Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:01:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je dobrota?  (Pročitano 8242 puta)
23. Apr 2007, 10:27:40
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Dobrota je pozitivna osobina, odsustvo zla ili pokvarenosti i izražava se u delovanju korisnih i dobrih dela prema drugima…
Dobrota uključuje milosrđe i istinu…
Dobrota je izraz LJUBAVI…
Mudrost i pravednost su prožete dobrotom ali dobrota ide iznad pravednosti…
Dobrota ima snagu da pokrene čoveka da radi ono što je dobro i korisno za druge…

Dobar čovek je pravedan, nepristrasan, iskren i moralno ispravan ali je takođe i topao, osećajan, ima razumevanja, saosećajan je ….On STVARNO brine za ljude.
On traži nacine i prilike da ispolji ljubaznost i dobrotu i obzirnost i to voljno i žarko pomažući onima kojma je pomoć zaista potrebna. Dobrota je u suprotnosti sa striktnim držanjem pravila ili stavova koje može uciniti čoveka tvrdim i bezosećajnim….
Dobrota je iznad pravde u tom smislu što ljudi mogu poštovati nečiju ispravnosti i diviti se nečijoj principijalnosti, ali oni neće biti pokrenuti da se žrtvuju za njega….

Dobar čovek je aktivno zainteresovan za druge, radi nesebično za druge ne očekujući nagradu ili specijalan tretman…
Njegovo nesebično davanje SEBE privlači SRCA drugih i ono čini da ce te osobe želeti da učine nešto za tu osobu….
“Imajte naviku da dajete i ljudi će vam davati …..”

Mislim da je normalno dobiti nešto ako nešto činimo, nije to sebično .Sebično je ako pre nego što učinimo nešto imamo osmišljen plan i nameru da time nešto postignemo u svoju korist da kasnije to iskoristimo za protivuslugu ili za neki način prečutne ucene., to je sebično, da naplatimo svoje usluge ocčkujuci ne samo zahvalnost .Zahvalni osmeh, to je tako prirodno, nije to korist .
Svi imamo ego, ali ne znaci time da moramo biti egoistični. Mi ga možemo svesno kontrolisati i  ukoliko ne nanosimo štetu drugima onda to ni nije sebično.Mislim da prava sebičnost mora naneti štetu , pre ili kasnije....

Dobrota uključuje i ISPRAVNE MOTIVE ...... znaci ispravna dela iz ispravnih motiva.
Nije dobrota ako se dobrim delima pokriva loša namera.

Dobrota ne očekuje ništa za uzvrat , ne očekuje da bude cenjena, sama je sebi cilj,
(mada je tesko da moze proci nezapažena i da je neko nece ipak ceniti, hoce onaj koji je prepozna i shvati kao takvu....)


izvor (meni nepoznat)
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Da- sve to lepo zvuci. Znam osobe koje su ceo zivot provele u dobrocinstvu i lepo im bilo a znam i one gde im je svako dobro zlim vraceno.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
negdje sam pročitala,a i razmišljajući iz vlastitog iskustva i iskustva ljudi meni bliskih došla i do zaključka da je to istina,da je dobrota vrhunski ljudski kvalitet.

i mislim da ne postoji ništa što može biti prije nje,niti iznad nje,niti vrijednije od nje.

u svijetu u kojem je gomilanje znanja i vještina imperativ,
zaboravlja se da inteligencija(koju mnogi precenjuju)lišena dobrote vrhunsko zlo.ona postaje kavez za onog koji je posjeduje.uporedo sa inteligencijom trebalo bi njegovati i dobrotu,da bi nam znanje koje imamo bilo na službi i nama i ljudskom rodu.da se ne bi okrenula protiv nas samih i ljudi uopšte.

tužno je posjedovati sva znanja ovoga svijeta,britkost uma,lucidnost razmišljanja,a nemati osjećaja za druge,osjetljivost na patnju i nepravdu i želju da se negira zlo.
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Life is a bitch, and then you Die...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 433
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 6070
zato kazu: cini dobro da bi ti se vratilo dobro...
IP sačuvana
social share
Well, the Force will be with you, Always!
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 959
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Ja znam da sam dobra. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Zna se da postoje UNIVERZALNO DOBRO I ZLO... samo je sada drugi problem što ljudi usled svoje urođene nesavršenosti i sklonosti naginjanja ka zlu ne vide jasno tu granicu ili ne žele da je vide i to što se naše shvatanje tih pojmova razlikuje, time se ne menja suština...
I nije bitno šta je za nekoga dobro ili zlo, već treba razmišljati o tome , ako neko želi biti čovek  i analizirati svoje postupke, htenja, motive i ukoliko poznaje suštinu osobina po kojima se može definisati zlo i ukljući i svoju savest , sposoban je znati šta je zlo, a šta dobro, mozda ne 100% objektivno, ali može uspeti u tome. Ali to je u slučaju samo ako želi biti DOBAR i ako su mu bitne prave vrednosti, onda će se truditi da zna da definiše zlo,da ne bi prešao na stranu zla.
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Samsung S8
Ja cinim dobre stvari i u istima preterujem....Previse sam dobar,sto mi se obilo i par puta o glavu....ali cini dobro i vratice ti jos bolje... Smile
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
uvijek se puno razmišljalo o pojmu dobra i zla kroz čitavu istoriju ljudskog roda.
sjajne su knjige,čitavi tomovi,napisani o tome.sa kojeg god hoćete aspekta.

kažu,a nije mi teško da povjerujem(dovoljno mi je da krenem od sebe)da je zao postupak čovjeku urođeniji, nego što je to slučaj sa dobrim postupkom.
zlo je,po mišljenju mnogih,čovjeku- refleks.
upravo zbog,kao što je liv rekla u prethodnom postu,njegove urođene nesavršenosti i sklonosti ka zlu...koja je,čini mi se urođena.
zlo je lako i prirodno za napraviti i učiniti.

dobro nije očigledno kao zao postupak.
dobro,često,izgleda kao kap u moru naspram zla koje uvijek veliko i sjajno,toliko sjajno i moćno da mu ljudi naginju.
ali i u duhovnim sferama vlada zakon akcije i reakacije.
tako da se u tom smislu,dobro ne bi smjelo potcjenjivati.

dobrota traži veličinu duhovnu,traži rad,kako na sebi,tako i u materijanom-fizičkom svijetu koje je nesavršeno.
propocionalno onoliko koliko i ljudska priroda.

čovjek je lijen činiti dobro.
u tome je tajna njegove nesavršenosti.
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Највиша доброта је води налик,
Помаже свему и тихо тече
Местима презреним од људи,
Али баш таква, блиска је природи пута.
Лао Це
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Fenix

Zodijak
Pol Žena
Poruke 1231
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Samsung 
Ja sam "nazalost" dobra.
IP sačuvana
social share
Fenix
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:01:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.