Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Feljton Jutarnjeg lista ~ SFRJ i Srpska hegemonija ??  (Pročitano 22729 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
2.dio Srpski ratni porazi 90-ih

U drugom nastavku feljtona autor opisuje s kojih pozicija su južnoslavenski narodi krenuli u rat i s kojim ciljevima, te kako su se odnosi snaga mijenjali sve do okončanja ratnih djelovanja



Kako su instrumenti nadmoći za koncept velike Srbije nestali


Iz perspektive ratnog poraza postavlja se pitanje je li Srbija, koja je zajedno sa Srbima iz ostale Jugoslavije činila 36 % stanovništva, bila svjesna odnosa snaga kao najpresudnijeg elementa za procjenu mogućnosti pobjede u ratu. Kada je S. Milošević 1989. najavio mogućnost rata, toga je trenutka Srbija imala “zastrašujuću” nadmoć u usporedbi s njezinim potencijalnim protivnicima. Koji su to instrumenti nadmoći na koje su Srbija i JNA računale? Evo glavnih:

a) Potpuno razvijen svesrpski nacionalistički pokret, kako u Srbiji, tako i izvan nje, a - naročito u BiH i u Hrvatskoj. Zastrašujuće su djelovali mitinzi na kojima se okupljalo po nekoliko desetina pa i stotina tisuća, a dva puta i po oko milijun zapaljene mase (28. lipnja 1989. na Gazimestanu i 19. studenoga 1989. u Beogradu).

b) SKJ. Cijela povijest stvaranja i održavanja bivše Jugoslavije pokazala je da onaj tko u rukama ima tako moćnu političku organizaciju, sigurno vlada zemljom. Iako se SKJ već bio gotovo raspao, vodstvo Srbije to nije moglo vidjeti.

c) JNA. Indoktrinirana komunističkom ideologijom i jugoslavenstvom, vojna sila koja se cijelo vrijeme od svog postanka pokazala kao pouzdana u obrani režima i države.     d) Federalne državne strukture od Predsjedništva, savezne vlade i političkih organizacija do diplomacije također su mišljene kao instrumenti Srbije.

e) Središta financijske moći - Narodna banka, velike banke i vanjskotrgovinske tvrtke - centralizirani u Beogradu.

f) Spremnost, pa čak i odlučnost, cijele međunarodne zajednice da održava cjelovitost Jugoslavije i podrži one snage koje se za nju zalažu, a to je Srbija. Istoči blok, na čelu s SSSR-om, uvijek je bio spreman skočiti u obranu komunističkog režima u Jugoslaviji, unatoč revizionističkom grijehu. Zapadni blok, na čelu sa SAD-om, punih je 35 godina pružao političku, vojnu i ekonomsku pomoć za stabilnost Jugoslavije.

g) Iluzije o postojanju jakih projugoslavenskih i unitarističkih snaga među svim narodima bivše Jugoslavije.

Vjerujući da u rukama imaju spomenute instrumente, nacionalistički pokret Srbije i vrh JNA računali su da mogu slomiti otpore na putu vraćanja Jugoslavije s federalno-konfederalnog na unitarističko-centralističko ustrojstvo i uspostaviti hegemoniju nad nesrpskim narodima.

Na žalost Srbije i JNA, 1989./1990. “preko noći” se dogodila takva prekretnica u odnosu snaga kakva se u povijesti rijetko događa. Preko noći su nestale sve navedene prednosti. Siječnja 1990. raspao se SKJ, stožer jugoslavenskog režima. Slovenski i hrvatski komunisti odbili su sve inicijative srpskih komunista o obnovi centralizma u SKJ i on se raspao. Tim činom je riješena i sudbina države Jugoslavije.


Tako je pala i posljednja iluzija da će se iz Slovenije i Hrvatske barem minimalne snage pridružiti Srbiji. Pokušaj sporazuma Beograda s Muslimanima iz BiH 1991. također je propao. Tzv. beogradska inicijativa, nazvana po pregovorima Miloševića s Adilom Zulfikarpašićem, vođom Bošnjačke stranke, propala je. Glavna politička stranka muslimana, SDA - na čelu s Alijom Izetbegovićem, odbila je 1991. pritisak Miloševića da BiH ostane u Jugoslaviji.

Svjetsko-povijesni događaj koji je najjače i najpresudnije utjecao na razvoj i rasplet jugokrize, a naročito na sudbinu Srbije, bio je slom komunizma u europskim zemljama 1989./1990., raspuštanje Varšavskog pakta i raspad SSSR-a u kolovozu 1991., dakle u trenutku kad su tenkovske kolone iz Beograda krenule u istočnu Slavoniju prema Vukovaru. S raspadom SSSR-a i agonijom Rusije Srbija je izgubila sigurnog saveznika, a to je presudno olakšalo borbu za stvaranje samostalnih država na tlu bivše Jugoslavije, a također omogućilo i Zapadu da već u jesen 1991. napusti ideju očuvanja Jugoslavije.

Nošena na krilima nacionalne ideologije stvaranja velike Srbije, vladajuća elita, podržana masovnom euforijom gotovo cjelokupnog naroda, nije shvatila da su nesrpski narodi spremni na borbu za svoju državnu suverenost, a nije uzela u obzir slom komunizma u Europi i raspad sovjetskog imperija kao svjetsko-povijesnu prekretnicu, već je jurnula u avanturistički rat.

Istog dana kada su Slovenija i Hrvatska odlučile da se osamostale, 27. lipnja 1991. počeo je rat u Sloveniji. Ratni cilj JNA bio je očuvati cjelovitost Jugoslavije. Međutim, već nakon 7-8 dana neuspjele vojne intervencije, Srbija je “prisilila” vrh JNA da se povuče iz Slovenije i da ona slobodno može izaći iz Jugoslavije, što je već 1990. bilo dogovoreno između Beograda i Ljubljane. Milošević je prisilio vojni vrh JNA da amputira dijelove Hrvatske koje su smatrali srpskim i priključi ih Srbiji. 

Nakon intervencije u Sloveniji glavne snage JNA, srpske paravojne jedinice iz Srbije i pobunjeni Srbi u proljeće 1991. krenuli su na Hrvatsku vjerujući da će ona kapitulirati jer u tom času nije imala svoju vojsku.

Plan, međutim, nije uspio. Hrvati su pružili otpor i već krajem 1991. slomili agresiju, ali nisu imali snage osloboditi okupirana područja. Srpski ustanici pobunjenici uz pomoć Srbije i JNA osnovali su svoju paradržavu na jednoj četvrtini hrvatskog teritorija koja bi bila uključena u Srbiju. Ta tvorevina je početkom 1992. sporazumno između Srbije i Hrvatske stavljena pod zaštitu OUN. Srbija je računala da će referendumom nakon rata dobiti Krajinu.

Na osnovi iskustva rata u Sloveniji i Hrvatskoj, vidjevši očigledan raspad Jugoslavije, međunarodna zajednica je 18. listopada 1991. odlučila da digne ruke od te države i prizna neovisnost svake jugoslavenske republike koja to zatraži. Dok su se četiri republike izjasnile za državnu samostalnost - Srbija i Crna Gora odbile su ponudu.

I BiH je u proljeće 1992. dobila međunarodno priznanje i primljena je u OUN. Nova situacija, nastala međunarodnim priznanjem četiriju republika bio je dovoljan razlog da Srbija odustane od nastavka agresije. Napad na BiH je dakle napad na članicu Ujedinjenih naroda. Srbija to nije prihvatila, već je nastavila ratnu avanturu.  Srbija je računala na naklonost Londona i Pariza, svojih saveznika iz oba svjetska rata - od kojih su dobivali signale da će se održati teze: “nismo uspjeli spasiti Jugoslaviju, ali pomoći ćemo vam da se proširite na BiH i  dio Hrvatske”.

I konačno, Milošević je očekivao da će Hrvatska braniti samo dio BiH - uglavnom Hercegovinu i dio srednje Bosne koji je bio u sastavu Banovine Hrvatske 1939.-1941., što se, više-manje i dogodilo sporazumom u Grazu 6. svibnja 1992. godine. Srpski opći napad na BiH u proljeće 1992. je uspio. U prva dva, tri mjeseca Srbi su zauzeli oko dvije trećine BiH, ali BiH nije pala. Bošnjaci su brzo stvorili armiju od oko 200.000 i održali vitalne dijelove - Sarajevo, tuzlansko i zeničko područje, te Posavinu, što je bilo djelo zajedničke borbe Bošnjaka i Hrvata.

U fazi rata, točnije već 1991. i u 1992. stvorena je “nova” srpska država - Republika Srpska - kao dio matice Srbije. Srbija se prebacila preko Drine - sve do Une i gotovo cijelim tokom Save do Drine. Istodobno je stvorena i hrvatska paradržava u obliku Hrvatske Republike Herceg Bosne. Britanija i Francuska 1993. prihvatile su podjelu BiH na tri republike - srpsku, hrvatsku i muslimansku. Na tom rješenju, točnije rušenju BiH, najtvrđi je bio britanski političar Lord David Owen koji je podržavao ideje Miloševića i Tuđmana. On je čak i Izetbegovića dobio za ideju stvaranja muslimanske republike.

U toj fazi, a nakon osnivanja hrvatske paradržave, u BiH je u proljeće 1993. izbio rat između Hrvata i Bošnjaka. Na pritisak SAD-a i Njemačke, a donekle i Vatikana te uz inicijativu dijela Hrvata iz Bosne, posebno njezinih franjevaca prekinut je rat Hrvata i Bošnjaka. Tuđmanu su naredili ukidanje Herceg Bosne i stvaranje federacije BiH. Clinton je sudjelujući u ceremoniji potpisivanja Washingtonskog sporazuma u ožujku 1994. najavio da očekuje i likvidaciju Republike Srpske, što se nije dogodilo.

SAD, predvodeći tzv. kontaktnu grupu velikih sila - Rusije, Njemačke, Francuske i V. Britanije, odlučio je da se ratno klanje u BiH i u Hrvatskoj konačno prekine. One su postigle sporazum da se srpska paradržava smanji s oko 70 % na 49 % teritorija BiH, a federacija Bošnjaka i Hrvata poveća na 51 %. Bosanski i hrvatski Srbi su  tražili da Srbija primi njihove paradržave u svoj sastav, što je odbijeno. Srpski ratovođe u BiH i Hrvatskoj, u svome ludilu, uvjereni u pobjedu, odbili su mir i nastavili rat.

Od ljeta 1994. do ljeta 1995. nastala je pat-pozicija na ratištima u BiH i Hrvatske. U toj pat-poziciji na inicijativu SAD-a, uz zračni udar NATO-a, koordinirane vojne snage iz Hrvatske i BiH - Hrvati i Bošnjaci - u ljeto 1995. razbile su vojsku RS i RSK, prvo u Hrvatskoj - operacije “Bljesak” i “Oluja” - a zatim i u BiH. Srbija nije pritekla u pomoć svojoj braći u Hrvatskoj i BiH. Nakon toga svi akteri rata u BiH - u jesen 1995. potpisali su Daytonski sporazum, kojim je sačuvana BiH država, ali podijeljena na dva entiteta - RS i federaciju s tri konstitutivna naroda. RS je ustupila 23 % osvojenog teritorija BiH i smanjila se na 49 % teritorija. Herceg Bosna je rasformirana. 

Nakon završetka ratova u Hrvatskoj i u BiH Srbija izložena ekonomskoj blokadi i međunarodnoj izolaciji nije imala snage za nastavak ranije politike. Međutim, ostao je problem Kosova. Dobivši predah 1995.-1999. Srbija je krenula na Kosovo da uništi “albanske teroriste” i da se što veći broj Albanaca iseli.

Albanci su jednako tako spremali oružani otpor. U oružanom sudaru došlo je do masovnog egzodusa Albanaca pa je zbog toga Srbija bila dva i pol mjeseca izložena bombardiranju NATO pakta i 1999. praktično kapitulirala. Konačno i Crna Gora se ove 2006. odcijepila od Srbije, što je ranije bilo nezamislivo. Većina Crnogoraca nije htjela i dalje pratiti sudbinu Srbije. Disolucija Jugoslavije je završena. Koncept velike Srbije je poražen.

Višegodišnji se rat nije mogao završiti odlučujućim porazom sukobljenih strana. Zato je rat mogao trajati tko zna koliko; morala je intervenirati međunarodna zajednica. Slično se dogodilo i na kraju Drugog svjetskog rata. I tada je klanje u Jugoslaviji prestalo zahvaljujući završetku rata između “velikih”. I sada - opet su odlučili “veliki”.

Izvor: Jutarnji.hr
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
nisi skužio, nije rat bio u srbiji nego je srbija krenula u rat u sloveniju protiv slovenaca, u hrvatsku protiv hrvata, u bih protiv muslimana i hrvata
znaš to ti je htio reći

Malo ti razmisli sta baljezgas i seti se te '91 i kako su slovenacki "heroji" poubijali onu decu od 18-19 godina u uniformama JNA koji u puskama nisu cak ni imali bojevu municiju. Inace da je Srbija kako ti tvrdis upravljala s JNA i krenula u rat sa svima koje si nabrojao, tebe danas ne bi bilo posto je ta JNA u to vreme bila dovoljno jaka i mocna sila da satre sve od vardara pa do triglava.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
nego čija je bila ta tvoja jna?
na čiju se stranu otvoreno stavila?
kome je davala oružje?
gdje je išlo oružje iz vojarni u hrvatskoj?
prema šri lanci?

daj se više uozbilji
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 390
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Citat
Sutra izlazi drugi dio , bit će pravovremeno prenesen jer zanimljivo će bit pročitat mišljenje Bilandžije -nije ekstreman,pere po svima

какви ли су онда екстремни?
IP sačuvana
social share
Уосталом сматрам да Република Српска има право на референдум и да ће искористити то право и припојити се Србији!

Сачувај ме Боже куге и Хрвата! - натпис у једној немачкој цркви
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Citat
Sutra izlazi drugi dio , bit će pravovremeno prenesen jer zanimljivo će bit pročitat mišljenje Bilandžije -nije ekstreman,pere po svima

какви ли су онда екстремни?

 Smile  .... neam pojma , ne bavim se tim "extremnim sportovima" ~ smara me politika ~ nek se njome bave oni koji od nje imaju koristi ~ ja volim malo prodiskutirat i ništa više .
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
nego čija je bila ta tvoja jna?
na čiju se stranu otvoreno stavila?
kome je davala oružje?
gdje je išlo oružje iz vojarni u hrvatskoj?
prema šri lanci?

daj se više uozbilji

da me ne zelis mozda ubediti da su slovenacki komandosi pobedili JNA i isterali je iz slovenije?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


heroj ulice

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1874
Zastava Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
Motorola v360v
nego čija je bila ta tvoja jna?
na čiju se stranu otvoreno stavila?
kome je davala oružje?
gdje je išlo oružje iz vojarni u hrvatskoj?
prema šri lanci?

daj se više uozbilji

da me ne zelis mozda ubediti da su slovenacki komandosi pobedili JNA i isterali je iz slovenije?  Smile
ma nisu slovenci nikoga pobjedili i istjerali.. lako se njima hvalit kad se JNA sama povukla.. imala je JNA druge planove.. oni im u tom trenutku nisu bili toliko važni..njima je bila važnija hrvatska a da su htjeli mogli su slovence porazit bez problema..
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
nego čija je bila ta tvoja jna?
na čiju se stranu otvoreno stavila?
kome je davala oružje?
gdje je išlo oružje iz vojarni u hrvatskoj?
prema šri lanci?

daj se više uozbilji

da me ne zelis mozda ubediti da su slovenacki komandosi pobedili JNA i isterali je iz slovenije?  Smile
ma nisu slovenci nikoga pobjedili i istjerali.. lako se njima hvalit kad se JNA sama povukla.. imala je JNA druge planove.. oni im u tom trenutku nisu bili toliko važni..njima je bila važnija hrvatska a da su htjeli mogli su slovence porazit bez problema..

ali su se onda pojavili strasni hrvatski komandosi i pobedili zlu JNA?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 684
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Srbi su Jugoslaviju videli kao trajno resenje svog nacionalnog pitanja i zato i samo zato su zrtvovali alternativu u obliku znatno uvecane Srbije koju su takodje mogli ostvariti posle prvog svetskog rata. Svi drugi narodi su medjutim Jugoslaviju posmatrali samo kao nuzno zlo i kao privremeno resenje i u tom smislu su Hrvati i Slovenci (koji su se o tome pitali) imali dosta neiskren pristup u svojim namerama dok je Srbija igrala sa otvorenim kartama kao pobednicka strana u prvom svetskom ratu...

Doba SFRJ je inace bio period planske izgradnje drzavnosti i nacionalne svesti nesrpskih naroda i istovremene planske razgradnje drzavnosti i nacionalne svesti srpskog naroda. Neki primeri su pripajanje kosovskog pomoravlja sve do Kopaonika pokrajini KiM zbog potrebe albanskog stanovnistva za ogrevom, kasnijeg prihvatanja de facto izdvajanja pokrajina Vojvodine i KiM iz sastava Srbije, istrajavanja na srpskohrvatskom jeziku iako su ga Hrvati ubrzo odbacili itd. Ustav iz '74 je SFRJ prakticno pretvorio u komplikovanu konfederaciju cije je funkcionisanje zavisilo od geostrateskih prilika u svetu i dobre volje domacih politicara...

U takvoj nezavidnoj situaciji se Slobodan Milosevic pojavio takoreci u minut do dvanaest (iako se tada mozda nije mogao predvideti tako brzi kraj SSSR-a) na vlast u jednoj Srbiji koja je tada vec bila ubijena u pojam i uradio je jedino moguce, tj. uspostavio je ponovnu kontrolu nad pokrajinama i poceo je voditi vise proaktivnu politiku unutar SFRJ. Nije u to vreme postojala nikakva hegemonija Srbije prema drugim republikama SFRJ, niti su Albanci bojkotovali srpske institucije, naravno sve se promenilo raspadom SSSR-a koja im je pruzila priliku na koju su dugo cekali...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Dok sam išao u osnovnu i srednju školu nijednom nas nisu vodili  ni na Oplenac , ni u neki manastir, nego Bihać, Jajce , Tjentište. Toliki su Srbi bili hegemoni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.