Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Što sve trebate znati o dojenju  (Pročitano 7266 puta)
24. Apr 2007, 09:40:09
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Što sve trebate znati o dojenju

Normalno terminsko novorođenče ima dobro razvijeni refleks sisanja i gutanja. Majci je za uspješno dojenje potreban refleks otpuštanja mlijeka kojeg pokreće novorođenče dodirom majčine bradavice. Osjet se prenosi u hipofizu, a tamo se izlučuje hormon oksitocin. Oksitocin se krvnim optokom vraća u dojku i potiče mioepitelne stanice oko mliječnih alveola i vodova na stezanje i izbacivanje mlijeka.


Dijete se može dojiti po fiksnom rasporedu ili na zahtjev

Istodobno oksitocin uzrokuje kontrakcije maternice, pospješuje izbacivanje posteljice i zaustavljanje krvarenje. Primalje su davno običavale da odmah po porodu stave novorođenčad na dojke majke kako bi potaknule ekspulziju posteljice i zaustavile krvarenje iz maternice.

S prvim djetetom uhodavanje refleksa otpuštanja može potrajati i do 2 tjedna, i, katkada, biti praćeno grčevima u trbuhu (istim mehanizmom kojim se kontrahira maternica). Kod uhodanog dojenja nekim majkama mlijeko poteče na samu pomisao da bi dijete trebalo nahraniti ili na neki zvuk od strane djeteta.

Dijete se može dojiti po fiksnom rasporedu, obično svaka 4 sata, ili na zahtjev. Napredovanje na tjelesnoj težini jedini je objektivni pokazatelj da li se dojenče dostatno hrani. Plakanje i spavanje ne moraju nužno značiti glad, odnosno sitost. Sva dojena djeca trebaju dodatne vitamine. Dojenje je aktivnost koja majci pruža veliki stupanj psihičkog zadovoljstva, iako nema objektivnih dokaza da su umjetno prehranjivana djeca bilo nutritivno, bilo emotivno zakinuta.

Praksa hranjenja dojenčadi uvelike je u zadnje vrijeme bila podložna modi. Međutim, dojena djeca manje obolijevaju od gastroenterokolitisa, ekcema, pretilosti, hipokalcijemije i hipermatrijemije. Zaštita od infekcije nije samo posljedica sterilnosti majčinog mlijeka, nego i lučenja IgA protutijela u mlijeku te faktora koji potiču laktobacilus kao glavnu crijevnu floru.


Dijete bi trebalo dojiti barem do 4. mjeseca, a poželjno je i duže

Nakon što smo se kraće vrijeme zanosili nadom da se dojenjem može prevenirati alergija, danas znamo da se alergija na kravlje mlijeko, ekcem i astma mogu odgoditi do dobi od 3-6 godina, ali se alergija niti njezina prevalencija u populaciji time ne daju bitnije reducirati. Preduvjet je da majka isključivo doji barem 4, a poželjno i 6 mjeseci (2), ali to je poznato i od ranije.

Najvažnije preporuke za zdravu dojenčad

Veliki broj raznih istraživanja sumiran je u dokumentu o prirodnoj prehrani Američke akademije za pedijatriju (3). Ovdje skraćeno navodim najvažnije preporuke za zdravu dojenčad:

- zdravo novorođenče treba odmah po porodu kožom uz kožu pribljubiti uz majku – novorođenče se briše, određuje se Apgar i obavlja prvi pregled dok je na majci, a zatim, već u prvih sat vremena, dobije prvi podoj;

- ne davati vodu, glukozu, umjetno mlijeko;

- dudu ne davati dok se ne uhoda dojenje;

- u prvim tjednima uhodavanja dojenja broj obroka tebao bi biti od 8-12 u 24 h, ponuditi dojku na prvi znak gladi (plač je kasni znak);

- nakon što je dojenje uhodano, treba nastaviti s oko 8 obroka dnevno;

- pad težine od više od 7% u odnosu na porođajnu težinu u prvih 5 dana ukazuje na neadekvatno hranjenje;

- isključivo dojenje preporučuje se tijekom prvih 6 mj. života, nastavak dojenja barem do dobi od 12 mjeseci, a iza toga prema želji djeteta i majke, te nema objektivnih pokazatelja razvojnih problema zbog produživanja dojenja do u treću godinu života;

- u prvih 6 mj. isključivog dojenja ne dodavati vodu, čaj, sokove ili 'pojačavati' prehranu drugim dodatcima, jer to istiskuje majčino mlijeko i njegove protektivne efekte;

- vitamin K dodaje se u dozi od 1 mg i.m. nakon prvog podoja u rodilištu, vitamin D u dozi od 200 i.j. dnevno s početkom u prva dva mjeseca života, željezo od dobi 6 mjeseci, fluoridi od dobi 6 mj., ali ovisno o količini u pitkoj vodi, hrani i pasti za zube;

- majka i dojenče trebali bi spavati u blizini.

Kontraindikacije za dojenje su:

- klasična galaktozemija;
- neliječena otvorena tuberkuloza u majke, HTLV-I, HTLV-II i HIV infekcija u majke;
- herpes na koži dojke;
- majka uzima droge, citostatike, antimetabolite, radioaktivne dijagnostičke ili terapijske pripravke. Nije apsolutno zabranjeno, ali pod svaku cijenu treba izbjegavati pušenje i alkohol – alkohol se smije popiti u društvu u socijalnoj dozi, no podoj bi potom trebalo odgoditi za najmanje 2 h.


Dokazano je da dojena djeca manje obolijevaju

Nakon otprilike 1 milijun godina gotovo isključivog dojenja čovjekovog podmladka, u prošlom je stoljeću došlo do masovnog zaokreta prema umjetnoj prehrani, kojeg je omogućila tehnologija pripreme odnosno proizvodnje adaptiranih umjetnih formula na bazi kravljeg mlijeka, a istovremeno se, pod utjecajem raznih 'modernih' ideologija i režima, u žena širio osjećaj da se nedojenjem oslobađaju, a dojenjem poružnjuju, gube na društvenom ugledu ili ograničavaju u proizvodnim aktivnostima.

Danas smo svjedoci povratka korijenima, no bojim se da se i danas opet gubi prava mjera. U tim povijesnim zanošenjima, u žena se gubi osjećaj osnovnog instinkta i dodira s prirodom i njihovim djetetom. U stvari, možda će najbolje učiniti one majke, koje niti ovaj, niti neki drugi tekst s uputama što bi to trebale znati, a u zadnjih milijun godina možda nisu znale, neće pročitati, odnosno staviti ispred znanja kojeg su od iskona prirodne vlasnice.

Tek kada to znanje prepoznaju, mogu razumjeti i koristiti stručne preporuke na pravi način.

Izvor: Tportal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Da li je dojenje na javnom mestu nepristojno



Kampanja koja propagira važnost dojenja u prvim mesecima života bebe uspela je poslednjih godina da ubedi mnoge majke da je od lepote njihovih dojki mnogo važnije zdravlje deteta.

Tako industrijska proizvodnja veštačkog mleka za bebe beleži blagi pad, jer je sve više majki koje doje. Medjutim, nije baš sve tako idilično.

Kada gladna beba zaplače kod kuće majka će obrisati dojke vodom ili fiziološkim rastvorom, uzeti dete u naručje i podojiti ga. Ali, šta uraditi kada beba ogladni na ulici, u gradskom prevozu, na plaži...

Da li je dojenje na javnom mestu nemoralno i nepristojno?

Mnogi smatraju da je to egzibicionizam i kršenje javnog reda i mira koje bi trebalo sankcionisati. Tako je jedna žena čak doživela da je komšija prijavi policiji jer je dojila bebu u vlastitom dvorištvu!

Da li je "nepristojna" majka i odgovarala za ovaj "prekršaj" nije poznato, ali činjenica je da ima ljudi kojima taj prizor ne prija.

Zato, ukoliko vaša beba zaplače na javnom mestu, nemojte se ustručavati i svakako je nahranite, ali se potrudite da ne bude upadljivo i da drugima ne "bode oči". Potražite mirnije mesto sa manje ljudi, jer će to prijati i vašoj bebi koja će svakako bolje jesti u miru i tišini, ali ako nemate gde da se sklonite, ne libite se da dete "nahranite" i tu gde ste se zatekli.

To što ćete malo otkriti grudi radi dojenja, nije nemoralan čin, osim ako se ne raskomotite toliko da ste polugoli. Takodje se trudite da na sebi imate praktičnu garderobu (košulju koja se lako raskopčava, na primer), kao i brushalter dizajniran u tu svrhu.

Izvor: MTS-Mondo
« Poslednja izmena: 16. Maj 2007, 11:28:18 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Dodatak:

- Ručno izdajanje (izmlazanje dojki) - Marmet tehnika Link

- Pohranjivanje i čuvanje majčinog mlijeka Link

- Kada nastaje potreba za izdajanjem tj. kada je ono zaista potrebno ili neophodno? Link

- Prednosti dojenja od A do Ž Link

- Alergije i dojenje Link

- Kada ne dojiti ili što ne raditi dok dojite Link

- Dojenje i seksualnost Link

- Dojim! Smijem li na dijetu? Link

- Nalaženje dobre pomoći za dojenje Link

- Povratak na posao – što s dojenjem? Link

Hvala Machakz  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia the best
U Srbiji nizak procenat majki koje doje bebe



Procenat majki koje doje svoje bebe i dalje je neočekivano nizak uprkos stavovima stručnjaka da je majčino mleko najbolja hrana za novorodjenčad, upozorava Udruženje "Roditelj, povodom Svetske nedelje dojenja.

Podaci iz prethodnih godina pokazuju da je u Srbiji manje od 20 odsto majki svojim mlekom hranilo bebe, navodi se u saopštenju.

Svetska asocijacija za promociju dojenja (WABA) tokom ovogodišnje Nedelje dojenja, koja se obeležava od 1. do 7. avgusta obeležava se u 120 zemlja sveta, ukazaće na značaj ranog početka dojenja bebe koje je poželjno najkasnije sat od rodjenja. Takvo ponašanje, navode stručnjaci, može da sačuva život milion beba.

Udruženje "Roditelj" apelovalo je na sva porodilišta u Srbiji da "odmah po rodjenju stave bebu tamo gde joj je najlepše - na majčine grudi".

Cilj ovogodišnje akcije Udruženja Roditelj "Dojite s ponosom" je informisanje trudnica i majki o prednostima dojenja kao najboljeg i najzdravijeg izvora hrane za novorodjenče, ali i o dojenju u javnosti za koje, kako se navodi, u Srbiji još važe brojne predrasude.

To udruženje oraganizovaće u subotu, 4. avgusta, na Zemunskom keju u Beogradu "najveći i najlepši zajednički ručak za bebe koje se hrane majčinim mlekom".

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.