Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:16:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Druga proleterska divizija  (Pročitano 2080 puta)
16. Mar 2007, 12:09:54
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Druga proleterska divizija
Deo NOVJ
Datum formiranja:   1. novembar 1942.
Mesto:   Tičevo
Formacija:   Druga proleterska brigada
Četvrta proleterska brigada
Druga dalmatinska brigada
Brojno stanje:   3.280 vojnika i oficira
Komandant:   Peko Dapčević
Drugi komandujući oficir:   Politički komesar Mitar Bakić
Odlikovanja:

Druga proleterska divizija NOVJ formirana je od Druge proleterske brigade, Četvrte proleterske brigade i Druge dalmatinske brigade 1. novembra 1942. u Tičevu. Smatrala se jednom od elitnih jedinica NOVJ.

Nakon formiranja divizija kao celina preduzela je tokom decembra 1942. uspešan napad na ustaške garnizone Livno i Tomislavgrad U januaru 1943. napadala je italijansko-četničke snagi na prostoru Bosansko Grahovo - Knin, a u februaru likvidirala je ustaški garnizon u Imotskom. Tokom Bitke na Neretvi u ofanzivi u dolinu Neretve predstavljala je desnu napadnu kolonu, učestvovala je u protivudaru kod Gornjeg Vakufa i u razbijanju četnika kod Nevesinja i Kalinovika. Tokom Bitke na Sutjesci učestvovala je u žestokim borbama za mostobran u dolini Sutjeske i prilikom proboja obruča na ZelengoriaZelengori i na komunikaciji Foča - Kalinovik. Od 1. septembra 1943. potčinjena je Drugom udarnom korpusu NOVJ. Početkom decembra 1943. pretrpela je poraz od nemačke 1. brdske divizije tokom operacije "Kugelblic", zbog kojeg je smenjen štab divizije na čelu s komandantom Ljubodragom Đurićem. Za novog komandanta postavljen je Ljubo Vučković.
 
Orden narodnog heroja - najcenjenije ratno odlikovanje NOVJ

Od marta do maja 1944. godine učestvovala je u nastupanju kroz Srbiju, a zatim u borbama protiv Nemaca, četnika i muslimanske legije "Krempler" u Sandžaku. Druga dalmatinska brigada izašla je iz sastava divizije 27. januara 1944. U sastavu divizije nalazile su se zatim 3. srpska brigada od 10. februara 1944, 6. srpska brigada od 16. novembra 1944 i Artiljerijska brigada od 15. marta 1945. Druga proleterska brigada je od septembra do decembra 1944. bila u sastavu 21. srpske dizizije, a zatim ponovo u Drugoj diviziji. Od početka avgusta 1944. Druga proleterska divizija borila se pod neposrednom komandom Glavnog štaba NOV i PO za Srbiju u dolini Zapadne Morave, a od januara do aprila 1945. učestvovala je u borbama na Sremskom frontu. Krajem decembra 1944. u njenom sastavu bilo je 9.886 boraca.

Sve tri brigade koje su pri osnivanju Druge proleterska divizija bile u njenom sastavu, odlikovane su Ordenom nara heroja.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Novi sam clan na ovom forumu.Moram priznati da sam se uclanio samo zato sto sam vidio da se na ovoj temi spominje moj djed.Naime Ljubo Vuckovic je 3 narodni heroj u mojoj porodici i nosio je cin generala pukovnika.Ljubo Vuckovic kao ucesnik svih vecih bitaka u Drugom svetskom ratu i nekih bitaka u prvom je jedan od 39 generala u Crnoj Gori(mislim jedini general pukovnik ali ne mogu da tvrdim)u periodu do 1950 godine.Kao pocast njegovim djelima kao sprijecavanje pokolja cetnika u Crmnici poslje rata i borbi za Jugoslaviju na njgovoj rodnoj kuci u seku prekornica kraj Cetinja stoji mermerna ploca na kojoj pise:"U ovoj kuci rodio se General pukovnik i narodni heroj Jugoslavije Ljubo Vuckovic".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:16:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.