Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:33:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nil  (Pročitano 4243 puta)
12. Feb 2007, 17:29:21
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik


do what you wilt should be the whole of the leo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 485
OS
Windows NT 4.0
Browser
Internet Explorer 5.5
mob
Nokia E70
Magija Nila pocinje svakog jutr sa crvenilom na horizontu uz opori miris reke. Sve je kao na pocetku kazu stari. Obale koje se prostiru na hiljade kilometara od Ekvadora do Sredozemnog ora u pesku ispisuju legende. 6671 kilometar toga je svrrstava u najduze reke sveta. Dinastije faraona, kao sto su Amenopphis, Ramses, kheops, Cyrus, Kambyses, pa osvajaci, Aleksandar, Cezar, apoleon - svi su oni ovde trazili moc, mudrost i besmrtnost. Svi su istrazivali pustinju, sfinge i trazili odgovore u najstarijim tajnama oje uspavane jos uvek dremaju. A trebalo je proci Ruandu, Burandu, Tanzaniju, Ugandu, Zair, Sudan, Etiopiju, Egipat. Dosegnuti raj na obalama pustinjskog pakla je od starina bio najuzviseniji cilj.

Cetiri hiljade godina re Hrista se ustolicuju prve dinastije faraona koje su hiljadama godina vladale. Pa onda antika sa Memfistom kao centrom. Oko 3000. godine pre nove ere pocinju i prve gradnje piramida. 670 p.n.e., dolaze Asrci pa Persjanci, Grci, Rimljani. Od 395-642 nove ere Vizantija potcinjava Egipat. Njih nasledjuju Arapi. 1822 godine Egipat postaje Britanski pretoktorat. A tek 1953. se osamosaljuje kao republika.

Za vreme Neronovog carstva ima zapisanih podataka o istrazivanju Nila. Slao je svoje centurione sa silno vojskom cak do Asuana da nadju kraljevski izvor. Ali, posle vise meseci marsa kroz uzarenu pustinju stizu do obala veilke mocvare kao more "u kojoj kola i tovari propadaju".

Istine i zablude

"Ovde je kraj sveta" javljaju centurioni.

Tako svemoguci Neron biva nemocan na ovom polju.

Stara grcka nauka govori "tu je zivot zacet". "Narod koji zivi na jugu Nila je prvi koji je stvoren". Ekvatorska Afrika okoline Nila i jezera kao sto je Viktorijono su i nablizi biblijskoj predstavi o raju. Herodot je zeleo licno da e uveri. Iz Grcke je posao kao prvi reporter u istoriji sveta, preko mora ka delti Nila, koju naziva cetvrtim delo zemlje, ostala tri su bila Evropa, Azija i Libija (450 g.p.n.e.). Jos nije stupio na tlo Egipta a sreo se vec sa prvom tajnom. Merac dubine je pokazao ogromnu kolicinu ulja koja se kretala rekom. Bilo je nejasno odklae tolika kolicina mulja u rei koja tece kroz pustinju, jer to je u stvari bilo i najvece bogatstvo i zivot koji daje Nil. Ploveci rekom do ostrva Elefantine kod Asuana dozivljavao je iznenadjenje za iznenadjenjem. Zasto raste leti, a opada zimi? Najveci apsurd je za njega bio: "Ima li ista ludje nego tvrditi da se Nil radja iz otopine snega, a dolazi iz najtoplije oblasti sveta gde ni kisa ne pada".

To i jeste bila nejgova najveca zabluda, jer velikim delom Nil se napaja upravo od istopljenog snega. Vrh Ruvenzori sa svojih 5125 m.n.v. je pored Klimandzara najvisi u Africi i pod vecitim je snegom i ledom koji se otapa i u potocima sliva. Domoroci ga zovu "Brdo meseca" i "Otac kise". Apsolutno odgovarajuce ime jer kisa pada vrlo cesto i obilno spirajuci omeksalo tlo i zajedno sa goimilom mulja preko mnogih vodopada i kaskada sa preko 1000 divljih potoka, cini nepresusni izvor Nila. Vecina tih potoka obrazuje reku Kagero i svi zajedno su u lancu velikih jezera, pa se ulivaju u veliko Viktorijino jezero. Viktorija Nil ulazi zatim kod Namasagali u Kijoga jezera. Preko Murchison-ovoih vodopada ulazi u Albert jezero. Semiliki je zapadna izvorna reka koja se ulica u Edvardovo jezero a takodje u Albertovo i Dzordzovo, Albert Nil dospeva u mocvarnu oblast Sudd, koju napusta kao Beli Nil. Kod Kartuma struji najbogatija pritoka Plavi Nil sa duzinom oko 1350 km. Pa se prikljucuje Atbar sa 1100 km i Sobat 740 km, Bahr-El-Gazal i onda Nil svoj dugi put kroz Afriku nastavlja.

Crni carobnjaci Nubie i Erastotene, ucenjaci Aleksandrije bili su u pravu sa tvrdnjom da u vrelom srcu Afrike pada sneg a da je izvor Nila u raju. Pre Arapa, koji su naslucivali Alahov raj tamo, Egipcani pa Persijanci i pre njih Hetiti su sanjali u hladovini oaze raj. Niko od njih nije nasao sto je trazio, svi su stali ili kod muljevitog mora, ili kod "zida koji zatvara nebo", ili mocvare juga ili "brda meseca". Iza ovog preko 5000 m velikog grudobrana i skoro 800 km sirokog vodenog kanala lezao je skriven raj na zemlji.

Prepreke su bile nepremestive a mnoge i danas. Sto su danas Uganda, Ruanda, Burundi, Kenija i Tanzanija, to je bila bela fleka na karti zemaljskoj, samo povucena crta sa pretpostavlenim gornjim tokom Nila.

Za vreme Engleskog kolonialnog osvajanja mladi 30 - godisnjak Speke se zakleo da ce naci izvor Nila. Tada je sluzio u indii. Zajedno sa sluzbenikom Bartonom iz "Intelligence Service" koja je nadzirala gornji Nil, je posao u navjvecu avanturu svog zivota. Barton je bio i avanturista i naucnik, koji se rado prerusavao i ziveo dugo medju Arapima koji su ga prozvali "Plavi djavo". Bio je pravi prethodnik Laurence-a od Arabije. Plavi, bojazljivi Speke je pored njega delovao kao siroce, mada vrlo brzo vica unapredjen u vodju ekspedicije.

Vodeni putevi

Ici uzvodno rutom onih koji nisu uspeli nije dolazilo u obzir. Tako su posli obalom iz Zanzibara stazom trgovaca robljem da bi dosli do gornjeg toka. I od pocetka pocinje za njih pakao, zedj, groznica, glad. Sa svojih 100 nosaca, robova, napreduju kroz prasume, savane, pustinje. Na kamilama ili magarcima su jahali po 16 h dnevno, budili se nocu uplaseni kricima Masai domorodaca, napadani od trgovaca robljem. Barton je oboleo, Speke-u slabi vid. Bili su noseni, ni sami ne znajuci gde. Ostali su bez hrane i lekova. I jednog jutra posle 8 mucnih meseci ceka ih veliko iznenadjenje. Pred njima je velika voda. Mislili su prvo da je to nyanca jezero, unutrasnje more o kome su im pricali. Nazalost to je bilo tanganjika jezero 700 km juznije. Po prvi put se Barton i Speke sukobljavaju. Barton veruje da u ovoj oblasti (danasnji Burundi), gde pocinje lanac jezera izvire Nil. Dok Speke ima podatke od trgovaca robljem o drugom vecem jezeru koje je dalje, juznije. Tri nedelje traje mars od Kaceh-a gde bolsni Barton ostaje sa vecim delom karavana. Speke upola slep i slab od dizenterija i napada groznice nastavlja dalje. I najzad dolazi do unutrasnjeg jezera o kome je jos Eratostn govorio i koga su istrazivaci skoro 2000 godina bezuspesno trazili. Otkrio je Nyanca jezero i u cast kraljice nazvao ga Viktorija jezero gde je tvrio da su izvori Nila. Obojica objavljuju radove dosta suprotnih stavova. A onda se Speke ponovo vraca u Afriku i ispituje juzni deo Viktorija jezera. Otkriva veiki otok vode, ripn - vodopade (danas Ovenovi) i izvore Nila.

Tragicno j da su obojica bila u pravu. Za mnoge istrazivace i geografe i danas vazi da su izvori kod Jinja pored Ovenovih vodopada, dok drugi smatraju da je izvor Kasumo reka u okolini Tanganjika jezera, tamo gde je barton mislio.

Sve u svemu to je jedan ogroman, prosto nesaglediv vodeni sistem, sa prostiranjem na oko 2.867.000 km2. Nivo i protok vode ima obrnutu filozofiju sto su jos stari ucnjaci primetili, i za njih je je to ostala tajna. Od januara do maja je anjnizi vodostaj reke a zatim raste, da bi u septembru i oktobru dostigao najvisi nivo. Uzrok ovom ponasanju treba traziti u ekvatornim kisama i monsunima Etiopskog planskog kraja.

Srednje stanje Plavog Nila kod Kartuma raste od 11 miliona m3 dnavno u aprili do 507 m3 dnevno u avgustu. Kod Asuana iznosi oko 83 milijarde m3 godiisnje. Tako da imaamo i veliki elektroenergetski potencijal. Primera radi Uganda isporucuje iz elektrane na Ovenovim vodopadima elektricnu energiju o Najrobija. Dok na primer brana kod Asuana proizvodi oko 10 mlrd kWh. To je ogroman potencijal i za navodnjavanje. Medjutim periodicnost vodotoka delio je jos u doba faraona godinu na tri dela - vreme poplava (avgust-novembar), obradjivanje (novembar-mart) i vreme ugarenja (april-juni). Tek izgradnjom brana u novije doba prekinut je taj ciklus, tako da se navodnjavanjem omogucava vise zetvi godisnje. Tako je omogucen i aktivan vodeni saobracaj. Na primer u Sudanu gde nema puteva i zeleznice sav saobracaj se odvija Nilom. E Egiptu ima oko 3500 km vodenog puta. Uglavnom su plovni i kanali oju su vestacki prokopani. U pravcu Sudana znaci od Asuana do Kartuma ima oko 6 prevodnica za brodove. Tako da godisnji promet roba prelazi 15 mil. tona.

I tako danas pod vrelim suncem pesaci narod, mit, danasnjica i proslost. Isprepletenost vera, kultura, starina, nomadskih obicaja i modernih dostignuca. Potekli iz mracnih dubina vremena, opisanih u Bibliji, Kuranu i ostalim svetskim svtim zapisima. Ljudi sa licima pod trubanom jasu sporo kamile ii magarce a za njima njihove zene cesto pod feredzom ih slede peske sa zavazljajem na glavi, dostojanstvene kao i nosacice amfora na freskama piramida u Tebi i Luksoru. I sve njih vezuje kraljevska reka - NIL.
IP sačuvana
social share
25 whores in the room next door, 25 flores and i need more... another black hole in the killing zone, a little more med in the methadrom
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:33:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.