Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Novi zakon - manje žrtava na putevima Srbije  (Pročitano 11086 puta)
14. Feb 2007, 19:27:21
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
Stručnjaci upozoravaju da je bezbednost u saobraćaju sve veći problem
Novi zakon - manje žrtava na putevima Srbije

BEOGRAD - Verujem da bi primenom novog zakona o bezbednosti saobraćaja, koji je već 12 meseci u skupštinskoj proceduri, u Srbiji godišnje bilo sačuvano bar 200 života, kaže za „Blic“ dr Krsto Lipovac, profesor bezbednosti saobraćaja na beogradskom Saobraćajnom fakultetu i Kriminalističko-policijskoj školi.

Profesor Lipovac ističe da je zabluda da Srbija nema velikih problema s bezbednošću u saobraćaju i da se oni mogu lako rešiti.

- Država mora da strateški osmisli program saobraćajnog vaspitanja i što pre usvoji novi zakon koji od 9. februara 2006. godine čeka u skupštinskoj proceduri - kaže profesor Lipovac.

Za stanje u ovoj oblasti ilustrativni su slučajevi od proteklog vikenda. U samo dve teške nesreće kod Aleksandrovca i Bačke Topole poginulo je osam mladića, od kojih su dvojica bili novopečeni vozači.

Profesor Lipovac kaže da su mladi vozači najčešće vinovnici najtežih nesreća jer nisu naučili da poštuju pravila. Prema novom zakonu, koji je napravljen po nemačkom modelu, mladi vozači bi prvo dobijali probnu vozačku dozvolu na dve godine.

- U tom periodu bi, dok voze, pored njih morali da budu iskusniji vozači. Ukoliko bi za te dve godine napravili neki prekršaj, ne bi mogli da dobiju vozačku dozvolu - navodi Lipovac.

Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta, tvrdi da vozači, posebno mladi, nisu dovoljno informisani o bezbednosti saobraćaja i da nisu svesni posledica.

- Koliko takvih vozača, na primer, zna da bi udarac u zid pri brzini od 60 kilometara na sat, bez vezanog sigurnosnog pojasa, bio smrtonosan? Ili da je udarac brzinom od sto kilometara na čas identičan padu sa 14. sprata - pita profesor.

Novi zakon neće biti samo stroži prema onima koji tek treba da sednu za volan. Ovim projektom se predviđa mogućnost da vozači koji svojom bahatim ponašenjem ugrožavaju sebe i druge trajno ostanu bez dozvole. Oni mogu biti kažnjeni ponovnim polaganjem vozačkog ispita, a u blažoj varijanti za njih je propisana dodatna obuka ili dobrotvorni rad.

- Planirano je i da se osnuje agencija za bezbednost saobraćaja i lokalni saveti, ali i da parlament jednom godišnje raspravlja o bezbednosti saobraćaja - navodi profesor Lipovac.

Lipovac smatra da je neophodno da država počne da finansira programe bezbednosti saobraćaja.

- Treba početi od porodice, vrtića, škola, ali i firmi. Ogromne sume novca sada se troše na lečenje povređenih u saobraćajnim nesrećama. Kada bi se ta sredstva usmerila u preventivne programe, ne bismo za jedan vikend imali 12 mrtvih - smatra Lipovac.

Profesor Vujanić navodi da se u inostranstvu saobraćajnoj kulturi posvećuje mnogo više pažnje.

- Naši vozači čim pređu granicu voze obazrivije i poštuju pravila. S druge strane, čim uđu u Srbiju opuste se, pa se neretko dešava da na putevima poginu cele porodice - kaže Vujanić.

On navodi primer stranih firmi u Srbiji koje su od njega tražile da njihovim radnicima održi predavanja o bezbednosti saobraćaja.

- Pitao sam ih koliko su saobraćajnih nesreća imali i dobio odgovor - nijednu. Pitao sam ih zbog čega su im onda predavanja potrebna. Rekli su da žele da nesreće spreče i ubuduće. E, tako razmišljaju stranci, dok kod nas važi logika „neće se to meni desiti“ - navodi Vujanić.

A.Ž.Adžić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Ako nisam tu onda sam tamo i obrnuto

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 52
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Ništa taj zakon neće da reši. Policija mora da radi svoj posao. Potrebno je mnogo više preventivnog rada sa njihove strane. Mene u saobraćaju mnogo više ugrožavaju ljudi koji voze neispravna kola, sa lošim kočnicama, neispravnim svetlima, koji štede struju pa ne pale svetla u sumrak, koji ne shvataju da ono žuto što trepće na ćošku automobila služi da se namera o skretanju saopšti ostalima koji su na putu, a ne samo da bi trgovci uzimali ljudima pare, oni koji se ne sklanjaju u desnu traku, oni koji su u stanju da do beskraja voze na pet metara iza kamiona, oni koji jašu belu liniju, oni koji ne znaju da pričaju sa saputnicima i gledaju pravo dok voze, oni koji ne znaju da stanu pored puta i pričaju mobilnim ili barem uspore... Radar ne hvata ove i ovakve greške, a brzina uvećava posledice, nekad i drastično, ovakvih grešaka. Dok ne počnemo da se borimo sa uzrocima samo ćemo da saniramo posledice.
IP sačuvana
social share
Nije da ja sad kao znam nešto, a opet ne mogu da kažem da baš ništa neznam
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
e bas je tu najveci problem neznanje i neiskustvo brzina nije nikakav problem problem je kad na regionalnom putu gde jeste ogranicenje 80 i ja vozim 160 i sad bi me ovde svi strpali u zatvor ali nije problem u mojih 160 problem je u traktoru koji se krece tu gde mu nije mesto i to 10 na sat bez svetla i onda ja udarim i poginem i onda ovde ljudi pricaju odmah price mlad lud nenormalan besneo kolima treba to sve na robiju a niko ne pominje one matorce koji celi zivot voze bez dozvole koji ne cuju ne vide voze neispravna vozila ali naravno njih niko ne vidi odmah je lakse opaliti po ljudima u besnim audijima verujte da su svi besni i da svi voze audije bilo bi mnogo manje mrtvih od ovoga sada a zasto to zato sto kod nas baja meni jebe majku i kuneme zbog brze voznje a njega ne vidi bez kocnica svetla itd znaci mora da se razgranici gde se vozi audi a gde traktor i sta sme na putu a sta nesme i videcete da ce broj saobracajki da se prepolovi!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
problem je definitivno u onom psihijatru koji je srkichu potpisao lekarsko uverenje da je sposoban za upravljanje vozilom Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
hehe samo sto sam proso jedno 300000 km od kako imam vozacku i neznam gde nisam sve bio i jos nikoga udario nisam ali ja sam budala jel volim brzu voznju a najvise da kad negde krenem stignem sto pre ali najbolje bi bilo da volim tuce po stadionima da zivim za to da zakoljem nekoga jel navija za drugu ekipu ej moja budalo pa pogledaj sebe pa onda pricaj o drugima!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
e srki,srki... na putevima sa ogranichenjem brzine do 80 km/h je dozoljen saobracaj i biciklima. ako stvarno vozish 160 (a ima takvih ) ti ne samo da krshish propise ,nego si potencijalni ubica/samoubica. poshto ne verujem da hocesh nekog namerno da ubijesh,ostaje jedino da imash nekih psihichkih problema ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ne potencijalni ubica i samoubica je onaj ko pretice kamion sa prikolicom u lakat krivini e ima i takvih i takvi najvise ginu dodji malo do italije u milano pa vidi kako se vozi pa mi onda kazi da su svi milanezi potencijalne ubice ili samoubice saobracaj se krece brzinom od 120  na ulicama gde je ogranicenje 50 ja sam ti reko u cemu je najveci problem u nesvesnim vozacima brzim automobilima koji su stari 15 god imaju celave gume ali idu 200 i to voze neki pijani klinci koji imaju slican pogled na svet kao ti srca tuca utakmica pivo i onda sedne u neku opel askonu natovare se njih 5 svi pivo u ruke i dzoint i pravac beograd na utakmicu i onda se cudimo sto uleteli pod neki sleper pa precu ja da vidim sleper na 300 na sat nego sto ce on u takvom stanju na 80 ali dobro ti sve znas najbolje!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Avant Browser Nepoznat
mob
Nokia 5610
Овај нови закон је смрт за профи возаче. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Ako nisam tu onda sam tamo i obrnuto

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 52
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Cela priča ide na pogrešnu stranu. Zakon, svaki pa i ovaj, je u određenoj meri dobar ili loš. Loše sprovođenje zakona neutrališe sve ono što je dobro u njemu, a ono što je loše, loše je samo po sebi pa mu ne treba ničija pomoć. Ima nelogičnih ograničenja i zabrana preticanja, dok prestanak ograničenja ne postoji nigde. Znaci, i ako postoje završavaju kao roštilji, ograde svinjaca, panoi za predizborne plakate, a često i kao prostor za "umetnički izraz" raznoraznih idiota.  Najveći deo aktivnosti saobraćajne policije se svodi na zasedu sa radarom i onda pogađanje sa vozačima za kaznu.
E sad za one koji imaju potrebu za velikim brzinama ili ludom vožnjom postoje kružne i brdske trke, pa reli pa 1/4 milje i svašta nešto. Pa momci pare na sunce pa kome nacija kome hobi a nekome i više.
IP sačuvana
social share
Nije da ja sad kao znam nešto, a opet ne mogu da kažem da baš ništa neznam
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
decko nije sve u tome kao prvo volim brzu voznju a kao drugo to mi je potreba jel kad ides na èut od 1500 km i kad bih svud postovao znake i ogranicenja onda bi mi trebalo 3 dana da stignem i 3 dana da se vratim auto putevi i magistralni putevi sluze da bi povezivali neka mesta na ovoj planeti u evropi i u srbiji a ako neko ide negde namenski normalno je da zeli sto pre da stigne kao drugo ja bih da sam vozio do sada po ogranicenju uvek verovatno bio mrtav jel takva voznja je dosadna a dosada caskom coveka uspava a kad se covek uspava direkno slice sa puta a zato kad pretices kamione sa desna juris se sa nekim zalepljen u branik da zaspis nemozes pa i da 3 noci nisi spavao ali nevredi vama dase objasnjavaju neke stvari!
mene licno taj novi zakon ne dotice niti ce ikad da me dotice ali samo vam objasnjavam kako da se smanji smrtnost na putevi a sto se mene tice i po tom novom i po ovom starom zakonu cu isto da vozim kao i mnoge koje znam i nista nece da se promeni!

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.