Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Knez Pavle-tragični lik nove Srpske istorije  (Pročitano 8575 puta)
14. Jan 2005, 06:34:33
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
....jeste li se ikada do sada zapitali da li je Knez Pavle, potpisujuci pristupnicu Kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu, pogresio ili ne?

Podseticu samo da je on do tada bio deklarisan anglofil, a ipak se odlucio na takav korak...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Nije pogriješio.

Kao prvo, ugovor o pristupanju nije bio onog karaktera kakve su potpisale Mađarska, Rumunjska i Bugarska, koje su Njemačkoj dopustile vojni prolaz, nadzor nad najvažnijim komunkacijama, a indirektno se obavezale i na aktivno pomaganje njemačke vojne sile.

Jugoslavija je s druge strane zapravo samo trebala garantirati svoj neutralnost, tj. da neće stati na britansku stranu. Naravno da je ugovor imao i zamke, npr. njemačko priznanje jugoslavenskih interesa prema području Soluna i slično.

Što bi bilo, kad bi bilo, ne možemo znati, ali perspektiva je bila takva da bi Jugoslavija kad tad morala izabrati stranu, a to bi u svakom slučaju bio prilično fatalan korak.

Međutim znamo nešto drugo, a to još nije objašnjeno. Znamo da je ovaj korak kneza Pavla uzrokovao poznati "Bolje rat, nego pakt"-puč. Međutim ne znamo je li to istina. Naime, i Simovićeva vlada je bezuspješno obavještavala Berlin da Jugoslavija bespogovorno stoji na politici pristupanja Trojnom paktu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
Citat: Laslo

Jugoslavija je s druge strane zapravo samo trebala garantirati svoj neutralnost, tj. da neće stati na britansku stranu. Naravno da je ugovor imao i zamke, npr. njemačko priznanje jugoslavenskih interesa prema području Soluna i slično.


kako neko moze istovremeno da 'pristupi nekom' i ostane neutralan?


Citat
Međutim znamo nešto drugo, a to još nije objašnjeno. Znamo da je ovaj korak kneza Pavla uzrokovao poznati "Bolje rat, nego pakt"-puč. Međutim ne znamo je li to istina. Naime, i Simovićeva vlada je bezuspješno obavještavala Berlin da Jugoslavija bespogovorno stoji na politici pristupanja Trojnom paktu.



pa naravno da je vlada koja je potpisala to pokusavala...sta ne znamo da je istina ako parola govori "bolje rat nego pakt"?pretpostavljam d si mislio na demonstracije,posto je posle njih trebalo ubedjivati Rajh da smo na njihovoj strani...i naravno da je to bilo delo grupe ljudi koji su mislili da je tako ispravno... moja baba kaze:"posle njih svi smo znali da ce biti rata,samo nismo znali kad"...a mislim da su nam donele ugled u svetu posle rata

e sad ne znam zasto sam ovo napisala,ali ajde neka ga
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Citat
kako neko moze istovremeno da 'pristupi nekom' i ostane neutralan?

Stvar diplomatije...
Vrhunska je umetnost diplomatije reci nesto tako da se moze protumaciti na nacin da odgovara obema suprotstavljenim stranama Smiley

Sto se same situacije tice.. my 0.02$ ...
Mislim da je narodu na pravi nacin trebalo prezentovati da ako budemo isli protiv jacih mozemo samo da izginemo da ne treba ni da pomazemo ali ni da odmazemo, da ih pustimo da idu svojim putem i cekamo pravu priliku.
Sa te strane, a i sa neke licne, mislim da Pavle nije pogresio, sumnjam da bih bio dovoljno lud da u njegovoj situaciji postupim drugacije kad znam sta nas ceka...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
@ tomahavkić


1. Nije Trojni pakt bio trajno rješenje i određenje ni za koju državu koja ga je potpisala, a kamo li za Jugoslaviju. Treba sagledati stvari u kontekstu. Dakle, krajem 1940. Hitler je odlučio da udari na SSSR i napad je planiran za sredinu svibnja (maja) 1941. U tu svrhu trebao se osigurati od mogućeg britanskog udara s boka, tj. sa Sredozemlja. Zbog toga je u Libiju poslan afrički korpus, s ciljem da veže britanske jedinice, a povedena je i diplomatska akcija s ciljem da se Grčka, Bugarska, Rumunjska i Jugoslavija (Mađarska je već ranije pristala sudjelovati u Trojnom paktu) privole na neutralnost prema Britancima. Dakle, to nisu trebale učiniti pristupanjem Trojnom paktu nego više ugovorima gospodarske prirode kojima su većinom već i bile potpuno pod njemačkom kontrolom. Naime, Njemačkoj je prvenstveno bilo stalo da se te zemlje nikako ne upleću u rat, jer bi time britanska intervencija postala neizbježnom, pa iako ne bi (u tom trenutku) značajnije naudila Nijemcima, ipak bi im zasmetala jer su željeli slobodne ruke za obračun sa Sovjetima.
Planove su pokvarili Talijani, koji su na svoju ruku i ne savjetujući se s Nijecmima u listopadu (oktobru) 1940. napali Grčku i time dali priliku Britancima da interveniraju. To je pogoršalo i jugoslavenski položaj jer je sada svoju poziciju neutralnosti trebala dokazati znatnijim zaokretom prema pronjemačkoj neutralnosti. Budući da su se u rumunjskoj već nalazile njemačke jedinice za napad na SSSR, dio je samo povučen na jug u Bugarsku da spasi Talijane u Grčkoj, ali jugo-teritorij nije bio Nijemcima potreban za uspješnu intervenciju u Grčkoj. Ipak da bi Jugoslaviju trajnije odvojili od Britanije, bacili su joj mamac u obliku Soluna.
U svakom slučaju, da ne idem u daljnje detalje. Nijemcima savezništvo s Jugoslavijom nije bilo nikakva nužda ni potreba u to doba. Samo zbog strateških razloga, bilo je nužno da se tamo ne pojave Britanci.

2. U historiografiji je Simovićev puč imao uvijek tri tumačenja.
a) da je bio uperen protiv Trojng pakta (i u tom kontekstu da su one demonstracije, barem u Beogradu bile organizirane)
b) protiv sporazuma Cvetković-Maček i stvaranja Banovine Hrvatske.
c) i a i b razlog zajedno

U objema varijantama, uvijek se naglašavaju i britanski prsti u svemu tome. Međutim, kratkotrajna djelatnost Simovićeve vlade, ne daje precizne odgovore na pitanja što je bio cilj puča.
Naime, izgleda da vlada ni u jednom trenutku nije ozbiljno razmatrala istupanje iz Trojnog pakta (pa u tom smislu, nitko nije očekivao njemački napad, pa nisu izvršene gotovo nikakve pripreme za sukob), a Mačeka je Simović osobno molio da pristupi vladi, čak i pršorivši autonomiju Banovine Hrvatske. To su problemi koje sam naglasio. Rješenja nemam ni ja.

U Srbiji je sigurno među narodom antinjemačko raspoloženje bilo veliko, ali mislim da komunističke bajke o "narodu koji ruši izdajnički pakt" možemo baciti u vodu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
@Laslo

Danas, posle više od 60 godina, teško je oceniti ulogu kneza Pavla Karadjordjevića koja se odnosi na potpisivanje sporazuma o pristupanju Trojnom paktu(25.marta 1941.god.) U principu si u pravu kad kažeš da je taj sporazum Kraljevini Jugoslaviji nudio odredjene pogodnosti(npr: ne bi slali vojnike na istočni,tj. ruski front...), ali klauzula 15/b. Sporazuma kaže:" shodno ovom ugovoru, a u skladu sa bitnim strateškim interesima strane-ponudioca(Rajh), strana-prihvatilac ugovorne saradnje(K. Jugoslavija) se obavezuje na sledeće:1. dozvolu slobodnog transporta trupa Rajha preko i kroz njenu teritoriju, bez ograničenja. 2. korišćenje njene teritorije, kao baze za snadbevanje celokupnim ekonomskim potencijalom, po potrebi bez ograničenja. 3. u skladu sa opštim poretkom nove Evrope, primena važećih zakona prema:Jevrejima i Ciganima. Za sprovodjenje ovih opštih propisa nadležna je vlada K. Jugoslavije." Iz ovog dela sporazuma se jasno vidi da bi položaj Jugoslavije bio potpuno vazalni, kroz ekonomsku eksploataciju, poniženje da primenjuje rasne zakone. A to da li bi Trojni pakt sačuvao Jugoslaviju... Mislim da ne bi. Čak i da ludak Pavelić nije osnovao svoju fašističku NDH, Hrvatska bi izašla iz Jugoslavije. Vlatko Maček, vodja     HSS-a je 20. marta 1941.god. rekao: " Povjesna težnja hrvatskoga naroda je neovisnost i sloboda. Mi znamo naš cilj i k njemu ćemo ići htjeli to Srbi da prihvate ili ne! Forma uopće nije u pitanju, ako je Pakt sa njemačkim Rajhom put do naše neovisnosti, onda ga prihvaćamo. Ja moram gledati interes hrvatskoga naroda, a Srbi kako hoće. Neka Beograd ne misli da će prihaćanjem Pakta zapriječiti naš cilj. Ako li tako misle, a mi ćemo sve obratno od njih, oni lijevo-mi desno, oni desno-a mi onda lijevo..."  Osim ovog stava, poznato je da su i neki vodeći ljudi srpskih(tj.srbijanskih) stranaka takodje već tada bili protiv opstanka Jugoslavije. Mislim da knez Pavle jeste bio tragična politička figura, a da li je pogrešio u vezi pakta... teško je reći. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 155
mob
Nokia 6230
A sta reći na interese velikih sila da bugarsku uvuku u prvi svetski rat na stranu saveynika.Srbija je samo trebala da ustupi pola makedonije i u rat bi usle bugarska, rumunija i grcka na stranu saveznika i rat bi brzo bio okončan.Sa ove distance posle 80 godina da li je Pašić pogrešio?Nebi bilo povlačenja preko Albanije ne bi bilo toliko srpskih žrtava .....
Moje viđenje je da je Srpski narod postupio izuzetno časno i 28 jula 1914 i 27 marta 1941
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
Citat: jasenpiva

Moje viđenje je da je Srpski narod postupio izuzetno časno i 28 jula 1914 i 27 marta 1941



i moje Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
Citat: Shogun

 Za sprovodjenje ovih opštih propisa nadležna je vlada K. Jugoslavije." Iz ovog dela sporazuma se jasno vidi da bi položaj Jugoslavije bio potpuno vazalni, kroz ekonomsku eksploataciju, poniženje da primenjuje rasne zakone.


bravo Shogun!

Citat
A to da li bi Trojni pakt sačuvao Jugoslaviju... Mislim da ne bi. Čak i da ludak Pavelić nije osnovao svoju fašističku NDH, Hrvatska bi izašla iz Jugoslavije. Vlatko Maček, vodja     HSS-a je 20. marta 1941.god. rekao: " Povjesna težnja hrvatskoga naroda je neovisnost i sloboda. Mi znamo naš cilj i k njemu ćemo ići htjeli to Srbi da prihvate ili ne! Forma uopće nije u pitanju, ako je Pakt sa njemačkim Rajhom put do naše neovisnosti, onda ga prihvaćamo. Ja moram gledati interes hrvatskoga naroda, a Srbi kako hoće. Neka Beograd ne misli da će prihaćanjem Pakta zapriječiti naš cilj. Ako li tako misle, a mi ćemo sve obratno od njih, oni lijevo-mi desno, oni desno-a mi onda lijevo..."  Osim ovog stava, poznato je da su i neki vodeći ljudi srpskih(tj.srbijanskih) stranaka takodje već tada bili protiv opstanka Jugoslavije. Mislim da knez Pavle jeste bio tragična politička figura, a da li je pogrešio u vezi pakta... teško je reći. Smile  Smile  Smile



Pa ako nije pogresio Pavelic nije ni knez Pavle.Videli su u tome korist,pa neka su ciljevi bili i stvaranje sopstvene drzave ili izbegavanje krvoprolica.Moje je misljenje ovo sto je rekao jasen,da je stvarno bilo ispravno odbiti pristupanju,jer su ciljevi Rajha bili pogresni.
Ne verujem da su u Srbiji nesto bili protiv opstanka Jugoslavije jer mislim da je srpska politicka elita imala prevlast i da im je svakako odgovarala sto veca drzava.
A povodom zelje za odvajanjem ja bih je prihvatila jer ne mislim da zajednica moze biti na silu.
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
@ tomahavkic


Ja nisam rekao da je Pavelić bio u pravu. To nikad ne bih mogao da kažem, jer je on bio veliko zlo, veliki zločinac. Jasenovac i 700.000 ubijenih je njegova krvava lična karta, i to sve govori. Kraljevina Jugoslavija je bila loše uredjena država i po meni nije ni mogla opstati. Ali, nije tačno da su Srbi ili Srbija imali prevlast u toj državi. Jer, 1929.god. kralj Aleksandar I Karadjordjević se progasio za:"po milosti Božjoj, kralj od Jugoslavije", a Srbija je takodje bila ukinuta kao posebna teritorijalna celina. Isto kao i Hrvatska i Slovenija. Kapitalistička "elita" sva tri naroda, jednako je pljačkala te iste narode bez razlike. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.