Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li su Sokrat i njegovi sledbenici upropastili grchku filosofiju ...  (Pročitano 11441 puta)
28. Dec 2006, 07:21:18
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Sokrat-Platon-Aristotel ... chuveni sled grchkih filosofa koji su dali pechat jednom vremenu i drushtvu. Medjutim ,da se posluzim pitanjem  Bekona (Francis Bacon) ,chuvenog filosofa i korumpiranog politichara Smile : "Kakvo je dobro donela grchka filosofija ?"
  Cilj filosofije je predstavljen kao poboljshanje ljudskog duha ,teznja ka istini, dobroti,lepoti,mudrosti ... |Josh od vremena Sokrata i Platona smatralo se sramnim da se jedan filosof bavi poboljshanjem obichnog zivota. Iako je bilo filosofskih shkola koje su se bavile prouchavanjem prirode (fizika) i matematike ,to su chinile ne radi poboljshanja materijalnog zivota ,vec da se lakshe probile ka duhovnoj istini.Chak i epikurejci,ljudi koji su smatrali da je ovaj zivot jedini i da ga treba uchiniti shto lepshim,nisu smatrali da je vredno baviti se praktichnim stvarima - izumima koji bi taj zivot poboljshali.
   Ako je grchka filosofija ostavila dakle materijalni zivot za sobom,pogledajmo da li je dostigla taj ideal - duhovno uzdignutoh choveka ,razlichitog od vulgarnih ne-filosofa kojih je pun svet. Nazalost , iako je medju filosofima bilo mnogo dobrih i izuzetnih ljudi ,ne bi se moglo reci da su bili imuni na uobichajene ljudske slabosti - zavist,svadje ,mrznje ..... I pored vekovnog postojanja ,zashtite i pomoci mocnika ,mnogobrojnih shkola - ne bi se moglo reci da su ljudi bili bolji za vreme Marka Aurelija nego za vreme Cezara ili za vreme Sokrata.
   Istina je dakle pomalo surova ,ali grchka filosofija je ostala neplodna .Shtavishe ,moglo bi se reci da su krivci za ovo bili bash oni ljudi koji su je toliko proslavili - 3 choveka sa pochetka priche.Ono shto je mislim najvaznije i shto treba iz ovog izvuci kao pouku je da se nikad ne moze izbeci materijalna podloga kad se raspravlja o choveku kao bicu ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
PA kad sam se zadnji put pogledao u ogledalo i dalje sam bio materijalan. Samim tim - odakle poci ako ne od materijalne osnove. Ne zaboravi sta kaze kabala - kako gore tako gore; i sta kaze Biblija; da Bog stvori coveka po svom liku. Stvari koje vidimo su senka stvari koje su nevidljive - ako zanemarimo materijalno - zanemarujemo duhovno - ako unistimo formu unistavamo i spirit.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 337
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
Meni nikad nije bilo jasno zašto se toliko forsiraju ti grčki filozofi . Pa ti njihovi mitovi ... Sve izmišljotine . I nikog nije briga što je to sve očito izmišljeno . Oni ko da su živili u fantasyland.

Hebreji su imali pismo 2000 godina prije Grka . I ništa nisu fantazirali .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Ljutite me...

Smile  Smile  Smile

Mislim da je potrebno upoznati se s njihovim ucenjima, da bi se mogle davati ovakve "ocene"...

Glupost...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 443
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
@BF Mislim da ti se naslov teme ne slaze sa onim sto si napisao, da li kritikujes celokupnu grcku filozofiju ili samo pomenutu trojku, tj. da li se pozivas na Niceovu misao da su njih trojica donela propast starogrcke misli, i udarila osnove hriscantsvu u Evropi.

@Euridica  nisam ni sumnjao da ces stati u odbranu stare(anticke Smile) nam Grcke Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Naravno!   Smile

S cim se, konkretno, ne slazete?  Bas me interesuje... Posto nije dovoljno, napisati- oni su upropastili filozofiju!  Smile
Obrazlozite...
Mislim da su najveci umovi, upravo u antici i u nemackom idealizmu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 337
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
Neki lik je mastrubirao javno na trgu , neki drugi je živio u bačvi , jedan je bio pola bik - pola čovjek , jednome je non-stop visio mač nad glavom , jedan se zaljubio u rođenu majku ... da ne nabrajam .

Pa ljudi moji , jel to Disneyland il pametni ljudi ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Nemoj DIOGENA da mi diras! Pa, to je najveci covek.  Smile

Ok. Da li ti osudjujes njihov nacin zivota? Nije mi jasno...

Da l` se ovda kritikuje njihova misao ili karakter?

(Mislim da je prica pocela od Sokrata, na ovoj temi- al` mozemo prosiriti krug... No frx)

Sta bi radio svet, bez takvih ljudi?
Pa, svi bismo bili fini, ugladjeni foliranti.  Smile
Pocni od Kafke, Nicea, Kanta, Dantea, Sekspira, Edgar Alan Poa, DISa, Djure Jaksica, Jesenjina, Laze Kostica... (dodajte, na spisak)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Bez prava na potpis
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 2641
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Без те тројке грчка философија нема смисао тако да у том случају нема говора о "упропашћавању".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
A da ne kazemo da tesko da bi i nemacki idealizam postojao da nisu imali o cemu da razmisljaju i koga da kritikuju.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.