Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 12:22:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Farbe za kosu u Srbiji ispravne  (Pročitano 8269 puta)
02. Dec 2006, 14:24:23
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Zabrana prodaje u EU zbog štetnosti
Farbe za kosu u Srbiji ispravne

Domaće i uvozne farbe za kosu, koje se prodaju na srpskom tržištu, zdravstveno su ispravne. One ne sadrže nijednu od 22 hemijske supstance koje i zvanično, od 1. decembra, ne smeju da se nalaze u bojama za kosu. Evropska komisija ih je zabranila jer mogu da izazovu kancer.

Evropska komisija, u cilju zaštite zdravlja potrošača, zabranila je 22 hemijske supstance koje se koriste u proizvodnji boja za kosu. Zabrana se odnosi na supstance za koje proizvođači nisu podneli nijedan dokaz o sigurnosti, a odluka EK zasnovana je na naučnim zaključcima da dugotrajna upotreba boja za kosu može izazvati kancer.

- U toku septembra, oktobra i novembra radili smo pojačanu kontrolu zdravstvene ispravnosti farba za kosu. Laboratorijske analize su pokazale da su farbe, koje se nalaze na našem tržištu, zdravstveno ispravne i da ne sadrže otrovne supstance. Sve uvozne farbe, pored sertifikata o ispravnosti, imale su i prateći dokument, izjave proizvođača i uvoznika da u dosadašnjoj proizvodnji nisu korišćene supstance stavljene na crnu listu. Isto to smo dobili i od domaćih proizvođača. I pored toga sve boje za kosu su i laboratorijski ispitivane - kaže za „Blic“ Svetlana Mijatović iz sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja.

„Palet“, „vela“, „londa“, „loreal“, „garnije“, „aura“, „derik“, „rubela“, „ilirija“, „stačić“ farbe su za kosu koje su sanitarni inspektori kontrolisali, a koje su zdravstveno ispravne.

Inače, na ispitivanju se nalaze još 115 supstanci koje su kozmetičke industrije prijavile da koriste i zatražile za njih sigurnosni sertifikat. Za sada u Evropsku komisiju nije stigla nijedna informacija da su neke od tih supstanci štetne po zdravlje ljudi.

Studija koja je još 2001. godine objavljena u „Internacionalnom onkološkom žurnalu“, urađena na uzorku od 897 žena, potvrdila je teoriju da su osobe koje su u poslednjih 15 godina koristile farbe za kosu imale tri puta veću šansu da dobiju karcinom mokraćne bešike od onih koje se nisu farbale. Međutim, istraživanje objavljeno u julskom broju „Evropskog onkološkog žurnala“, opovrglo je vezu farbanja kose i karcinoma. U izveštaju se navodi još i da više od 60 odsto žena na planeti farba kosu, i to između šest i osam puta godišnje.

Ipak, poslednju reč dala je Evropska komisija zabranivši 22 supstance koje su se koristile u proizvodnji farbi za kosu.

Sonja Todorović

    Najtraženiji proizvodi

    Prema rečima zaposlenih u beogradskim parfimerijama, ovdašnje dame, barem kada su u pitanju farbe za kosu, najčešće se odlučuju za „palet“ i „garnije“, jer ne koštaju više od 210 dinara. „Palet“ farba proizvodi se u Sloveniji, a „garnije“ u Poljskoj.

    Sve češće se kupuje i farbe marke „aura“, domaćeg proizvođača. Ipak, frizeri savetuju upotrebu profesionalne boje za kosu „kene“, koja se proizvodi u Belgiji i košta približno 360 dinara. Farba „loreal“ je belgijskog proizvođača, i ima imidž visokokvalitetnog sredstva za bojenje kose. Osim toga, ovdašnje parfimerije snabdevene su i bojama za kosu „subrina“ i „trio kolor“ iz Slovenije, „londa kolor“ iz Nemačke, „falkom“ iz Grčke.

    A. S.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
hm, a toliko kritika su neke farbe za kosu pretrpele u poslednje vreme

Cr­na li­sta za pla­vu­še      Smiley

OD 1. de­cem­bra, po od­lu­ci Evrop­ske ko­mi­si­je na tr­ži­štu EU ne­će mo­ći da se pro­da­ju far­be za ko­su ko­je sa­dr­že bi­lo ko­ji od 22 he­mij­ska ele­men­ta sta­vlje­na na cr­nu li­stu. Te he­mi­ka­li­je su po­ten­ci­jal­no kan­ce­ro­ge­ne, a o nji­ho­voj opa­sno­sti po zdra­vlje go­vo­ri po­da­tak da ni­je­dan od pro­iz­vo­đa­ča far­bi za tr­ži­šte EU ni­je pri­ja­vio da ko­ri­sti te sup­stan­ce i ni­je za­tra­žio za njih ser­ti­fi­kat si­gur­no­sti od stra­ne Na­uč­nog ko­mi­te­ta za po­tro­šač­ke pro­iz­vo­de ko­mi­si­je.
Na is­pi­ti­va­nju se na­la­zi još 115 sup­stan­ci ko­je su ko­zme­tič­ke in­du­stri­je pri­ja­vi­le da ko­ri­ste i za­tra­ži­le za njih si­gur­no­sni ser­ti­fi­kat. Za­sa­da u Ko­mi­si­ju ni­je sti­gla ni­jed­na in­for­ma­ci­ja da su ne­ke od do­tič­nih he­mi­ka­li­ja štet­ne po zdra­vlje lju­di, od­no­sno 60 od­sto že­na i 10 od­sto mu­ška­ra­ca u Uni­ji, ko­ji se far­ba­ju šest do osam pu­ta go­di­šnje.
Ce­la ak­ci­ja je za­sno­va­na na do­go­vo­ru ko­je su ze­mlje čla­ni­ce EU i ko­zme­tič­ke in­du­stri­je po­sti­gle u apri­lu 2003. go­di­ne o stva­ra­nju li­ste si­gur­nih, po zdra­vlje lju­di, far­bi za ko­su. Taj do­go­vor je po­stig­nut po­što je utvr­đe­no da po­sto­je do­ka­zi da ko­ri­šće­nje stal­nih far­bi za ko­su, per­ma­nent­no i du­go­traj­no, sa od­re­đe­nim sup­stan­ca­ma mo­že da bu­de po­ve­za­no sa raz­vo­jem ra­ka be­ši­ke.
Far­be za ko­su sa po­me­nu­tim kan­ce­ro­ge­nim sup­stan­ca­ma ni­su pri­sut­ne na tr­ži­štu EU. Od 1. de­cem­bra ne­će mo­ći vi­še da bu­du uve­ze­ne ni far­be za ko­su iz tre­ćih ze­ma­lja ko­je sa­dr­že opa­sne he­mij­ske sa­stoj­ke.

Izvor
« Poslednja izmena: 02. Dec 2006, 15:39:42 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 12:22:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.126 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.