Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:27:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Akcelerator za nadsvjetlosne brzine  (Pročitano 2707 puta)
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Samsung S8
Svaka cast Petrus.... Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 33
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Smile ne bih se slozio da je einsteinova teorija relativiteta totalna zabluda (barem ne u fizikalnom smislu, filozofsko tumacenje prepustam tebi Smile ). to je jos uvijek samo teorija, dakle daleko od toga da je prihvacena kao zakon u znanstvenom svijetu, i vecina znanstvenika je svjesna i prednosti i nedostataka te iste teorije. podvrgnuta je enormnom broju eksperimenata i zapazanja, moze se zakljuciti da je jako prikladan i uspjesan model za objasnjavnje gravitacionih sila i mnogih pojava u svemiru, medjutim istovremeno pokazuje odstupanja u odredjenim stvarima(npr. kvantna mehanika). dakle postoje odstupanja, ali i dosta korektnih stvari. dakle ne treba se zaustaviti i prihvatiti da je teorija relativiteta granica ljudske spoznaje. onda bi to definitivno bio propast covjecanstva(a mozda i ne bi, nekada je i neznanje blagoslov Smile ) . sigurno je da postoji nesto bolje i kompletnije od einsteinove teorije relativiteta. isti je slucaj bio i sa klasicnom fizikom, koja je dosla do te granice da neke stvari jednostavno nije mogla objasniti.dolazilo se do apsurda. znanstvenici postavljaju hipoteze o kvantiziranoj promjeni fizikalnih velicina i talasnim svojstvima mikrocestica, i uspjesno objasnjavaju kriticne pojave. to ne znaci da je klasicna fizika pogresna. naprotiv, ocito je samo da postoji granica do koje se moze primjenjivati. dakle bitno je da se razvija misao, a barem po mojem misljenju einsteinova teorija relativiteta nije degradirajuca.

Ovakvom se razmišljanju treba priznati da je zasnovano na dobronamjernosti, produktivnoj intenciji i osnovanom, zdravom optimizmu koji je potreban za opstanak čovječanstva, a i samih individua, jer i zdravlje i život individua ovisi o  takvom, "pozitivnom" mišljenju, i to više nego što nam se obično čini.

No, na čisto stručnom području htio bih učiniti neke napomene, koje bi mogle biti korisne.

Ono što je dobro kod Teorije Relativnosti i što omogućuje točna predviđanja eksperimentalnih rezultata, to nije dao Einstein, nego H. A.  Lorentz. Einstein se poslužio Lorentzovim transformacijama (nimalo kriomice) da bi proračunao točne rezultate. Javnost je kasnije taj poduhvat krivo pripisala Einsteinu.

Ali ovdje ima još nešto što nije dobro.

Einstein je rezultate dobivene tim matematičkim instrumentom (Lorentzovim faktorom) i potvrđene eksperimentima protumačio sasvim krivo - nelogično, apsurdno, u suprotnosti sa temeljnim fizikalnim zakonima i u suprotnosti sa četiri temeljna principa mišljenja: Principa identiteta, proturječnosti itd.

Međutim, ta su njegova "tumačenja" spomenutih  rezultata, vrlo lukavo i spretno, prikazana  kao da su plod umovanja  nekog božanskog uma, kojemu ljudski um, ni u kom pogledu, i ni na koji način nije dorastao.

Zbog toga se oni koji čitaju Einsteinove tekstove, pred njima osjećaju kao budale ili glupani, jer ne mogu vjerovati da je taj i toliki um, koji je ikona, simbol ljudske produktivne pameti, napravio takve strašne greške.

Ovakve greške ne rade se samo u fizici. U ekonomiji su po njima poznati Piero Sraffa i J. M. Keynes, u sociologiji R. Merton,  i da ne nabrajan dalje. Osnovni trik je u tome da se namjerno napravi takva greška da nitko ne može vjerovati da bi čovjek uopće mogao napraviti takvu grešku, pa se onda nerazumijevanje pripisuje vlastitoj slabosti. No u ovom, ne baš časnom, poslu ipak ne može uspjeti svatko. I za to treba imati talenta.

Kad se pošteni i nadareni studenti fizike susretnu s ovim stvarima, onda odustaju, a oni ambiciozni varalice, koji su obično vrlo spretni, ali netalentirani, glume duboko razumijevanje i tako dolaze na mjesta znanstvenika koji kroje budućnost znanosti.

Vraćam se stručnim stvarima i  onom primjeru s bijelom kuglom, koji je jako dobar, a do kojeg sam došao zahvaljujući vašem ućešću u diskusiji. Taj je primjer važan jer on na jednostavan nači otkriva razliku između privida i istine, te znanstvenog i neznanstvenog pristupa stvarnosti. Oprostite ako ću biti malo dosadan.

Ni jedno ljudsko, a niti životinjsko oko nikada nije, niti će moći vidjeti bijelu kuglu. Oko može vidjeti najviše u dvije dimenzije. Dakle, krug, elipsu ili pak tanku bijelu liniju (ako doista, sa svih strana, gleda nekakav bijeli krug).
A ako netko pokazuje bijelu kuglu nitko neće moži vidjeti ništa drugo do bijeli krug, pa ma koje strane ju gledao.
No bića koja imaju moć logičkog mišljenja, zaključit će i shvatiti da im demonstrator u tom pokusu ne  pokazuje krug , a nego kuglu, iako nitko nikada nije vidio ništa osim bijelog kruga. A da se radi o kugli svatko se napose može uvjeriti još i tako da ju uzme u ruku. Ruka, naime, odnosno osjetilo opipa može registrirati i treću dimenziju, odnosno volumen.

Rekli smo da su svi vidjeli samo bijeli krug, i to je točno. No ono što su svi učesnici pokusa vidjeli je jedno, a onaj, predmet koji im je pokazan, je nešto sasvim drugo.

A sada nešto što je od presudne važnosti

Ono što se pojavljuje pri osjetilu vida, pri vidu, jest privid, pričin ili iluzija.

Ono, međutim što se, nakon ispravnog misaonog postupka pojavljuje u svijesti učesnika pokusa jest istina, a sama istina se nikako ne može pojaviti pri osjetilima, nego isključivo u svijesti, ili točnije, znanju.

Svi učesnici pokusa, nakon zaključivanja i sumiranja rezultata, znali su da su vidjeli bijeli krug, jer i nisu  mogli vidjeti nešto drugo, ali su također znali da sam predmet koji im je pokazan nije bio krug, nego kugla.

Ako ne bi htjeli razmišljati, onda bi svi stali na stanovište da im je pokazan bijeli krug, a to bi potvrđivali potpunim slaganjem viđenja ili zora svih učesnika pokusa, (i eventualnim fotorgrafijama koje su napravili) i smatrali bi to apsolutno neoborivim eksperimentalnim dokazom svojih tvrdnji.

Upravo u ovu, zadnju vrstu znanstvenika spada Einstein - simbol ljudske misaonosti, a i njegovi sljedbenici.

Ja sam to ustanovio čitanjem i analizom isključivo njegovih tekstova.

Koga god to zanima, može analizirati  onaj njegov poznati pokus sa jurećim vlakom i dvije munje koje udaraju u tračnice ispred i iza vlaka. To je izloženo u njegovoj knjizi "Moja teorija".

Ko pokloni malko pažnje tom tekstu,( nešto više od pola stranice) vidjet će da Einstein postupa upravo kao oni učesnici pokusa koji odbijaju razmišljati i zaključivati, pa tvrde da im je demonstrator pokazao bijeli krug. On viđenje munje, zor ili sliku munje, u svom oku, smatra za stvarnu, pravu munju, a vrijeme stvaranje slike udara munje u svom oku za vrijeme stvarnog udara stvarne munje, i, naravno, izvodi, apsurdan zakuljčak - da događaji koji su istovremeni za mirujućeg promatrača nisu istovremeni za onog koji se kreće. Ta je tvrdnja jedan od temeljnih momenata teorije relativiteta.

Općenito uzevši, Einstein je znanstvenik koji privid proglašava za stvarnost, a stvarnost za privid.

Čovjek koji se dosta, pošteno i kritički, bavio ovim problemima ne može se načuditi stanovitom barbarstvu i stvarima koje tu susreće, a ni ti tome da je cijelo čovječanstvo povjerovalo u takve stvari.

Odnos tih "spoznaja" prema civilizaciji.

Evo jednog dosta davnog primjera djelovanja takvih "spoznaja" na razvoj civilizacije.

Claudije. Ptolomej, kozmograf, koji je, Nasuprot Aristarhovoj, heliocentričkoj,  popularizirao i favorizirao Hiparhovu geocentričku teoriju izborio se za etabliranje vjerovanja da se planeti kreću po vrlo zamršenim putanjama, epiciklima. Nikome nije bilo jasno zašto bi se planeti kretali tim putanjama, ali su osmatranja i računi pokazivali sa gotovo savršenom točnošću da je to doista tako. U dvadesetom stoljeću ti su epicikli snimljeni astrostatskim teleskopima i spadaju među najljepše fotografije u astronomiji.

Međutim, negdje oko 1500te Kopernik je ustvrdio da ti epicikli uopće ne postoje, te da su oni samo paralaktički privid koji se , u našem zoru pojavljuje zbog kretanja Zemlje oko Sunca.

To je istina.

No ja se pitam kako bi se proveo Kopernik da onu svoju, istinitu tvrdnju nije izrekao već 1500te, nego tek sada, nakon što su napravljene fotografije epicikla i nakon što je Einstein vrlo snažno etablirao ne-misaoni, senzualistički pristup ovim pojavama.

Kakav utjecaj na razvoj civilizacije može imati Einsteinova teorija, može se donekle vidjeti iz utjecaja što ga je Ptolomejeva teorija, blizanka Teorije relativnosti, ostavila na razvoj civilizacije tokom punih 17 i više stoljeća. Mene to plaši.

A sada nešto drugo.

Base001 kaže da i neznanje katkada može biti blagotvorno.

Slažem se.

U radovima koji se tiču baš razvoja civilizacije, iznosio sam tvrdnju da ljudska vrsta katkada favorizira i glorificira pogrešne teorije, kao što su Ptolomejeva i Einsteinova, upravo radi toga da bi usporila razvoj civilizacije, jer prebrz razvoj, kako pokazuju analize, može svijet dovesti u opasan kaos i obesmisliti ljudski život. No to je tema koja se najviše tiče dijalektike i antropologije pa dalje ne možemo o tome. A ako  nekog zanima moje viđenje tih stvari neka pogleda na internetu moju knjigu Tajna povijest svijeta. Ona govori upravo o tome.

Keywords: petar bosnic petrus.

Dakle, kako naslućuje i Base001, možda ipak nismo tako naivni, lakovjerni ili glupi, nego se povinujemo potrebi ili nuždi da već aktualizirane fundamentalne spoznaje,(a zanjih su se izborili mislioci od Kopernika do Plancka), s dovoljnom potpunošću, realiziramo u praksi.

Možda, dakle, imamo pravo na nekakvo takvo neznanje, ali, ipak, mislim da, pri tome, barem neki od nas moraju znati da neznamo.

Ako nema toga, fizika se pretvara u specifičnu  mitologiju; nastaju takve tvorevine kao što su Teorija Kaosa ili Relacije neodređenosti, a samim tim smo već jednom nogom u kaosu kojeg smo htjeli izbjeći.

Petrus B







 

[/b][b][/b][b][/b][b][/b][b][b][/b]
« Poslednja izmena: 14. Apr 2007, 16:42:24 od petrus_b »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 33
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ne znam tacno kad , ali skoro sam gledao na Discaveriju da su francuzi i svajcarci napravili zajednicku laboratoriju pod zemljom koja se nalazi u obe zemlje i pomocu aparature u njoj mogu da ubrzaju cestice do brzine wece od brzine svetlosti Smile

Vjerojatno mislite na Fermilab. - Opseg mu je 27 kilometara. Gradila ga je cijela svjetska zajednica, jer je jako skup. Služi najčešće kao kolider čestica i antičestica, koje se sudaraju relativnom brzinom koja je za nijansu manja od 2c, iako će vam relativisti proračunati da je to samo 0,9 i nešto c, upravo zbog Lorentzovog faktora. Relativisti ne znaju kada se mora upotrijebiti Lorentzof faktor.  a kada se on ne smije upotrebljavati. To, nažalost pokazuje i svjetski udžbenik za fiziku sveučilišta u Berkely-u. Vidi tom "Mehanika", str. 199., zadatak pod naslovom "Zbrajanje brzina". Taj je zadatak toliko "smislen" i tako lukavo napisan, kao da ga je pisao sam Einstein. Ja upozoravam samo na rečenicu: "sustav u kojem miruje čestica koja se giba brzinom  - 0,9 c. !!??  ??!! "sustav u kojem miruje čestica koja se giba" !!??

Ibis redibis numquam in belo peribis.

Usput, ovaj se zadatak ne rješava Lorentzovim, nego Gallilejevim transformacijama, isto kao i relativna brzina čestica u odnosu na antičestice u Fermilabu ili nekom drugom kolideru.

Inače, ovaj je udžbenik, po mom mišljenju, izvrstan. Naravno, pod uvjetom da ne objašnjava Teoriju relativnosti i ne dokazuje njenu svetost i bezgrešnost, jer tada zapada u neku vrstu delirija.

Kod supraluminalnog akceleratora o kojem sam ja govorio, radi se o tome da čestice mogu imati višestruko ili mnogostruko veću brzinu u odnosu na predmete koji miruju, dakle, nešto kao "apsolutnu" supraluminalnu brzinu. No uskoro ću moći objaviti taj projekt, pa sada ne bi bilo dobro da vas davim sa nekakvim zaobilaznim objašnjenjima.
Petrus B




[i][/i][b][/b]
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Mr.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 84
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 6230i
Upravo citam vase djelo o antigravitaciji i gravifugalnoj levitaciji, zanimljiv tekst  Smile
A to na Discoveriju je bila emisija o Cernovom velikom hadronskom razbijacu (Large Hadron Colider), dug 27km, nalazi se u blizini Zeneve, i na nekim mjestima prelazi i Francusku granicu. Energija sudara cestica ce biti oko 14 TeV, 7 puta vise od Tevatrona. S druge strane ovaj Fermilabov Tevatron je dug nesto manje od 6300 metara i nalazi se u blizini Chicaga. Uglavnom ovaj Cernov bi trebao zapoceti s radom krajem 2007 godine.
« Poslednja izmena: 14. Apr 2007, 22:06:30 od base001 »
IP sačuvana
social share
Let your mind go and the body will follow you..
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 33
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Upravo citam vase djelo o antigravitaciji i gravifugalnoj levitaciji, zanimljiv tekst Smile
A to na Discoveriju je bila emisija o Cernovom velikom hadronskom razbijacu (Large Hadron Colider), dug 27km, nalazi se u blizini Zeneve, i na nekim mjestima prelazi i Francusku granicu. Energija sudara cestica ce biti oko 14 TeV, 7 puta vise od Tevatrona. S druge strane ovaj Fermilabov Tevatron je dug nesto manje od 6300 metara i nalazi se u blizini Chicaga. Uglavnom ovaj Cernov bi trebao zapoceti s radom krajem 2007 godine.

Da, mislim da su to točni podaci.

Pozdrav
Petrus b

Stranica još, nažalost nije završena, čak ni taj tekst o gravifugalnoj letjelici. o završetak se može naći na engleskom na stranici koja se nalazi na Geocity- u
« Poslednja izmena: 14. Apr 2007, 22:46:29 od petrus_b »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 33
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nadsvjetlosni akceleratori

Petar Bosnic Petrus

Nadsvjetlosna brzina

Ne znam da li je to bio baš ovaj forum na kojem sam obećao da ću uskoro objaviti Hrvatsku, odnosno Srpsku verziju članka:

Conical and paraboloidal supraluminal accelerators,

ali kako je ovo fizikalni ili fizičarski forum, ova moja obavijest ne može doći na pogrešno mjesto. Ne znam smijem li ovdje navesti link moga site-a, pa taj kratki tekst o nadsvjetlosnim akceleratirima čestica, zajedno sa crtežima, možete pronaći pomoću mog imena otisnutog gore u zaglavlju posta. To su keywords.


Kako je došlo do nastanka ovog projekta?

Jednostavno. Ja naprosto nisam znao da nije moguće premašiti brzinu svjetlosti, pa sam projektirao akceleratore za njeno premašivanje. Najprije onaj nukleospinalni, pa onda i ova dva.

Vrlo sam radoznao u pogledu Vaših mišljenja.


Srdačan pozdrav svima

Vaš

Petrus b
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 8621
Zastava 44°49'14"N 20°27'44"E
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia N82
dobra tema Smile Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:27:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.