Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pojam i definicija SmartPhone aparata!  (Pročitano 14147 puta)
18. Feb 2007, 12:46:28
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone
Telefon koji može da stane u vaš džep i koji vam omogućava da komunicirate sa bilo kim bilo gde u svetu je zaista neverovatan izum, kao i većina pronalazaka, mobilni telefoni su podložni promenama i poboljšanjima.Takozvani ‘pametni telefoni‘ smartphones kombinuju mobilni telefon sa još jednim tehnološkim 'čudom’ računarom. Računari su napredovali od centralizovanih mainframe-ova do personalnih racunara. Sa pojavom interneta i mnogobrojnih servisa koje on podrzava, među kojima je svakako najpopularniji e-mail, računari su postali deo svakodnenog života. Pojava laptop-a omogućila je mobilnost korisnicima. Ali oni i dalje nisu mogli da pristupaju elektronskim sadržajima dok su bili u pokretu. Stoga su se na tržistu ubrzo pojavili uređaji pod nazivom personal digital assistant (pda) ili jednostavnije rečeno džepni računari. S obzirom da su pda i mobilni telefon uređaji koji se mogu koristiti u pokretu. Sa svim je logično bilo očekivati da će se ova dva uređaja integrisati u jedan. Osnovni koncept takozvanih  ‘pametnih telefona’ se zasniva na ovoj ideji, ali  smartphone nije samo spoj dva uređaja.

Kada se govori o takozvanim pametnim telefonima (smartphone), obično se misli na aparate koji se od klasičnih mobilnih telefona razlikuju po softverskoj platformi zasnovanoj na kompletnom operativnom sistemu (slično kućnim računarima), umesto na mini-aplikacijama koje predstavljaju zasebne alate isporučivane „fabrički“, koji se ne mogu menjati, niti nadograđivati. Razvojem java platforme i klasični telefoni su dobili mogućnost proširenja softverskih kapaciteta, putem instalacije kratkih programa koji opet nisu ništa drugo do zasebne  aplikacije ograničene veličine i upotrebljivosti,  za čije funkcionisanje nije potrebna nikakva  druga softverska osnova. Memorijska  ograničenja java programa i česti problemi  s kompatibilnošću sveli su ovu naprednu  tehnologiju na puki izvor zabave - pod java programima danas se uglavnom  podrazumevaju igre,  raznovrsni kalkulatori, jednostavni  klijenti elektronske pošte,  programi za obradu slike i zvuka itd.


Sredinom 90-tih su nastali prvi pokušaji da se karakteristike mobilnih telefona poboljšaju. Nekoliko kompanija je pokazalo interesovanje za razvoj mobilnih uređaja. Marta 1996 godina Nokia je na CEBIT-u (jedna od najvećih sajamskih manifestacija koja se bavi informacionim tehologijama, održava se svakog proleća u Hanoveru)  predstavila model pod nazivom communicator Nokia 9000. Telefon je bio masivanog izgleda se malim ekranom na prednjem delu. Unutrašnji deo se sastojao od ekrana (rezolucije  640x240 piksela) i tastature. Neobičan način otvaranja i izgled, kao i ne očekivana funkcionalnost  izazvali su veliko interesovanje za telefon. Po prvi put slanje i primanje faksa, e-mail-a, povezivanje na internet i sinhronizacija sa računarom bilo je moguće sa mobilnog uređaja. Ovakav multifunkcionalni uređaj mogao je da obavlja razne zahteve zahvljujući intel-ovom procesoru 386. Ovim telefonom je upravljao operativni sistem pod nazivom geostm 3. 0. Baterija je pružala  autonomiju do 35 sati  kada je uređaj bio na  mirovanju i do 3 sata ako se koristio za razgovore. Proizvođač je u specifikaciji uređaja tvrdio da bi iždržao i do 7 dana pod uslovom da se ovaj uređaj koristio kao communicator.



Telefon je mogao da koristi za to vreme neverovatnih 8 mb memorije. Operativni sistem je koristio 4 mb, a sa ostalih 4 mb proizvođač je korisniku ostavio za slobodnu uptrebu. I u 2000 godini 8 mb je bila norma što se tiče memorije za ovakve uređaje.                                                         
Prvi modeli su podržavali rad pod gsm900 mrežom, da bi do početka 1997 communicator podržavao gsm1800 i gsm1900. Na CEBIT-u koji je održan 1998 predstavljena je nova verzija communicator-a pod nazivom communicator 9110. Naslednik je bio baziran na predhodnom modelu sa novim procesorom (inetl-ov 386 je zamenjen sa takođe intel-ovim procesorom 486), manje težine (253 grama) i veličine. Sledeći model koji je predstavljen tržištu sa znatno izmenjenim karakteristikama bio je  nokia 9210. Kupci su u toku leta 2000 imali prliku prvi put da dođu u dodir sa ovim modelom. Operativni sistem symbian je ugledao svetlost dana na ovom uređaju. Nokia 9210 je koristila 32-bit arm9 risc procesor.

Uspeh koji je napravila nokia 9000 podstakla je i druge kompanije iz ove oblasti da se zaniteresuju za razvoj mobilnih uređaja ovog tipa. Konkurencija je na osnovu mana koje je ustanovila da postoje kod modela nokia 9000 pokušala da ponudi rešenja. Smanjenjem ekrana telefon je imao manje dimenzije, što je omogućilo da se tastatura poveća. Unos podataka je ostavren pomoću ekrana osetljivih na dodir. Nastala je nova klasa uređaja prosto nazvana smartphones (pametni telefoni).

Alcatel i Motorola su predstavili svoje prve modele. Smartphone Alcatel Onetouch com podržavao je unos podataka preko ekrana osetljivog na dodir. Takođe je u ovaj model implementirana opcija sinhronizacije sa microsoft outlook. Broj aplikacija koje je podržavao bio je oskudan. Mogle su se koristiti sledeće opcije:
•   contacts
•   records
•   day-book
Nije bila moguća instalacija dodatnih aplikacija, u ovome se ovaj model razlikovao od nokia 9000 modela. Uređaja koji je podrzavao pokretanja novih aplikacija koje su bile napisane od strane raznih softverskih kuća. Alcatel operativni sistem je stvoren u razvojnom centru ove konpanije, pa je samim tim bio u njenom vlasništvu. Ove naprave nisu bili samo telefoni, kao što nisu bili ni ručni računari. Smartphones su bili negde između.



Motorola je krenula stopama alcatel-a. Implementirali su sopstveni os u uređaj koji je imao više opcija ali su korisnici ostali uskraćeni za slobodan izbor softvera.



Glavna razlika između communicator-a i smartphones-a bila je u tome što su communicator-i bili funkcionalniji i skuplji. Dok su smartphones nudili manji broj funkcija i bili su lakši za upotrebu. Gledano iz ugla korisnika, korišćenje samo jednog uređaja koji pruža mogućnost da funkcinoniše i kao telefon i i kao džepni računar mnogo je funkcionalnije nego korišćenje dva uređaja. Smartphone se moze koristiti kao džepni računar sa funkcionalnošću koju pruža mobilni telefon. Reprezentativni modeli u ovoj kategoriji su microsoft pocketpc phone i palm treo.



Ovi modeli poseduju velike ekrane osetljive na dodir, brze procesore. Međutim veoma su glomazni, kvalitet zvuka im je jako skroman i baterija im je kratkog veka trajanja.



Smartphones koji poseduju izgled sličan džepnim računarima su veoma popularni među poslovnim svetom zbog svoje funkcionalnosti, jer njima izgled i nije toliko vazan. Pametni telefoni se mogu takođe razviti iz klasičnog mobilnog telefona. U ovom slučaju to je mobilni telefon sa programbilnim mozgom. Reprezetativni modeli iz ove klase trzištu su predstavljeni od strane vodećih kompanija iz ove oblasti kao što su nokia, sony ercisson, motorola. Smartphone modeli su danas u svetu jako popularni. Samo nokia na tršište u toku jedne godine izbaci 10 miliona telefona koji se zasnivaju na symbian os. Godišnji rast prodaje mobilnih telefona iznosi preko 100%.  modeli pametnih telefona su nadmašili prodaju takozvanih džepnih računara, iako im je cena slična. U sjedinjenim državama tržište smartphone-va je maltene progutalo tržište džepnih računara.

šta pametni telefon moze da pruži prosečnom korisniku

Modeli iz ove klase telefona su jako korisni većini poslovnih korisnika koji funkcionišu u modernom društvu. Međutim, pravi izazov za vlasnike ovakvih uređaja predstavlja šta on može da im pruži. Generalno gledano najosnovnije funkcije koje pametni telefoni pružaju su:

a) Klasični telefonski pozivi   

Iako smartphones poseduju različit opus korisnih funkcija, za njihove korisnike oni su ipak samo mobilni telefoni.  obavljanje telefonskih razgovora predstavlja još uvek najvažniju funkciju koju ovi uređaji pružaju. Veliki broj modela je orijentisan da ovu funkciju još više olakša. Na primer:

•   korisnički interfejs telefona se može iskoristiti za upravljanje istovremenih konkurentnih poziva
•   promeniti melodiju i sliku koja označava poziv određene osobe ili grupe osoba.
•   sačuvati podatke o određenoj osobi  zatim ih prebaciti na računar putem usb-a ili bluetouth-a.
•   obaviti telefonski poziv direktno preko bežične inernet strane.
•   mogućnost instaliranja softvera napisanog od strane treće strane. On se može koristiti za upravljanje    funkcijama na veoma napredan način. Na primer:
1.    moguće je promeniti opcije vezane za zvono na osnovu lokacije na kojoj se korisnik trenutno nalazi.
2.    moguće je snimati vreme koje je utrošeno za razgovor.

b) Poboljšani računar
    
Većina korisnika pored smartphone-a poseduje i laptop. Ova dva uređaja se mogu povezati na vrlo jednostavan način. Putem bluetouth-a ili usb-a.  kada wifi nije u operativnom stanju , laptop može da telefon iskoristi kao modem i samim tim iskoristi sve prednosti bežičnog  interneta. Sa odgovarajućim softverom telefon se može iskoristiti kao daljinski upravljač za računar u toku ražličitih prezentacija.

c)  Povećana produktivnost
           
Prosečan poslovni korisnik zahavljujući smartphone aparatu može da sebi znato uštedi vreme. Naime, dok je u pokretu može da koristi sigurno najpopularniji internet servis e-mail. Smartphone može da pristupi e-mail na različite načine:
•   smpt/pop servera
•   korporativnih e-mail servera
•   mobile messaging preko proksi servisa.

Smartphone uređaji podržavaju dokumente koji se između ostalog mogu iskoristiti kao attachment kad se šalju e-mail poruke. Tu se pre svega misli na word i excel, programe koji u svom mini izdanju korisniku smartphone aparata pružaju moguđnost kako čitanja tako i pisanja. Čak je moguće koristite usluge im servisa (instant messaging). Na ovaj način je moguće ostati on-line i dopisivati se sa ponznanicima preko aol, yahoo ili msn dok smo u pokretu. Ergonomija tastature je od esencijalne važnosti za ovaj način rada kod smartphone uređaja. Čak je moguće da se manja tastatura preko bluetouth veze poveže sa smartphone uređajem pod uslovom da su instalirani drajveri koji  podržavaju rad te tastature. Ali današnji modeli podržavaju softver pomoću kojeg i klasična numerička tastatura može da se koristi kao standardne tastature. Tu se pre svega misli na t9 standard koji danas podržavaju i klasični telefoni novijeg datuma proizvodnje.
           
d)  Pristup web-u 2. 0

Smartphone uređaji pored wap(wireless application protocol) sadržaja na bežičnom internetu mogu da pristupaju sadržajima na standardnim html(hypertext markup language) web adresama. Ekrani na smartphone aparatima su relativno velikih dimenzija. Poseduju zavidan kvalitet što im omogućava da prikazuju na istovetan način web sadržaje kao i monitori desktop računara. Web browser automatski podešava html stranu za display  smartphone. Ali je najvažnije naglasiti da smartphone ima mogućnost da pristupi web 2. 0 (blogovi, rss,  p2p). Da bi web browser telefona mogao da pristupi rss i ostalim sadržajima web 2. 0 neophodno je da se predhodno instalira potrebna softver ili da se iskorite specijalni mobile gateway serveri.

e)   Integrisane informacije vezane za lokaciju
      
Integrisane informacije vezane za određivanje tačne lokacije predstavljaju sledeću aplikaciju koja ima predispozicije da postane najkoršćenija. Smartphone ima mogućnost da dođe do informacija vezanih za trenutnu poziciju na kojoj se korisnik nalazi. To se ostvaruje pomoću gsp(global positioning system). Ako gsp nije dostupan neki smartphone aparati će do do neophodnih informacija doći pomoću obližnjih repetitora, pomoću kojih mobilni telefoni i funkcionišu. Na osnovu informacija koje smo na ovaj način dobili moguće je da se odredi putanja tokom vožnje ili da se čak opcije telefona automaski podese na osnovu lokacije (npr. Kada se nalazite kod kuće, telefon neće zvoniti ako vas vaš šef pozove).
Još jedan servis koji je na osnovu informacija moguće formirati je ad hoc lokalna mreža. Koristeći bluetooth tehnologiju neki pametni telefoni omogućavaju nam da detektujemo ljude u našoj blizini. Neke maloprodajne firme poseduju implementiran  bluetooth servis pomoću kojeg svojim mušterijama šalju kupone pa čak i multimedijalne sadržaje svaki put kada sa svojim smartphone aparatom uđu u njihov prodajni objekat.   

f)   Razvoj aplikacija za smartphone

Mobilni telefoni ove klase ne bi nikad bili uspešni bez različitih mogućnosti koje pružaju. Jedna od najvažnijih ako ne i najvažnija opcija koju svojim korisnica pružaju jeste instaliranje i pokretanja aplikacija koje su napisane od strane trećih lica, pa i samih korisnika pod uslovom da imaju potrebna znanja iz programiranja. Većina modela smartphone uređaja podrzava programe koji su napisani pod standardnim programskim jezicima i api-ima.
         
•   java micro edition(j2me) pruža mogućnost da se uz najosnovnije znanje standardne jave napišu veoma korisni programi. J2me koristi api koji je poseduje manju biblioteku klasa u odnosu na api za klasično izdanje java programskog jezika.  pošto su smartphone uređaji znatno slabijih karakteristika u odnosu desktop računare, samim tim i programi pisani za ove uređaje moraju biti skromnijih mogućnosti. Za pisanje programa u j2me  moguće je koristiti postojeća programska okruženja koja koristi standardna java(eclipse me, textpad, net beans) potrebno je samo instalirati mobiliti paket. Da bi se aplikacije pisane na j2me jeziku mogle pokrenuti potrebno je instalirati   wireless toolkit 2. 5 . To je aplikacija preko koje se pokreću emulatori koji simulišu mobilne telefone.
•   c i c++ su najpopularniji jezici koji se koriste za razvoj mobilnih aplikacija. Palm os, windows mobile, symbian i linux su najzastupljeniji operativni sistemi za mobilne uređaji i svi oni su napisani u ovom jeziku. Za većinu programera veliki problem predstavlja činjenica da se celokupan api mora znati.
•   visual basic je jedan od najpopularnijih programski jezika. Podržan je od strane microsoft pocketpc          telefona i smartphone uređaja koji rade pod windows mobile os. Softveri kao što je appforge's crossfire    omogućavaju nam da aplikacije pisane u visual basic pokrenemo na telefonima koji rade pod palm i symbian os.
•   skript jezici kao što su python i perl su takođe podržani na nekim smartphone aparatima. Za nokia seriju 60 postoji jako kvalitetan  python interpreter.

Kako funkcioniše

U ROM-u smartphone aparata(memoriji čiji se sadržaj ne gubi isključivanjem  uređaja) impelmentiran je pravi operativni sistem koji čini osnovu za funkcionisanje programa koji su  instalirani u memoriji telefona. Ovi programi, baš kao i programi pisani za pc i srodne računare, u svom radu koriste sistemske biblioteke i predefinisane funkcije, a ograničeni su  jedino memorijskim kapacitetima samog uređaja. Prednost ovakve organizacije  je u daleko većoj funkcionalnosti softverskih paketa, čije mogućnosti nisu ništa slabije od aplikacija na „velikim“ računarima, i praktično neograničenoj  mogućnosti  nadogradnje softvera, odnosno instalacije  raznovrsnih programa, koje drastično proširuju mogućnosti primene mobilnog  telefona i sasvim ga približavaju ličnim  digitalnim pomoćnicima,  odnosno džepnim računarima (pda).  s druge strane,  operativni
sistem u telefonu ne može da „živi” bez odgovarajuće hardverske  osnove koja svakako mora biti snažnija nego kod  klasičnih telefona. Savremeni sistemi,  pre svega, zahtevaju brz centralni procesor koji može da vodi brigu o potrebama sistema i pokreće nekoliko aplikacija u isto vreme (tzv. Multitasking, osnova  svakog savremenog operativnog sistema). Ništa  manje važni nisu ni memorijski kapaciteti, odnosno prostor za implementiranje  programa i brza radna memorija (RAM) koju  programi koriste tokom rada (sistemi se upravo najviše razlikuju po količini memorije  koja je neophodna za udobno  korišćenje – na primer, dok windows neće „poleteti” bez bar 128 mb, palm os   će  lepo raditi i sa 16 mb). Da bi se osetila prednost rada u okruženju operativnog sistema, neophodno je ispuniti sve navedene zahteve, a o tome najviše vode brigu sami proizvođači ovih sistema, čiji je sud pri izboru  telefona koji će se plasirati na tržište upravo najvažniji.
Kao i u svetu  kućnih računara, gde godinama besni tihi rat između proizvođača operativnih sistema (windows, linux, solaris, os/2, macos i drugi), i na tržištu mobilnih  telefona vlada slično „ratno stanje”. Ipak, samo dva sistema  se mogu izdvojiti kao dominantni takmaci u trci za najveće parče slasnog kolača industrije mobilnih  telefona: microsoft windows mobile i symbian os.

Vrste operativnih sistema

               Windows mobile os

Windows Mobile for smartphone je naročita verzija paketa Windows mobile, namenjena upotrebi u mobilnim telefonima, odnosno uređajima koji su prilagođeni za razgovor I korišćenje osnovnih funkcija pomoću jedne ruke. Ovaj  sistem je optimizovan tako da obezbedi  jednostavnu kontrolu nad osnovnim  funkcijama telefona (vo|enje razgovora, razmena  poruka),  krstarenje internetom i bežičnu razmenu podataka s računarom ili drugim telefonima. Osnovni elementi  sistema su aplikacije za sinhronizaciju podataka (Activesync), paket alata za  uređivanje ličnih informacija (svedena verzija popularnog Outlooka, koja  uključuje kalendar, imenik, listu zadataka, klijent elektronske pošte i organajzer  s tekstualnim i glasovnim porukama),mobilni Internet Explorer (čitač Web i Wap stranica s agentom za preuzimanje programa s Mreže), Windows media player (sveobuhvatni  multimedijalni plejer) i još nekoliko programa iz office porodice (Word, Excel, Reader), kao i program za ćaskanje – popularni MSN Messenger. Za bežični protok podataka ovaj sistem koristi Wi-Fi, Bluetooth i Irda konekcije. Windows mobile za smartphone aparate zahteva minimalno 16 MB radne memorije, odnosno 32 MB prostora u ROM-u, dok  se za proširenje memorijskih kapaciteta najčešće koriste kartice tipa secure digital (SD), compactflash (CF), multimediacard  (MMC), odnosno PC Card.



Verovatno najkvalitetniji element Windows mobile instalacije su Pim aplikacije, objedinjene pod kapom sjajnog Outlooka, mada ništa manje važan nije ni Media player, funkcionalni program za reprodukciju svih vrsta multimedijalnih datoteka (muzike I videa), uključujući i sadržaje koji se prenose direktno s Interneta, u realnom vremenu (streaming). Media player može da radi kao pozadinski proces, tako da sve funkcije telefona ostaju dostupne dok vas prati melodija omiljene pesme. Jača strana ovog sistema je i odlična mogućnost za podešavanje grafičkog interfejsa, melodija i zvušnih efekata u svim aplikacijama, a postoji i mogućnost dodeljivanja specifične melodije zvona svakom kontaktu u imeniku. Preuzimanje i instalacija programa s Interneta i automatsko osvežavanje postojećih  programa je još jedna zgodna mogućnost. Naročita  pažnja posvećena  je bezbednosti prenosa podataka preko interneta: ispunjeni su najstroži bezbednosni uslovi (standardi SSL, WTSL i PPTP), tako da su online transakcije i plaćanja praktično potpuno bezbedni. Softverska podrška „third party” programa za Windows mobile je veoma dobra, mada u ukupnom zbiru Symbian ima više raznovrsnih programa u ponudi, naročito kada su u pitanju igre i programi otvorenog koda.

               
               Symbian OS



Daleko najveći udeo na tržištu operativnih  sistema za pametne telefone drži  kompanija  Symbian Ltd, konzorcijum koji čine  Ericsson(15.6%),  Nokia, (47.9%), Panasonic (10.5%), Samsung(4.5%), Siemens AG(8.4%) I Sony Ericsson(13.1%).  Glavni proizvod ovog koncerna je Symbian OS, operativni sistem koji se sastoji iz brojnih  biblioteka, lepo uobličenog  korisničkog  okruženja  i referentnih alatki (sistem je  nikao iz Psionovog EPOC 32). Symbian postoji u nekoliko „ukusa”, kao što su UIQ, NTT DoCoMo FOMA i Nokijina  serija 60 I 80 a pojavljuje se u telefonima svih veličina  i oblika – u preklopnicima, monoblok modelima, tabletima, PDA uređajima itd. Namenjen je 2G, GPRS i 3G 4G telefonima I široko je rasprostranjen. Symbian je uobličen po ugledu na druge desktop sisteme, tako  da podržava multitasking (preemptivni – na  bazi interapta). Glavna  prednost Symbiana  u odnosu na Windows je u racionalnijem  korišćenu memorije ostvarenom kroz naročite programske idiome i druge tehnike koje konzerviraju memoriju i sprečavaju  „curenje”, pojavu koja je na Windows sistemima sasvim uobičajena (gotovo svaki  vlasnik PC računara se suočava s ovim  problemom). Slične tehnike primenjene su i za štednju prostora na disku, odnosno fleš RAM memoriji I memorijskim karticama, a  zgodno je i to što se procesor isključuje  kada se ne koristi, što doprinosi manjem  utrošku energije, odnosno boljoj autonomiji aparata. Ovo je ostvareno  kroz funkciju „active objects”, koja omogućuje da smartphone aparati imaju autonomiju približnu, a u nekim slučajevima i bolju od one kod klasičnih telefona.



Programiranje aplikacija za Symbian  platformu nije jednostavno, budući da se najčešće odvija u visoko specijalizovanom razvojnom paketu C++. Srećom, postoji mogućnost programiranja i u drugim  programskim jezicima, kao što su: OPL,Python, Visual Basic, Simkin, Perl, kao I J2ME i Personal Java. Zbog velike rasprostranjenosti I nešto veće osetljivosti  u odnosu na Windows mobile, Symbian je često izložen napadima raznovrsnih virusa, uglavnom crva (prvi takav virus pojavio se još 2004. godine, pod imenom Cabir, a širio se na okolne telefone preko bluetooth konekcije). Tokom 2006 godine predstavljen je Symbian Os v9.3, nova verzija operativnog sistema koja je najviše unapređena na polju sigurnosti i zaštite pri bežičnoj razmeni podataka.Symbian je danas opšte prihvaćen kao relativno jeftina platforma za kompaktnije, pristupačnije i tehnoški naprednije aparate. Deveta  revizija doneće neka veoma značajna  unapređenja, kao što su: podrška za stereo bluetooth slušalice, usb diskove, programe za naprednu obradu zvuka i rad s novim MPEG i OMA standardima, te podršku za telefone s digitalnim kamerama čija rezolucija  dostiže i više megapiksela. Očekuju se i bolje igre, zahvaljujući bržem 3D engine-u i  podršci za ekrane raznih veličina i rezolucije, kao i naprednije opcije za rad s porukama i elektronskom poštom (filtriranje, u prvom redu ). Prvi Symbian telefon bio je popularni  Ericsson R380 (2000). Na interfejsu Series 80 zasnovani su nokijini komunikatori  9210 Communicator (32-bitni ARM9 CPU na 66 MHZ), 9300 Communicator, 9500 Communicator. Na UIQ interfejsu zasnovani su Sony Ericsson P800 (2002), P900 (2003), P910 (2004), motorola A920, A925, A1000, BenQ P30, P31. Najpopularnija  grupa Symbian telefona svakako je serija 60, koja je započeta Nokijama 7650 i 3650, a nastavljena modelima 3620/3660, 3230, 6600, 7610, 6260, 6670, 6680, 6681; N-Gage i N-Gage QD su takoće Series 60 aparati, kao i Siemens SX1, Sendo X, Panasonic X700 i X800. Series 90 interfejs  korišćen je  u modelu nokia 7710. Na FOMA platformi  zasnovani su japanski modeli kompanija NTT,Docomo, Fujitsu I Mitsubishi.


               Palm OS

Dok je u Evropi Symbian neprikosnoveni vladar među operativnim sistemima za
pametne telefone, s druge strane Atlantika više pristalica i dalje ima Palm OS, operativni sistem s kojim smo se upoznali koristeći  hibridne PDA telefone kompanije palmOne (modeli  porodice  Treo).
Ovom sistemu  život je udahnut još 1996. godine, u modelu Palm Pilot, PDA uređaju koji je uspostavio kriterijume za sve potonje uređaje u ovoj kategoriji. Za razliku od Symbiana i Windowsa, čiji autori pokušavaju da u prenosne uređaje „uguraju” što više funkcija iz računara, Palm OS prevashodno vodi računa o funkcionalnosti, forsirajući one aplikacije koje su vlasnicima PDA uređaja i  mobilnih telefona zaista neophodne. Pri tome, naročita pažnja posvećena je jednostavnosti korišćenja i intuitivnom korisničkom okruženju koje koristi sve
prednosti hardverske osnove (ekran  osetljiv na dodir, funkcije za prepoznavanje
rukopisa,  više funkcijskih tastera i drugo). Važna prednost Palma u odnosu na Symbian je potpuna kompatibilnost softvera između različitih uređaja – jedan isti program možete pokrenuti na Palm OS telefonu, PDA uređaju, konzoli, dok aplikacije različitih verzija Symbian sistema  (series 60, series 80, series 90, UIQ, FOMA) nemaju ni izbliza tako visok stepen srodnosti. Ne treba zanemariti ni odličnu zaštitu podataka pod Palm sistemom, kao ni napredne mogućnosti za obnavljanje izgubljenih podataka. Nova generacija sistema označena je kao Palm OS Cobalt 6.1 i od nje se očekuje da posrnulom sistemu vrati nekadašnju snagu i stavi ga rame uz rame s vodečim softverskim platformama za pametne telefone. Nova verzija treba da ispravi sve ozbiljnije nedostatke ranijih izdanja, pre svega lošu  podršku za Wi-Fi i Bluetooth umrežavanje, a očekuju se i (konačno) ozbiljniji „molerski” radovi na korisničkom interfejsu. Nedavno su kompanije LG Electronics i PalmSource potpisale ugovor za licenciranje operativnog sistema Palm OS, Po kojem će LG Electronics imati pravo da razvija i proizvodi smartphone aparate zasnovane na ovom operativnom sistemu (najverovatnije se radi o  varijanti Palm OS koja radi pod Linuxom). Analitičari tvrde da trenutno postoji više od 29000 programa i igara za Palm sistem, tako da ne treba sumnjati da će novi LG pametni telefoni  biti dobro snabdeveni softverom. Pitanje je samo da li će u Evropi privući dovoljno pažnje.



               Pingvin u telefonu

Linux, kao trenutno najozbiljnija alternativa Windowsu na kućnim računarima, osvanuo je i na mobilnim telefonima. Nekoliko velikih proizvođača ozbiljno je zainteresovano  za mogućnost uvođenja ovog sistema u mobilne telefone. Pre svih, na tome rade Infineon Technologies, Samsung i Trolltech, koji tvrde da će do 2008. godine Linux postati glavni konkurent Windowsu i Symbianu. Kao glavna prednost ovog sistema navodi se  niska cena i široka dostupnost softverskih paketa, te jednostavno održavanje I nadogradnja – osnovna ideja da korisnici pametnih telefona kupuju programe po simboličnim cenama, od tri do pet dolara –po višestruko nižim cenama od komercijalnih Symbian programa. Ako se ove prognoze ostvare, sasvim je izvesno da će Linux zaživeti kao konkurentan sistem „za mase”. Što se Linux telefona tiče, njih najviše ima na dalekoistočnom tržištu, gde kompanije TEM (kineska državna telekomunikaciona kompanija), E28, YTEe, Yulong, Ericsson, Yahua TelTech i Haier plasiraju 3G i GSM aparate  zasnovane na ovom sistemu. U svojoj gami Linux telefone imaju i Nec(n900il), Motorola (A760, A768, A780, E680i,E680, E895), ROADModel (S101) i Samsung (Qtopia, SCH-I519), SK Telecom (IMT2000  Webphone), Yulong (Coolpad 858).




Zaključak

Tehnologija pametnih telefona još uvek nudi mogućnost napredka i razvoja. Smartphone je ideja koja se još  uvek nije sprovela do kraja što se tiče kreativnosti i inovativnosti. Svaki put kada neka kompanija tržištu predstavi novi model, uvek se korisnici iznenade izgledom i funkcionalnošću telefona. Još uvek se nije došlo do  telefona savršenog  oblika, veličine i korisnosti.  Dizajneri još uvek imaju inspiraciju i želju da stvarju telefone neobičnog oblika. Iz tog razloga ne bi bilo neobično da uskoro budemo u mogućnosti da koristimo telefon u obliku lizalice.
Čak se i protokoli još uvek razvijaju. Novi set servisa koji se korisnicima pruža od strane 064 mreze Telekoma Srbije poznat je pod nazivom 3G( označava treću generaciju telefona), omogućava prenos nekih formata kao što su W-CDMA, CDMA2000 i TD-SCDMA, koji imaju mogućnost istovremenog prenosa i zvuka i slike. U svetu je trenutno aktuelna čak 4G generacija telefona.
   Smartphones su uređaji od kojih još uvek možemo očekivati da preplavljuju svetsko tržište, dok na nama ostaje da vidimo u šta će oni evoluirati.

Literatura:

About Smartphones

History of Smartphones


Autor: Kosta Grgurević 






(01. May 2007, 10:35:22)
« Poslednja izmena: 22. Feb 2007, 22:12:10 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
HTC HD2
Kada smo već dali gore definiciju "pametnih telefona" ja ću onda u nastavku ove teme po treći put prepisati "kratku" listu mogućnosti koje pruža jedan Symbian aparat:

01. Ogroman broj symbian programa koje je moguce instalirati na telefon koji ga pretvaraju u pravi mali kompjuter:
-vise od 3000 korisnih aplikacija i mnogo vise aplikacija za zabavu(igrice, kvizovi..)
02. Napredni E-mail klijenti sa odlicnom podrskom za atacment i primanje dokumenata pravo u telefon i to u pokretu - uvek dostupni i sagledljivi odmah(o prednostima ne treba trositi reci):
-ProfiMail, PhotoMailer Pro,....
03. Kad smo vec kod dokumenata onda je podrska pozamasna i to od najpoznatijih i najpotrebnijih: Word, Excell, PowerPoint, pdf, e-book readers.....:
-QuickOffice premier, Pdf+, RepliGo, QReader, MobiSystems.OfficeSuite, Picsel Proviewer, ...
04. Slusanje ne samo mp3 muzike vec mnogo mnogo vise formata muzike  na sym. telefonu(ogg, wma, aac, amr, wav,....):
-Ultra Mp3, WMAPlus!, MusicBox, OggPlay, Power mp3 player,..........
05. divx filmovi i razni video formati tipa Avi, 3gp, mp4 i td. .......:
-Smart Movie, PVPlayer, dvd player, Crystal.Reality.Crystal2Mobile.Player, ....
06. Automatsko odgovaranje na pozive("sekretarica") i SMS poruke(crne i bele liste) i to samo sa odredjenih brojeva koje vi odobravate, zatim skrivanje menija sa pozivima, porukama, .... sto znaci privatnost zagarantovana:
-AdvancedCallmanager, Gina 1.49, Migital Smart Guard Pro, SmartCrypto, Mobisophy.Interactive.Voice.Call.Master, ...
07. Univerzalni daljinski upravljac za sve uredjaje(doduse na starijim symbian aparatima sa ugradjenim IC-om), ali preko bluetooth-a moze posluziti kao kompletni daljinski upravljac za vas kompjuter;
-Psiloc TotalIR Remote, NoviiRemote Control,  CtrlFreak, PuppetMaster,....
08. snimanje neogranicenog video zapisa(recimo sincic prvi put prohodao a vama mucno da otrcite do ormara po staru VHS grdosiju - u pomoc priskace telefon(Symbian naravno);
-Philips Camcoder Pro 1.03, ETI Camcorder II,.....
09. odredjeno ponasanje telefona u zavisnosti od trenutne lokacije (miniGPS), pa cak i mnogo naprednije gps aplikacije za navigaciju;
-miniGPS, Tom tom, Route 66, SmartComGPS,....
10. Potpuno napredniji web brovseri, FTP klijenti u odnosu na ne-os telefone i pregled celokupnog internet sadrzaja(o vaznosti suvisno raspravljati) van kuce uvek u pokretu.....;
-NetFront, Opera, Mini Opera, Yellow.Computing.YFTP, .....
11. irc, ICQ, yahoo messenger, AOL, msn, Google talk, ... ne treba trositi reci na objasnjenja...;
-Agile Messenger, SHAPE.Services.IMPlus, .....
12. "sitnice" tipa napredni kalkulatori, konverteri valuta, razni notesi, diktafoni(koji recimo sluze za neograniceno snimanje govora i predavanja ako ste kojim slucajem na nekom seminaru ili sastanku a vazno vam je da imate "snimljen" govor, tu u pomoc opet - symbian telefon) i podsetnici, stoperice i sijaset spravica koje su se nekada nosile po dzepovima...;
-Nice calc, Scientific Calculator, Unteh Notepad, Papyrus, PwDictaphone, Currencyconverter, Smart birthday, StopWatch, Handy Clock,...
13. Razni programi tipa arhivera, video i foto editora koji sluze svrsi na mobilnom telefonu a svi preuzeti sa PC-a na kome svakodnevno koristimo ove aplikacije.....;
-WinZip(rar), PhotoExpress, Video Editor, Photo Editor,...
14. snimanje samih razgovora obavljenih telefonom sa sagovornica ima i nekih prednosti zar ne?!?  E, to opet radi symbian aparat....;
-CallRecorder, TotalRecall.....
15. Napredna kamera samog telefona obogacena sijasetom aplikacija za bolji i komforniji rad a i krajnju sliku naravno:
-Photographer, PhotoRiteSP, Photoacute, CameraFX, ...
16. o lepoti i mogucnosti aplikacija za cistu zabavu i ubijanje vremena u dokolici suvisno je trositi reci.....:
-................igrice i tona igrica..............
17. Symbian telefon se moze koristiti uz odgovarajucu aplikaciju kao web kamera:
-Mobiola TM Web Camera, ETI.FlyCam, ....
18. Takodje se Symbian telefon moze koristiti vrlo uspesno kao dzepni recnik stranih jezika(pozamasan broj istih):
-SlovoED, MSDict Oxford Dictionary, ECTACO Dictionary, .....
19. Symbian telefon se takodje može koristiti i za daljinski video nadzor ili daljinsku kontrolu računara:
-Argus - Remote Surveillance, Idokorro.Mobile.Desktop, Remote PC2, Shape.Services.TsMobiles, ....
20. Moguće je telefon koristiti i za razne poslovne prezentacije na velikim ekranima:
-SysOpen.Digia.Image.Expo, ....
21. .................................................................................
« Poslednja izmena: 19. Feb 2007, 20:54:33 od Cigla tel. »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
HTC HD2
Eh sad, ovde možemo da se svadjamo do mile volje i utvrdjujemo koji je OS bolji i po čemu. Ja ću listu koju sam samo prepisao iz ranije teme malkice osvežiti kasnije, nešto dodati, ... očekujem istu listu i za WM Smartphone OS od njihovih korisnika!
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone
ne moramo da se svadjamo, moze neko ko ima Win Mobile da "napravi" neku prezentaciju (bolju od one u tekstu).... ili mozemo i da se svadjamo!  Smile
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


WM je kao svemir (beskrajan).

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2105
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Samsung L870
Hehe, da zakopamo sekiru. Momci sada sam u frci posto je poceo fax, gledacu do petka da napravim.  Smile
IP sačuvana
social share



Pre nego sto postavite pitanje vezano za Motorolu mpx220/200,pogledajte da vec nije ogovoreno na temi ? Najcesca pitanja ? :. Registri podesavanja ...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1759
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 4
Evo za pocetak iskoristio sam ciglin sablon za jednu malu listu za Windows Mobile OS koja nije ni priblizno kompletna, nadam se da ce ostali clanovi da je  kompletiraju jer nemam ni ja toliko vremena ali softa ima na pretek:

01. I kod WM postoji isto ogroman broj programa koje je moguce instalirati na telefon koji ga pretvaraju u pravi mali kompjuter:
02. E-mail klijenti:
- FlexMail 2007, Profimail, a moze da se koristi i defoult klijent…
03. Dokumenti Word, Excell, PowerPoint, pdf, e-book readers.....:
- Clearvue Suite , Ptab, Picsel Viewer Suite, Documents To Go
04. Slusanje ne samo mp3 muzike vec mnogo mnogo vise formata muzike  na win. telefonu(ogg, wma, aac, amr, wav,....):
- Window Media (ugradjen), Lyrics Magic, Conduits Pocket Player…
05. divx filmovi i razni video formati tipa Avi, 3gp, mp4 i td. .......:
- TCPMP - The Core Pocket Media Player, CorePlayer, SmartMovie ....
06. Automatsko odgovaranje na pozive("sekretarica") i SMS poruke(crne i bele liste) i to samo sa odredjenih brojeva koje vi odobravate, zatim skrivanje menija sa pozivima, porukama, .... sto znaci privatnost zagarantovana:
- Eye On Call, Call Assistant / AutoResponder, …
07. Daljinski upravljac
- VITO Remote,
08. snimanje video zapisa;
- CoolCamera
09. odredjeno ponasanje telefona u zavisnosti od trenutne lokacije, pa cak i mnogo naprednije gps aplikacije za navigaciju;
- TinyGPS, SmartProfile, Tom tom, Route 66, Efficasoft.GPS.Utilities, GPSMeter, GPSMelody, Destinator, PapaGo....
10. Potpuno napredniji web browseri, FTP klijenti u odnosu na ne-os telefone i pregled celokupnog internet sadrzaja(o vaznosti suvisno raspravljati) van kuce uvek u pokretu.....;
- Opera, Internet Explorer, Mini Opera, Ftp Explorer Mobile, .....
11. irc, ICQ, yahoo messenger, AOL, msn, Google talk, ...;
-Agile Messenger, SHAPE.Services.IMPlus, wmIRC, Glam IRC ,Webmessenger Mobile Instant Messenger, MSN Messenger (ugradjen) .....
12. "sitnice" tipa napredni kalkulatori, konverteri valuta, razni notesi, diktafoni(koji recimo sluze za neograniceno snimanje govora i predavanja ako ste kojim slucajem na nekom seminaru ili sastanku a vazno vam je da imate "snimljen" govor, tu u pomoc opet - WM telefon i podsetnici, stoperice i sijaset spravica koje su se nekada nosile po dzepovima...;
- ConvertIt, SMS Scheduler, 1-Calc SP, GTuner (za ljubitelje gitare), VITO AudioNotes, MacroRecorder, SBSH Papyrus, Eye on Thieves, RJV Sound Recorder, xBar, SmartProfile, SMS Exporter, Fizz Weather, Autoflight, DocLock ….(ovde ima softa na kilo) Smile
13. Exploreri, arhiveri.:
- Resco Explorer, Smart Explorer, File Manager…
14. snimanje samih razgovora
- Phone call PVR, PMRecorder, VITO AudioNotes,.....
15. Napredna kamera:
-Cool Camera ...
16. -................igrice i tona igrica..............
17. WM telefon se moze koristiti uz odgovarajucu aplikaciju kao web kamera:
- Webcamera Plus, SoftCam....
18. Takodje se WM telefon moze koristiti vrlo uspesno kao dzepni recnik stranih jezika(pozamasan broj istih):
-SlovoED, wordbooksp, BEIKS DICTIONARY, Oxford Dictionary, , .....
19. WM telefon se takodje može koristiti i za daljinski video nadzor ili daljinsku kontrolu računara:
- GPRS Remote Control, Compact Remote Control, Jeyo Remote …
20. Poslovne prezentacije PowerPoint, ClearVue Presentation:
- Pocket SlideShow, ....
21. .................................................................................

Na WM je uradjena izvanredna sinhronizacija sa PC-jem, i tako recimo ako ste konektovani preko AS i ako Data Connection je na Automatic, telefon ce pronaci internet konekciju na PC i tu ce koristiti, sto je jako zgodno preko bluetooth-a necete morati da koristite GPRS u celu kucu, i bar za mene je veliki plus postojane registry baze koja se moze menjati po zelji.
« Poslednja izmena: 21. Feb 2007, 23:42:08 od matrix777 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia Lumia 1020
Ma dzaba sve ovo kad je WM... Nikako nisam ljubitelj istog... Imao HTC Touch a nakon toga i HTC Cruiser... Ipak Symbianu dajem prednost.

Naravno, svako ima svoje misljenje. Ja bih volio da je OS koji pokrece ovaj uredaj Symbian...
Ma dzaba sve ovo kad je WM... Nikako nisam ljubitelj istog... Imao HTC Touch a nakon toga i HTC Cruiser... Ipak Symbianu dajem prednost.

Naravno, svako ima svoje misljenje. Ja bih volio da je OS koji pokrece ovaj uredaj Symbian...
Ako te ne mrzi, pojasni mi sta su tvoje glavne zamerke na WM OS - nisam imao previse iskustava, a sada me je X1 zaintrigirao.
i mene isto zanimalo, al me mrzelo da tražim temu, a bilo bi offtopic da pitam tamo Smiley

@ad_insane prosvetli nas Smile
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 238
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
HTC 
Mislim da vas ne mogu prosvijetliti mnogo ali evo dacu svoje subjetivno misljenje.

Sve sto je matrix 777 naveo stoji. Ima aplikacija, mozda i vise nego za s60 i gotovo sve su "dostupne". Za svaki segment ima po nekoliko interesantnih aplikacija (za multimediju, File Explorere, System tools itd...).

Naravno, sve zavisi od toga za sta vam uredaj treba. Moj prvi kontakt bio sa ovim uredajima bio je Dell Axim X51. Sljedeci HTC Touch pa Cruiser.

- Dakle, vecina ovih uredaja nema tipkovnicu. Oni koji je imaju se extremno skupi.
- Izgled je subjetivan dojam pa cu preskociti ovo mada mislim da se vecina ovih uerdaja ne moze nazvati estetski privlacnim

- Ako vam telefon mnogo treba i njegove osnovne funkcije (pozivi i SMS) onda cete ovdje naici na problem. Prilicno je tesko koristiti prste iako je recimo HTC prilicno dobro to rijesio sa novim uredajima. Poruke je veoma tesko kucati i apsolutno sam prestao da pisem SMS iako postoji prilicno zgodna app (Resco Keyboard) koja izgleda kao Iphone tipkovnica. Zvuk je barem na ova tri uredaja prilicno los (nije katastrofalan) a i signal sam gubio cesto. Imao sam tonu zamjerki od ljudi da me ne cuju a ni janjih nisam cuo dobro.

- HTC Touch ima 220 MHZ procesor i nakon pokretanja veceg broja aplikacija uspori i zaglupi totalno (kao i Dell koji ima mnogo jaci procesor). Touch flo (Iphone feel) odnosno kocka koju vrtite prstima zna da se okrece po pola minute. Naravno, postoji modifikovane verzije softvera koje stvari cine dosta boljim.

- Baterija mi je na sva tri uredaja trajala prilicno kratko (svega 1-2 dana).

- Sto se tice zvuka, prilicno je los na sva tri uredaja. Slusati muziku preko zvucnika je patnja za razilku od P1 pa cak i E61.

- Nedostatak hardverske tipkovnice

Dakle, ovo je ukratko. I najvaznije. Ima tu jos problema koji se odnose na softvere pa ce vam se desiti da jedan PIM nije u dobrim odnosima sa drugim kojeg ste instalirali da probate itd...

Dakle, moja osnovna zamjerka (bicu iskren i reci da mu to i nije glavna namjena) odnosi se na SMS i pozive.

Symbian je mnogo jednostavniji, zabavan je ali i ozbiljan, jednostavno je rukovati pozivima, SMS-om, takoder je lako koristiti e-mail aplikacije, ofis aplikacije te multimedijalne programe. Symbian ima dobar UI, user friendly je te je zaista zadovoljstvo koristiti ove uredaje.

Neka mi ne zamjere WM ljubitelji, ovo je prije svega iskustveni i subjektivni stav covjeka koji je imao tri ovakva uredaja i mozda nemam pravo mnogo ni komentarisati ovu platformu. Svakako, imam pravo reci da njom nisam odusevljen te da je Symbian moj izbor.

Uh, napisah svasta iako sam planirao mnogo manje  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1759
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 4
Promasio si temu, ali da kazem moje je misljenje da je symbian smartphone za pocetnike dok je WM za naprednije korisnike i ima vise mogucnosti sto se tice podesavanja (registry) i druga prednost je sto nemas nikakve zezancije oko potpisivanja programa kao kod novih symbiana, sto puno znaci ako stalno hoces da probas nove programe.
A i programi za WM su mnogo vise kompatibilnij sa raznim verzijama WM-a za razliku od sybiana...
Ipak ovo je moje misljenje samo!

@ad_insane
Imas mnogo WM telefona (vecina) sa hardverskom tastaturom i to sa full qwerty koju retko koji symbian telefon ima
« Poslednja izmena: 13. Feb 2008, 23:48:24 od matrix777 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia Lumia 1020
Pa dobro, kod xperie neće biti tih problema tipa procesor, tastatura...ali će definitivno ostati ovaj Smiley
Citat
- Dakle, vecina ovih uredaja nema tipkovnicu. Oni koji je imaju se extremno skupi.

@matrix nije promašio, upućeni smo na ovu temu Wink
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.152 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.