Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zene, moda i anoreksija ~ Molim jednu dvostruku nulu  (Pročitano 49213 puta)
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
I-mate 30 Pro
bespolno bice,rekoh ja....ali su lepe,samo ne u prirodi,samo na nalepnici
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Ispovijest jedne „anoreksičarke“

„Doslovno sam džepna venera – 163, konfekcijski broj xs, možda bi bila i manji kada bi postojao. Indeks tjelesne mase 14,1.

Uglavnom zbog svoje veličine izgledam djetinjasto, ali kada bi samo to bili komentari na moj izgled bila bih presretna. Često u buticima dok kupujem odjeću čujem komentare – anoreksičarka – ljudi zaista znaju biti zlobni.

Ni to nije sve, za stolom se svi nalaze pozvanima komentirati koliko jedem, posebno još zbog toga što sam vegetarijanka, ali vjerujem da i nisam, da bi situacija bila jednaka. Ako sam gladna i jedem za taj obrok mnogo, ljudi komentiraju  - tko bi rekao da možeš toliko pojesti, gdje ti sve to staje – ako nisam gladna komentari su – kako tako malo jedeš, moraš više jesti – ili još zlobniji, tipa – znaš da je ona anoreksična manekenka umrla od gladi -. Kakve veze ja imam s njom?! Jedem onoliko koliko mogu i kad sam gladna.

Možda sam mršava zbog toga što imam brz metabolizam, možda su geni (svi u mojoj obitelji su mršaviji).

Ako sam ikad nešto poželjela mijenjati na sebi bila je to visina, a na nju nisam mogla utjecati pa sam odustala.

Moji ideali? Željela bih možda da sam koju kilu deblja, valjda ljudi uvijek žele ono što nemaju, ali se ne opterećujem s tim.

Uvijek sam imala problema s pronalaskom moderne odjeće koja mi pristaje. Sve je bilo ili preveliko, predugačko ili ružno. Nikad nešto što mi potpuno pristaje. Dječji odjeli su bili rijetka mjesta gdje sam mogla kupovati. Kada sam započela raditi u banci izgledala sam kao dijete koje se kroz igru odjenulo u odjeću svoje majke. Međutim, odnedavno su butici dodali veličinu xs u svoju ponudu, ali ne svi. Manje veličine još uvijek mogu pronaći samo u dizajnerskim buticima. Konfekcijska odjeća je još uvijek ostala prevelika za mene. Još uvijek ne mogu kupiti odijelo za posao svoje veličine.

Danas medicina razumije da ovo može biti moja prirodna veličina, ne mora značiti ako sam mršava da sa mnom nešto nije u redu, samo zbog toga što imam manje kila nego što je uobičajeno. Idem u teretanu tri puta tjedno i zdrava sam. Ne osjećam umor, društvena sam i nemam nikakvih kompleksa, a posebno ne straha da bi se mogla udebljati.

Za razliku od medicine ljudi još uvijek ne. Posebno ne žene. One još uvijek, čak i one koje me ne poznaju, sebi daju za pravo komentirati moj izgled. Nazivati me anoreksičarkom. Znaju li oni uopće što je anoreksija? Ovo je definicija :
Anoreksija nervoza je psihički poremećaj u kojem mlade djevojke u strahu od debljanja počinju namjerno mršavjeti do stanja teške tjelesne iscrpljenosti i stvarne životne ugroženosti.
Zbog toga vas molim, nemojte ni mene ni druge mršave cure nazivati anoreksičnima, jer nismo bolesne. Nikad u životu nisam nekome rekla da je deblji, niti komentirala količinu hrane koju pojede, pa nemojte ni vi meni. Zar se svi moramo uklopiti u stereotipe idealnog. Najbolje da netko propiše (ili već jest indeksom tjelesne mase), kako bi trebali izgledati, pa ćemo se svi cijeli život mučiti da postanemo idealni. I vi koji trebate izgubiti par kilograma i mi koji se trebamo udebljati. Zar nije ljepota u raznolikosti, zbog toga nas pustite na miru, da jedemo koliko hoćemo sve dok smo zdrave i izgledamo kako nam je Bog ili priroda dala. Savršenstvo ne postoji.“

Izvor: Covermagazin
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
I geni odgovorni za anoreksiju



Za poremećaj ishrane poznat kao anokresija nervoza (anorexia nervosa) najverovatnije su odgovorne i izrazite genetske predispozicije, zaključio je tim medjunarodnih istraživača posle desetogodišnjeg proučavanja te bolesti.

Studijom pod nazivom "Genetika anoreksije nervoze", koja je obuhvatila ispitivanja vršena u osam američkih gradova, Londonu i Minhenu, ustanovljeno je da je osoba koja u porodici ima nekoga ko je bolovao od anoreksije izložena čak 12 puta većem riziku da i sama oboli.

"Genetika puni pištolj. Okolina poteže obarač. Sada znamo da bolest nastupa kad postoji savršena uskladjenost faktora, kao što su genetska podložnost i kultura koja promoviše vitkost kroz držanje dijeta i fizičke vežbe", izjavio je dr Kreg Džonson, direktor psihijatrijske bolnice u Talsi i jedan od vodećih istraživača u ovom projektu.

Ljudi koji pate od ove bolesti, najčešće mladje osobe ženskog pola, razvijaju snažnu averziju prema hrani i imaju iskrivljenu predstavu o svom telu. Jedna od najrizičnijih grupa su devojčice izmedju 11 i 14 godina. To je doba u kojem bi devojčice trebalo da dobiju trećinu težine koju će imati kao odrasle osobe, ili oko 20 kg.

"Ako devojčica sama ne prihvata lako to dobijanje kilograma, a roditelj, trener ili neko od prijatelja 'nabaci' nešto o njenoj težini, to može da bude povod za otpočinjanje dijete", kaže dr Džonson, koji dijetu smatra glavnom smernicom ka poremećajima ishrane.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Klaudija protiv anoreksije



Tokom svog boravka u Meksiku legendarni top model i manekenka Klaudija Šifer apelovala je na sve mlade devojke koje će u bliskoj budućnosti zakoračiti na modnu pistu da ne podležu rigoroznim dijetama i izgladnjivanju, što periodično diktiraju svetski kreatori i dizajneri. Iako i sama izgleda veoma vitko u svojoj 36. godini, Klaudija je pobornik povratka modela sa zdravim ženstvenim oblinama.

- Apsolutno sam protiv rigoroznih dijeta. Ja ih ne koristim, niti sam ih ikada upražnjavala. Vitku liniju i dobru fizičku formu postižem redovnim treniranjem i zdravim načinom ishrane. Ukoliko želite da izgledate lepo i zdravo, najlakši način je da se posavetujete sa nutricionistom koji će vam preporučiti pravo rešenje, i za vaše telo i za vaš organizam - kaže prelepa Klaudija.

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Australija zabranjuje mršave modele



Organizatori Nedelje mode u Australiji uvešće nove standarde vezane za dozvoljenu težinu manekenki.

Odluka je došla nakon apela doktorskih asocijacija da izuzetno mršavi modeli na pisti izazivaju razne poremećaje u ishrani kod mladih devojaka koje te revije posmatraju.

Direktor Nedelje mode, Sajmon Lok, izjavio je da je modna industrija rešila da ovom pitanju priđe sa najvećom odgovornošću.

„Ne želimo da vidimo da mlade devojke sebi narušavaju zdravlje, a samim tim i život, na bilo koji način“, izjavio je Lok.

Novi standardi koji će stupiti na snagu u Australiji biće veoma slični već postojećim odrednicama koje postoje u Španiji i Italiji.

Odluka organizatora Nedelje mode podudara se sa pozivom medicinske asocijacije Australije federalnoj vladi da uvede indeks zdrave mase tela za sve modele.

Indeks zdrave mase tela određuje optimalnu težinu osobe u skladu sa njenom visinom.

Debata oko preterano mršavih modela i fizičkog izgleda ponovo je postala aktuelna prošle godine pošto su organizatori nedelje mode u Madridu zabranili učestvovanje modelima čiji je indeks zdrave mase tela ispod 18.

Prateći skalu indeksa, sve osobe čiji je indeks manji od 18,5 smatraju se neuhranjenim.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 4670
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple iNat
To je premalo. Treba tih 18,5 dignuti na 30. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Rat mršavih i debelih
S. S. ROVČANIN, 19. mart 2007

RAT mršavom izgledu manekenki (popularan od osamdesetih godina i čuvene Britanke Tvigi) i anoreksiji modna industrija objavila je još prošle godine. Bitaka, osim onih rečima, i to prilično blagim, do sada - nije bilo.
Britanski savet modnoj industriji "oštro" je preporučio da angažuje zdrave manekenke, starije od 16 godina!
Brazilci su uveli zdravstvena uverenja tek kada se "desila" Ana Karolina Reston. Umrla je, od posledica anoreksije u 21. godini. Na njena 172 centimetra imala je samo 40 kilograma. Težinu koja odgovara devojčici od 12 godina, visokoj metar i po. Mesecima je jela jabuke i paradajz. I ništa više od toga.
Italijanska vlada potpisala je s modnim udruženjima ugovor gde piše da se mršavice koje izgledaju bolesno ne smeju angažovati, dok ne dokažu da su zdrave. Španci su otišli korak dalje, zabranili da se "suve" manekenke pojavljuju na modnim pistama.
I pored svega, piste su i dalje pune mršavih. A, u Njujorku - teror. Ako bokovi narastu do 88 centimetara manekenka je već u problemu i pred tim - da je niko neće angažovati. Slično je u Milanu. Stroga i uska "36".
Mlađe generacije uveliko jure idealne mere. Gotovo svaka devojčica do 15. godine bila je na nekoj dijeti. Vremenom, izgladnjivanje lako sklizne u anoreksiju, od koje boluje tri odsto devojaka na svetu, a u pet odsto slučajeva ishod je smrtonosan!
- Dolaze kod nas devojke i traže da im odredimo dijetu kako bi skinule koji kilogram, a indeks telesne težine ima je na već, ili ispod graničnih 18 - objašnjava dr Jelena Pašanski iz Savetovališta za dijetetiku. - Veza između modne industrije i anoreksije je očigledna. Ogroman je uticaj na mlade preko revija i reklama. Devojčice tako počnu da se izgladnjuju, pojedu dnevno jabuku, a stalno vežbaju. Gube kilograme, a misle da su debele. Bolest vešto skrivaju, čak oblače nekoliko slojeva garderobe. U početku ni analize krvi ne mogu pokazati da problem postoji. Međutim, vremenom gube masno tkivo, srce im usporeno kuca, ne mogu da trpe hladnoću, depresivne su i povučene, a ponekad i agresivne, stalno povraćaju, telo im otiče...
U Srbiji, kažu u modnom studiju "Klik", situacija nije alarmantna, jer pravila nisu surova kao u inostranstvu. Strogo se, navodi Slađana Tesla, model i menadžer "Klika", vodi računa o zdravlju manekenki, a svaka dijeta je pod nadzorom nutricioniste.
- Kod nas se toleriše obim kukova do 92 centimetra - objašnjava Tesla. - U inostranstvu su pravila daleko stroža. U Njujorku je predviđeni obim kukova najviše 88 centimetara. Smatram da bi trebalo zaustaviti trend izuzetno mršavih manekenki. Ipak, gotovo sam ubeđena da je rat koji je modna industrija objavila tome samo privid.
Moda "teže kategorije" tek lagano pokušava da stane na noge, a ulicama šetaju žene, čije su mere daleko od "idealnih". Kreatori se baš i ne obaziru na to. Malo je onih koji svoje modele prilagođavaju i ovoj daleko brojnijoj kategoriji.
I tako su u rat ušle Letisija Kasta i Kejt Mos, doduše samo kao simboli, oblina, onosno ekstremne mršavosti. Većina, bira prvu, ali moda, i dalje tera stil - Mosove.

UKLETA HRANA
NA Internetu se mogu pročitati razgovori devojaka koje su na dijetatama. Govore o tome kako jedu samo voće, teraju sebe da povraćaju, a kako su i dalje debele. Hranu nazivaju "ukletom" i "neprijateljem savršenstva".

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Bolesno!

U želji da postanu lepe i vitke, devojke, najčešće manekenke, obolevaju od anoreksije. Koliko su privlačne, procenite sami

Moderan način života sa sobom je doneo i pravu medicinsku revoluciju, koja je produžila čovekov životni vek. Međutim, sa pojavom lekova i tehnologija koje leče mnoge bolesti, pojavljuju se i bolesti društva odnosno ljudske psihe kod kojih lekovi često nemaju efekta. Narkomanija, alkoholizam i ostale bolesti zavisnosti teško je lečiti jer "pacijent" obično ne priznaje da je bolestan, pa i ne želi da pomogne sebi. Ipak, izdvajamo anoreksiju kao posebnu bolest kojoj treba stati na put.

Devojke (a najčešće je reč o manekenkama) smatraju da su lepe jedino ako su mršave, pa se izgladnjuju rigoroznim dijetama da bi, na kraju, obolele od teškog gubitka apetita, a njihovo telo se u potpunosti osušilo (fotografije koje gledate potvrda su ovih reči). Čak i kad postanu kosturi, strah od debljanja ih ne napušta, a u svetu su sve češći smrtni slučajevi anoreksičnih devo-jaka.

Osim praćenja surovih modnih trendova, razlozi za dobijanje anoreksije često su i emocionalne prirode. Anoreksičari obično dolaze iz porodice koje imaju visoke zahteve pa često traže savršenstvo, služeći se prisilom u mnogim vidovima života, posebno školi. Kao i kod narkomanije, i kod anoreksičara postoji poricanje i insistiranje na tome da ostanu mršavi.Kada im neko sugeriše da su premršavi, reaguju ljutnjom i svađom.

Neka istraživanja čak ukazuju na to da geni mogu donekle predodrediti anoreksiju, ali većina istraživača veruje da su ključne psihološke činjenice. Anoreksičari imaju vrlo malo samopoštovanja i osećaju se nedostojnima ljubavi.

Lečenje od ove bolesti je veoma težak i naporan posao, kako za samog pacijenta tako i za celu porodicu. Psihoterapija, redovno medicinsko praćenje i obraćanje pažnje na ishranu trebalo bi da budu deo svakog programa lečenja anoreksije. Terapije se razlikuju u zavisnosti od stadijuma u kojem se prepozna i pacijentovoj spremnosti na saradnju. Hospitalizacija je obično nužna ako je pacijent izgubio više od 25 odsto svoje uobičajene telesne težine. U središtu lečenja je prvenstveno individualna psihoterapija kako bi se otkrili emocionalni problemi i teškoće međuljudskih odnosa koji se možda nalaze u pozadini bolesti. Porodična terapija je takođe vrlo važna!
   
         
Simptomi



Ukoliko primetite da neko u vašoj okolini ima navedene simptome obavezno se obratiti stručnjaku za pomoć!
Znatan gubitak na težini, strah od gojenja, preterano držanje dijeta i vežbanje, iskrivljena slika o telu, abnormalna zaokupljenost hranom poput brojanja kalorija, zatvor, suva, žućkasta koža, rast dlaka na licu i telu, gubitak dela kose, prestanak menstruacije, nestajanje seksualne želje, hladne ruke i stopala, hronična nesanica...

Izvor: Kurir
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia the best
Anoreksija napada i u 40-ima



Zašto se i starije žene izgladnjuju? I dok neki stručnjaci uzrok problema detektiraju u serijama poput Kućanica, drugi govore o nedostatku samopoštovanja.

U klinike se javlja sve više žena starijih od četrdeset godina sa svim simptomima pothranjenosti.

Nakon što su se svjetski mediji iscrpili pišući o premršavim djevojkama koje si opsjednute kilogramima ugrožavaju i život, na pomolu je novi zdravstveni i socijalni problem - žene u četrdesetima i starije s "tinejdžerskim problemom". Uočeno je naime da se sve više žena izgladnjuje kako bi ostale dorasle trendovima i zadržale mladost što je dulje moguće. Dok se u adolescenciji zbog razvoja organizma događaju mnogi procesi koji nezreloj djevojci mogu poremetiti kompas za pravilan način života i odnos prema vlastitu tijelu, psihozi sada nastoje ustanoviti što to pokreće sličan mehanizam u zrelih žena, od kojih se očekuje veća doza zrelosti i ozbiljnosti.

Porast anoreksičnih pacijentica starijih od četrdeset zapanjio je i liječnike, donosi Vjesnik. Dr. Joel Jahraus s instituta za poremećaje prehrane u Minneapolisu ističe da su prije tri, četiri godine imali 13 posto pacijentica te dobi sa simptomima pothranjenosti, a do danas se taj broj popeo na 38, među kojima je najstarija jedna 68-godišnjakinja. Jedan je od mogućih razloga za tu pojavu činjenica da je današnje društvo mnogo senzibiliziranije za taj tip poremećaja, pa se on brže otkrije i liječi nego prije, ali pratitelji su društvenih kretanja skloni naći i konkretnijeg krivca.

Baby boomersi su odrastali sa sviješću o tome kako moraju dobro izgledati i oni mnogo lakše upadnu u zamku poremećaja u prehrani. Želja za dobrim izgledom koji povezuju s uspjehom vodi ih najprije u teretane, a s vremenom idu u sve veću krajnost i često završe provodeći sate u dvorani za vježbanje i ispijajući litre tekućine uz dvije tri namirnice na jelovniku, koje smatraju 'sigurnima'.

Susan Ringwood, izvršna direktorica najveće britanske udruge za borbu protiv poremećaja prehrane, krivca vidi i u Kućanicama, te uzorima poput Madonne, prenosi Vjesnik.

"Donedavno žene srednjih godina nisu bile vidljive u medijima, a Kućanice, Sharon Stone i Madonna pokazuju im da se još mogu osjećati željenima", pojašnjava Ringwood i dodaje kako one ne vide da se time postiže "čudan izgled koji otkriva očajničku žudnju da se zadrži mladost. Sve je to pokazatelj prije svega niskog samopoštovanja".

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46690
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Шта је тим женама, па мушкарци више воле пуније ??  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.