Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U kanjonu živjela 774 dana dok nije čula da je rat gotov  (Pročitano 3123 puta)
23. Mar 2007, 17:38:00
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
U kanjonu živjela 774 dana dok nije čula da je rat gotov




Nakon deset godina prekinula zavjet šutnje

OĆESTOVO, KNIN - Manda Perić, 83-godišnja starica iz sela Oćestovo pokraj Knina, prekinula je zavjet šutnje i javno progovorila o jedinstvenoj životnoj drami, okolnostima i načinu na koji je bez lijekova, mesa, kruha i najosnovnijih prehrambenih namirnica, isključivo uz upotrebu jedne tave, mlinca za kavu, mesara i nekoliko pakiranja žigica i soli, preživjela točno dvije godine i 44 dana u nepristupačnim, strmim i opasnim vrletima kanjona Krke.

U avanturu od 774 provedena dana unutar divljine kanjona Krke starica Manda krenula je 5. kolovoza 1995. godine tijekom Oluje kada se najveći broj njezinih sunarodnjaka u dugačkoj izbjegličkoj koloni zaputio prema Srbiji. Manda nije željela napustiti rodnu kuću, ali krajnje preplašena i vodeći se sjećanjem na doživljene tragične situacije unutar obitelji odlučila je ostati u blizini sela.

Izabrala je sigurnost neprohodne divljine i najteži oblik preživljavanja na kojem joj u “taktičkom i operativnom” smislu mogu pozavidjeti čak i vrhunski obučeni komandosi. Budući da svoje skrivanje i izolaciju od vanjskog svijeta nije nikome povjerila, a živa se vodila na popisu mještana, Crveni križ i hrvatska policija nakon Oluje poduzeli su nekoliko bezuspješnih traganja.

- Vidjela sam ih u prvim mjesecima da se nekoliko puta spuštaju u kanjon i nešto traže - rekla nam je starica Manda.

- Nisam znala tko su i šta žele. Također sam poslije izdaleka promatrala lovce i nakon toga dugo nikoga sve do susreta sa susjedom Petrom Tanjgom, koji mi je objasnio da je rat odavno gotov i da su me svi u selu smatrali nestalom osobom. Čak su me u to ime kao mrtvu napominjali u crkvi i plaćali misu za moju dušu.

Manda nam je kazivala kako se bez mesa i kruha hranila isključivo biljem iz netaknute prirode kao što su divlji radič, luk, zatim ostacima davno osjemenjenog kupusa, kupinama, šparogama, gljivama i starim kukuruzom.

Ljeti je na više skrovitih lokacija uz Krku sadila sjemenke rajčice i krastavaca. Ljeti je na otvorenom spavala ispod kamenih zidova, a zimi i za nevremena sklanjala se u pećine.

- Kuće su bile zapaljene i jedva sam pronašla nekoliko kutija šibica, koje su mi uz tavu, mlinac za kavu, mesar, šalicu i vilicu bili jedini pribor.

Kada me Petar slučajno ugledao, bila sam živi kostur s molitvenikom u rukama - do tada smirena u razgovoru, prekrila je lice rukama i briznula u plač.   

Skrivali smo to godinama


- Nakon Oluje polako smo se vraćali u selo, ali za Mandu nitko nije mislio da je živa i kada smo je ugledali, nikome nije bilo jasno kako je preživjela. Skrivali smo to godinama jer je ona tako željela i čudi me što je odjednom otvorila dušu - rekao nam je susjed Jovan Tanjga, otac nekadašnjeg saborskog zastupnika SDS-a Radosava Tanjge, poznatog po Bobetkovoj aktovki kojom je gađan u sabornici.

Iskustvo iz partizana pomoglo joj da preživi


Manda Perić, Rambo starica s Krke, živi od partizanske boračke mirovine i u razgovoru je istaknula da joj je upravo partizansko iskustvo iz Drugog svjetskog rata pomoglo u preživljavanju.

U partizane je još kao mlada cura pobjegla nakon što su joj četnici popa Đujića pred očima gotovo do smrti zatukli oca Jovana i nakon toga ih opljačkali

Za vrijeme vlasti tzv. Krajine staričina brata, 62-godišnjeg Petra, netko nepoznat iz krajiških redova 13. siječnja 1994. iz blizine je ubio vatrenim oružjem i potom ukrao stado ovaca koje je čuvao.

- To su razlozi moga straha i nepovjerenja u bilo koga tko ima pušku na ramenu. Odlučila sam se na ludost i preživjela. Uostalom - nisam se udavalai nemam djece - dodala je Manda.

Izvor: Jutarnji.hr
Datum objave 22.03.2007 20:01
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Samsung S7220
Zivot pise drame...
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
super baka  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Malo pitanje - u kanjonu ili malo pored kanjona, u čemu je razlika?

Da se ne uvrede oni iz tih krajeva, i moje poreklo je malo tu na 50tak km.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Србија

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 7739
Zastava Apatin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 
Vidis ti babe.
Kao komandos.  Smile
IP sačuvana
social share
Leeds United....Movin' On Up


“Jedan za sve – svi za jednoga” lozinka nasa “Smrt ili slavu”
Boze daj nam snage da stvorimo otadzbinu pravu.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Zivot pise drame...

nešto si mi tih , kako ovo komentiraš , "svoj" - svoga .....

Citat
U partizane je još kao mlada cura pobjegla nakon što su joj četnici popa Đujića pred očima gotovo do smrti zatukli oca Jovana i nakon toga ih opljačkali

Za vrijeme vlasti tzv. Krajine staričina brata, 62-godišnjeg Petra, netko nepoznat iz krajiških redova 13. siječnja 1994. iz blizine je ubio vatrenim oružjem i potom ukrao stado ovaca koje je čuvao.
« Poslednja izmena: 23. Mar 2007, 22:55:48 od nikola34 »
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1606
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 
Dovoljnan komentar svega je ono sto je baka drazala u ruci, ono cijim citanjem se borila za spasenje duse svoje
IP sačuvana
social share
Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


tra la la

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 448
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
SonyEricsson K310i
 Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Na šta su ljudi spremni da prežive!  Smile ..ovoj ženi treba da se da orden  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
U svakom slučaju baki treba pomoć maksimalno , svaka joj čast  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1026
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Evo ideje hrvatskim vlastima kako da opravdaju ne mrdanje malog prsta u potrazi za 2500 nestalih Srba(pogotovu onih u okolini Knina,gde se nalaze netaknute mas-grobnice).
Jednostavno,svi nestali su zivi,ali se kriju po kanjonima.
IP sačuvana
social share
Usliši molitve,anđele,dabogda pocrkali dusmani,pa budi andjeo osvete,neka na svojoj koži osete šta znači beda,strah i bol.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.