Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 04:17:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li ste vernik?

Glasanje završeno: 05. Mar 2005, 16:35:16

Da
48.1%  (13)
Ne
51.9%  (14)
Ukupno glasova: 27
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koliko ljudi vjeruje u Boga?  (Pročitano 16318 puta)
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
Citat: SerbianFighter
Vernik u religijskom smislu za mene je covek koji veruje u bajke jer ga nesto na to tera, obicno nevolja.


Ne.Najbolja osoba koju poznajem je vernica,i nije je naterala nikakva nevolja.Priznajem da ne razumem na koji nacin ona prihvata sve te religiozne price...ni ona niti neko drugi ko je vernik,ali vidim da ona zbog toga ima vise nego ja:stabilnosti,tolerancije...na zalost jedini termin koji mogu da upotrebim je 'bogatstva duha',osecam da toga ima vise bas iz razloga sto je religiozna

Izmedju ostalog pravdam time da je prosto ne zanima ono o cemu govore biblijske legende i slicno,ljudima koji su vernici je  teziste interesovanja na nekoj drugoj strani.Moram da je pitam vise...
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Insane in the Mainframe

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4488
Zastava Aachen
mob
Samsung Wave
Pa bas zato sto si ne siguran u sebe zato se i okreces religiji, onda si sigurniji jer je onda bog na tvojoj strani (ili bar ti tako mislis)... mada isit efekat mozes da postignes i sa kokainom na primer... ne treba ti bog...

Kako ovim samo-ubicama lepo napricaju kako su oni bozije sluge i kako ce biti glavne face na nebu samo ako sednu u avion i prodju kroz zgradu... steta sto zivotinje nisu tako "intelegentne" kao mi pa da one malo sluze bogu za vise dobro... nego sve mi moramo... jebes ga... ko nam kriv kad smo tako lepi pa pametni...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
@ malaj

Mislim da je pitanje teizma-vere i ateizma-ne vere raznoliko. Pokušaću da objsnim na sopstvenom primeru. Ja sam po idejnom i političkom ubedjenju levičar-marksista. Ali, istovremeno mogu da kažem da sam i vernik. Na prvi pogled to deluje ne spojivo, zar ne???  Smiley Ipak, ima svoje uporište čak i osnovama Marksovog stava o religiji. Ne znam koliko si upoznat sa marksističkom literaturom, ali Karl Marks je 1851 godine napisao "Sveta porodica"(zajedno sa Engelsom) u kojoj iznosi svoj čuveni stav:"Religija je opijum za mase ako je posmtramo kao političko orudje verskih institucija u borbi za vlast nad institucijama društva i kao saradnika buržuazije u klasnom ugnjetavanju radničke klase širom sveta. Koristeći se idejom o Bogu, verske institucije krajnje zloupotrebljavaju pozitivne aspekte religije kao filozofije. One na taj način stvaraju ropski mentalitet u narodnim masama, pomirljiv stav prema kapitalističkom sistemu ugnjetavanja. Ali, ovde se mora istaći da su osnivači velikih religija u osnovi propovedali napreedne ideje i da ih možemo smatrati prvim revolucionarima njihovog doba."  Dakle, kao što vidiš i sam Marks je religiju kao filozofiju i učenje Bude, Isusa i Muhameda smatrao pozitivnim. Smiley On je bio protiv verskih institucija. Ja verujem u ideju univerzalne ljubavi i evolutivne-revolucije u čoveku, u preobražaj da bude napredniji i bolji. Verujem u "Deset Božjih Zapovesti", ako ih pažljivo pročitaš, shvatićeš da su te poruke u osnovi napredne-levičarske. Verski obredi i crkvena dogma nisu neophodni, ako se čovek trudi da živi osnovnu poruku svake napredne religije-ljubav. Onda zaista i veruje na ispravan način. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@costa

Trebalo bi odmah od početka komentirati, no s umjerenošću, da se ne uvrijediš, ali ne nalazim druge riječi nego da je tvoja prva rečenica glupa. Možda se možemo svađati oko početka ovog stoljeća, no živim u 21. stoljeću, a očiti je razlog taj što sam ovdje na forumu i što u "realnom" vremenu "razgovaram" s tobom. Druga rečenica: Da, mislim da je Zemlja okrugla, ne potpuno i ne pravo okrugla, no u načelu; tj. vjerujem da je okrugla, zato jer ju nisam vidio svojim očima iz daljine. Da sam ju vidio imao bih iskustvo, imao bi dokaz koji sam provjerio, no ovako vjerujem onim slikama koje su snimili sateliti i koja god svemirska prometala i vjerujem ljudima koji su to posvjedočili. Prije svega vjerujem iskustvu nekolicine prijatelja pomoraca koji kažu da se na oceanu točno vidi kako je Zemlja okrugla, što sam nisam vidio i ne mogu posvjedočiti, a osim toga imamo povijesni dokaz otkrića Amerike. Treća rečenica: Ljudi su početkom industrijske revolucije, a i prilikom svakog otkrića, ako uzmemo u obzir da je industrijsku revoluciju pokrenulo upravo otkriće, tj. otkrića, zapravo VJEROVALI, jer su mislili da svojim otkrićima, tj. revolucijom, čine dobro. Oni nisu ZNALI da čine dobro, jer mi SAD tek ZNAMO da nam ta revolucija nije donijela ništa dobroga, nego su VJEROVALI u NAPREDAK, koji nas je, po mom mišljnju uništio; vjerovali su da će tako pomoći čovječanstvu. Da su oni ZNALI koje su posljedice njihovog napretka mislim da bi više promislili. Znači mi sad možemo reći nešto o industrijskoj revoluciji i kako je ona bila prekretnica, i je - u uništavanju naše planete, tj. mi sad ZNAMO nešto o toj revoluciji jer znamo posljedice, a oni su VJEROVALI u "bolje sutra". I Nobel je bio znanstvenik koji je VJEROVAO da stvara nešto što će pomoći ljudskom rodu, no kad se to izjalovilo, tj. kad se njegov izum počeo "zloupotrebljavati", on je ZNAO da je pogriješio i zato osnovao zakladu itd., itd. Znači, početak svakog znanstvenog izuma je VJEROVANJE da će on nešto promijeniti, no znati nešto možemo kad provjerimo, zahvaljujući matematičkoj metodi i upravo Galileju. Četvrta rečenica: Znam kako se kreće auto, kako radi telefon, što je struja i gravitacija (barem načelno), no da me pitaš ne bih ti mogao stručno objasnitti, jer ne razumijem neke principe i zakone, nego PRIHVAĆAM te izume, njihova objašnjenja i koristim se njima. Peta rečenica: Vidiš u tome se razlikujemo. U trenutku kad nešto radim možda mi Bog nije na prvom mjestu, no vjerujem da je uz mene i da upravlja svim mojim činima. Da se razumijemo, i dobrima i lošima. Vjerujem da dobre čine on upravlja, ali i da dopušta zle čine jer mi je podario slobodu odlučivanja. No vjerujem da je on uvijek uz mene. Vjerujem i u svoje sposobnosti i snage da nešto mogu obaviti upravo zato jer vjerujem da mi ih je on podario. Da vjerujem SAMO u sebe i svoje umijeće, ne bih prihvatio da radim nešto za što objektivno nisam sposoban, no prihvaćam upravo zato jer vjerujem da mi je Bog podario sposobnost da se nosim i s nekim težim problemima.

Na kraju oprosti na ovako dugom postu i na rašćlanjivanju tvojih rečenica, kao i na korištenju velikih slova, ona nisu vikanje na tebe!, nego prihvati da sam samo htio na sve odgovoriti.

Pozdrav
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
Citat: Zoran Karavla
Pa bas zato sto si ne siguran u sebe zato se i okreces religiji, onda si sigurniji jer je onda bog na tvojoj strani (ili bar ti tako mislis)... mada isit efekat mozes da postignes i sa kokainom na primer... ne treba ti bog...




ko ne zna bolje da ne prica
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Insane in the Mainframe

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4488
Zastava Aachen
mob
Samsung Wave
Izvini ali niko tebe ne tera da citas moje postove, ovo je slobodan forum i ja imam tu slobodu da kazem svoje misljenje, svidjalo se to tebi ili ne...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
U ostalom... Marks je lepo rekao da je "Religija opijum za narod"
To se odnosi i na zvanicnu crkvu i na sve one koji na isti nacin pokusavaju da nam se upletu u zivote.. razne druge verske, a neretko i politicke organizacije npr...
Mi smo kao nacija 50 godina imali svoje Bogove kojima su klicale mase.. a oni nisu bili neka visa bica... samo su bili niza bica na visim pozicijama...
Moguce da ce vernici na ovo gledati kao na skrnavljenje, ali.. razmislite.. takvo obozavanje, takvo strahopostovanje... to se drugim izrazom i ne moze opisati
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Ja lepo navedoh citat iz Marksove knjige, ali niko da pažljivo pročita... Ponavjam, Marks je rekao:"Religija je opijum za narodne mase", ali, misleći isključivo na verske institucije. On u svojoj knizi i sam lepo obradjuje pianje religije kao filozofije i naprednog učenja, a žestoko osudjuje zloupotrebu pozitivnih ideja religije od strane verskih institucija i politike. Uostalom, zar su "Deset Božjih Zapovesti" negativna stvar??? Zar je negativno reći:"Ne ubij"; Ne Kradi"; "Voli bližnjeg svog"(tu se misli na svako živo biće)??? Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
To sto su zapovesti dobra stvar opet ne znaci da je sve odlicno i da u sve treba slepo verovati
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Pa naravno da ne treba Smiley Po mom mišljenju, to pravilo se odnosi na bilo koju ideju ili filozofiju.  Smiley  

PS: Pozdrav za tebe SF, kad već nisi raspoložen za ćaskanje na ICQ Smiley  Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 04:17:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.