Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 07:15:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: M-21  (Pročitano 19074 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 279
Zastava Buchs, Svajcarska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
SonyEricsson W810i
Ako vec oces mozes isto da radis i sa starim mosin nagantom

http://www.makarov.com/cart/mosmount.htm

Jeste da je malo teze i da traje duze ali nije nemoguce Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Necu imenovati ponaosob ljude koji su mi postavili pitanja jer sam ih dobio dosta i preko privatnih poruka,
vec cu odgovotiti u celini a svako ce prepoznati odgovor na svoje pitanje.

Na pancirnoj ploci uopste nije ni navedeno zrno 7,62x39 AP jer je dalje u tabeli navedeno da moze da zaustavi
zrno istog kalibra ali u verziji 7,62x51 NATO AP, sto je mnogo jaci i brzi metak. Logicno je da ako moze njega moci ce i
7,62x39 AP Smile

M4 je sjajan karabin. Za njega postoji toliko dodatne opreme da ga ne biste prepoznali posle maksimalnog "friziranja".
Njegovi fabricki (mehanicki) nisani su u startu bolji nego nisani na kalasu. Veoma je lagan, a zanimljivo je i to da su njegova dva puna okvira (60 kom.)
skoro iste mase kao jedan pun okvir (30 kom.) od AK47, a ujedno su i manji.
To prakticno znaci da moje kolege na pancir stave 12 okvira (360 kom.) i imaju isto opterecenje kao i ja koji teglim "samo" 6 okvira sa 180 kom.
Sam metak za M4 je manji, laksi i brzi sto znaci da je puska osetno tisa od Kalasa.
Ko je sa AK ili nekom njegovom verzijom pucao u omanjem zatvorenom prostoru zna o cemu pricam...

Kada sam vec spomenuo municiju i razlike u njoj, trzaj na M4 je smesan i milina je pucati rafalnom paljbom iz njega. Taj filing
potpomaze i sjajan kundak stelujuc po duzini (odlicna stvar za dugoruke strelce), koji se nalazi u istoj liniji sa zatvaracem i cevi.

Rucka i prenji rukohvat su od kompozitne plastike i sjajno leze u ruci. Ako kod Kalasa pokusate da izbegnete verziju sa (groznim) drvenim kundakom,
onda ce vam zapasti metalni preklopni kod kojeg' cete zadobiti opekotine budete li naslonili obraz na njega prilikom pucanja - govorim o ovdasnjim uslovima u toku vrelih letnjih dana (licno sam okusio).
Zbog toga ga leti uvijamo u neku tkaninu...

Dalje, M4 je mnogo pogodnija puska za levoruke strelce zbog nacina repetiranja, polozaja kocnice, dugmeta za izbacivanje okvira...

Kod M4 posle poslednjeg metka zatvarac ostaje u zadnjem polozaju (kao kod pistolja) tako da tacno znate da nije doslo do zastoja
vec je okvir ispraznjen (veoma bitno - pogotovo kada ste u "frci"). Dovoljno je da pritisnete dugme - prazan okvor sam ispada - stavite nov i odpustite zatvarac uprednji polozaj prilikom cega ce on nov metak ubaciti u cev...
Na treninzima, kolege sa M4 su neuporedivo brze od mene prilikom zamene okvira...

Tu je takodje jos jedno korisno dugme koje se nalazi sa desne strane puske. Sluzi da se dodatno pogura metak u cev u slucajevima
kada lagano ubacujete metak u cev, odnosno kada repetirate a zatim ne pustite zatvarac vec ga lagano vracate napred jer recimo zbog blizine neprijatelja zelite da to obavite sto tise i izbegnete poznato skljocanje.

M4 je cela od karbona i uvek sam zavideo kolegama gledajuci ih kako celu pusku (delove) potapaju i peru u vodi... Kalsau nije dobro
cim se nadje u vlaznim uslovima, zacas se pojavljuju rdjave fleke pa ga morate dodatno sredjivati.

Sve je to super, ali... (hehe)

M16 (bazni model) je svojevremeno razvijana i testirana u idealnim laboratorijskim uslovima sa idealnom municijom i dobijena je zaista dobra puska
poput M4.
Neshvatljivo je da im je promakao detalj: na terenu nije sve tako idealno i ne retko se koristi municija razlicitih proizvodjaca
i razlicitih kvaliteta baruta, i da moguca necistoca u pusci nije samo laboratorijska prasina Smile
Cevcica za povrat barutnih gasova je smesno tanka i cesto se zapusi od spoljnih faktora a da ne govorim sta se sa njom desi
prilikom duze upotrebe oruzija (bez ciscenja)

Kod Kalasa su klip i gasni cilindar k'o u kamionu a i tolerancija izmedju svih pokretnih delova je jako velika (ima lufta), tako da je zastoj prouzrokovan prljavim oruzijem skoro nemoguc. Licno sam gledao kako se desavalo da klip zapekne u gasnom cilindru nakon ciklion ispaljenih metaka i bez ciscenja.
Jednostavno su nagomilane barutne naslage toliko smanjile precnik cilindra da ga je nemoguce bilo repetirati rukom... ljudi su ga (u sred borbe) repetirali NOGOM ili o cosak neke kuce, zida i nastavljali sa upotrebom!!!
Skoro da su jedini poznati zastoji na Kalasu prouzrokovani losom municijom ili losim okvirom (oprugom u njemu)

Sama konstrukcija AK47 je neuporedivo robusnija i izdrzljivija. Dok drzim ili radim sa M4 ponekad pomislim: kada bih
u nekoj borbi prsa u prsa nekoga mlatnuo po glavudzi - prepolovila bi se!?
M4 ne odaje kompaktnoscu, pogotovo zbog nacina rasklapanja.
Ona ima jedan valjcic iza obaraca koji kada se izvuce puska se cela prelomi na pola nesto nalik vazdusnoj pusci - grozno!
Kod AK47 rasklapanje i odrzavanje je jednostavnije (ima manje delova), sto nije zanemarljivo s' obzirom da u vojsci
(kao i svugde) imate ljude sa razlicitim mogucnostima pamcenja i sa razlicitim sposobnostima.
(Sigurno je neko nekada u vojsci sreo nekog tupsona koji nije bio sposoban ni krevet da skocka...?)

Salu na stranu, moj izbor je naravno AK47 i sa time se slazu i kolege koje su zaduzile M4.
M4 je zaista dobra puska ali je trebate paziti i maziti kao mladu pred vencanje i zato trebate videti face mojih prijatelja sa M cetvorkama
kada izadjemo is pescane oluje nakon koje samo rasklopim moj Kalas, dunem par puta u zatvarac i cilindar, sklopim ga i nastavim dalje...

Ja nisam inzinjer nekog instituta ili zavoda za oruzije, samo sam "operativac" sa dosta iskustva i nadam se da sam bar
malo pomogao ovim odgovorom.  Smile

na ovoj temi sam postavio svoju sliku sa M4, pa da je ne bi' ponavljao...
http://forum.burek.com/index.php/topic,153853.0.html
« Poslednja izmena: 11. Feb 2007, 21:50:18 od bockoyogi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC HD2
svaka cast stvarno imas iskustva Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Bravo bockoyogi Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung S500
Svaka čast, majstore.... jako dobar tekst. Vidi se da piše čovjek s iskustvom.

Otprilike su takva i moja saznanja o komparaciji te dvije puške (M16/M4 i AK-47 i njezine verzije)

"Amerikanac" je, modernim riječnikom rečeno, više "user friendly" odn. "udobniji" za upotrebu, a "rus" je, ono što bi se reklo "deri-peri" i traži minimum održavanja a daje maksimum pouzdanosti.

Doduše, ja nisam operativac kao poštovani kolega bockyogi, ali u svom poslu često kontaktiram i surađujem sa balističarima i drugim stručnajcima za vatreno oružje, pa sam uspio nešto "pokupit" od njih.
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Bas tako...

Evo jos jedne anegdote:
Pre skoro tri nedelje moj kolega i zemljak i ja smo imali razgovor na tu temu...
On radi za istu kompaniju kao i ja ali pod drugim ugovorom (ima druge klijente). Svi na tom ugovoru imaju M4 a i da moze da ima
neku verziju AK47 dzabe je, jer municije 7.62x39 kod njega nema ni u najavi...
Zalio mi se kako mu je muka od "lickanja" M cetvorke i kako planira da razgovara sa nekim od menadzera da mu odobre
nabavku nase M21 koja je u NATO kalibru.

Pre dve nedelje isti taj moj prijatelj je sa njegovim PSD "timom" imao uobicajnu misiju (zadatak) da klijenta eskotuje na X,Y lokaciju
u severnom delu Bagdada...
U njegovom vozilu odmah pored njegovog mesta postoje dva nosaca (nalik na kuke) koji sluze za odlaganje oruzija (puske), tako sto
vrat kundaka nalegne na jedan a cev puske na drugi nosac.
Samo sto je odlozio pusku (na pomenuti nosac) i uzeo satelitski transponder u ruke da proveri podatke, uleteli su u SAF (Small Arms Fire) zasedu...
Ljudi koji su bili u borbi znaju sta je adrenalin... pa je tako moj drugar bacio transponder na pod i desnom rukom je naglo prema sebi cimnuo
pusku (M4) koja je stajala na nosacu i... POLOMIO JOJ KUNDAK!!!

Sreca sve se dobro zavrsilo, jedino moj prijatelj nikako ne moze da zaboravi taj dan i jos uvek ima traume ali ne zbog napada
vec zbog mene Smile jer ga redovno zezam kada god se sretnemo...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Bockoyogi,

Ima li neko prakticna iskustva sa H&K G36?...imam utisak da je Nemac izuzetno dobar i pouzdan
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC HD2

...pusku (M4) koja je stajala na nosacu i... POLOMIO JOJ KUNDAK!!!


svaka mu cast Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Bockoyogi,

Ima li neko prakticna iskustva sa H&K G36?...imam utisak da je Nemac izuzetno dobar i pouzdan

Na zalost slabo.
Licno sam imao prilike da je probam i to model sa oznakom G36 K (Kurtz) ili skracena.
Simpaticna i nesvakidasnja puska jer je po dimenzijama slicna Uziju ili Nekom od H&K automata u kalibru 9mm a koristi puscani metak
5.56 NATO. Zbog manje mase ima malo veci trzaj od modela sa duzim cevima ali je ok.
Mehanizam joj je veoma slican M4 ali je unapredjen, odnosno mnogo je bolje resen sistem povratnih gasova.
Takodje mi se svideo njen providni okvir. Dovoljan je samo rutinski pogled na njega da bi znao sa koliko jos metaka raspolazes.

Ovde je veoma, veoma slabo zastupljena i video sam samo Nemacki PSD da je koristi. To su momci iz neke (zaboravio sam ime) Nemacke specijalne
jedinice koji ovde obezbedjuju Nemackog ambasadora.
U razgovoru sa njima potegla se i tema (naravno) o oruziju... Zadovoljni su njome i hvale je...

Dodao bih  da oni nemaju previse "cimanja" po Irackim zabitima, vec samo rutinske 15-ominutne ture tipa Zelena Zona - Aerodrom... tako da njihove G36 ni priblizno ne prolaze iste torture kao oruzija ostalih PSD timova.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 07:15:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.