Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 13:24:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Slovenac planira da prepliva Amazon  (Pročitano 3546 puta)
18. Jan 2007, 23:19:31
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
Slovenac planira da prepliva Amazon

Slovenački plivač Martin Strel, koji je preplivao tok Jangcea, Dunava i Misisipija, namerava da se upusti u 70-dnevnu avanturu savladavanja reke Amazon, od Perua do Brazila.

Kako je izjavio Andre Souza, član Strelovog tima, taj put dug 5.430 kilometara, koji niko do sada nije izveo, biće sniman i direktno prenošen preko Interneta na sajtu www.amazonswim.com. Neustrašivi Slovenac je već tri puta ušao u Ginisovu knjigu svetskih rekorda zbog svojih maratonskih plivačkih podviga.

Sam 52-godišnji Strel kaže da ga na tom putu vrebaju tri opasnosti, a to su kandiru, pirana i pororoka.

„Prvo je mala riba koja može da prodre u telo i izazove ozbiljnu bolest. Pirana može da mi rastrgne odelo. Treće je džinovski talas koji bi me udavio“, izjavio je Strel za dnevni list „Folja de Sao Paulo“. Strela će pratiti ekipa od 20 ljudi u dva kajaka. Nakon što prepliva dnevnu „normu“ - između 35 i 100 kilometara - Strel će se popeti u čamac koji je nekada koristio pokojni francuski okeanograf Žak Kusto da bi tu spavao i jeo.

CDC/JS

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8234
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia N86
Slovenac preplivao Amazon za "Ginisa"

Slovenac Martin Strel (52), u želji da udje u Ginisovu knjigu rekorda kao prvi čovek koji je preplivao Amazon uzduž, morao je da se bori sa piranama, krokodilima i iscrpljenošću, javlja Bi-Bi-Si (BBC).

On je u subotu dovršio svoj 5.265 kilometara dugi maraton za 66 dana i doplivao do Belema, severno od Rio de Žaneira. Pri kraju maratona trpio je vrtoglavicu, mučninu, dijareju i sunčanicu.

Poznat kao "čovek riba", Strel je ranije preplivao Jangce u Kini, Misisipi u SAD, kao i reku Dunav.

Amazon je najveća reka na svetu i u njoj žive,pirane, krokodili i anakonde. Slovenački plivač se susretao i sa velikim vrtlozima, valovima uzrokovanim plimom i naoružanim banditima.

"Ginisovi svetski rekordi" kažu da će biti potrebno nekoliko nedelja da se potvrdi ovaj rekord.




Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Slovenac Martin Strel za 66 dana uzduž preplivao Amazon
Čovek riba brži od pirana
Autor: A. Petrović | 09.04.2007 - 09:52

Izbegavajući pirane i krokodile, a boreći se protiv vrtoglavice, mučnine, dijareje i sunčanice, Slovenac Martin Strel (52) je postao prvi čovek u svetu koji je uzduž preplivao Amazon!
Strel koga zovu čovek riba, preplivao je ukupno 5.265 kilometara za 66 dana, a u proseku je dnevno prelazio po 52 milje. Na kraju puta u Belemu, oko 2.440 kilometara severno od Rio de Ženeira jedva je imao snage da izađe iz vode. Strel je poznat kao plivač maratonac, a do sada je u bogatoj karijeri slične poduhvate imao na najpoznatijim svetskim rekama Jangceu, Misisipiju i Dunavu.
Ipak, preplivavanje Amazona, najveće svetske reke i druge najduže, nosilo je brojne opasnosti, ali je Slovenac uspeo da ostvari cilj četiri dana pre planiranog roka.
U Amazonu žive pirane, krokodili, razne vrste ajkula i anakonde i Strel se nije obazirao na savete prijatelja i lekara da se ne upušta u rizičan poduhvat. Strelov sin Borut je potvrdio da je njegov otac ostvario izvanredan uspeh:
„Doplivao je do nulte tačke u subotu, a za nedelju je u Belemu zakazana svečana ceremonija“, rekao je Borut.
Najkritičniji trenutak u postavljanju rekorda slovenački plivač je imao u četvrtak kada su plimni talasi zbog blizine okeana bili toliko jaki da su ga vraćali unazad.
„Verujem da su se divlje životinje u Amazonu navikle na mene. Plivao sam s njima skoro 70 dana i mora da su mislile da sam jedan od njih. Sve me boli, jedva sam uspeo da izađem iz vode uz pomoć prijatelja“, rekao je Strel.
Nakon što su ga prijatelji i medicinsko osoblje, koje ga je sve vreme pratilo, izvukli iz vode, Strel je prebačen u lokalnu bolnicu na pregled:
„Pregled je dobro prošao, sve je u redu sa srcem, samo sam iscrpljen.“
„Imao sam sreće, zaobišao sam rukavce sa piranama i pijavicama. Izbegao sam i ajkule koje inače žive u okeanu, ali su se navikle na život u Amazonu“, rekao je Strel.
Tokom poduhvata on je smršao čitavih 12 kilograma, a nekoliko dana po polasku, zbog jakog sunca je zadobio opekotine drugog stepena na licu, pa je morao da nosi masku.
Na pitanje koji će mu biti naredni poduhvat, Strel je duboko uzdahnuo i odgovorio:
„Mislim da neću ići na Nil. To je dugačka reka, ali nije izazovna kao Amazon, više liči na potok u poređenju sa ovom rekom, koja je mnogo moćna.“
Iz Ginisove knjige rekorda saopšteno je da će im trebati nekoliko nedelja pre nego što podvig Martina Strela bude zvanično verifikovan.

Četvrti rekord u karijeri
Slovenačkom plivaču Martinu Strelu je ovo četvrti put da postavlja svetski rekord u dužini plivanja u reci. Prethodno je 2000. godine plivao 3.004 kilometra Dunavom, dve godine kasnije je 3.797 kilometara savladao u Misisipiju (SAD), a dosadašnji rekord od 4.003 kilometra isplivao je 2004. u kineskoj reci Jangce.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 13:24:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.