Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:32:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Koji je najbolji tenk danasnjice po vama?
Leclerc
4.1%  (6)
Abrams M1A2
12.8%  (19)
Leopard 2A6 EX
35.1%  (52)
Challenger  2
2.7%  (4)
T90
39.2%  (58)
Typ 90
2.7%  (4)
Merkava Mk 4
3.4%  (5)
Ukupno glasova: 148
Idi dole
Stranice:
1 ... 16 17 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najbolji danasnji tenk  (Pročitano 30376 puta)
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 140
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
u vezi vihora- "ono" što se nalazi u vti nije cijeli prototip, već dio-  funkcionalno podvozje tenka vihor sa kupolom m84.
dvije kupole "vihora" su raspadom yu ostale u hrvatskoj, i postavljene su na 2 podvozja m84. tako da projekt vihor djelimično "egzistira" u obliku 3 križanca s tenkom m84.
90tih je vihor bio vrlo dobar tenk. danas je vrijeme pregazilo dobar dio tadašnjih rješenja, poglavito u vezi oklopne zaštite.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.53
mob
Nokia 
Sto se Vihora tice , tu si potpuno u pravu , vecina tih resenja bi danas bila prevazidjena , ali bi on sigurno bio mnogo bolja platforma za osavremenjavanje i od njega bi se mogao napraviti vrlo dobar tenk za danasnje vreme , sigurno bolji od najnovije varijante M-84 koju danas nasa ( srpska u mom slucaju ) vojska promovise ( ili hrvatska sa njihovom varijantom ) . Ako nista drugo promenljivi klirens bi mu omogucio da bolje dejstvuje u brdsko-planinskim podrucjima i da nadoknadi nedovoljnu elevaciju topa kada je to potrebno . Sto se oklopa tice , sigurno bi danas bio prevazidjen , ali bi sa poboljsanjima koje je danas dobila 84-ka Vihor sigurno bio za trecinu bolji . Sam motor ne bi bio nista novo , jer je motore koji su za njega bili pripremljeni konstruisala Zastava iz Kragujevca , tako da su motori u novom M-84 sada sigurno ako ne bolji , ono makar ravni onim koji su bili predvidjeni za Vihora .
« Poslednja izmena: 26. Avg 2007, 19:22:48 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Odakle ti ovo da je motor za Vihora konstruisala Zastava? Svi motori za M-84 za vreme SFRJ su pravljeni po licenci u FAMOS-u na Palama. Tako je i za V-46 TK1 koji je bio namenjen Vihoru. VTI je kasnije nastavio ispitivanje ovog motora i transmisije. Da li danas neka firma u Srbiji proizvodi ove motore, neznam.
Ovo bi trebalo da su slike prototipa Vihor koji je ostao u VTI

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

M-9X Vihor - prototip 1.jpg
(51.56 KB, 700x522)
M-9X Vihor - prototip 2.jpg
(27.4 KB, 640x452)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.53
mob
Nokia 
Motor koji je u M-84 je konstruisala Zastava , ne kazem da ga je proizvodila , vec je postojeci motor koji je bio u T-72 poboljsala , a kasnije je proizvodnju preuzela neka od firmi u SFRJ , tacno koja ne znam , ali znam da ga je doradila Zastava . Motor u T-72 je imao oko 700KS , a ovaj u M-84 oko 1000KS , ako se dobro secam , odavno nisam nista ponovo citao na tu temu , bacio sam se na druge vaznije stvari u zivotu . Kada ti se zivotno vazne obaveze nagomilaju , prva stvar koja trpi su hobiji , prvo njih iskljucujes jedan po jedan .
« Poslednja izmena: 26. Avg 2007, 20:55:44 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Motor na tenku M-84 ima oznaku V-46-6 i snagu od 780 ks i radjen je po ruskoj licenci. Na M-84A je motor V-46 TK sa snagom od 1000 ks. Ne znam koja firma je radila projekte dorade osnovnog motora (V-46 TK i V-46 TK1), ali mislim da to nije Zastava. Firma koja ih je proizvodila je kao sto sam i rekao, FAMOS sa Pala.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.53
mob
Nokia 
Sto se tice proizvodnje , sigurno si u pravu , sto se tice dorade , u onim clancima i knjigama koje sam ja procitao kazu da ih je uradila Zastava zajedno sa VTI-jem . Ako su autori lagali , lazem te i ja . Ali , to sada i onako nije bitno . Vazno je da je sada vojska ulozila pare , napravila osavremenjavanje i da je novi bolji tenk tu . Daj boze da krene izvoz , i da vojska dobije pare da ih nabavi u dovoljnom broju . Inace , ne znam da li ste prosle godine pratili javnu raspravu oko broja tenkova koji su nam potrebni . Na TV Pink Lazanjski je napao jednog potpukovnika da smo ostavili premalo tenkova , a na to mu je ovaj odgovorio : " Sta ce mi hiljadu tenkova , ako pola od njih ne mogu ni da isteram iz garaza i sa stajanki , jer su u kvaru . Bolje je trista ispravnih , nego hiljadu od kojih ne mogu da pokrenem ni trecinu " . Kad sam bio u vojsci , to je vazilo za mnoga nasa sredstva , od kamiona do naoruzanja . Nadam se da je danas situacija bolja i da ce nesto da se promeni . Neka novi tenk i osavremenjavanje lovaca budu dobar pocetak .
« Poslednja izmena: 26. Avg 2007, 21:43:27 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Cudi me da je Zastava, jer ona nije radila motore ni za automobile. Motore za zastavu je radila i radi jos uvek firma DMB iz Rakovice.
Sto se tice modernizacije (ne proizvodnje) tenkova M-84 u M-84AB1, bice dobro ako Kuvajt izabere nasu ponudu. Hrvatska takodje zeli posao modernizacije kuvajtskih M-84AB sa njihovom verzijom M-84D. Inace je ova prepravka M-84A u M-84AB1 skoro kao i prepravka u T-90, sto je vec bilo reci na forumu. Za nju je potrebno dosta strane opreme, koja mora da se uveze. O proizvodnji novih tenkova nema ni govora, osim mozda nekog sklapanja od delova kupljenim u inostranstvu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 140
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mislim da je motor za vihor razvijao famos, ali više nisam siguran. nasreću, i meni su vojska/tenkovi danas samo hobi, pa nisam dovoljno upućen.
glavna prednost motora i transmisije vihora bila je njihova kompaktnost. slična instalirana snaga na zapadu je zahtijevala najmanje 30% veći prostor u tenku, što je automatski vodilo u povećanje težine i druge probleme. autor/izumitelj te transmisije je za rata došao u hrvatsku i nastavio razvoj, tako da navodno danas postoji još bolje rješenje za degman.

dodatni oklop može samo dijelom umanjiti nedostatke osnovne konstrukcije i ne može se "lijepiti" unedogled, jer predstavlja opterećene hodnog dijela tenka koje nije predviđeno osnovnim projektom(govorimo o vihoru/m84)
« Poslednja izmena: 26. Avg 2007, 22:30:49 od azem »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aries
Pol
Poruke 133
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
pozdrav @vlado, interesuje me tvoje stručno mišljenje o sovjetskoj verziji samohodnog topa IT-122 baziranog na T-55. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 16 17 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:32:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.261 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.