Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 02:53:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: MI 24! ! !  (Pročitano 15428 puta)
19. Feb 2007, 21:54:04
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
Nokia 6300
MI-24

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Mi-24 1.gif
(20.27 KB, 848x218)
Mi-24 Hrvartska.gif
(25.11 KB, 848x231)
« Poslednja izmena: 20. Feb 2007, 00:38:41 od Herros »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
HTC HD2
evo malo da ti pomognem

Mi-24 Hind
BORBENI HELIKOPTER

 
U konstrukcionom birou Mil je 1967. godine otpočeo razvoj transportno-borbenog helikoptera, na bazi helikoptera Mi-8 i Mi-14. Prvi od dva prototipa označena V-24 poleteo je 15. septembra 1969. godine. Nova letelica je 1970. godine dobila oznaku Mi-24, iste godine počela je serijska proizvodnja, a godinu dana kasnije prvi primerci isporučeni su u jedinice.

Mi-24 je borbeno transportni helikopter, sposoban da samostalno vodi borbu protiv protiv žive sile, oklopnih borbenih vozila i drugih ciljeva na zemlji i vodi, kao i da transportuje i vatrom podržava osmočlano pešadijsko odeljenje.

Helikopter je proizvođen u više varijanti, sa različitim namenama, naoružanjem, pogonskom grupom i opremom:

Prva verzija letelice Mi-24 imala je pogonsku grupu i rotor preuzete sa protivpodmorničkog helikoptera Mi-14 (motori TV3-117V snage po 1510 kW). Tročlana posada (pilot, operater-nišandžija i mehaničar-letač) bila je smeštena u velikoj zastakljenoj kabini u prednjem delu trupa. Letelica je mogla da transportuje 8 vojnika pod punom opremom ili 4 ranjenika. Sistem naoružanja K-4V preuzet je sa helikoptera Mi-4. Naoružanje se podvešavalo na dva mala krila sa ukupno 6 podvesnih tačaka. Na dve spoljne podvesne tačke helikopter je nosio ukupno 4 protivoklopne vođene rakete 9M17 Falanga M (NATO ozanaka AT-2 Swatter), dok su preostala 4 nosača naoružanja mogla da prime lansere nevođenih raketnih zrna 57 mm ili avio-bombe od 100 ili 250 kg. U nos letelice bio je ugrađen mitraljez A-12.7 kalibra 12,7 mm. Za upravljanje vatrom protivoklopnih vođenih raketa korišćen je tenkovski nišan 9Š121, za upravljanje vatrom mitraljeza kolimatorski nišan PKV, a za bombardersko naoružanje nišan OPB-1V.

Varijanta Mi-24A dobila je nove jače motore TV3-117VM (po 1610 kW). Krila su zakošena i povećan im je raspon. Ugrađen je novi nišanski sistem Raduga F za poluautomatsko vođenje raketa Falanga M.

Trenažna varijanta Mi-24U razvijena je na osnovu helikoptera Mi-24A. Komande su udvojene, a mitraljez je uklonjen.

Verzija Mi-24B dobila je četvorocevni mitraljez JakB-12 kalibra 12,7 mm umesto mitraljeza A-12.7, poboljšane protivoklopne rakete i novi sistem za upravljanje vatrom.

Varijanta Mi-24D ima drugačiji prednji deo trupa. Nišandžija i pilot smešteni su u odvojene kabine u tandem rasporedu. Kabine su oklopljene titanijumskim pločama, raspolažu uređajima za NHB zaštitu i klimatizaciju. U nosu helikoptera nalazi se okretna turela USPU-24 sa mitraljezom JakB-12. Mi-24D je opremljen sistemom za upravljanje vatrom sa IC kamerom ili LLLTV kamerom, kolimatorskim nišanom za mitraljez i laserskim daljinomerom. Letelica raspolaže signalizatorom radarskog ozračenja Sirena-3M, IFF sistemom, Dopler navigacionim sistemom, radarskim visinomerom, radio kompasom... Za zaštitu od IC samonavođenih raketa Mi-24D ima bacače IC mamaca, aktivni IC ometač L-166V-1AE i sistem za rasplinjavanje toplih izduvnih gasova. Letelica nosi 1500 litara goriva u rezervoarima smeštenim iza i ispod kabine, a u kabinu je moguće postaviti dodatni rezervoar kapaciteta 1000 litara. Na nosače naoružanja mogu se podvešati 4 rezervoara za gorivo kapaciteta po 500 litara.

Helikopeter Mi-24DU predstavlja trenažnu varijantu letelice Mi-24D. Ima udvojene komande, a mitraljez i lanseri protivoklopnih vođenih raketa su uklonjeni.

Izvozna varijanta helikoptera Mi-24D označena je Mi-25. Nije opremljena kompletnom elektronskom opremom koja se ugrađuje na standardne Mi-24D.

Verzija Mi-24V dobila je novi sistem protivoklopnih vođenih raketa Šturm-V sa projektilima 9M117 Šturm. Umesto kolimatorskog nišana PKV ugrađen je novi automatski nišanski sistem KPV-17V. Na unutrašnjim potkrilnim nosačima naoružanja Mi-24V može da nosi dva kontejnera GUV (u jedan je ugrađen mitraljez 12,7 mm i dva mitraljeza 7,62 mm, a u drugom kontejneru se nalazi bacač granata AGS-17 Plamaja). Helikopter može da nosi i kontejner UPK-23-250 sa dvocevnim topom GŠ-23 kalibra 23 mm, kao i univerzalne kontejnere KMGU-2 za razbacivanje submunicije. Umesto lansera UB-32 za nevođena raketna zrna S-5 kalibra 57 mm, moguće je podvešati 20-cevne lansere za NRZ S-8 kalibra 80 mm. Za samoodbranu od protivničkih aviona i helikoptera Mi-24V može biti naoružan raketama R-60, 9M32M Strela 2M ili 9M36 Strela 3.

Izvozna varijanta helikopetra Mi-24V označena je Mi-35.

Tokom rata u Avganistanu pokazalo se da je helikopteru potrebno jače streljačko naoružanje od ugrađenog mitraljeza 12,7 mm. Zato je 1981. godine u operativnu upotrebu uvedena verzja Mi-24P koja na desnoj strani trupa ima ugrađen dvocevni top GŠ-30K kalibra 30 mm, sa 250 metaka u borbenom kompletu. Top nije pokretan, pa se nišanjenje vrši usmeravanjem nosa helikoptera ka cilju.

Helikopter Mi-35P predstavlja izvoznu verziju letelice Mi-24V.

Varijanta Mi-24VP slična je helikopteru Mi-24V, ali je umesto mitraljeza 12,7 mm dobila dvocevni top GŠ-23L kalibra 23 mm. Top je ugrađen u pokretnu turelu NPPU-24, a u borbenom kompletu se nalazi 470 metaka. Ova verzija može biti naoružana i nevođenim raketnim zrnima S-13 i S-24.

Helikopter Mi-24R namenjen je za NHB izviđanje. Opremljen je sistemima za uzimanje uzoraka kontaminiranog zemljišta i vazduha i njihovu analizu, kao i lanserom obeležavajućih raketa.

Verzija Mi-24K namenjena je za upravljanje artiljerijskom vatrom, a može se koristiti i za izviđanje. Umesto desnih kabinskih vrata ima otvor za snimanje kamerom, a umesto nišanskog sistema ispod nosa helikoptera ugrađena je termalna kamera.

Za opremanje jedinica policije razvijena je verzija Mi-24PS. Ovaj helikopter nema ugrađeno naoružanje, a umesto lansera POVR nosi dodatne rezervoare za gorivo kapaciteta 500 litara. U nos letelice ugrađeni su reflektor i razglas.

U poslednje vreme se pojavio veliki broj različitih projekata modernizacije helikoptera iz familije Mi-24. U rusko-francuskoj kooperaciji razvijena je modernizovana varijanta Mi-35M sa savremenom elektronskom opremom, rotorima preuzetim sa helikoptera Mi-28, protivoklopnim raketama 9M120 Ataka i protivavionskim raktama Igla-V. U Rusiji se radi na razvoju varijante Mi-24M sa novom elektronikom, repnim rototom sa Mi-28, manjim krilima, olakšanim fiksnim stajnim trapom i novim naoružanjem. Južnoafrička firma ATE od 1999. godine modernizuje alžirske helikoptere na standard Mi-24 Mk III sa novom elektronikom i naoružanjem. Izraelci modifikuju indijske helikoptere Mi-24 i Mi-35 ugradnjom nove optoelektronske opreme, kokpita kompatibilnog sa noćnim naorčarima (NVG) i novih defanzivnih sistema. Britanska firma BAE Systems je ponudila modernizaciju poljskih helikoptera Mi-24P i Mi-24V na standard Mi-24PL ugradnjom nove elektronske i komunikacione opreme, kao i novih sistema naoružanja. Poljaci planiraju i da manji broj svojih helikoptera modifikuju za misije borbenog traganja i spasavanja na standard Mi-24CSAR. Francuska firma SAGEM ugrađuje nove optoelktronske uređaje na Uzbekistanske helikoptere. Na izložbi MAKS 2001 prikazani su i helikopteri Mi-24PN i Mi-24VK-1 sa novim optoelektronskim uređajima ruske proizvodnje.

Serijska proizvodnja helikoptera familije Mi-24 trajala je sve do 1994. godine. Proizvedeno je više od 2300 letelica, od čega je oko 1250 korišćeno u oružanim snagama bivšeg SSSR-a. Helikopter Mi-24 je stekao odličnu reputaciju u lokalnim ratovima - uspešno je korišćen u Avganistanu, Iransko-Iračkom ratu, u sukobima u Čečeniji, Angoli, Nikaragvi, Šri Lanci i na Balkanu. Hrvatska je 1994. godine nabavila 15 helikoptera Mi-24V i koristila ih u akcijama protiv Srba u Krajini. Na Kosovu su 1999. godine viđena dva Mi-24V srpskih snaga bezbednosti kako dejstvuju po položajima albanskih terorista. Oktobra 2001. godine na vežbi "Štit 2001" prikazan je helikopter Mi-24V iz sastava danas rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO) MUP-a Srbije. Makedonija je 2001. godine od Ukrajine kupila jednu eskadrilu Mi-24V i ovi helikopteri su korišćeni u operacijama protiv albanskih terorista. Letelice iz familije Mi-24 koriste i oružane snage Avganistana, Alžira, Angole, Bugarske, Kambodže, Kube, Češke, Slovačke, Indije, Iraka, Libije, Mozambika, Mađarske, Nikaragve, Severne Koreje, Perua, Poljske, Sirije, Vijetnama...

TAKTIČKO-TEHNIČKE KARAKTERISTIKE (Mi-24V)


Posada:    
3

Desant:    
8 vojnika

Masa praznog helikoptera:    
8620 kg

Normalna poletna masa:
   11200 kg

Maksimalna poletna masa:    
11500 kg

Masa spoljnog tereta:    
2400 kg

Masa tereta u kabini:    
1500 kg

Maksimalna brzina:    
335 km/h

Normalna krstareća brzina:    
270 km/h

Ekonomska krstareća brzina:   
   217 km

Plafon lebdenja bez uticaja zemlje:    
2000 m

Plafon lebdenja sa uticajem zemlje:     
2200 m

Plafon leta:    
5000 m

Brzina uzdizanja na h=0:    
750 m/min

Radijus dejstva sa maksimalnim tovarom:     
160 km

Radijus dejstva sa 2 dodatna rezervoara:    
224 km

Radijus dejstva sa 4 dodatna rezervoara:    
288 km

Dolet sa unutrašnjim gorivom:    
450 km

Dolet sa dodatnim rezervoarima:    
1000 km

Autonomija leta:    
4 h

Prečnik glavnog rotora:    17,3 m
Prečnik repnog rotora:    
3,908 m

Raspon krila:    
6,65 m

Dužina bez rotora i mitraljeza:    
17,506 m

Dužina kada se rotori okreću:    
21,35 m

Visina kada se rotori okreću:    
5,47 m

Visina do glave glavnog rotora:    
3,97 m

Raspon horizontalnih stabilizatora:    
3,27 m

Širina traga točkova:    
3,03 m

Baza točkova:    
4,39 m

Površina diska glavnog rotora:    
235,06 m2

Površina diska repnog rotora:    
11,99 m2


izvor :
NVO (naoruzanje i vojna oprema)
« Poslednja izmena: 20. Feb 2007, 08:36:06 od Dr.Lift »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
SonyEricsson K800i
Evo sličica  Smile


Ruski


Ruski


Poljski


Kokpit


I virtuelni - 3D model  Smiley
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Модел је болесно добар, једва приметих да је модел  Smile!
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
SonyEricsson K800i
Veruj mi, ne bih ni ja primetio da nije pisalo.  Smile
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
WOW, sad sam tek izvalio kada ste ovo napisali  Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
HTC HD2
Модел је болесно добар, једва приметих да је модел  Smile!
Veruj mi, ne bih ni ja primetio da nije pisalo.  Smile

gde, koji model, sta???  Smile,

 svaka cast onom ko ga je uradio  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Po meni licno najbolji hilihopter na svetu
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
Nokia 6300
šta me spopade? izgleda sam se napio votkom prisećajući se dobrih starih dana iz avganistana...
evo neke kamuflažne šeme za Mi-24. meni se najviše dopada kubanska verzija.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Mi-24 Afganistan.gif
(22.56 KB, 848x226)
Mi-24 Angola.gif
(23.26 KB, 848x220)
Mi-24 Belorusija.gif
(23.91 KB, 848x210)
Mi-24 Bugarska.gif
(22.94 KB, 848x219)
Mi-24 Eritera.gif
(27.78 KB, 848x219)
Mi-24 Etiopija.gif
(30.58 KB, 848x219)
Mi-24 Hrvartska.gif
(25.11 KB, 848x231)
Mi-24 Indija.gif
(23.56 KB, 848x215)
Mi-24 Indonezija.gif
(10.74 KB, 850x217)
Mi-24 Irak.gif
(23.27 KB, 848x210)
Mi-24 Makedonija.gif
(25.26 KB, 848x218)
Mi-24 JSO.gif
(19.8 KB, 848x218)
Mi-24 Kazahstan.gif
(21.85 KB, 848x224)
Mi-24 Kuba.gif
(15.65 KB, 848x214)
Mi-24 Mongolija.gif
(22.86 KB, 848x236)
Mi-24 Poljska.gif
(21.07 KB, 848x219)
Mi-24 Vijetnam.gif
(27.25 KB, 848x219)
Mi-24 SSSR.gif
(21.93 KB, 848x224)
Mi-24 SSSR1.gif
(20.98 KB, 848x229)
Mi-24 Ukrajna.gif
(24.29 KB, 848x229)
Mi-24 Vijetnam.gif
(27.53 KB, 848x219)
« Poslednja izmena: 22. Feb 2007, 20:00:04 od KGB agent »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
HTC HD2
 Smile lepo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 02:53:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.562 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.