Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 10:25:49
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koliko Srbi veruju u boga?  (Pročitano 25110 puta)
28. Feb 2007, 19:55:55
Ucesnik diskusija


hehe

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 98
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
SonyEricsson K800i
Kako je u poslednjih 15-stak godina u Srba "moderno" biti vernik, logicno se namece pitanje da li su Srbi iskreni u ispovedanju vere i koliko je vera pomodarstvo.
Inace Srbi kao narod nikada nisu bili veliki vernici (mnogi se nece sloziti sa mnom) dokaze o ovome imamo u svedocanstvima (pisanim) iz raznih epoha nase istorije. Ako se pokaze zainteresovanost za ovu temu bice mi drago da vam predocim i neka od njih.
Inace kao Srbin i vernik (pravoslavac, mislim da ima i srba drugih vera) voleo bih da se moj narod iskrenije posveti veri, jer ona je siguran put u spoznavanju samoga sebe i drugih ljudi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
Meni je tema zanimljiva i voleo bih da vidim neke od tih svedočanstava...

A primera kod nas ima stvarno različitih - ide u crkvu redovno, a kući "lema" i ženu i dete i...  Smile
A odnos prema religiji najčešće ljiudi i pokušavaju da predstave time, tj. redovnim posetama verskim objektima... Što je tipično za naš (prevarantski, da ne kažem) mentalitet...  Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1606
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
mob
Nokia 
Auuuuu...mora da se obojica krećete u jako lošem društvu (da ne kažem da ste sastavni deo tog istog)...Kategoriju vernika koju vi napominjete možete videti u crkvi jedino povodom nekih većih praznika ili kada je kućna slava u pitanju...u tom slučaju tu je više reč o nekom tradicionalnom respektu prema svetinjama nego što je to konkretan iskonski verski duh i pravoslavni život...Ako biste hteli nešto više o tome da saznate kakvom kategorijom vernika SPC trenutno raspolaže moraćete sami biti deo toga kako biste kompetentno imali uvid u to...ne kažem da je kvantitet ne znam na kom nivou, ali upoređujući sa predhodnim periodom u kome jeste bila neka vrsta najezde i popularisanja nekog odlaska u crkve i manastire, ipak se može  konstatovati neki napredak, tj. preporod... Znamo da je u početku ovog duhovnog preporoda stanje više potsećalo na turističku vizitu a ne duhovno hodočašće...Međutim, situacija se kudi kamo menja (na bolje naravno), što se iz priloženog ophođenja samih posetioca crkve prema liturgijksom životu da primetiti...Naravno, daleko smo mi od nekog prebogatog pokloničkog i misionarskog duha, ali je bogaćenje duhovnim blagom ovog tipa na pomolu, naročito kod mladih koji sve izraženije i doslednije uspevaju da tumače smisao hrišćanskog života...Kao što rekoh, priklonite se sami tom izazovu pa ćete kroz svoj lični primer doći do odgovora...neka vam je u zdravlje i na spasenje

IP sačuvana
social share
Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Bosch ima centrifugu
Kako je u poslednjih 15-stak godina u Srba "moderno" biti vernik, logicno se namece pitanje da li su Srbi iskreni u ispovedanju vere i koliko je vera pomodarstvo.
Inace Srbi kao narod nikada nisu bili veliki vernici (mnogi se nece sloziti sa mnom) dokaze o ovome imamo u svedocanstvima (pisanim) iz raznih epoha nase istorije. Ako se pokaze zainteresovanost za ovu temu bice mi drago da vam predocim i neka od njih.
Inace kao Srbin i vernik (pravoslavac, mislim da ima i srba drugih vera) voleo bih da se moj narod iskrenije posveti veri, jer ona je siguran put u spoznavanju samoga sebe i drugih ljudi.

DA da pravoslavlje je pravi put samospoznaje  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Sve je otrov i nista nije otrov

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 176
Zastava Rotterdam
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
Elem, mislim da je kod Srba (ne svih) prisutan strah zbog koga veruju.  Smile

Srbi imaju sjajne duhovnike koji su sve ovo uspeli zahvaljujuci pre svega obrazovanju na polju religije ali i posvecenosti. Kod ovih ljudi postoji spoj razuma i duse koji zajedno streme spoznaji Boga.

Mislim da to obrazovanje nije kljucno jer mi moramo osecati potrebu za Bogom, ljubav prema Bogu i slicne stvari koje se ne mogu nauciti.

Ipak, ne bi bilo lose pomoci Srbima ,da se lise straha od pakla pomocu nekog vida obrazovanja o pravoslavlju u koje veruju. Pola ljudi u crkvi moze da veruje, ali kada bi ih neko pitao u sta oni to veruju, kako, gde i slicna pitanja, mali broj bi mogao da odgovori.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
Pola ljudi u crkvi moze da veruje, ali kada bi ih neko pitao u sta oni to veruju, kako, gde i slicna pitanja, mali broj bi mogao da odgovori.

Gledano sa naucnog aspekta, mali broj bi i generalno mogao da odgovori na takva pitanja...  Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Bosch ima centrifugu
Kljucno pitanje nije "u sta veruju" nego zasto veruju?
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
Kljucno pitanje nije "u sta veruju" nego zasto veruju?

objasni
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Sve je otrov i nista nije otrov

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 176
Zastava Rotterdam
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
Pola ljudi u crkvi moze da veruje, ali kada bi ih neko pitao u sta oni to veruju, kako, gde i slicna pitanja, mali broj bi mogao da odgovori.

Gledano sa naucnog aspekta, mali broj bi i generalno mogao da odgovori na takva pitanja...  Smile

Od kada se crkva gleda sa naucnog aspekta??! Smile

Kada kazem da objasni ne mislim na nesto odredjeno, vec da da svoje misljenje o tome koje ima nekog smisla i koje je iole potkovano nekakvim znanjem.
Ne ocekujem da svi daju teoloska objasnjenja niti da precizno objasne nesto sto je samo po sebi neopipljivo i moze se samo osetiti.
« Poslednja izmena: 01. Mar 2007, 19:04:12 od tatjanaa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


hehe

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 98
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
SonyEricsson K800i
Auuuuu...mora da se obojica krećete u jako lošem društvu (da ne kažem da ste sastavni deo tog istog)...Kategoriju vernika koju vi napominjete možete videti u crkvi jedino povodom nekih većih praznika ili kada je kućna slava u pitanju...u tom slučaju tu je više reč o nekom tradicionalnom respektu prema svetinjama nego što je to konkretan iskonski verski duh i pravoslavni život...Ako biste hteli nešto više o tome da saznate kakvom kategorijom vernika SPC trenutno raspolaže moraćete sami biti deo toga kako biste kompetentno imali uvid u to...ne kažem da je kvantitet ne znam na kom nivou, ali upoređujući sa predhodnim periodom u kome jeste bila neka vrsta najezde i popularisanja nekog odlaska u crkve i manastire, ipak se može  konstatovati neki napredak, tj. preporod... Znamo da je u početku ovog duhovnog preporoda stanje više potsećalo na turističku vizitu a ne duhovno hodočašće...Međutim, situacija se kudi kamo menja (na bolje naravno), što se iz priloženog ophođenja samih posetioca crkve prema liturgijksom životu da primetiti...Naravno, daleko smo mi od nekog prebogatog pokloničkog i misionarskog duha, ali je bogaćenje duhovnim blagom ovog tipa na pomolu, naročito kod mladih koji sve izraženije i doslednije uspevaju da tumače smisao hrišćanskog života...Kao što rekoh, priklonite se sami tom izazovu pa ćete kroz svoj lični primer doći do odgovora...neka vam je u zdravlje i na spasenje


Pokusacu ovih dana da vam dostavim u originalu deo proglasa velikog srpskog prijatelja DR. Arcibalda Rajsa u kome on govori o odnosu Srba prema veri. S' obzirom da je on bio veliki prijatelj Srba  netreba sumnjati u to sto on kaze. A kaze da su Srbi losi vernici.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 10:25:49
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.