Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 17:44:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 29 30 32
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zasto Dusan nije svetac?  (Pročitano 74744 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia krntija
batice, preporučio bih ti da uzmeš neke ćoroskope i pročitaš ono što sam napisao na prethodnoj strani. na samom linku, iako ti je vikipedija kad su ovakve stvari u pitanju validan izvor kao njuz.net, ti piše da je uzeo ime zbog sveca.

ne zbog toga što ime na grčkom znači krunisan. Nemanja nikada nije krunisan. i da... i meni je ovo pričao izvrsni  profesor... na fakultetu za istoriju.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 9.0.597.107
Pa reci mi sta je istina od ovo dvoje Smile Vidis da khadafi nije znao Smile


Какви курац ја нисам знао Smile

Sta se koji kurac ti tako obracas? Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma

Црвене сијају звезде, само једној гаси се сјај...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42971
Zastava Краљево
OS
Windows 7
Browser
Chrome 4.0.266.0
Mrtav pijan je, brisite ove poruke... Smile
IP sačuvana
social share
Како ти се звао отац? -Хусеин. Његов отац? -Кемал. Чији је Кемал? -Шефкин. Даље? -Шефик Ибров, Ибро Рушидов, Рушид Екрем, Муслија, Адем и Алија! Даље? -Нема даље! -Нема даље, последњи је Алија! Ко је родио Алију? -Одкуд знам, опет неки Хусеин, Кемал! -Није. -Него ко? -Њега су родили Цвјета и Спасоје Југовић. А ако кренеш назад сретаћеш само оваква имена: Вељко, Милош, Душан, Видак, Војак...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia krntija
Ovako, bokee evo ti pravih razloga, u razgovoru sa nekoliko profesora dosao sam do ovoga:
1. Zato sto je i pored svog znanja dopustio da mu se otac zatvori i oslepi.
2. Osvojio Hilandar i Svetu Goru
3. Svoju zenu na nosilima uneo u Hilandar
4. I najbitniji razlog je taj sto je proglasio srpsku patrijarsiju i time se odaljio o Vaseljenske koja ga je nakon toga anatemisala i to je najbitniji razlog.

Znaci nema palamudnje vise razlozi su tu ko se slozi slozi ko ne neka misli to sto misli.

A bokee nema potrebe da potecenjujes nase znanje iz istorije, ja znam mnogo vise nego i sto ti mislis. Smile

1. o vo imja oca, jel vi čujete mene šta ja pričam?! MILUTIN je oslepeo Stefana Uroša III Dečanskog! Pobogu!!! mnogo ti je dobar profesor, čestitaj mu na znanju u moje ime.
druga stvar, to je bio srednji vek, kada su borbe oko prestola između članova porodice bile praksa u čitavom svetu. bilo je potpuno normalno, da otac smeni sina, sinovac strica i slično, a borbe koje bi usledile bi bile okarakterisane kao nuužno zlo. to ti je ono fazon kao "jebi ga, glupo je da sin udari na oca, ali šta da se radi". glavni prioritet je smeniti vladara koji je po mišljenju vlastele, naroda ili Crkve postao nekompetentan i nepogodan, vodeći politiku kakva se nekome od njih ne dopada.  sama institucija crkve je neretko u tome uzimala učešća, zauzimajući stranu nekog od pretedenata, što je čak i srpska Crkva radila.
Dušan se sigurno ne bi usudio da svrgne svog oca kralja, da nije imao podršku u vlasteli, narodu, pa i Crkvi.

2. pa šta ako je osvojio? jel porušio tamo manastire ili šta? jel ona kao ne sme da se pripaja? pre toga je Sveta Gora bila pod vlašću Vizantije, pa šta? Zar onda ne bi trebalo da ti bude logično da Srpska Crkva pozdravi to što je Hilandar u sastavu patrijaršije, a ne da osudi? problem je kao što ranije rekoh, što patrijaršija nikada nije imala jurisdikciju nad njim i ostalim grčkim zemljama. da je imala Dušan bi bio crveno slovo u kalendaru podvučeno linijom.
Uostalom Hilandaru je dao mnogo više imovine i novca nego bilo koji drugi vladar u istoriji.

3. Jedina žena koja je kročila na tlo Svete Gore je carica Jelena. Zašto? Zato što je u to vreme Evropom harala kuga. Mnogo naroda je stradalo. U vanrednoj situaciji, u potrazi za utočištem i sigurnim mestom od kuge, carksa porodica je otišla na Svetu Goru. Ako je to onda razlog što Crkva, oličenje humanosti i čovekoljublja, ne želi da prizna Dušana za sveca, onda se doslovno popišam na Crkvu!

4. 
Citat
I najbitniji razlog je taj sto je proglasio srpsku patrijarsiju i time se odaljio o Vaseljenske koja ga je nakon toga anatemisala i to je najbitniji razlog.

 Smile


Znači ovako sam dobro razumeo... Srpska Crkva ne želi da prizna Dušana za sveca zato što ju je uzdigao na viši nivo od arhiepiskopije -  Patrijaršije i time se udaljio od Vaseljenske? Da da, batice... svakako.... i magarci lete u Veroni.

Sveti Sava je najviše slavljen i poštovan kao osnivač samostalne nezavisne srpske Crkve koja je tom cilju decenijama stremila. Konačno je to uradio 1219. godine i učinio rašku episkopiju arhiepiskopijom nezavisnom od Ohridske. Taj dan je slavljen kao nijedan drugi pre.

A onda Dušan, učini tu istu arhiepiskopiju patrijaršijom, jedinom većom instancom od arhiepiskopije, patrijaršijom nezavisnom od grčke, patrijaršijom na čiju su pravoslavni srpski vernici i dan danas ponosni i koja ne bi bila to što jeste da nije bilo njega. I ti meni hoćeš da kažeš da tvoj profesor smatra da Srpska Crkva, ne želi da prizna Dušana za sveca, jer je Sprsku Crkvu učinio ovakvu kakva jeste. Hoćeš da kažeš da Srspka Crkva žali što nije deo grčke Vaseljenske patrijaršije?

Slobodno reci tvom profesoru da je glup ko kurac, evo ja ti dozvoljavam.


Citat
A bokee nema potrebe da potecenjujes nase znanje iz istorije, ja znam mnogo vise nego i sto ti mislis.

nije batice stvar u tome koliko ti znaš godina, imena i ostalih činjenica... možda čak i znaš više od mene, ali po tome se ne meri pozanavanje istorije. Istorijska nauka nije samo to. Ne moraš ti da znaš tačno kad je šta bilo, evo ni ja više ne znam kad su tačno bili Punski ratovi, ali znam gde ću da pogledam. Znam koju ću knjigu da uzmem da vidim to. I znaću da objasnim zašto je vođen.
Moraš se truditi i da razumeš i shvatiš, zašto se desilo to što se desilo  Smile
« Poslednja izmena: 04. Mar 2011, 02:33:40 od bookee »
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Bez nervoze, normalno diskutujte Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia krntija
ma nema nervoze batice, grobar je moj stari drugar još sa kviza i mnogo ga cenim, nego ja pričam a oni mene ne slušaju nego teraju po svome  Smile
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Monkey see, monkey do.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 25164
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung 
Pa reci mi sta je istina od ovo dvoje Smile Vidis da khadafi nije znao Smile


Какви курац ја нисам знао Smile

Sta se koji kurac ti tako obracas? Smile


Мој је посО да знам Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma

Црвене сијају звезде, само једној гаси се сјај...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42971
Zastava Краљево
OS
Windows 7
Browser
Chrome 4.0.266.0
ma nema nervoze batice, grobar je moj stari drugar još sa kviza i mnogo ga cenim, nego ja pričam a oni mene ne slušaju nego teraju po svome  Smile
Salzem se Dusan ne bi usudio da ga makne a da nije imao podrsku vlastele.
Za dosta stvari sto si rekao si u pravu i tacne su, i nemam vise znanja i informacija da bi ti neke stvari oborio, tako da kada budem imao ja cu napraviti sugestiju, do tada stoji sve sto si rekao. Ziv ti meni bio. Smile
IP sačuvana
social share
Како ти се звао отац? -Хусеин. Његов отац? -Кемал. Чији је Кемал? -Шефкин. Даље? -Шефик Ибров, Ибро Рушидов, Рушид Екрем, Муслија, Адем и Алија! Даље? -Нема даље! -Нема даље, последњи је Алија! Ко је родио Алију? -Одкуд знам, опет неки Хусеин, Кемал! -Није. -Него ко? -Њега су родили Цвјета и Спасоје Југовић. А ако кренеш назад сретаћеш само оваква имена: Вељко, Милош, Душан, Видак, Војак...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 2511
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
ali kap koja je prelila casu bila je bitka kod velbuzda gde je vojska stefana decanskog na celu sa dusanom potukla bugare i otvorila put srpskoj vojsci u srce bugarske.Ali stefan decanski nije hteo da napreduje pa je samim tim vlastela i crkva napunila dusanu glavu da treba da svrgne svog oca sa vlasti, sto je i uradio.Ali ruku na srce, hteo je stvarno da srbe uvede u katolicanstvo a da mu rimski papa pomogne  da zaustavi sve vecu ekspanziju turaka.Ali opet srbija je tada bila najjaca u svojoj istoriji i tada je bila sila ondasnjeg sveta, eh, da je jedan slican dusanu na vlasti danas gde bi nam bio kraj.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 16
OS
Windows 7
Browser
Safari 5.0.4
mob
SonyEricsson W810i
Ovako, bokee evo ti pravih razloga, u razgovoru sa nekoliko profesora dosao sam do ovoga:
1. Zato sto je i pored svog znanja dopustio da mu se otac zatvori i oslepi.
2. Osvojio Hilandar i Svetu Goru
3. Svoju zenu na nosilima uneo u Hilandar
4. I najbitniji razlog je taj sto je proglasio srpsku patrijarsiju i time se odaljio o Vaseljenske koja ga je nakon toga anatemisala i to je najbitniji razlog.

Znaci nema palamudnje vise razlozi su tu ko se slozi slozi ko ne neka misli to sto misli.

A bokee nema potrebe da potecenjujes nase znanje iz istorije, ja znam mnogo vise nego i sto ti mislis. Smile

1. o vo imja oca, jel vi čujete mene šta ja pričam?! MILUTIN je oslepeo Stefana Uroša III Dečanskog! Pobogu!!! mnogo ti je dobar profesor, čestitaj mu na znanju u moje ime.
druga stvar, to je bio srednji vek, kada su borbe oko prestola između članova porodice bile praksa u čitavom svetu. bilo je potpuno normalno, da otac smeni sina, sinovac strica i slično, a borbe koje bi usledile bi bile okarakterisane kao nuužno zlo. to ti je ono fazon kao "jebi ga, glupo je da sin udari na oca, ali šta da se radi". glavni prioritet je smeniti vladara koji je po mišljenju vlastele, naroda ili Crkve postao nekompetentan i nepogodan, vodeći politiku kakva se nekome od njih ne dopada.  sama institucija crkve je neretko u tome uzimala učešća, zauzimajući stranu nekog od pretedenata, što je čak i srpska Crkva radila.
Dušan se sigurno ne bi usudio da svrgne svog oca kralja, da nije imao podršku u vlasteli, narodu, pa i Crkvi.

2. pa šta ako je osvojio? jel porušio tamo manastire ili šta? jel ona kao ne sme da se pripaja? pre toga je Sveta Gora bila pod vlašću Vizantije, pa šta? Zar onda ne bi trebalo da ti bude logično da Srpska Crkva pozdravi to što je Hilandar u sastavu patrijaršije, a ne da osudi? problem je kao što ranije rekoh, što patrijaršija nikada nije imala jurisdikciju nad njim i ostalim grčkim zemljama. da je imala Dušan bi bio crveno slovo u kalendaru podvučeno linijom.
Uostalom Hilandaru je dao mnogo više imovine i novca nego bilo koji drugi vladar u istoriji.

3. Jedina žena koja je kročila na tlo Svete Gore je carica Jelena. Zašto? Zato što je u to vreme Evropom harala kuga. Mnogo naroda je stradalo. U vanrednoj situaciji, u potrazi za utočištem i sigurnim mestom od kuge, carksa porodica je otišla na Svetu Goru. Ako je to onda razlog što Crkva, oličenje humanosti i čovekoljublja, ne želi da prizna Dušana za sveca, onda se doslovno popišam na Crkvu!

4. 
Citat
I najbitniji razlog je taj sto je proglasio srpsku patrijarsiju i time se odaljio o Vaseljenske koja ga je nakon toga anatemisala i to je najbitniji razlog.

 Smile


Znači ovako sam dobro razumeo... Srpska Crkva ne želi da prizna Dušana za sveca zato što ju je uzdigao na viši nivo od arhiepiskopije -  Patrijaršije i time se udaljio od Vaseljenske? Da da, batice... svakako.... i magarci lete u Veroni.

Sveti Sava je najviše slavljen i poštovan kao osnivač samostalne nezavisne srpske Crkve koja je tom cilju decenijama stremila. Konačno je to uradio 1219. godine i učinio rašku episkopiju arhiepiskopijom nezavisnom od Ohridske. Taj dan je slavljen kao nijedan drugi pre.

A onda Dušan, učini tu istu arhiepiskopiju patrijaršijom, jedinom većom instancom od arhiepiskopije, patrijaršijom nezavisnom od grčke, patrijaršijom na čiju su pravoslavni srpski vernici i dan danas ponosni i koja ne bi bila to što jeste da nije bilo njega. I ti meni hoćeš da kažeš da tvoj profesor smatra da Srpska Crkva, ne želi da prizna Dušana za sveca, jer je Sprsku Crkvu učinio ovakvu kakva jeste. Hoćeš da kažeš da Srspka Crkva žali što nije deo grčke Vaseljenske patrijaršije?

Car Dusan je anatemisan zbog toga i to je glavni razlog zasto nije proglasen za svetca... Srpska crkva nije bila dovoljno jaka vec je bila pod uticajem Vaseljenske patrijarsije. Imajte u vidu da je vaseljenska patrijarsija bila mnogo jaca nego sto je to danas i da je vaseljenski patrijarh imao daleko sira ovlascenja i bio je takodje i veci autoritet... Anatemisan je zbog toga, a i on je ubijao ljude nije bio perfektan, tako da nije ni zasluzio da bude svetitelj...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 29 30 32
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 17:44:03
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.