Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čuvajte vid i zdravlje očiju dok radite na računaru  (Pročitano 5806 puta)
17. Apr 2007, 22:20:37
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Čuvajte vid i zdravlje očiju dok radite na računaru
Koristite prigušeno osvetljenje. Ekran računara emituje svetlost, pa bi zbog toga svetlo u sobi trebalo da bude slabije
Zamislite da duže vreme držite ruku uspravno ispred sebe i da je ne mrdate. Posle nekoliko minuta ruka će vas zaboleti i jedva ćete čekati da je spustite. Istom takvom naporu izloženi su očni mišići kada duže vreme gledate u monitor računara. Od 60 do 90 odsto ljudi koji koriste kompjuter pate od nekog oblika naprezanja očiju.

NAPOR - Stalno naprezanje može da pogorša vid, vrat i ramena se koče, a uskoro počinjemo i da se gojimo, muči nas glavobolja. Osim toga, za vreme rada na računaru pliće dišemo, što dovodi do nakupljanja mlečne kiseline u telu, a vidno polje se smanjuje zbog prevelikog fokusiranja na monitor.

Dobro je znati kako uz neke jednostavne metode možete da sačuvate vid i zdravlje svojih očiju:

Povremeno skrenite pogled od monitora. Fokusirajući se na neki udaljeni predmet istežete očne mišiće, što je odlična vežba. Ako se nalazite u malom prostoru ili onom bez prozora, možete na vrh računara da stavite malo ogledalo i gledate u njega.

Pravilno postavite monitor. On bi trebalo da bude udaljen 45 do 60 centimetara od očiju.

Koristite prigušeno osvetljenje. Ekran računara emituje svetlost, pa bi zbog toga svetlo u sobi u kojoj se nalazi računar trebalo da bude slabije.

Minimalizujte sunčev refleks. Refleks sunčeve svetlosti na monitor takođe može znatno da ošteti vid. To ćete najbolje sprečiti ako ekran okrenete od prozora ili na prozore stavite žaluzine ili zavese.

Naprezanje očiju ćete smanjiti i ako svakih sat vremena napravite petominutnu pauzu. Protegnite se, udahnite duboko nekoliko puta, prošetajte, popijte vode i probajte da se opustite.

Trepćite što češće. U prostorijama s računarima vazduh je vrlo suv, pa morate da pazite na vlažnost očiju.

Sednite tačno ispred računara. Ako ste nagnuti ulevo ili udesno, bespotrebno ćete izlagati oči i vratne mišiće dodatnom naporu.

Izvor: 24sata
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
 Hvala,meni ovo znači jer ponekad stvarno preteram pored kompa...
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

xxxx

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 410
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
oci salju do mozga 120 slicica u sekundi a dovoljno je 15-16 da se ne bi primetila razlika. znaci idealno je podesiti monitor na 90 ili 80 hz.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
 Podesio!  Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


What goes around, comes around...

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1294
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N73 МЕ
Касно, већ носим наочаре
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 4670
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple iNat
Касно, већ носим наочаре

Stručnjaci kažu da ni suncobran ne pomaže. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Nek ostane prazno

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3821
Zastava Bosna i Hercegovina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
SonyEricsson C902
E ja visim nad kompjuterom
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Samsung S8
Ovo stavarno moze da mi pomogne....
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
 Dejo nisi jedini  Smile
Ja ću da kupim Tft monitor-on bar ne zrači uopšte a nije mnogo skuplji-19cm košta oko 14000
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 61
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Jedno je zracenje, shto se tiche elektromagnetnog.
TFT monitori mnogo, neuporedivo manje zrache od klasichinh CRT monitora.

Ali ..
Nije to jedini problem monitora. Dugotrajno gledanje u monitor mozhe svashta da izazove.
Od trenutnih problema tipa "ulenjeno oko"(zaboravio sam kako se to zove, kada se izgubi elastichnost sochiva, pa onda oko usporeno zoomira predmete, brzo se umara) pa do trajnih problema, povecanje, smanjenje dioptrije!!
To se sve deshava zato shto duzhe vreme gledamo u jednu tachku(rastojanje se ne menja pa se onda oko navikne na to), a efekat mozhe da se poveca i ako je prostorija zamrachena a samo monitor upaljen!!!

Tako da ako vec imate potrebe da sedite dugo pred racunarom onda ustajte na svakih 20-30min , gledajte recimo kroz prozor u udaljena mesta, pa onda u blizha mesta opet i sve tako da istegnete misice oka, onda se umite i polako istrljajte ochi blago toplom vodom i slichno!! Pauze obavezno!!Pomazhe 100%!!!

NI ja o tome nisam vodio racuna pa sam recimo ceo zimski raspust proveo izpred kompjutera(oko 20 dana krenem ujutru oko 9 pa dorucak ispred kompa i rucak i vecera isto ispred kompa sve bez pauze) i legnem oko 3-4 ujutru a ochi me odkidaju od umora. I onda prvih 3-4 dana u shkoli nishta nisam video, sve mutno, neke senke, beli zechevi i slichno, ali dobro je da imam dobre ochi pa nisam trajno ostetio vid!Morao sam da smanjim komp na 20-30 min-a dnevno!

Ne zezajte se sa vidom, ipak to je najkorisnije chulo koje imamo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.