Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 9 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Стиже Млекопитатељница  (Pročitano 24698 puta)
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan

Ма......

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10661
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
mob
Samsung 
Стефан Немања је имао титулу великог жупана, а Србија тада није била потпуно самосталана, тако да се ни са те стране не може његова држава називати првом у српској историји.

Србија јесте била скоро самостална, али је Стефан Немања ипак формално признавао византијску власт.

Иначе, он је рођен као Католик, а веру је променио да би могао владати Рашком, која је била Православна.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1717
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Па, осим ако ниси врло саркастичан, захваљујем ти!
Sa tobom komuniciram onako kako bih voleo da ti komuniciraš samnom,
tako da ne praktikujem cinizam i sarkazam! Bog gleda svake sekunde na moje motive
kao i na ove poruke u pazi kako se ja ophodim prema detetu Njegovom - prema tebi.

Пази не покушавам ја да било шта исмевам овде. Можда тврдњу изнесем на неки мало другачији начин, али тврдња полази од чињеница које би и малом детету биле јасне након летимичном погледа на црквена учења.
Ovo si istinu rekao! Nema ismevanja u tvojim porukama.
Voleo bih da obratiš pažnju na, kako ti kažeš, crkvena učenja.
Naime i sam znaš da se ravnopravno u Crkvi prepoznaju jedan monah i ja, oženjeni čovek, i tebi to
jeste logično. I meni je, naravno. Takodje i sam znaš da se Crkvom s pravom nazivaju jedan sveštenik i ja,
laik-vernik premda ja imam posao koji nije direktno vezan za tu grupu vernika (zvanu Crkva)
a on jeste. I tebi je to OK, a i meni je. Šta hoću da kažem sa ova dva primera?
U mnoštvu raznoranih iskustava Crkve - razgrni i pogledaj šta je ono što je tebi
blisko (ili namenjeno, ili svojstveno, ili drago) i to upražnjavaj!
Sve drugo će biti samo ... presudjivanje drugima (u istoriji i/ili u sadašnjosti), a mislim
da se sećaš i sam: "Ne sudite da vam ne bude sudjeno" ili "Kakvom merom merite,
onako će vam se i odmeriti" (parafraziram, ne bubam Sveta Pisma napamet).

Нисам присталица историјског иконоборачког покрета.
Мислим да је бесмислено тек тако уништавати ствари.

I ovde se jako slažem sa tobom! Ne verujem da destrukcija donosi išta konstruktivno!
Video sam na Svetoj Gori ostatke paganskih hramova, i kad sam pitao monaha - zašto
ovo ne uklonite, on je rekao "Zašto bismo? Ako Bogu smeta neka i ukloni! Mi smo ovde da
Bogu sebe prinesemo na preobražaj a ne da rušimo tudje!"

Шта кад је прође та радост? Хоће ли наставити да се моли кроз икону?

Pitanje je da li će radost i proći, ali da li će se majka nastaviti moliti Bogu pred ikonom (što je dobro)
ili će se moliti Bogu i zahvaljivati Bogu i kada ikone nema (što je savršeno) ili će jednom-dvaput
setiti se Boga i posle prestati da Mu zahvaljuje i od Njega očekuje drugu milost i radost...?
Ne znam ti ja to.

Међутим, ни Богородица ни икона немају везе с тим. Као што рекох раније,
не треба иконе склањати или уништавати. Оне представљају неку врсту традиције.
У мојој кући стоји икона Светог Луке, али нити је мазим, љубим, грлим и сл.

Gledaj, ni svoje ikone ja ne mazim i grlim ali ne zatvaram srce svoje i očekivanja svoja pred Bogom
kada sam u prisustvu ikona. Suviše sam mnogo pročitao i čuo (a bio i svedokom u nekim prilikama)
da bih Božiji upliv u ograničeni prostor i vreme - odbacio!
I jako dobro pazim da ne nazovem neku osobu sujevernom kada (ovo je samo primer)
vidim da po ulasku u hram ide od ikone do ikone i celiva ih. Odkuda bih ja znao šta se
dogadja u srcu i životu te osobe? Doduše.... moram da ti priznam, kada sam u hramu
prestao sam da gledam šta rade drugi ljudi! Ali u početku - jesam!
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


i love wolf

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 3144
Zastava USA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Nokia n73
dok covijek nepocne vjerovati nece znati sta je to cudotvorna e tek je tada osjeti i zna sta to znaci
IP sačuvana
social share
nediraj vuka777 dok spava jer to rijetko radi
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ok, sve najbolje.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1515
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
dok covijek nepocne vjerovati nece znati sta je to cudotvorna e tek je tada osjeti i zna sta to znaci

To je princip autosugestije. U medicini neretko se koristi,kada teškom bolesniku kojem nema lek,ubrizgavaju običnu vodu uz objašnjenje bolesniku da je to vrlo delotvoran lek. I začudo bolesnik toliko veruje da je dobio lek za njegovu bolest,da mu se stanje počne pobaljšavati. Znači ni voda nema čudotvorno delovanje, sve dok ne verujemo u njega.
To možete pitati bilo kog medicinara.
IP sačuvana
social share
Skrab.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Sony xperia
Placebo efekat
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
Zašto se pali kandilo pred ikonom


Vera je naša svetlost

Autor: E.B. | 05.01.2008 - 22:38

Pred ikonom se pali kandilo, prvo zato što je vera naša svetlost. Rekao je Hristos: "Ja sam svetlost svetu". Svetlost kandila opominje nas na svetlost kojom Hristos obasjava duše naše.

Drugo, da nas podseti na svetlost karaktera onog svetitelja pred kojim palimo kandilo. Jer su sveci nazvani sinovi svetlosti.
Treće, da nam služi kao ukor za tamna dela naša, iz zle pomisli i želje, i da nas pozove na put jevanđelske svetlosti. Da bismo se potrudili tako sa revnošću oko zapovesti spasiteljeve: tako da svijetli naše vidjelo pred ljudima, da vide vaša dobra djela.
Četvrto, da to bude mala žrtva naša Bogu koji se sav žrtvovao za nas. Jedan majušni znak velike blagodarnosti i svetle ljubavi prema Onome, od koga u molitvi prosimo i život, i zdravlje, i spasenje, i sve što samo bezgranična nebeska ljubav može dati.
Peto, da bi nas podsetilo pre svega ostalog da je tvorac sveta stvorio svetlost, a potom ostalo po redu: i reče Bog da bude svetlost; i bi svetlost (Postanje 1,3).
Tako mora biti i na početku našeg duhovnog života, da pre svega ostalog svetlost Hristove istine zasija u nama. Od ove svetlosti Hristove istine stvara se svako dobro delo, izvire iz nje i raste u nama. Neka svetlost Hristova obasja takođe i vas.

Slikanje Hrista kroz vekove
Isus Hristos je u katakombama prvobitno predstavljan raznim simboličnim oblicima, razumljivim samo hrišćanima, a nejasnim za njihove gonitelje. Razlog tome je u strahu da likovi na slikama ne budu predmet skrnavljenja od strane neznabožaca, a takođe i bojazan da novi hrišćani dolazeći iz neznaboštva, ne bi obogotvorili likove na slikama te počeli da im se klanjaju. Osobito su bili omiljeni simboli za Isusa Hrista, jagnje, dobri pastir, riba, lav i drugo. Kada je dozvoljeno širenje hrišćanstva, simboli su se sve manje upotrebljavali i od tog vremena Isus Hristos se slika kao čovek, a prema podacima koji se o Njemu nalaze u Svetom pismu, kao dete u jaslama, ili na rukama Prečiste Bogorodice, ili kao učitelj posred naroda, ili kao prvosveštenik koji blagosilja, kao pastir, kao sudija.
Na kraju za slikanje lika Spasiteljevog svaki narod je izgradio svoj tip koji odgovara crtama i shvatanjima dotičnog naroda.
Isus Hristos je predstavljen na ikonama kao ideal čovečje lepote, na čijem se licu ogleda veličanstvenost, sveta ozbiljnost, visoko dostojanstvo i neiskazana dobrota, što je sve odraz božanstva Hristovog.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 9 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.