Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prevaranti otuđuju imovinu Srba sa Kosova ~ Pokojnici „prodaju“ imanja  (Pročitano 2069 puta)
03. Dec 2006, 23:59:53
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Prevaranti otuđuju imovinu Srba sa Kosova

Pokojnici „prodaju“ imanja

BEOGRAD, PEĆ - Od jednog Albanca, koji je pre deset dana boravio u Beogradu, slučajno sam saznao da je moja kuća u Peći prodata. Tačnije, on mi je rekao da je kupio moju imovinu. Bio sam šokiran. Jer, ni ja niti bilo ko od moje familije nikome nismo dali ovlašćenje da proda našu kuću i plac u Peći, niti smo se o tome sa nekim pogađali - kaže za „Blic“ Dejan Simić, koji već osam godina živi u Beogradu kao raseljeno lice.

Simić je samo jedan od izbeglih Srba sa Kosova i Metohije (KiM) kojima je otuđena imovina na osnovu falsifikovane dokumentacije. Na sličan način, bez kuća, stanova, lokala i imanja ostale su i porodice Stanković, Bojović, Simić, Ivanović, Lazović, Dabižljević, Mikić, Knežević, Krivokapić...

O ovim malverzacijama raseljeni Srbi su saznavali slučajno, najčešće kada bi u katastrima matičnih opština tražili posedovni list koji je upućivao na to da od imovine na prostoru KiM više nemaju ništa.

Kako „Blic“ saznaje, iza ovih kriminalnih poslova stoje srpski i albanski prevaranti. Sumnja se da su oni u sprezi sa sudskim činovnicima u Srbiji i Crnoj Gori, koji overavaju potpuno lažnu dokumentaciju o vlasništvu nad nekretninama. MUP Srbije već duže traga za više lica koja su na taj način prodavala imovinu odbeglih Srba.

Vladislav Raičković, predsednik Udruženja raseljenih sa Kosova i Metohije „Ognjište“ iz Podgorice, kaže da je na osnovu lažnih ovlašćenja samo na području Pećkog okruga prodato više od 50 srpskih kuća, stanova, imanja i lokala.

- Ima i takvih papira po kojima je Srbin posle svoje smrti „ovlastio“ Albanca da raspolaže njegovom imovinom. Zatim, više je nego uočljivo da se podaci iz falsifikovane lične karte navodnog davaoca ovlašćenja najčešće ne slažu sa njegovim pravim podacima o godini i mestu rođenja, imenima roditelja i matičnom broju. Zanimljivo je i to što su ovlašćenja potpisana latinicom, koju Srbi sa Kosova ne koriste - kaže Raičković.

Milorad Mitić iz Kline saznao je da mu je dedovinu jedan Albanac prodao drugom na osnovu ovlašćenja koje je „dao“ njegov pokojni otac Velimir.

- Otac je umro 1997. godine u Prištini, a navodno ovlašćenje je overeno u sudu u Podgorici 2003. godine. Prevaru sam otkrio kada mi je komšija, koji je hteo da kupi naš plac, preneo da su mu u opštinu Klina rekli da plac više nije moj. U maju 2005. godine podneo sam tužbu sudu u Klini, ali do danas nije održano nijedno ročište. Ne verujem da ovaj problem mogu da reše naši sudovi. Možda će uspeti međunarodni, ne znam - kaže Milorad Mitić.

Advokat Slaviša Vukosavljević zastupa nekoliko Srba kojima je otuđena imovina na području Vitomirice kod Peći.

- U ime oštećenih podneo sam tužbu Opštinskom sudu u Peći, sa zahtevom da se kupoprodajni ugovor, sačinjen na osnovu lažnog ovlašćenja, proglasi ništavnim. Podneo sam i krivičnu prijavu pećkom tužilaštvu protiv navodnih kupaca, prodavaca i posrednika u tom poslu. Tužilaštvo je u slučaju jednog mog klijenta utvrdilo da kod kupca njegove imovine nema elemenata krivičnog dela, ali je podignuta optužnica protiv navodnih punomoćnika, Dritona Gašija i Nusreta Ljaićija iz Peći. Ljaići se kao navodno opunomoćeno lice pojavljuje u još dva slučaja - kaže za „Blic“ advokat Vukosavljević.

Da pokretanje pravosudnog postupka nije garant da će se problem rešiti u bliskoj budućnosti, dokazuje neažurnost privremene administracije, sudova Unmika.

- Kada pećkom tužilaštvu pošaljem pismo, ono se iz Zvečana ili Gračanice vrati sa naznakom da je poštanski saobraćaj u prekidu. Ako hoću bilo šta da uradim, moram sa strankom da odem lično. Dešava se i da ročište bude odloženo bez prethodne najave i bez obrazloženja - naglašava advokat Vukosavljević.

On dodaje da bi problem mogli da reše sudovi određivanjem privremene mere, kojom bi zabranili dalje raspolaganje, opterećenje ili otuđenje nepokretnosti. Ali, nijedna takva mera još nije donesena.

Ana Stevanović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.