Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vojni činovi i njihova objašnjenja, zna li ko?  (Pročitano 14553 puta)
Jet set burekdzija


Tihi protest!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5131
Zastava Majevica
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Ericsson T28
E stvarno si me prosvjetlio , hvala ti na ovom obajašnjenju! Smile
Možda ćeš imati više uspjeha sa ovim činom na bureku "Zvezda u usponu"
Ne treba se predavati već jurišati!
« Poslednja izmena: 21. Feb 2007, 15:33:46 od igorxxx »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 339
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia E90
Evo jednostavnog objashnjenja poshto vidim da ste se pogubili u odnosima KoV RM umesto da odgovarate na pitanje. Oshtrog pravila nema ali postoje malo amorfne smernice od kojih neke navodim:
1. U vojsci je najvaznije da osoba koja komanduje konkretnom jedinicom ima najvishi chin u toj jedinici. Koji je to chin chesto je nevazno.
2. Bitno se razikuje (kako po chinu tako i po brojnosti ljudi kojima se komanduje) jedinica koja se sastoji od rezervista, profesionalnih vojnika, podoficira (npr. tehnichka cheta podrshke ima odnos 3:1 podoficir/vojnik i to u korist podoficira !!!), "jedinica meshovitog sastava" (oklopno-mehanizovana) ili cheta za obuku prispele vojske na odsluzenju vojnog roka (ovde maltene na 30 ljudi dodje jedan komandir).
3. Jednako je chesto da jako malim brojem ljudi komanduje neko sa visokim chinom (komnadant specijalne jedinice bi lako mogao da bude pukovnik bez obzira shto jedinica nije veca od 160 ljudi) dok istovremeno major u peshadiji bi lako mogao da se nadje na chelu bataljona koji broji i do 10 puta toliko (npr. ako izimprovizujemo da je odelenje 10 ljudi, 4 odelenja u vodu -40 -, 4 voda u cheti, 160, 4 cheta u bataljonu 640 ljudi !!!).
4. Rod jedinice je najcheshce odluchujuci faktor.
- Odelenje (komanduje vodnik, vodnik 1 klase ili desetar): ako je u peshadiji je 10-15 ljudi, mehanizovane peshadije: koliko staje u bash TAJ transporter + posada, u PVO ili artiljeriji onoliko koliko je posada 1 orudja (najcheshce 5) dok u jedinicama veze su to samo 1 vodnik i 2-3 choveka u jednom vozilu !!!
- Vod (komanduje stariji vodnik, zastavnik ili potporuchnik) ako je u peshadji sastoji se od izmedju 3-5 odelenja, u PVO ili artiljeriji od 3-8 baterija artiljerije / PVO topova ili samo 2 vozila (npr. radar i radar "visinac"), vezisti ovde "vilene" poshto vodom nekada zovu formaciju od 1 vozila (4 ljudi) ako se radi o usamljenom radio releju na vezbi, radio relejnom stanicom 3 vozila (2 radio releja + odelenje za zashtitu stanice veze, ali i "vod veze meshovito" koji je po tehnichkim sredstvima jachine chete (10 vozila) ali sa samo 30 ljudi.
- Cheta (komanduje poruchnik, kapetan ili kapetan prve klase-kIk). Ovde tek nastaje problem Smile. Po definiciji cheta svoju ulogu obavlja kao samostalna jedinica. Samim time moze da se sastoji od 5 vodova: 4 voda strelaca i 3 minobacachka odelenja (peshadija). Jedan PVO sistem je chesto ekvivalentan 1 cheti od 3 voda: vod za otkrivanje (radar+radar visinac), vod za navodjenje i dejstvovanje (nishanski radar+ 3-5 lansirnih stanica/vozila za lansiranje) i komandni vod (u 1 vozilu/podzemnom bunkeru). Opet u "vezi" svaka stanica veze je "samostalna" u odredjenom smislu chime cheta veze praktichno "upravlja" sa gomilom odelenja "preskachuci" formacisku strukturu vodova.
- Bataljon (komanduje major, potpukovnik) je u praksi i teoriji toliko slozena/heterogena jedinica da je svaki pokushaj generalizacije i poredjenja po rodovima POGRESHAN  Smile
5. Sve je ovo NARAVNO teorija. Praksa, specijalno praksa u nashoj maloj siromashnoj kolonijalnoj armiji  je neshto sasvim drugo. Naglo smanjenje brojnog sastava, manji broj aktivnih vojnih obveznika (usled izmishljotina kao shto je civilno sluzenje vojnog roka) i manji izdatci za vojsku doveli su da se jedan major chesto nalazi u ulozi komandira chete rame uz rame sa poruchnikom, dok istovremeno drugi major komanduje bataljonom poshto je jedini struchno kvalifikovan u celoj brigadi za taj posao (doktor nauka ETF-telekomunikacije u jedinici stacionarnih veze) a nema zavrshen KShK (komanadno shtabni kurs) da bi bio unapredjen u potpukovnika.
6. Anomalije su takodje cheste. Kada sam ja sluzio (septemar 2004) u jedinicu je stigla digitalna telefonska centrala (DTC), sa pripadajucom opremom i vozilom. Samim time formirana je cheta "digitalnih telefonaca" koji su "duzili" DTC i pripadajuce pod uredjaje i "uredjaje starije generacije" (chitaj indukcione telefone) koji se na nju  vezuju. Jedina osoba koja je bila dovoljno struchna za rad i komandovanje jedinicom u chijem sastavu je DTC je bila poruchnik chime je celokupno vreme mog vojnog roka on komandovao chetom. Chak su ga u kasnijem periodu vanredno unapredili kako bi sve bilo po PS-u.
Naravno ovo shto je gore napisano je jedna VELIKA simplifikacija, poshto sve zavisi od konkretne namene, roda i stanja u jedinici, ali nadam se da sam pomogao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Помогао си и то много,само би те исправио у овоме:
Citat
- Vod (komanduje stariji vodnik, zastavnik ili potporuchnik) ako je u peshadji sastoji se od izmedju 3-5 odelenja, u PVO ili artiljeriji od 3-8 baterija artiljerije / PVO topov

Што се тиче батерије у артиљерији,она се у принципу састоји од 4-6 оруђа,и на свако оруђе иде по ватрени вод(у зависности од оруђа разликује се и број војника који га опслужује + возач камиона) и на све то иде и командни вод који се састоји од извиђача,рачунача,картографа...и ту се број људи разликује...тако да је 8 батерија артиљерије већ равно дивизиону,а то је већ друга категорија и командант може бити мајор,а то сам и написао у претходним постовима(наравно,ово су моја искуства,неко има нека друга,једино сам хтео да укажем на број оруђа у батерији...) Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
Dobri podaci sve u svemu  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tihi protest!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5131
Zastava Majevica
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Ericsson T28
Evo kad smo došli i do avijacije, koji na najmanji čin koji može da upravlja migovima i ostalim avionima!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 339
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia E90
Помогао си и то много,само би те исправио у овоме:
Citat
- Vod (komanduje stariji vodnik, zastavnik ili potporuchnik) ako je u peshadji sastoji se od izmedju 3-5 odelenja, u PVO ili artiljeriji od 3-8 baterija artiljerije / PVO topov

Што се тиче батерије у артиљерији,она се у принципу састоји од 4-6 оруђа,и на свако оруђе иде по ватрени вод(у зависности од оруђа разликује се и број војника који га опслужује + возач камиона) и на све то иде и командни вод који се састоји од извиђача,рачунача,картографа...и ту се број људи разликује...тако да је 8 батерија артиљерије већ равно дивизиону,а то је већ друга категорија и командант може бити мајор,а то сам и написао у претходним постовима(наравно,ово су моја искуства,неко има нека друга,једино сам хтео да укажем на број оруђа у батерији...) Smile

U pravu si. Moja greshka. Kad se radi o artiljeriji 4-6, kada je rech o PVO artiljeriji onda je broj orudja 3-8. Napisao sam ja u sitna creva sve to ali sam odluchio da malo skratim post kako ne bi potencijalnog chitaoca "uplashio". Nazalost apsolutna istinitost je malo nestala u cut-ovanju :-)
A i nisam hteo da sad idem u sitna creva po pitanju komandnog voda, voda za popunu municije, transportnog voda i/ili "odelenja veze i koordinacije pri komandi" itd, itd.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Ух,ако имаш воље и времена,"ситна црева" су оно што се тражи...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung S500
Evo kad smo došli i do avijacije, koji na najmanji čin koji može da upravlja migovima i ostalim avionima!


Hmmmm...

Pa koliko ja znam, pilot je uvijek oficir - u biti, pilotska kvalifikacija stječe se nakon odrađene "pilotske škole" (ne znam kako se to točno zove) ali svi oni koji idu u tu školu su oficiri, odn. stječu oficirski čin nakon završetka te škole

Pretpostavljam da je riječ o najnižem oficirskom činu (potporučnik ili poručnik)

Nije mi poznat slučaj podoficira-pilota.
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
SonyEricsson K800i
Pilot mora da bude oficir, ne znam samo koji je najniži čin.  Smile
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mislim da su podoficiri piloti nestali sa klipnim avionima i drugim sv ratom ,jer se obuka na mlaznim avionima po prirodi stvari odvijala duze i manje je bilo pilota i aviona ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.121 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.