Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 15:24:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bolesna stitna zlezda  (Pročitano 67403 puta)
12. Jan 2007, 19:52:41
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Večito ste umorni i žudite za krevetom? Osećate se jadno? Nikako ne uspevate da oslabite? Ako ste se prepoznali, možda je za to kriv stresan posao ili porodični problemi. Ali kod jedne od 50 žena - i jednog od 1.000 muškaraca - te simptome izaziva nedovoljno aktivna tiroidna (štitna) žlezda. Ukoliko se na vreme ne postavi pravilna dijagnoza, mogu nastati ozbiljni problemi, recimo visok pritisak, srčana oboljenja, anemija i neplodnost.

Šta je tiroidna žlezda?

Tiroidna žlezda je žlezda koja nema izvodne kanale i hormone koje izlučuje direktno u krvotok. Ovakve žlezde se nazivaju endokrinim i čine endokrini sistem. To je jedna od najvećih žlezda u našem telu: prosečno teži 20 grama. Nalazi se na prednjoj strani vrata, ispod grkljanske hrskavice. Ima izgled leptira s raširenim krilima. Njen glavni zadatak je da stvara tiroidne hormone: tiroksin T4 i trijodtironin T3. Ta dva hormona utiču na sve ćelije u organizmu i povećavaju njihovu aktivnost, dakle, utiču na naš metabolizam, i veoma su značajni za razvoj centralnog nervnog sistema.

Nedovoljno aktivna tiroidna žlezda?

Tiroidna žlezda utiče na gotovo sve telesne funkcije, uključujući rast, energiju, težinu, puls, holesterol, kao i zdravlje kože, očiju i kose. Hormon tiroksin se transportuje u sve naše ćelije. Kad nivo tog hormona opadne, ceo organizam usporeno radi, pa čovek oseća konstantan umor. Nedovoljna aktivnost štitne žlezde naziva se hipotiroidizam.

Ko oboleva?

Teoretski gledano, svako joj je podložan, ali je 20 puta češća kod žena nego kod muškaraca. Profesor Farid kaže: „Žene su više sklone autoimunim bolestima, pošto konstantna fluktuacija hormona zbog menstruacija i trudnoće može uticati na imunitet.“

Trudnoća može da posluži kao okidač za hipotiroidizam, pa se kod sedam odsto žena dešava da privremeno pate od nedovoljno aktivne štitne žlezde.

Rizik raste s godinama. Dok kod žene između 20 i 30 godina on iznosi dva-tri odsto, sa 60 godina on se penje na 10 do 12 odsto.

Zašto se to dešava?

Najčešći uzrok su zapaljenski procesi koji oštećuju ćelije tiroidne žlezde, pa ona nije u stanju da proizvodi dovoljnu količinu hormona. U mnogim slučajevima reč je o autoimunoj bolesti koja se zove Hašimotov tiroiditis, po japanskom lekaru Hakaru Hašimotou koji ga je prvi put opisao početkom prošlog veka. „To se dešava kad se naš imunološki sistem zbuni i umesto da napada infekcije, on se okreće protiv vlastitih organa“, objašnjava profesor Nadir Farid iz bolnice „Velington“ u Londonu. Izaziva ga stres, ali može biti i nasledan.

U ređim slučajevima hipotiroidizam nastaje kao posledica terapije za preterano aktivnu štitnu žlezdu, recimo hirurškog zahvata, kada se uklanja deo žlezde.

Kako da prepoznate hipotiroidizam?

Spisak simptoma je zaista dugačak: umor, dobijanje na težini, mentalna usporenost, suva koža, proređivanje kose i obrva, depresija, zatvor, zimogrožljivost i obilne, neredovne menstruacije. Ponekad je sama žlezda uvećana i naduvena, jer se trudi da proizvede više tiroksina, pa nastaje gušavost.

Ali ne paničite. Mnogi od ovih simptoma su izazvani lošom ishranom, nedovoljnim kretanjem ili stresom. Promenite životne navike tokom nekoliko nedelja da biste videli da li će se situacija popraviti.

Kako se leči?

Lečenje podrazumeva svakodnevno uzimanje tableta tiroksina, ali se veština sastoji u utvrđivanju prave doze. Ukoliko preterate, možete previše pojačati aktivnost štitne žlezde, ali ako ne uzimate dovoljnu količinu, nećete se osloboditi neprijatnih simptoma.

Treba znati da je neophodno da prođu dve sedmice pa da se organizam navikne na novu dozu. Doza mora da se podešava i u odnosu na telesnu težinu, trudnoću i godine. Bitno je i to kako uzimate lek. Dr Farid preporučuje da to radite ujutru čim ustanete, jedan sat pre doručka. Razlog je što minerali gvožđe i kalcijum mogu da utiču na delotvornost tiroksina. Iz istog razloga, ukoliko uzimate multivitaminske preprate, to morate uraditi nekoliko sati posle uzimanja tiroksina.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
I-mate 30 Pro
nekad davno sam procitao da je porast bolesti primecen posle chernobila,razlog je valjda velika kolicina radioaktivnog joda koji tom prilikom zavrsio u atmosferi...tako nekako,nije provereno....

pohvala za tekst naravno...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


ljubav je najvredniji dar, zato je darujmo!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson 
Stitna zlezda je veoma znacajna. Dugotrajno koriscenje medikamenata koji stimulisu njen rad moze da "ulenji" njenu prirodnu aktivnost pa treba biti oprezan; Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.27

Kako da prepoznate hipotiroidizam?

Spisak simptoma je zaista dugačak: umor, dobijanje na težini, mentalna usporenost, suva koža, proređivanje kose i obrva, depresija, zatvor, zimogrožljivost i obilne, neredovne menstruacije.  Ponekad je sama žlezda uvećana i naduvena, jer se trudi da proizvede više tiroksina, pa nastaje gušavost.  

Ali ne paničite.  Mnogi od ovih simptoma su izazvani lošom ishranom, nedovoljnim kretanjem ili stresom.  Promenite životne navike tokom nekoliko nedelja da biste videli da li će se situacija popraviti

ja pocinjem da sumnjam da imam problema sa tkz.  tiroidnom zlezdom jer od gore navedenih simptoma osecam umor mentalnu usporenost (povremeno) depresiju (isto povremeno) pospanost, a najvise sumnjam zbog gusavosti.  lekari me salju na ultra zvuk koji je zakazan za 17.  novembar . . .  danas je 18 oktobar . . .  znaci ima jos mesec dana . . .  dali mi moze neko reci STA DA RADIM ?  :(
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Ne znam da li su vam radili analizu krvi, ali to je najbrzi nacin da se sazna nivo hormona stitne zlezde...
Ukoliko radite u privatnoj laboratoriji, racunajte da je test oko 500dinara po hromonu, a rade se tri: TSH, T3 i T4...

Moja mama vec 15-tak godina boluje od hipotiroidizma, dugo je uzimala Favistan, ali to je lek koji ostecuje jetru, tako da se okrenula alternavnim lekovima... posebno joj prija mesavina caja za stitnu zlezdu i boravak na Zlatiboru.

Ono sto je najvaznije je da izbegavate stres jer je to najcesci okidac ove bolesti.

Takodje, bicete upuceni i kod oftamologa, posto u slucaju pojacanog lucenja hormona stitaste zlezde moze doci i do ostecenja vida.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Nekad obolenje shtitnjache je bilo usko povezano sa stresom...I, danas je isto, ali mnogi mladi oboljevalju od shtitnjache, a da nisu imali stres...(imamo mi svaki dan stres, ali pishem o stresu koji je.... heehehehehe..) Takodje nekad su vishe zhene oboljevale, nego mushkarci. Danas...ne  znam koji je to odnos, samo znam da ima mnogo i mushkaraca koji obole od shtitne.
 Nazlalost mladi ostaju bez te jako vazhne zhlezde...u vecini sluchajeva se hirushki odstranjuje...mislim da je posledica bombardovanja...
 Genetika...+...bombardovanje...+ ...stres...dovodi do obolenje shtitnjache.

 Iz iskustva znam, da hormonski balans nije najmerodavniji...Mojoj ceri su stalno hormoni bili ok.Imala je vishak kilograma, neredovne cikluse, pospana je bila, i meni je to lichilo na hipotireozu, niko me nije slushao od lekara, vec su nas upucivali kod nutricioniste. Naravno, hormoni su bili ok!
 Da bi pre godinu dana, morala hitno na operaciju...(Jaoj Bozhe...shto nemam snage, da udavim onog majmuna u Tirshovoj, koji mi odrzhao predavanje, da moje dete nece nikad oboleti...bez razlike na geneiku...po majcinoj 'liniji' svi su bolesni od shtitne)

Kompletan pregled shtitne zhlezde je : hormoni..i, obavezan ultrazvuk!!!

 @ mcberke, ja samo pishem ono shto je nas snashlo, a Ti shto si napisala, mene podseca na zdrastveno stanje mog deteta,pre operacije.Shto aposlutno ne znachi da cesh i ti na operaciju, ovo je neshto drugo bilo...'greshka lekara'  Smile
 Kod Tebe to nece biti, tako da....dobar endokrinolog..i bice sve ok Smile


  Hipotiroidizam lechi se hormonskim lekovima, kao shto je Letrox, Euthyrox...(nekad je bio Tivoral)

 A, Hipertireodizam, gde je klinichka slika drugachija od Tvoje...isto se lechi hormonskim lekovima, kao shto je Favistan.
 
 Samo nemoj da Ti se pregled sastoji od balansa hormona...koji mozhe biti ok..a, shtitna bolesna...obavezan ultrazvuk

 P.S. Mislim da Ti je VMA napouzdaniji....

 ...toliko, pozdrav Smile


 
Citat
salju na ultra zvuk koji je zakazan za 17.  novembar . . .  danas je 18 oktobar . . .  znaci ima jos mesec dana . . .  dali mi moze neko reci STA DA RADIM ?  Smile

  Ja Tebi nisam odgovorila....ja sam smo navela shta ja znam,

 Sachekacesh ultrazvuk, nishta Ti nece biti, ne plashi se. Da je neshto hitno, ne bi chekala!

 Ako dobijesh lekove, piju se redvno...znachi svaki dan, u isto vreme...i, bicesh dobro!

 Konkrteno, necesh imati te tegobe, na koje se zhalish!



 Ne plashi se...kod mog deteta se to vuklo od njene 9. godine!

  A, operisana je u 19.

 I, dobro je, radi, nema vishe te tegobe, cilkus se sredio i sve ok!



Ti necesh ici na operaciju...ovoje 'greshka lekara'

Svako dobro  Smile

 
« Poslednja izmena: 21. Okt 2009, 00:24:52 od _enigma_ »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 470
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
moze li neko molim vas reci nesto o tome koliko mje opasna upala ocnog zivca nestalo je vida na jednom oku dok je drugo  u redu.kako se uspesno leci.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Ne znam da li su vam radili analizu krvi, ali to je najbrzi nacin da se sazna nivo hormona stitne zlezde...
Ukoliko radite u privatnoj laboratoriji, racunajte da je test oko 500dinara po hromonu, a rade se tri: TSH, T3 i T4...

izmedju ostalog, radila sam i tu analizu, zbog anemije, rezultati su mi ok... nije na odmet proveriti s vremena na vreme.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Dijagnoza bolesti je  struma nodosa e 04. 1 euthyreosis.  imam 40 god.  majka dvoje dece,operisana sam od tumora na materici,uspesno je izleceno.
Kakvo lecenje preduzeti za gorenavedenu dijagnozu?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
dijagnoza mi je Hypothyroidismus alius-E03. moze li neko da mi kaze o cemu je rec. od hipotireoze se lecim godinu dana mada mi je pre deset godina receno da je uvecana i da se pipa ali niko od lekara nije tome pridavao znacaj vec su me lecili od tahikardije iliti lupanja srca
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 15:24:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.