Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:27:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Procena ljudi na osnovu izgleda  (Pročitano 10350 puta)
19. Apr 2007, 09:43:04
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Predrasude su vrsta emocionalnog obrazovanja koje se stiče rano u životu, uslovljavajuci reakcije koje je tesko u potpunosti otkloniti, cak i kod odraslih ljudi koji su svesni koliko grese.
Emocionalno, predrasude se stvaraju u detinjstvu, dok uverenja koja ih opravdavaju nastaju kasnije.



Mnogi se ježe podele ljudi na kategorije plavuši i crnki, debelih i mršavih ili pak visokih i niskih. Iako je teško priznati, većina procenjuje ljude po izgledu.
Kad netko spomene običnog zaljubljenika u kompjutere ili još više programera, odmah se stvara slika neobrijanog muškarca s naočarima. Retko će ko pomisliti na neku ženu ili pak radoznalo dete. Samo jedan površan pogled na spoljašnost dovoljan je za procenu osobe iako se na taj način dolazi do iskrivljene predstave o njoj. Svakodnevno se odvija isti postupak među ljudima.
Međutim, predrasude predstavljaju jednostavno uopštavanje koje nekad može biti i korisno. Zamislite da vam netko nudi dve jabuke, jednu crvenu i jednu zelenu. Koju biste uzeli? Naravno, priklonićete se generalizaciji i uzeti crvenu. No, uopštavanje po izgledu ljudi može biti jako štetno.
Stereotipiziranim ljudima društvo često nameće ulogu i oni se tome prilagođavaju.
Lako je sresti plavušu koja se stalno glupavo smeje i crnku koja vodi glavnu reč. Onaj ko ih želi naći upravo takve naći će ih jer ih ima. One druge istoga izgleda možda neće ni primetiti ili će ih smatrati izuzetkom. Najčešće su žene na meti stereotipa i to posebno ako je reč o boji kose, telesnoj građi, a još više ako im se i zanimanje uklapa u postojeće predrasude. Svuda nas već postoji pravilo: maneken-ka = glupača.
I ne samo glupača. Možemo dodati još nadimaka kao «lutka iz izloga», «lepa dok ćuti», »sponzoruša», «hodajuća barbika» i što već ne. I retko će ko imati poverenja u takvu osobu. Ipak, lepše žene bolje prolaze, naročito na intervjuima za posao, pogotovo ako je reč o poslu koji zahtjeva direktan kontakt sa strankama kao recepcionerke, službenice, televizijske voditeljke i sl. Ipak, u drugim poslovima, gdje se vrednuje profesionalnost, sposobnost i iskustvo, lepota ne pomaže.
U takvim poslovima lepe žene se ne shvataju ozbiljno, iako je i to daleko od stvarnosti.
Ali zašto onda još uvek pričamo viceve o plavušama?
Jesu li one zaista tako glupe da su postale glavna tema zezancije? Nisu, to se događa jer dopuštamo da nas stereotipi izlude. Plava kosa se povezuje s nežnošću, naivnošću i nevinošću, a sve se to svodi na glupost pa je umesto nabrajanja sličnih osobina lakše reći «glupača». I plavuše su se tome prilagodile pa se sve više smeju vicevima i prihvataju šalu nasvoj račun.
Što se tiče telesnih proporcija, često debljinu povezujemo sa zlobom. To je najizražajnije kod dece predškolskog uzrasta. S debelima se nitko ne želi družiti pa su takva deca izožena ruganju i vređanju od mršave dece. Zato se debela deca povlače u sebe s velikom željom za osvetom, ali i strahom. Budući da emocionalne rane u tom uzrastu teško zarastaju, celog života će ih pratiti manjak samopouzdanja, a sve to zbog negativne generalizacije zvane stereotip.
Još iz doba naših predaka je vredelo pravilo da su debele žene iz bogate porodice jer se dobro hrane, dok su mršave žene bile oličenje bede i siromaštva. Danas vredi suprotno pravilo: debela žena ne drži do sebe i svog izgleda, neuredna je, dosadna i neodgovorna. Iako u manjoj meri od žena i muškarci su na meti stereotipa. Kad vidimo čoveka od sto
pedeset kila, bez majice, sa stomačinom koja visi preko pantalona, okarakterisaćemo ćemo ga kao lenštinu koja po ceo dan leži s bocom piva. Visoki crnokosi muškarac je prema zakonu stereotipa odlučan, preduzimljiv  i emocionalno stabilan, dok je niski plavokosi  nepovjerljiv, slabić i nesposobnjaković, a uz to još i laže.
Eto, kao što muškarci vole nežne plavuše, tako i žene vole visoke crnokose. Nije to neko nepisano pravilo, to je jednostavno tako u većini slučajeva.
I, što reći za kraj? Kad kupujete parfem, što na kraju odnosi prevagu: izgled bočice ili miris? Naravno, miris. E pa, treba primeniti isti postupak na ljude. Ipak, nije sve u iz-
gledu. U glavi je mnogo više.

IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 9677
Zastava Wien
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
Hteli da priznamo mi to ili ne ali prvo nam izgled padne u oci

pa tek onda " miris" iz bocice....

samo sto neko ostane pri izgledu i ne potrudi se 

da virne malko i unutra......
IP sačuvana
social share
Ne cini drugome ono sto bi zeleo da drugi ucine tebi.

Njegov ukus mozda nije isti.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
stereotipi ne bi bili to shto jesu da u njima nema bar malo istine . dodushe ,ponekad se ljudi uklope u jedan stereotip iako realno nisu takvi . recimo - plavushe su obichno pametnije od crnki ,ali se namerno prave da su glupave (pogotovo ako su lepe) jer im je ponekad tako lakshe u zivotu ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 4372
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Ja sam plava , ne pravim se nishta ni ovako ni onako jednostavno sam plava Smile . A ljudi me dozivljavaju kao plavusu i ne mogu nista da promenim. Muskarci vole plavuse Smile ali vise me vole zene Smile bar mozda vise pokazuju to . Lezbosi su ludi zamnom. Mozda zato sto imam pomalo baby face ili se meni cini Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
off je obrisan
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mnogooooo dobra. . . . .

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 1841
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
U ocima se sve vidi...dobro ili zlo...i oci nekada umeju da dosta kazu o osobi... Smile
Ja sam "nezna plavusha" Smile Smile Smile
Ali naravno,karakter je bitan,osobine,ponasanje...izgled igra ulogu ali ne presudnu.
IP sačuvana
social share
Mudra zena ne kaze sve sto misli,ali misli sve sto kaze...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Life is a bitch, and then you Die...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 433
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 6070
U ocima se sve vidi...dobro ili zlo...i oci nekada umeju da dosta kazu o osobi... Smile
Ja sam "nezna plavusha" Smile Smile Smile
Ali naravno,karakter je bitan,osobine,ponasanje...izgled igra ulogu ali ne presudnu.

skroz u pravu

sasvim logicna stvar je da prvo izgled upadne za oko pa onda sve ostalo... e sad tu je druga stvar sta prvo od izgleda zapadne za oko, da li oci, kosa, lnija itd...

na osnovu igleda moze da se pretpostavi kakva je osoba u pitanju, ali tek kada se izmene nekoliko recenica moze da se zna ono pravo...

zar ne?
IP sačuvana
social share
Well, the Force will be with you, Always!
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Never a dull moment...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1374
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 3510i

Iako je teško priznati, većina procenjuje ljude po izgledu.


You've got that right!
Ziva istina...
I ja sam takav, znam samo jednu osobu koja je zaista i lepa i pametna, a kao licnost kompletna...
Kada vidim nasminkanu plavusu prvo sto pomislim je da je glupa...
Kada vidim mrsavu devojku u NS-u obucenu pankerski, prvo sto pomislim je da je zavisna od heroina...  Smile
IP sačuvana
social share

And there comes a time
When You, when You oughta know
And there comes a time, so quit
So quit all that running!

The fire in the sky
Or the dead at your door...
Stay Free!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
SonyEricsson k310i
Nikad spoljasnjost ne moze da pokaze sta je unutra u coveku.Ali zalosno je koliko neki vise daju na trulezno svoje telo nego na vecnu svoju dusu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Jeste Joco, ali mi ovde pričamo o prerasudama, ne o telesno duhovnim relacijama.
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:27:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.