Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čačani traži da Vlada Srbije izmeni Uredbu o ravnogorcima  (Pročitano 2860 puta)
18. Mar 2007, 10:39:35
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Čačani traži da Vlada Srbije izmeni Uredbu o ravnogorcima
Četnicima jednako kao i partizanima

ČAČAK - Komisija za davanje mišljenja o ostvarivanju prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite SO Čačak uputila je predlog Vladi Republike Srbije za izmenu Uredbe o načinu ostvarivanja prava pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ravnogorskog pokreta.

Komisija predlaže izmenu Uredbe o načinu ostvarivanja prava pripadnika tih pokreta kroz pisani dokaz i izmenu odrednice kvalifikovani svedok, i da se pored "Ravnogorske spomenice 1941" svim živim borcima, zajedno sa statusom borca NOR-a, dodeli Ravnogorska spomenica za period do 15. maja 1945. godine. Predlog je upućen u julu prošle godine, ali do sada, kako kažu u Komisiji, nisu dobili nikakav odgovor.

- Dokazi u pisanoj formi ne bi trebalo da se ograničavaju, već da se prihvati dokumentacija iz rata i poratnog perioda koja ukazuje na pripadanje nekom od ovih pokreta. To znači da bi trebalo prihvatiti i mišljenja državnih i partijskih organa, hronike i monografije iz NOR-a, koje se odnose na područje na kome se podnosilac zahteva nalazio za vreme rata. Smatramo da kvalifikovani svedok, pored saboraca iz jedinice, može da bude i svaki pripadnik Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ravnogorskog pokreta, koji je poznavao ličnost za koju se utvrđuje status borca, borac NOR-a, najbliži srodnici, kao i bračni drug - kaže Dušan Kosić, predsednik opštinske Komisije, formirane u maju prošle godine.

Predlog o izmeni Uredbe predviđa i pomeranje krajnjeg roka za podnošenje zahteva, koji je po važećoj Uredbi predviđen do kraja jula ove godine.

- Podnosioci zahteva su mahom stari i bolesni i uglavnom zavise od pomoći rođaka i prijatelja. Većina svedoka, njihovih saboraca, proterani su iz otadžbine. Pored toga, sudske i policijske arhive, presude i dosijei su još teško pristupačni. Po važećoj Uredbi, da se kojim slučajem ne radi o značajnoj ličnosti iz Pokreta, ni Vojislav Mihailović ne bi mogao dokazati da mu je Draža deda - kaže Dušan Kosić.
On podseća da pripadnici JVUO i RP imaju svoje udruženje, pa komisija predlaže vladi da ozvaniči ovo udruženje i obezbedi mu sve prinadležnosti koje ima SUBNOR.

Opštinskoj komisiji u Čačku do sada je podneto 110 ovakvih zahteva, od čega je 70 pozitivno rešeno, a ostali čekaju da budu dopunjeni dokumentacijom koja nedostaje.

- Teško da će ko ostvariti materijalnu nadoknadu, ali većini to i nije najvažnije. Veliki broj zahteva podneli su potomci, deca i unuci, koji žele, pre svega, da im preci budu rehabilitovani - kaže Kosić.
O. Dašić (Sina)

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 26
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
samo jos da objasne u kojim su to "velikim borbama protiv okupatora"/posle 1941/ utoboz ucestvovali pripadnici tzv JVuO i cetnicko-ravnogorskog pokreta???

I da cenjena gospoda predlagaci uljudno objasne kako to da su se zajedno sa delovima nemackih armija grupe E/u sadejstvu sa njima/ povlacili i pripadnici tog istog tzv. "anti-fasistickog cetnicko-ravnogorskog pokreta"/tj svi oni koji nisu postovali naredbu kralja Petra II da se prikljuce NOVJ/???

Pa da nam gosoda predlagaci objasne kako to da je vecina ostataka JVuO zavrsila zajedno sa Nemcima, ustasama, domobranima u Klagenfurtu/Austrija/ nakon povlacenja??? Kako to, ako su se sve do 15 maja 1945 navodno "borili protiv okupatora"???

Ako su se pripadnici tzv JVuO zaista "borili protiv okupatora" sa tako "punom snagom", pa kud onda i zasto nestade medjunarodna podrska saveznika D.Mihailovicu 1943 na Teheranskoj Konferencij, cak i od jednog monarhiste Cercila????

Kako to da pripadnici tzv.JVuO nisu usli u BG 1944 i oslobodili ga, ako su se navodno tako "zustro i odlucno borili protiv okupatora"???

Ma gluposti.... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Nepoznat
Browser
Netscape 4.0
mob
HTC Tattoo
samo jos da objasne u kojim su to "velikim borbama protiv okupatora"/posle 1941/ utoboz ucestvovali pripadnici tzv JVuO i cetnicko-ravnogorskog pokreta???

 I da cenjena gospoda predlagaci uljudno objasne kako to da su se zajedno sa delovima nemackih armija grupe E/u sadejstvu sa njima/ povlacili i pripadnici tog istog tzv. "anti-fasistickog cetnicko-ravnogorskog pokreta"/tj svi oni koji nisu postovali naredbu kralja Petra II da se prikljuce NOVJ/???

Pa da nam gosoda predlagaci objasne kako to da je vecina ostataka JVuO zavrsila zajedno sa Nemcima, ustasama, domobranima u Klagenfurtu/Austrija/ nakon povlacenja??? Kako to, ako su se sve do 15 maja 1945 navodno "borili protiv okupatora"???

Ako su se pripadnici tzv JVuO zaista "borili protiv okupatora" sa tako "punom snagom", pa kud onda i zasto nestade medjunarodna podrska saveznika D.Mihailovicu 1943 na Teheranskoj Konferencij, cak i od jednog monarhiste Cercila????

Kako to da pripadnici tzv.JVuO nisu usli u BG 1944 i oslobodili ga, ako su se navodno tako "zustro i odlucno borili protiv okupatora"???

Ma gluposti.... Smile
Pola od tih stvari se ne zna jer su komunisti sve dobro sebi pripisali a sve loše Draži.I što smo 50 godina učili
friziranu istoriju i to su komunisti krivi.A Draža je posthumno odlikovan od Amerikanaca i engleza za borbu protiv okupatora.
           Komunisti su tu napravili veliko sranje nameštajući istoriju i veoma je teško doći do istine i pravih podataka, ni grob mu se ne zna a ne nešto više.Posle rata su zaveli takav teror da nije smelo da se ni spomene četništvo i nikome nije padalo na pamet da dokazuje i istražuje ko je tu kome nameštao igre,jer se znalo,sledi Goli otok i tucanje kamena.
           A celu tu priču je zamesio naš veliki vođa,diktator i hrvat Josip Broz TITO.

   
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 2747
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
samo jos da objasne u kojim su to "velikim borbama protiv okupatora"/posle 1941/ utoboz ucestvovali pripadnici tzv JVuO i cetnicko-ravnogorskog pokreta???

 I da cenjena gospoda predlagaci uljudno objasne kako to da su se zajedno sa delovima nemackih armija grupe E/u sadejstvu sa njima/ povlacili i pripadnici tog istog tzv. "anti-fasistickog cetnicko-ravnogorskog pokreta"/tj svi oni koji nisu postovali naredbu kralja Petra II da se prikljuce NOVJ/???

Pa da nam gosoda predlagaci objasne kako to da je vecina ostataka JVuO zavrsila zajedno sa Nemcima, ustasama, domobranima u Klagenfurtu/Austrija/ nakon povlacenja??? Kako to, ako su se sve do 15 maja 1945 navodno "borili protiv okupatora"???

Ako su se pripadnici tzv JVuO zaista "borili protiv okupatora" sa tako "punom snagom", pa kud onda i zasto nestade medjunarodna podrska saveznika D.Mihailovicu 1943 na Teheranskoj Konferencij, cak i od jednog monarhiste Cercila????

Kako to da pripadnici tzv.JVuO nisu usli u BG 1944 i oslobodili ga, ako su se navodno tako "zustro i odlucno borili protiv okupatora"???

Ma gluposti.... Smile
Pola od tih stvari se ne zna jer su komunisti sve dobro sebi pripisali a sve loše Draži.I što smo 50 godina učili
friziranu istoriju i to su komunisti krivi.A Draža je posthumno odlikovan od Amerikanaca i engleza za borbu protiv okupatora.
           Komunisti su tu napravili veliko sranje nameštajući istoriju i veoma je teško doći do istine i pravih podataka, ni grob mu se ne zna a ne nešto više.Posle rata su zaveli takav teror da nije smelo da se ni spomene četništvo i nikome nije padalo na pamet da dokazuje i istražuje ko je tu kome nameštao igre,jer se znalo,sledi Goli otok i tucanje kamena.
           A celu tu priču je zamesio naš veliki vođa,diktator i hrvat Josip Broz TITO.

   
I sa njim 10ak miliona Srba koji su ga podržavali. Pusti ti Tita, on je bre mudrac bio, rizikovao za vreme kralja i WWII, pa posle živeo ko car. Za to treba imati i m.da i mozga. Nego što ga mi trpesmo na vlasti 35 godina?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Nepoznat
Browser
Netscape 4.0
mob
HTC Tattoo
Podržavali smo ga jer smo bili lagani decenijama,sistematski i oni koji nisu mislili lepo o Titu i komunistima,a bilo ih je,
nisu smeli ništa da kažu.
Mi smo idioti Tita dizali u nebesa,i mislili da je besmrtan,u školama su se učile pesmice tipa-Volim Tita više od majke i oca.
To je sve sistematski rađeno,i svi oni partizanski filmovi i to je deo propagande protiv ravnogorskog pokreta,i dokumenta su uništavana i frizirana,tako da su male šanse da se skroz sazna istina o četnicima.
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Moja prababa koja je po Hrvatskoj pred ustasama i Cerkezima prevozila i sakrivala partizane i neki sto je 4 godine okretao prasence da budu izjednaceni.... e, majko mila...  cudno je vreme doslo....  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Nepoznat
Browser
Netscape 4.0
mob
HTC Tattoo
I to je jedna od laži o četnicima,da su pekli prasiće(to je uticaj partizanskih filmova)kao što su i te priče preuveličane o našim babama i dedama,a istina je negde na sredini.
Kao što su naši ljudi mislili da su rusi superljudi koji imaju po 3 metra i koji mogu ceo svet da bace na kolena samo da hoće.
Tako su se i priče o partizanima podizale u nebesa(priče o neverovatnim podvizima naših pojedinaca koje su svoje filmsko otelotvorenje imale u liku Bate Živojinovića)
   Drugi svetski rat je dosta nejasan na ovim prostorima,dosta toga što smo učili nije istina ili je samo poluistina(a one su najteže za dokazivanje)tako da o četnicima ovo što se priča u najvećoj meri su laži i naduvane istine.
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa, nisu preuvelicane... znas... u Hrvatskoj se vodio pravi rat...
A, moja prababa je uvek bila hajduk... sama sa sestoro dece, posto je pradeda otisao u partizane 1941. i vratio se 1945. jer bi u suprotnom skoncao u Jasenovcu ili Dahauu...
Ja stvarno ne znam zasto bi moja baba, njena cerka lagala da je prelezala tifus koji su fasovali od jednog od ranjenih partizana koji je spavao iznad stale u senu zajedno sa njima, dok su Cerkezi ladili jaja u njihovoj kuci...
Na kraju su im ipak spalili kucu, a kada su se vratili u selu prepoznali su temelje kucu po tome sto ih je macka cekala na pragu...
To nije velicanje.. to su cinjenice...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Nepoznat
Browser
Netscape 4.0
mob
HTC Tattoo
Vodio se svuda pravi rat,i ja imam slične priče u familiji o tifusu,sednoro dece,moj otac je ostao bez oba roditelja u ratu kad je bio dete,Moj deda je bio u nemačkoj u logoru ali to nisu te priče na koje ja mislim.
Ja govorim o pričama o nekim nenormalnim podvizima,o tome kako je rex Titu spasio život(verovatno ga je prepovio i odvezao u bolnicu)a to nam je bilo u istoriskim knjigama,tako i ostale priče nisu sve istinite.
A mi smo bili i tada podeljeni u Srbiji,i kad je Tito(kako nije Srbin bio predsednik partije),posle rata izašao kao pobednik,jer su rusi ovde imali jak utica(tako je podeljena evropa posle rata-istočni i zapadni blok)j,on se krvavo obračinao sa četnicima,i odveo nas sa partijskim drugovima u propast,tako da
sve što je Tito uradio,radio je zbog svojih interesa,i morao je četnike da eliminiše,jer da ih nije eliminisao posle rata  ne bi imao komunistički raj na zemlji.
A komunisti su bili jaki tada jer su imali organizaciju i sistem kako da zavedu narod i iskustva iz rusije,a četnici su bili dosta neorganizovani i da su imali bolju propagandu i organizaciju,to im se ne bi desilo i garantujem da dosta Srba ne bi bilo komunisti da su imali neki izbor,ili bilo kakav izbor.
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Avant Browser Nepoznat
mob
Nokia 5610
Moja prababa koja je po Hrvatskoj pred ustasama i Cerkezima prevozila i sakrivala partizane i neki sto je 4 godine okretao prasence da budu izjednaceni.... e, majko mila... cudno je vreme doslo.... Smile
Моје деде су ратовале а не окретале прасиће. За једног никада није откривено где је сахрањен, погинуо је у борби против усташа. Мало више читај књиге и  мање  гледај филмове Вељка Булајића.
Pa, nisu preuvelicane... znas... u Hrvatskoj se vodio pravi rat...
A, moja prababa je uvek bila hajduk... sama sa sestoro dece, posto je pradeda otisao u partizane 1941. i vratio se 1945. jer bi u suprotnom skoncao u Jasenovcu ili Dahauu...
Ja stvarno ne znam zasto bi moja baba, njena cerka lagala da je prelezala tifus koji su fasovali od jednog od ranjenih partizana koji je spavao iznad stale u senu zajedno sa njima, dok su Cerkezi ladili jaja u njihovoj kuci...
Na kraju su im ipak spalili kucu, a kada su se vratili u selu prepoznali su temelje kucu po tome sto ih je macka cekala na pragu...
To nije velicanje.. to su cinjenice...
Чињеница да су Четници окретали прасиће је та, што је твоја баба имала тифус???  Smile
« Poslednja izmena: 19. Mar 2007, 22:14:45 od kombiondzija »
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.