Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Različite bolesti i stanja uzrokuju dugi poremećaj svesti ~ U komi dve godine  (Pročitano 5880 puta)
03. Feb 2007, 13:28:20
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
 Različite bolesti i stanja uzrokuju dugi poremećaj svesti
Pacijent u komi dve godine

M.N. je imao srčane smetnje. Zbog nedovoljne ishranjenosti, mozak mu je znatno oštećen. Već više od dve godine M.N. je u komi. I nije svestan šta se dešava u njegovoj okolini. Spontano diše, nije mu potreban respirator, čak ima neke automatske radnje koje su vezane za ritam dana i noći. Članovi njegove porodice, koji ga svakodnevno obilaze u jednoj beogradskoj bolnici, mu pričaju, puštaju muziku kako bi stimulisali rad njegovog mozga.

Njegovo srce sada radi normalno - automatski, kao kod svih drugih. Nema povišenu temperaturu, dekubitus, urinarnu infekciju, iako su te prateće pojave često prisutne kod pacijenata u komi.

Podaci pokazuju da tri odsto bolesnika, koji dolaze u urgentne centre, imaju oboljenja koja se ispoljavaju kao poremećaj stanja svesti - ili koma. Alkoholizam, cerobrovaskularna oboljenja (moždani udar, karvarenje u mozgu) smatraju se odgovornim za 80 odsto stanja kome. U drugu vodeću grupu oboljenja koja mogu da izazovu komu spadaju epilepsija, dijabetes, encefalitis...

- Ranije se čitava dijagnostika i terapija za bolesnike koji se nalaze u komi svodila na opštu negu i na čekanje ishoda. Smatralo se da su takvi bolesnici izgubljeni. S napredovanjem dijagnostike, a pre svega boljim razumevanjem patofiziologije kome, imamo pacijente koji mogu da se probude i kao da se ništa nije desilo - priča za „Blic“ dr Ranko Raičević, načelnik Klinike za neurologiju u VMA.

On kaže da kome možemo podeliti na one koje su uzrokovane strukturnim lezijama, odnosno kada je mozak oštećen sam po sebi, i na drugu vrstu - metaboličke kome, kada dolazi do prolaznih poremećaja funkcije mozga, i on tada nije oštećen.

- Sve češće do kome dolazi zbog upotrebe alkohola ili predoziranja lekovima, i to kako kod nas, tako i u svetu. Kada se čovek predozira lekovima za smirenje, dolazi do smanjenja brzine impulsa kroz mozak. Lekovi vrše blokadu prenosa tih impulsa i na taj način veštački uvode mozak u stanje kome - objašnjava dr Raičević.

Brzim utvrđivanjem poremećaja, nastavlja on, postoji šansa da se pacijent iz kome probudi bez ikakvog oštećenja. Sada je aktuelno brzo prepoznavanje uzroka i tada se mozak vraća u stanje kao da se ništa nije desilo.

- Najveći broj pacijenata u komi brzo se probudi ili umre. Ne postoje statistički podaci prosečnog trajanja kome. Mi računamo da postoji šansa da je pacijentu koji je u komi duže od 15 dana mozak već oštećen. Međutim, dešavaju se i dobri ishodi. Imali smo pacijenta koji je posle saobraćajne nesreće pao u komi i u njoj bio šest meseci. Probudio se, nije imao nikakve posledice i nastavio je život tamo gde je stao - kaže dr Raičević.

Veći broj koma se završava smrću. Međutim, postoji mogućnost i da se pacijent probudi sa neurološkim oštećenjima, poremećajem govora, pamćenja, slabosti jednog dela tela ili sa psihičkim problemima.

- Ipak, lečenje je znatno napredovalo. Nijedan pacijent nije izgubljen, već može biti vraćen kao da se ništa nije desilo. Kada do kome dođe usled krvarenja u mozgu ili tumora, sve to može da se reši. Primera radi, kod krvarenja u mozgu daju se novi preparat za prekid rasta hematoma.

Sonja Todorović

    Uzroci i razlozi

    Jedna četvrtina koma uzrokovana je cerebrovaskularnim oboljenjima, tumorima, a u dve trećine slučajeva uzrok nastanka kome je predoziranje običnim lekovima i onim za smirenje, trovanje, suicid. Često su krivi i metabolički poremećaji, kao što je oštećenje jetre, bubrega i dijabetes.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.067 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.