Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 19:45:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najfilozofskiji spis...  (Pročitano 12003 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Ajd malo da zabiberim dok ne spremim ozbiljnu kritiku Luche. Pojam mikro vs. makro vuce korene iz Platonizma ali ima svoje svetle trenutke u Kabali. Tamo je definisan najveci i najvazniji zakon univerzuma (svih univerzuma) "kako gore - tako dole". Simbol tog yoka energije je Davidova sestokraka zvezda koja je napravljena od dva trougla - jedan okrenut na gore a jedan na dole. Simbolise interakciju spriritualnog i materijalnog sveta ali isto tako interakciju mikro i makro kosmosa - unutrasnjeg i spoljasnjeg bica - coveka i Boga.

Ali simbolika svetlosti u coveku je naravno simbolika njegove spiritualnosti i okrenutosti Bogu ipak ima jos mnogo toga da se kaze na temu....

Dakle- "Luca" i predstavlja spis u kojem se generisu gnosticka, platonisticka...   Smile

Covek je izabran. Ali nekako ljudsko bice se oseca tudje sebi. Tudje- zbog postojanja duse unutar tela, koje je shvaceno kao tamnica.
Opet- covek je neizraziv. Um- ta iskra u coveku.
Poput mistika, oslobadja se svetskog postojanja, krece se ka jednoj tacki, kako bi se priblizio bozanskom.

~Zlo? U delu... Da li vam se dopada ideja sagresenja, u stanju duha?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Bosch ima centrifugu
Ma citam ja ovu luchu i sto je vishe citam vishe se pitam sta je to lepo nas Pera pushio dok je pisao ovu pesmicu - sta god daje i ja bi hteo malo da probam  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1862
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6600
 Smile Ma da,pera se kvalitetno prebio.... Smile
      da, iskra je svetlost porodila,
      okean su kaplje sastavile;
      sveti tvorac velichestvom sjaje
      u iskrama kako u suncama,
      u smrtnima ka u bozestvama,
      sve mu skupa svemoguce slavi.

kakav bre oldos Haksli ,ovo su prava vrata percepcije... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Bosch ima centrifugu
Bravo za citat klavir stimer  Smile - ta strofa mi je bas ostala u pameti jer zbog nje je mogao da bude razalovan kao pop samo tako - jedino sto u to vreme niko iz pravoslavne crkve nije mogao da razume to sto je on pisao.

Taj stih je klasicna gnosticka predstava Boga kao skup svih ljudskih dusa - mi u njemu on u nama - a ne slika o podvojenom bicu Jehovi koji vlada univrzumom i koji ima jednog sina Isusa Hrista.

IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Bez prava na potpis
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 2641
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ma citam ja ovu luchu i sto je vishe citam vishe se pitam sta je to lepo nas Pera pushio dok je pisao ovu pesmicu - sta god daje i ja bi hteo malo da probam Smile

Јел ти имаш нешто против њега?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Bosch ima centrifugu
Protiv Pere Njegosha -  Smile Jok ja bogumi - a i da imam nista mu ne mogu kad je pokojni  Smile

Ipak moras priznati da je izrazito neocekivano da nesto kao Luca Mikrokozma izadje iz uma jednog crnogorskog brdjanina (no offence) - ipak pod Turcima i u to vreme obrazovanje je bilo u tim krajevima ne bas tako cesta pojava (nije ni da je Srbija bila bolje).

Baj d vej euridicat me je uputila na izvor Njegosevog providjenja - Origen - grk, pre-hriscanin (mislim pre Nikejski hriscanin), jedan od prvih pravih teologa. Anatemizovan zajedno sa gnosticima posle Nikeje jer je bio politicki opasan za Konstantina.
« Poslednja izmena: 05. Mar 2007, 13:59:04 od decky999 »
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Bez prava na potpis
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 2641
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Ipak moras priznati da je izrazito neocekivano da nesto kao Luca Mikrokozma izadje iz uma jednog crnogorskog brdjanina (no offence) - ipak pod Turcima i u to vreme obrazovanje je bilo u tim krajevima ne bas tako cesta pojava (nije ni da je Srbija bila bolje).

Цитираћу бесмртног ума  Smile :

"Из грмена великога лафу изаћ' трудно није,
у великим народима генију се гњ'јездо вије:.
овде му је поготову материјал к славном јелу
и тријумфа дични в'јенац, да му краси главу смјелу.
"

С тим што бих ја ово "великим" заменио са "малим"  Smile

А иначе, бај д веј тамо где се Његош с црногорцима кретао Турска нога није крочила (мање због црногорске силе а више због неприступачности  :[115]Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1862
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6600
hvala decky Smile potpuno se slazem .veoma zanimljivo je to shto je euridicat ukazala na origena aleksandrijskog.o njemu znam da je paganima objashnjavao jevandjelje na njima razumljiv nachin koristeci razne filozofske sisteme i da je samim tim uneo u hriscanstvo  neshto novo i strano...
zanima me kojom apologijom je on tu izlomio nasheg brdjanina peru ....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Gnosticki dozivljaj- covekovo otudjenje od sveta.
Svet- nije prirodna kuca, covekova. (Ovaj dozivljaj se pokazuje veoma zanimljiv u savremenosti)

~Analogija: Bog- pesnik?
Pesnik oglasava istinu.
Ono sto on oglasava mora biti u saglasnosti sa onim sto jeste. Potom, u onome sto on oglasava- postoji neki poesis? Momenat stvaranja- Bog ili pesnik?

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Bez prava na potpis
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 2641
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Права будућа професорка  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 19:45:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.