Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 03:02:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Cisalpinska Republika  (Pročitano 1519 puta)
17. Jan 2007, 08:53:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Cisalpinska Republika
 
Cisalpinska Republika je bila Napoleonova vazalna država u severnoj Italiji, a postojala je od 1797. do 1802.

Posle bitke kod Lodija maja 1796. Napoleon je organizovao dve države, jednu južno od reke Po Cispadansku Republiku i jednu severni Transpadansku Republiku. Te dve države su zajedno sa Novarom spojene 29. juna 1797. u jednu državu Cisalpinsku Republiku sa sedištem u Milanu. Austrija je priznala novu državu Kampoformijskim mirom od 17. oktobra 1797.

Republika je imala više od 42.500 km i 3.240.000 stanovnika. Glavni grad je bio Milano, koji je 1764. imao 124.000 stanovnika. Republika je bila prosperitetna iako je često bila na udaru stranih osvajača. Ekonomija se zasnivala na poljoprivredi, prvenstveno žitaricama. Osim toga postojala je i mala industrija u usponu. Isticala se proizvodnja svile.

Odnosi sa Švajcarskom

Nova vlada je težila da ujedini Italiju. To je stvaralo loše odnose sa Švajcarskom u kojoj su postojala područja u kojima se govori italijanski. Uz pomoć Francuza potakli su revolt u Valtelinu, koji se pridružio republici. Sličan pokušaj u Luganu završio je neuspehom.

Institucionalni oblik

Institucije nove republike su ličile francuskim. Teritorija je bila podeljena u departmane. Imao je dva saveta: savet starijih i savet mlađih. Savet starijih imao je 40 do 60 članova i odobravao je zakone i izmene ustavne povelje. Drugi savet je imao 80 do 120 članova i predlagao je zakone. Oba saveta su diskutovala o sporazumima, izboru direktorata. U zakonodavnom telu su se nalazili i ljudi poput Pjetra Verija i Aleksandra Volte. Direktorat je predstavljao izvršnu vlast i imao je 5 ministara. Ipak najviši autoritet države je bio komandant francuske vojske. Republika je usvojila novi francuski kalendar. Po uzoru na francuski ustav usvojen je 7. jula 1797. novi ustav republike.

Sporazum o savezu

Formalno republika je bila nezavisna država u savezu sa Francuskom. Ali sporazum o savezu sadržavao je odredbu po kojoj je nova republika efektivno potčinjena svom savezniku Francuskoj. Francuzi su kontrolisali lokalnu policiju i ostavili su vojsku od 25.000 Francuza, koju je republika trebala plaćati. Cisalpinska Republika je osnovala i svoju vojsku od još 35.000 vojnika, sa ciljem da učestvuju u ratovima, koje Francuska vodi sa drugima.

Direktorat je 4. marta 1798. predao Savetu mlađih sporazum o savezu na ratifikaciju. Savet mlađih se nije složio sa sporazumom. Francuski general Bertije je prisiljavao članove veća da ga izglasaju. Savet starijih je odbio da prihvati sporazum, jer nova republika nije imala novca da zadovolji uslove sporazuma sa Francuzima. Bertije je najpre pretio vojnom upravom, ali onda je došao novi francuski general Brin. On je smenio pojedine članove Saveta starijih i članove Saveta mlađih i na kraju je sporazum potpisan 8. juna 1798.
 
Druga Republika

Republika je raspuštena posle poraza Francuske u borbi protiv Druge koalicije u avgustu 1799. Republiku je okupirala austrijska vojska. Posle Napoleonove pobede u bici kod Marenja austrijska vojska je posle 2. juna 1800. otišla iz Cisalpinske Republike. Republika je reformisana Sporazumom iz Lunevila 9. februara 1801. Teritorija je proširena austrijskim teritorijama Venecije i dela papskih teritorija. Cisalpinska Republika je januara 1802. promenila ime i zvala se tada Italijanska Republika (1802.-1805.) Napoleon je 24. januara 1802. sebe proglasio predsednikom Italijanske Republike. Kasnije je Republika postala Kraljevina Italija (1805.-1814.).

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 03:02:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.