Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:54:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je epilepsija?  (Pročitano 6036 puta)
07. Mar 2005, 09:00:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Šta je epilepsija?

Epilepsija je bolest koja je poznata još od davnina. U starim spisima od pre nove ere, u nekim kulturama su je smatrali prirodnim darom, a u drugim kulturama je bila tabu tema. Danas se pod epilepsijom smatraju poremećaji u elektrofiziologiji mozga koji izazivaju ekscesivno pražnjenje svih ili velikog broja neurona mozga ili dela kore velikog mozga.

To dovodi do prekida normalnog stanja i nastaju nekontrolisani motorni pokreti koji se manifestuju grčevima i mlitavošću mišića, nevoljnim radnjama, vegetativnim poremećajima (mokrenje, pena na usta itd). Ovo pražnjenje najčešće traje nekoliko sekundi, a može da traje i duže, zatim prestaje zbog iscrpljenosti ili delovanja kočionih, inhibitornih neuronskih sistema mozga. Osnovna promena kod nastanka epilepsije jeste transformacija zdravog neurona u epileptični neuron. Po statističkim podacima, u Srbiji od ove bolesti pati oko 40.000 stanovnika.

Ne smemo svaki gubitak svesti smatrati epileptičnim napadom. Slične manifestacije mogu da se jave kod bolesti histerije i drugih stanja.

Uzroci

Uzrok epilepsije se mora obavezno otkriti, a dominantni su:
1. Traume mozga
2. Tumori mozga
3. Vaskularna oštećenja
4. Infekcije mozga
5. Alkohol
6. Endokrini i metaolitički poremećaji
7. Degenerativne bolesti

Dijagnoza


Do dijagnoze se dolazi: informacijama koje doktor dobije od bolesnika i njegove porodice, pregledom neurologa, EEG-om (merenjem moždanih talasa), skenerom, magnetnom rezonancom, pregledom krvi, i EEG golterom.

Lečenje

Budući da je epilepsija jako ozbiljna bolest, ona zahteva adekvatan pristup u lečenju, koji bi bio sproveden na više nivoa.
Lekovi koji se koriste u lečenju epilepsije sprečavaju epileptične napade i mora se voditi računa o redovnoj i dugotraujnoj primeni kod određenih tipova bolesti.

Drugi način lečenja je da se otklone uzročnici nastanka epilepsije. Treći način je upoznavanje bolesnika, a posebno njegove porodice i okoline. Četvrti tip podrazumeva preventivno izbegavanje faktora koji izazivaju epileptični napad.

U poseban način spada hirurško lečenje gde se vrši odstranjivanje dela u kome se nalazi epileptogeno žarište. Epileptičari ne bi trebalo da osećaju neprijatnost zbog svoje bolesti, jer su mnoge poznate ličnosti kroz svetsku istoriju bolovale od nje (Aleksandar Makedonski, Julije Cezar, Dostojevski itd). Oni su umeli da se toj bolesti prilagode i izvuku maksimalne potencijale iz svog života i uđu u istoriju planete. Ova bolest mora uvek da bude pod kontrolom specijaliste neurologa, jer ne sme da se zapusti.

Podela

Epilepsija se deli prema nastanku na idiopatske nasledne i tarda - "kasne epilepsije".

- Idiopatska nasledna epilepsija
Najčešće se javlja u prvoj ili drugoj deceniji života. Smatra se da nasledna uloga gena izaziva nastanak ove bolesti.

- Epilepsija tarda ("kasna epilepsija")
Smatra se simptomatskom epilepsijom, što znači da se prvi put javi kasno, posle 25. ili 30. godine.

Prema tipu napada i simptomatologiji, epilepsije se dele na više tipova. U zavisnosti od tipa epilepsije, simptomi mogu da budu sledeći: epilepsija sa gubitkom sveti, bez gubitka svesti, sa grčenjem mišića, bez grčenja tela, vokolnim ili govornim različitim napadima, ekstremnim lučenjem pljuvačke, sa pojavom halucinacija i pojačanim čulnim osećajima.
Dr Ksenija Maid, specijalista neurolog
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:54:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.