Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 13:42:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je anemija (malokrvnost)?  (Pročitano 11832 puta)
21. Mar 2005, 01:57:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Šta je anemija (malokrvnost)?

Anemija (malokrvnost) se bez obzira na njenu vrstu, odlikuje smanjenjem mase eritrocita u perifernoj krvi, koju uvek prati smanjenje koncentracije hemogoblina izraženo u jednom litru krvi, kao i smanjenjem hematokrita. Ovo bi bila medicinska definicija anemije. Znači, možemo reći da manjak crvenih krvnih zrnaca u krvi nazivamo anemijom (malokrvnošću).

Bez obzira na njen nastanak ona je uvek uslovljena poremećajem ravnoteže između stvaranja eritrocita i hemoglobina. Može nastati zbog prebrzog gubitka eritrocita ili zbog prespore proizvodnje eritrocita . Eritrociti(crvena krvna zrnca) se stvaraju u koštanoj srži . Kod aplezije (odnosno nedovoljne funkcionalne sposobnosti koštane srži) broj stvaranja crvenih krvnih zrnaca je poremećen.

Anemija je veoma česta bolest i postoje mnogi uzroci koji mogu da dovedu do ovog oboljenja. Postoje etiološke, morfološke, patiofiziološke podele anemije i svaka od tih podela ima i svoje nedostatke. Da bi se ukratko upoznali sa ovim oboljenjem opisaćemo neke anemije i razmotriti uzroke zbog kojih nastaju.

* Anemija zbog pretežno smanjenog stvaranja eritrocita nastaje zbog poremećenog razmnožavanja osnovnih ćelija, zbog poremećaja sazrevanja eritrocita i njihovih DNK lanaca i sinteze hemoglobina.
* Anemija zbog pretežno povećane razgradnje eritrocita (hemolizne). Poremećaj sazrevanja , sinteze DNK, deficit vitamina, poremećaj sinteze heme i porfirina i poremećaj sinteze globina. Anemija nepoznatog nastanka leukemije, limfomi i druge bolesti krvi, kod hroničnih bolesti, itd.

* Anemija zbog povećanog gubljenja krvi. Anemija usled krvarenja može biti akutna ili hronična. Akutno gubljenje većih količina krvi može biti veoma dramatično. Kod hroničnog krvarenja gvožđe se često ne apsorbuje iz creva u dovoljnoj meri, pa se hemoglobin ne može stvoriti istom brzinom kojom se i gubi, a eritrociti koji se stvaraju nisu kvalitetni i sadrže premalo hemoglobina.

Simptomi kod anemije su: Bledilo na koži lica i tela, umor, vrtoglavica, naročito pri naglom ustajanju, mrzovoljnost, malaksalost, gubitak apetita, glavobolja, lenjost, opadanje telesne težine. Kod težih bolesnika dolazi do lupanja srca, pojavljuju se infekcije u vidu stomatitisa, gušobolja, krvarenja iz desni i nosa itd.

Najčešće bolesti koje izazivaju malokrvnost: Krvarenja najčešće nastaju zbog čira u želucu koji spada u hronične bolesti, a samim tim može da dovede do permanentnog gubljenja krvi. Simptom hroničnog krvarenja čira želuca jeste promena stolice od tamno braon do crne boje. Hemoroidalno krvarenje je hronično sa pojavom sveže krvi na stolici. Kod žena zbog obilnih i neredovnih menstrualnih ciklusa dolazi do pojave malokrvnosti. Kod ovakvih tipova krvarenja lečenje se vrši otklanjanjem uzročnika bolesti. Najvažnije je da se uradi pravilna dijagnostika- za želudac gastroskopija, proktološki pregled za hemoroide i pregled ginekologa. Malokrvnost koja je izazvana zbog nedovoljnog unošenja gvožđa koje je neophodno u daljim procesima stvaranja eritrocita.

Ukoliko lekar ne odredi supsticionu terapiju: Osobe sa sniženom krvnom slikom i manjkom gvožđa mogle bi da ga unose u organizam putem favorizovane hrane koja je bogata gvožđem. Na zelenim pijacama mogu se nabaviti spanać, blitva, kelj, prokelj, brokoli, razno voće, a preporučuje se uzimanje mesa i ribe bez mesnih prerađevina, i ostala hrana bogata gvožđem.

Ova često bezazlena bolest zna da počne od neprijatnih trenutaka, ali može da dovede do vrlo komplikovanih situacija koje nastaju zbog neadekvatnog i nemarnog tretiranja. Osobe koje pate od malokrvnosti moraju da se jave lekaru radi dijagnostike i utvrđivanja uzročnika ovog oboljenja.
Dr Ksenija Maid
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
da, da, gricnem ja po koju saku eksera u ime anemije, s vremena na vreme
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
"Ova često bezazlena bolest..." - nije bolest, vec stanje organizma... i ona mi je neki Dr tamo  Smile Elem, nije to bitno...

Interesuju me tudja iskustva... vec vise od godinu dana se bukvalno mucim sa "odrzavanjem" gvozdja. Juce sam htela da vrisnem kada je rezultat pokazao 3,7 Smile a pre tri meseca je bio vise nego savrsen... sada mi je ponovo povecana doza tothema, kao i doza svih vitamina koje uzimam.

IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 270
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
I ja imam taj problem.Uzrokuje mi ceste glavobolje.Probala sam razne tablete,ali sve je to krako pomagalo.Probaj heferol kapsule i vitamin c.Mada,meni ni to nije puno pomoglo,samo trujem organizam hemijom.Sada povremeno sebi pravim sok cvekla,sargarepa,jabuka.limun.To mimje pomoglo,nema glavobolja,mucnina,vrtoglavice,nemoci itd.Probaj i to,mozda i tebi pomogne.U svakom slucaju zdravije je,nego tablete,kapsule i sl.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
hvala sto si se prikljucila diskusiji  Smile

Pre nesto vise od godinu dana sam bila na transfuziji, primila sam 1,5... sto i nije tako malo. Od tog momenta potpuno mi je redukovana ishrana... upravo zbog transfuzije ne smem da sama predjem na neku drugu terapiju, vec moram totheme da konzumiram, zajedno sa vitaminima. Tothema je najbolji lek za gvozdje, boljeg nema... ali cim prestanem sa terapijom... eto sta se desava = pad gvozdja.

Reci mi, molim te, kako se priprema taj sok od sok cvekle, sargarepe, jabuke i limuna, kao i koja je kolicina potrebna... hvala  Smile
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 270
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
Nema potrebe da se zahvaljujes.    Cvekl oguliti izrendati,isto i sargarepu,jabuku i limun ocijediti.pola kg cvekle 3,4 jabuke toliko sargarepe i 2 limuna i malo medom zasladi,kad pusti sok,njega pij 2,3 case dnevno a ostatak izrendanog voca i povrca pojedi.Nemoj da ti je mrsko, pravi to redovno i nemoj u velikim kolicinama jer sok nema konzervansa i brzo se kvari.Javi ako ti pomogne.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Danas cu da pripremim i javljam za rezultat, jer za mesec dana opet idem na kontrolu. Samo jos jedno pitanjce: cveklu ne kuvam, ili kuvam pa rendam?
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 270
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
nista ne kuvas samo operes,sve sirovo.nadam se da ce pomoci.pozdrav!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
hvala i pozdrav Smile


Ukoliko jos neko ima slicno iskustvo, odnosno problem neka to podeli sa nama.

Hvala.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 6809
Zastava Beograd,Vozdovac, Brace Jerkovic
OS
MacOS X
Browser
Mozilla AppleWebKit 525.1
mob
Nokia Neka stara nokia
pa ja sam ljusnuo na pod jer mi se zavrtela glava 2 puta,i ubio sam se,ali to je bilo za sekund,i proslo je,svest mi se brzo vratila
isao sam na 50 testova,i gvozdje mi je bilo na donjoj granici...nista nisam radio,jer nije bio veliki problem,i nije mi nista lose bilo... Smile

btw,cuo sam da treba da se uzme ekser , stavi u jabuku,i skuva se jabuka,pa se pojede...naravno bez eksera Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 13:42:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.131 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.