Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fibromialgija - čvorići u mišićima i mekom tkivu  (Pročitano 4845 puta)
12. Mar 2007, 22:03:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Fibromialgija - čvorići u mišićima i mekom tkivu
Čvor u mišiću kriv za razne bolesti



Osećate bolove u vratu i ramenima i ne možete da se pomerite. Verovatno je reč o naizgled bezazlenom stanju - fibromialgiji.


Fibromijalgija je stanje koje karakteriše dugotrajan bol u mišićima i mekim tkivima. U ranoj fazi fibromijalgija izgleda kao želatinasta masa, i ne može da se otkrije dodirom. Vremenom se pretvara u čvorić koji se nalazi u samom mišiću i oseća se pod prstima.

- Ovaj čvorić narušava elastičnost mišića, pa čak i pokret - kaže dr Predrag Mugoša, fizijatar i akupresurolog i dugogodišnji saradnik "Blica", i dodaje:

- Fibromijalgija je glavni krivac za glavobolje, ukočenost, malaksalost, hroničan umor, poremećaj spavanja.

Utvrđeno je da od fibromijalgije više obolevaju žene nego muškarci, kao i da je period adolescencije najčešće vezan za nastanak ove bolesti. A najnovija istraživanja pokazuju da u ovom trenutku svaki peti Evropljanin ima fibromijalgiju.

Delovi tela u kojima se najčešće javlja jesu prednja i zadnja strana vrata, lopatična regija, ramena, kukovi, lakatni i koleni zglob, nadlaktnim mišićima ruke, kao i pripojnim delovima lakta.

Razlog nastanka ove bolesti je nepoznat. Ukoliko se posumnja na oboljenje, postoje standardni pregledi koji mogu da otkriju bolest u ranoj fazi. Ipak se smatra da je stres glavni uzrok nastanka fibromijalgije.

Terapija fibromijalgije

U lečenju se primenjuju fizikalne procedure koje pomažu oslobađanje od bolova. Koriste se analgetici koji se strujom ubacuju na bolno mesto. Osim terapije analgeticima, potrebno je reći da kompletna fizikalna medicina i aparati koji se primenjuju, u osnovi, imaju isti cilj, a to je da se poveća protok krvi kroz bolnu regiju čime se smanjuje bol i pomaže se metabolizmu da izbaci nagomilane štetne materije, koji su neposredni izazivači bola, odnosno svih ostalih tegoba. U okviru fizikalne terapije primenjuju se i ultraljubičasto zračenje, terapija blatom, terapija parafinom i hidroterapija koje prijaju telu obolelom od fibromijalgije. Razlog za to je pospešivanje cirkulacije u bolnoj regiji. Pored fizikalnih procedura, primenjuje se i terapeutska masaža. Važno je napomenuti da u lečenju treba da bude zastupljena veoma efikasna akupresura.
Vežbe istezanja kao pomoć

Vežbe istezanja su veoma bitne u lečenju fibromijalgije. Da bi se telo dovelo u normalno stanje, potrebno je od četiri do šest nedelja. Naravno, izbor svih terapeutskih i kasnije po prestanku tegoba rekreativnih i sportskih aktivnosti treba prepustiti isključivo stručnjacima.

Prva faza vežbanja su isključivo vežbe istezanja i pokretanja svih zglobova. Vežbe istezanja se rade onoliko koliko dozvoljava fiziološko stanje, i to lagano, do granice bola, u kontinuitetu. U trenutku kada vas najviše zaboli, probajte da zadržite položaj nekoliko sekundi i ponovite pokret nekoliko puta. Ovim postižete fiziološku amplitudu pokreta kroz mišić koji ima fiziološki protok i rastegljivost.

Kada se razvije navika ovih vežbi, ukupno trajanje vežbanja za celo telo iznosi 20-30 minuta, najbolje dva-tri puta dnevno. Kada se ovo usvoji, preporučuje se grupa vežbi (vežbe istezanja, opuštanja disanja relaksacije povećavanja obima pokreta, jačanje muskulature) koje određuje stručno lice koji se dozira tri puta nedeljno po 20 minuta. Naravno, sve to uz vežbe istezanja koje se rade svakodnevno.

Biljana Tasić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.