Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:23:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Svet se sve više naoružava  (Pročitano 1494 puta)
27. Nov 2006, 13:47:25
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Vašington najviše profitira od rastuće potražnje za oružjem
Svet se sve više naoružava

Sjedinjene Američke Države su prošle godine prodale oružje u vrednosti od 12,8 milijardi dolara, a ove godine će verovatno postići rekord u prodaji - u vrednosti od čak 21 milijarde dolara.

Povećanoj potražnji, a samim tim i prodaji, prema rečima stručnjaka, doprinosi nekoliko faktora - strah od novih nuklearnih sila poput Severne Koreje i Irana, kao i strah od globalnog terorizma, čija se pretnja ne stišava.

Veliki kupci američkog oružja su postale zemlje Bliskog istoka, koje zarađuju ogroman novac od prodaje nafte, a navika Bušove administracije da prodaje oružje kao neki vid „nagrade“ svojim saveznicima dovela je do velikih isporuka oružja Indiji, Pakistanu i Indoneziji. Legalni transfer oružja u svetu je u 2005. dostigao 44,2 milijarde dolara, što je rekord u poslednjih osam godina, računajući i 2001, i 11. septembar koji je označio početak globalnog rata protiv terorizma, pokazala je studija Centra za istraživanje američkog Kongresa.

SAD su ove godine zemlje u razvoju snabdele oružjem u vrednosti od 8,1 milijarde dolara, što čini skoro polovinu ukupnog izvoza oružja te države. Zvanično objašnjenje - te zemlje su ključne u borbi protiv terorizma i ispunjenju ostalih spoljnopolitičkih ciljeva Vašingtona.

I Srbija i Crna Gora se nalaze među zemljama kojima je od 11. septembra ukinut američki embargo na prodaju oružja, jer su, poput Tadžikistana, Jermenije i Azerbejdžana, ocenjene kao „značajni saveznici u borbi protiv terorizma“, navodi se u izvešaju Instituta za svetsku politiku iz Vašingtona. Taj institut je utvrdio da su proteklih godina SAD prodavale oružje u čak 18 zemalja, koje su u poslednjoj deceniji bile umešane u konflikte.

Takav slikoviti primer jeste prodaja F16 borbenih aviona u vrednosti od pet milijardi dolara Pakistanu - zemlji u koju je zabranjen uvoz većine oružja iz SAD zbog njenog nuklearnog programa. Slična zabrana koja se odnosila na Indiju takođe je prošlost, a primer Indije i Pakistana naveo je mnoge stručnjake da upozore na to da je verovatnije da će sve države u koje se izvozi oružje upotrebiti oružje za međusobni obračun nego za zaštitu američkih interesa u tom regionu.

Vejd Bus, direktor Asocijacije za kontrolu oružja, kaže da je prodaja F16 aviona Pakistanu nešto što pokazuje taj trend.

- F16 sa poboljšanim raketama vazduh-vazduh ne služi za obračun sa Al Kaidom, već služe za ratovanje s Indijom. A Indija, koja je već tri puta ratovala s Pakistanom, razmatra ponudu SAD da takođe kupi F16 avione. Amerikanci stvaraju tržište tako što prodaju oružje obema zaraćenim stranama - kaže Bus.

SAD ostaju najveća „samoposluga“ visokotehnološkog oružja za sve zemlje u konfliktu.

- I dalje smo na onoj istorijskoj tački u kojoj ove pošiljke oružja nisu važne za samoodbranu zemlje, već za to da podgreju konflikte u nestabilnim područjima - kaže Daril Kimbal, direktor Asocijacije kontrole oružja u Vašingtonu.

Saudijska Arabija je najavila spremnost da potroši 5,8 milijardi dolara na američko oružje da bi modernizovala svoju nacionalnu gardu, i još tri milijarde za helikoptere „crni soko“ i nove radio sisteme. Bahrein, Jordan i Ujedinjeni Arapski Emirati će potrošiti jednu milijardu uglavnom na borbene helikoptere. Emirati planiraju da potroše još dodatnih 752 miliona dolara na raktenu artiljeriju.

A Vilijam Hartung, direktor Nacionalnog centra za istraživanje trgovine oružjem u Njujorku, podseća da su u oktobru SAD bile jedina zemlja koja je glasala protiv sporazuma o trgovini oružjem UN, koji bi sprečio prodaju oružja zemljama koje se vode kao najveći kršioci ljudskih prava i zemljama u konfliktnim područjima.

N.B.

    Prodaju i Britanija i Francuska

    Iako su Rusija i Kina poznate po tome što prodaju oružje državama u konfliktu, i Britanija i Francuska su zaključile veliki broj ugovora sa zemljama u razvoju.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Kome se prodaje oružje i kolika je zarada

U Srbiji stotinak trgovaca oružjem

Ministar odbrane doneo je odluku o prodaji dela viška ubojnih sredstava, formirana je komisija za određivanje prodajne cene i ostalih uslova za prodaju. Raspisivanje tendera očekuje se do kraja godine. MO - Uprava za snabdevanje - nema tačan podatak o kvalitetu municije koja je eksplodirala u skladištu u Paraćinu, niti tačnu specifikaciju sredstava koja su eksplodirala. Konkretno, za municiju kalibra 20 milimetra, koja je prema izveštaju istražnog sudije bila uzročnik eksplozije, mogu reći da nije bilo interesovanja za izvoz, kaže za „Blic“ Milutin Kovačević, načelnik Odseka za uvoz i prodaju naoružanja Ministarstva odbrane.
Zbog čega ta municija nije data na prodaju, kada joj već nije istekao rok?

- Da bi Uprava za snabdevanje pristupila prodaji naoružanja i ubojnih sredstava, potrebno je da se ta sredstva oglase suvišnim za potrebe Vojske Srbije i da se donese odluka ministra odbrane o prodaji. S obzirom na to da Uprava za snabdevanje nije dobila nijedan od ova dva dokumenta, nije mogla da se vrši prodaja.
Krajem 2003. godine doneti su prvi sanduci sa ovom municijom u Paraćin. Odakle i po čijem nalogu?

- Nije mi poznato, jer to nije u nadležnosti Uprave za snabdevanje, već jedinica Generalštaba.
Postoji sumnja da se od 1999. višak naoružanja švercuje. Imate li vi nekih indicija o tome?

- Ne postoji mogućnost da se pare od prodaje naoružanja usmere na neki drugi račun, osim na račun MO, preko trezora NBS, i to od decembra 2005. godine. Za svaki izvoz naoružanja zaključuje se ugovor, a finansijska sredstva se po instrukciji ove uprave uplaćuju na račun MO. Može da se desi da neko ukrade pištolj ili par komada metaka, ali kada govorite o švercu, to podrazumeva iznošenje naoružanja i ubojnih sredstava u velikim količinama, kamionima, što je praktično nemoguće jer bi se brzo otkrilo.
U martu podgorička policija zaustavila je šleper koji je bez odgovarajućih papira napustio Srbiju, i u njemu pronašla više od 1.000 automatskih pušaka i eksplozivnih naprava.

- Preduzeće koje se bavilo izvozom („SDPR - Jugoimport Monte“) imalo je uredan nalog ove uprave za preuzimanje tačno definisanog asortimana naoružanja po tipu i količini, sa spiskom lica (brojevi ličnih karata ili pasoša) koja preuzimaju sredstva, kao i tipu prevoznog sredstva sa registarskim oznakama. Međutim, moram dodati da se dešava da od momenta izdavanja naloga do momenta preuzimanja naoružanja može proći desetak dana, te može doći i do promene prevoznog sredstva i osoba koje vrše prevoz, ali je obaveza izvoznika da o tome obavesti ovu upravu kako bi se izvršila dopuna naloga. Za tih hiljadu komada, nije reč o švercu.
Ako nije reč o švercu, koliko je tačno Vojska zaradila od prodaje te robe?

- Po tom nalogu izvršeno je preuzimanje samo dela naoružanja iz predmetnog ugovora. Precizan podatak o iznosu ugovora nemam kod sebe, a finansijska sredstva od izvezenog naoružanja uplaćena su u skladu sa odlukama tadašnjeg ministra odbrane, na račun Fonda za reformu sistema odbrane.
Koliko novca je Vojska zaradila u poslednjoj godini od prodaje oružja?

- Ukupno, u poslednjih godinu dana oko milion dolara uplaćeno je u trezor Narodne banke Srbije od prodaje viška naoružanja. Taj novac prebačen je Vojsci i potrošen je za kupovinu energenata, hrane i za osnovne potrebe sistema odbrane. Najveća količina naoružanja izvezena je u Kanadu i Sjedinjene Američke Države, preko državnih i privatnih firmi koje se bave trgovinom naoružanja.

Koliko se privatnih firmi u Srbiji bavi izvozom naoružanja?

- Za spoljnotrgovinski promet kontrolisane robe registrovano je 105 firmi, privatnih i državnih, oko 70 odsto privatnih i 30 odsto državnih, ali to ne znači da se sve te firme bave i spoljnotrgovinskim prometom naoružanja i vojne opreme. Do sada je za spoljnotrgovinski promet naoružanja interes iskazalo oko 50 privatnih i društvenih preduzeća.

Tanja Nikolić Đaković

    Najviše interesovanja za haubice

    MO - Uprava za snabdevanje - ima izloženo za prodaju oko 100.000 komada cevi (pištolja, automatskih pušaka, mitraljeza, protivavionskih topova i haubica). Vrednost ove robe procenjuje se na oko 20 miliona dolara. Deo sredstava, kako kaže Kovačević, može se prodati u narednih šest meseci, a deo do kraja godine. Očekuje se da će najveće interesovanje kupci iskazati za kupovinu poluautomatskih pušaka, snajperskih pušaka, puškomitraljeza i haubica.

    - U toku je popis viška naoružanja i vojne opreme od strane jedinica Generalštaba VS. Reorganizacija Vojske je u toku. Tokom cele reorganizacije javljaće se viškovi sredstava naoružanja i lista postojećih će se stalno dopunjavati novim sredstvima naoružanja - navodi Milutin Kovačević.

    Zaključuju se ugovori sa izvoznicima

    Kako kaže Milutin Kovačević, u toku je proces zaključivanja ugovora sa više državnih i privatnih preduzeća o izvozu naoružanja od kojih se očekuje priliv od oko šest miliona dolara.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 277
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
Samsung x640
lep tekst tako se neke zemlje razvijaju recimo rusija oni samo izvoze oruzija i zaradjuju ogromne pare
IP sačuvana
social share
Death of one man is tragedy death of millions is statistic
,Joseph Stalin
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:23:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.