih hirurga izvrše i do 200
tretmana mesečno, a broj zainteresovanih pacijenata raste iz dana u dan.

Brige na duže staze
Kakva je onda budućnost botox-a? Pojedine teorije sugerišu da će se uskoro pokazati da je botox potencijalno opasan otrov koji, ako se koristi duži period, ostavlja posledice, često i užasavajuće (paraliza lica i teška oštećenja nerava). Zbog toga neki stručnjaci odbijaju da primene botox u kozmetičke svrhe jer smatraju da se radi o novom preparatu čije dugotrajne posledice još uvek nisu ispitane. S druge strane, nalaze se stručnjaci koji tvrde da ove sumnje nisu osnovane. Njihov argument je da se botox u poslednjih 14 godina koristi u medicinske svrhe u daleko većim količinama i daleko češće. U slučaju da postoji bilo kakva neželjena posledica, ona bi se do sada već ispoljila. Iako se radi o potencijalno smrtonosnom otrovu, botox injekcije ne mogu da ubiju. Za jedan tretman
upotrebljava se tek peti deo doze botox-a, a da biste se približili fatalnoj dozi, bila bi potrebna 100 puta veća količina. No, problem, smatraju stručnjaci, nije sam botox već njegova nestručna i često nelegalna primena. Injekcija možda zvuči kao relativno laka i
jednostavna procedura ali je, u slučaju
botox-a, jako bitno da osoba koja primenjuje tretman dobro poznaje anatomiju lica i da je obučena za nehirurške kozmetičke tretmane. Prevelika količina ili neubrizgavanje na pravo mesto može da uzrokuje brojne probleme. Spuštanje očnih kapaka i "dupla slika" najčešeće su posledice nestručne primene botox-a. Deo čela može da bude potpuno zategnut dok se ostatak lica normalno pokreće. Takođe, pacijent može ostati sa "začuđenim" izrazom lica, kada mišići povuku obrve previsoko ili da izgleda kao da ima "masku", jer mišići lica nisu sposobni da se pokreću, pa osoba ne može da izrazi svoja osećanja mimikom. Injekcija botox-a u vrat može da bude uzročnik otežanog gutanja ili čak nemogućnosti dizanja glave. Svi ovi efekti traju od tri do četiri meseca, ali bilo koja od ovih neželjenih posledica zastrašujuće je iskustvo za pacijenta. Oko 13% pacijenata koji su bili zadovoljni rezultatima botox metode, iskusili su nelagodu na mestu primene injekcije - glavobolju, crvenilo kože, bol lica, mučninu i simptome slične gripu, u prvoj nedelji nakon tretmana. I pored toga, oni ipak tvrde da je ova metoda daleko bolja i lakša od hirurškog fejsliftinga, koji zahteva opštu anesteziju i prate ga izraženi otoci, podlivi i nedelje oporavka.

Katastrofalni rezultati
Lin Frenks, dizajner enterijera, podvrgla se botox metodi nakon 4 godine življenja u Los Anđelesu. "Tamo je to masovna pojava. Pomislila sam, ako mogu svi, mogu i ja", kaže Lin. "Imala sam dva seta
injekcija u toku osmomesečnog
perioda. Efekat je bio pozitivan, a moje čelo je izgubilo sve ružne nabore. Rezultatima sam bila veoma
zadovoljna. No, treća procedura bila je užasavajuće iskustvo. U narednih 24 sata, moji očni kapci su se užasno spustili. Izgledala sam kao da sam preživela moždani udar! U ovakvom stanju provela sam cela dva meseca i tada sam izbegavala svaki kontakt sa ljudima. Ne moram ni da kažem da je sada botox metoda neprijatna prošlost za mene."

Srećni klijenti
Ipak, većina pacijenata izuzetno je zadovoljna rezultatima tretmana. Aleks Robins, 28-godišnja novinarka iz Londona, redovni je "konzument" botox metode. U toku prošle godine, uradila je to dva puta. "U poslednjih nekoliko godina, počela sam da primećujem sitne bore oko očiju i sve dublje brazde na čelu. Svesna sam da one nisu odraz mojih godina, ali sam pomislila da je bolje da se na vreme podvrgnem botox metodi i tako sprečim pojavu novih bora", kaže Aleks. "Izuzetno sam zadovoljna rezultatima i nisam primetila nove bore na svom licu. Nameravam da radim botox svakih šest meseci i odbranim se od bora dok god to bude moguće."

Prirodan izgled kao izbor
Pitanje da li je prevencija bolja od lečenja, izazvalo je novu naučnu debatu. Britanski lekari, koji godinama obavljaju botox
metodu, primetili su da se starosna granica njihovih pacijenata dramatično spušta. Pre pet godina, oni su uglavnom primali žene u 40. godinama života kod kojih su bore već bile formirane i vrlo izražene. Danas se u
njihovim ordinacijama sve češće pojavljuju 20-godišnje devojke. Ovaj trend očigledno ukazuje na želju za prevencijom koju lekari rado ispunjavaju. Injekcija botox-a, ubrizgana u "liniju mrštenja" kod 20-godišnje devojke, može da spreči formiranje duboke "brazde" u njenoj 27. ili 28. godini života.
No, pravo pitanje je, kakve će efekte imati primena anti-ageing tretmana na duže staze, pre nego što zaista ostarimo. Što se tiče bliske budućnosti, izgleda da će botox metoda postati još popularnija. Ako vam to deluje odbojno, uvek možete da izaberete prirodnu opciju sprečavanja nastanka bora. Nemojte se smejati, mrštiti, praviti grimase i starićete sa zategnutom kožom. Treća, svakako najprirodnija i najbolja, opcija jeste da uživate u životu i prihvatite bore kao najlepši "potpis" svojih godina koji ćete sa ponosom nositi na svom licu.

Slučaj 1
Ester Sautvel,
30, živi u Londonu
"Tretman uopšte nije bio bolan. Injekciju sam osetila samo kao ubod komarca. Takođe, nije bilo nikakvih podliva ili otoka, a jedina reakcija bilo je blago crvenilo lica koje se povuklo nakon 20 minuta. Lekar mi je rekao da 4 sata nakon procedure držim glavu uspravno, da je nikako ne savijam nadole. Vidljivu razliku u izgledu mog čela uočila sam nakon nedelju dana od tretmana i bila sam oduševljena njom. Nestale su sve bore! Sada sam potpuno sigurna da ću se ponovo podvrgnuti botox tretmanu kada za to dođe vreme."

Slučaj 2

Anželik Dejvi,
33, živi u Londonu
"Oduvek sam imala lepu kožu, ali su moj problem bore oko očiju jer se dosta mrštim i smejem. Odlučila sam da uradim botox pre dve godine i od tada ga redovno primenjujem, svakih 4 do 5 meseci. Nakon tretmana na licu mi se pojavljuju crvene fleke, ali se uvek povuku nakon pola sata. Obožavam to što mi se konačno, bez primene skalpela, pružila mogućnost da izgledam 10 godina mlađa. Verujem da ću raditi botox sve dok budem živa!"

Ako se odlučite za botox...

MORATE da znate:
+ Odluku o podvrgavanju botox metodi ne bi
trebalo da donosite prilikom prvog susreta sa lekarom. Neophodna je konsultacija tokom koje će lekar izložiti sve aspekte postupka, izvršiti detaljan pregled kože i upoznati se sa vašim opštim zdravstvenim stanjem.
+ Botox je sredstvo koje se izdaje na lekarski recept, a njegova primena uvek mora biti odobrena od strane kvalifikovanog lica.
+ Botox injekcije nisu preporučljive tokom
trudnoće jer još uvek nisu izvršena detaljna istraživanja o uticaju ovog sredstva na organizam trudnica.
+ Obaveza svakog pacijenta je da obavesti svog lekara o antibioticima ili nekoj drugoj vrsti
medikamenata koje uzima tokom botox metode, zbog mogućih uticaja na tretman.
+ Botox je zvanično ime toksina koji se proizvodi u SAD u američkoj kompaniji "Allergan". Britanske
verzije toksina nose naziv "Dysport" ili "Myobloc".

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

botox.bmp
(113.05 KB, 150x256)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 14:32:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.109 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.