Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 22:50:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Struja na micanje astronauta  (Pročitano 676 puta)
16. Feb 2007, 14:13:45
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Struja na micanje astronauta


Svemirsko bi odijelo jednog dana moglo napajti samo sebe

Svemirsko odijelo moglo bi se obložiti proteinima osjetljivima na pokret. Takvim 'energetskim kožama' bile bi presvučene i baze na Marsu gdje bi vjetar pretvarale u elektricitet.

Sve svemirske misije bore se s problemom proizvodnje dovoljne količine energije potrebne za dovršavanje ciljeva misije, dok se istovremeno traži minimiziranje težine akumulatora i solarnih mreža.

New Horizons, letjelica koja leti prema Plutonu, na primjer, vozi na samo 240 vati elektriciteta, kojeg dobiva iz raspada radioaktivnih izotopa. A ni Međunarodna svemirska stanica ne može proširiti životni prostor sve dok se ne ugrade dodatne mreže solarnih panela.

Živi su organizimi, s druge strane, ultraučinkoviti izvori energije. U futurističkom istraživanju provedenom u novom laboratoriju IntAct Labs u Cambridgeu, u Massachusettsu, znanstvenici su proučavali kako u svemiru primijeniti sposobnost živih bića da proizvedu struju.

Male vibracije
Oni su se fokusirali na bjelančevinu nazvanu prestin, koja se može pronaći u vanjskim stanicama dlake u ljudskom uhu. U staničnim membranama tih stanica, prestin pretvara električni napon u pokret, produžujući i skupljajući stanicu. Taj pokret pojačava zvuk u uhu.

No, prestin može raditi i u suprotnom smjeru, stvarajući električne naboje kao reakciju na mehaničke pokrete, kao što su male vribracije.

Svaki protein može proizvesti tek nekoliko nanovati elektriciteta, no Matthew Silver i Kranthi Vistakula iz IntAct Labsa, vjeruju da mnogo proteina zajedno može biti u stanju napajati manje uređaje ili pomoći u punjenju baterije.

Za početak će svoj koncept pokušati dokazati tako da će pomoću prestina stvoriti senzor malih vibracija koji će moći generirati mjerljivi naboj.

No, kažu da će u končanici mreža bjelančevina moći stvoriti "strujnu kožu" kojom bi se obložila svemirska odijela, te bi prirodni pokreti astronauta koji ga nosi mogli stvarati dovoljno energije za napajanje njihove opreme.


Buduće baze na Crvenom planetu mogle bi biti presvučene 'strujnom kožom', gdje obilje vjetrova može aktivirati prestin

Da bi povećali provodljivost, istraživači kažu da će u strujnu kožu možda trebati integrirati određene vrste mikroba.

Bakterija geobacter ima površinske dodatke nalik dlakama, nazvane pili, za koje je dokazano da imaju potencijal stvaranja nanomreža koje provode elektricitet na elektrode.

"Pili bi se mogli upotrijebiti za transfer struje koju je generirao prestin kroz električnu kožu", kaže Silver.

Samoiscjeljenje
"Zato jer je strujna koža izrađena od bioloških komponenata", dodaje, "jednog će dana mogći rasti i same se iscjeljivati u svemiru".

"Najprije želimo dokazati da mehanizam funkcionira", rekao je New Scientistu. "Ali krajnji je cilj projektirati sklopove koji imaju koristi od samoorganizirajuće sposobnosti biloloških mehanizama".

Peter Dallos sa Sveučilišta Northwestern, koji je molekulu prestina patentirao 2003. godine, kaže da bi biti kao generator energije prestin mogao 10.000 puta efikasniji od najboljih ljudskom rukom izrađenih materijala.

No, misli da bi razvoj svemirskih primjena proteina mogao biti u dalekoj budućnosti. "Zaista ne vidim kako će to izvesti", kaže Dallos.

IntAct Labs istražit će kako će koristiti biološke metode za stvaranje elektriciteta početnim sredstvima dobivenim od NASA-inog Instituta za napredne koncepte, koji financira futurističke ideje povezane sa svemirskim letovima.

Drugi projekti na kojima rade u labratoriju uključuju mikrobiološke gorive ćelije koje mogu stvarati struju iz organskog materijala, kao što su izlučevine astronauta ili otpadni materijal biljaka.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC HD2
sve ce to biti lepo, a zar nekako ne izgledaju odela na slici prosto  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 22:50:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.