Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Feljton Jutarnjeg lista ~ SFRJ i Srpska hegemonija ??  (Pročitano 22594 puta)
21. Nov 2006, 16:51:48
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
1.dio - Piše: akademik Dušan Bilandžić

U prvom dijelu ovog feljtona razmatraju se i pojašnjavaju krize, otvaraju pitanja oko raspada i svih ratova na prostoru cijele bivše Jugoslavije



U ovom feljtonu analiziraju se pitanja poput onog može li se zamisliti neka povijesna prekretnica u Europi i svijetu slična onoj u Prvom svjetskom ratu kada su pala četiri carstva, izbile serije revolucija ili pak 1945. kada je slomljen necifašizam i

Stoljetna, a posebno posljednja iskustva, nastala u ratovima 1991.-1999., nezavršen proces disolucije Jugoslavije, neriješeno pitanje Kosova i BiH, žalosno stanje u Srbiji itd. otvaraju pitanje mogućnosti suživota i dobrosusjedskih odnosa sukobljenih južnoslavenskih naroda i njihovih država, poglavito Srbije i Hrvatske.

Naime, logično je postaviti pitanje bi li se u budućnosti u nekim nepovoljnim okolnostima mogli obnoviti stari sukobi ili se otvara realna mogućnost da se uspostave međusobni prijateljski odnosi slični primjerice onima između skandinavskih zemalja ili između Francuske i Njemačke koje su za samo 70 godina vodile tri rata: 1870./71., 1914.-1918. i 1939.-1945., a danas žive u dobrosusjedskim odnosima.

Hipotetičan odgovor na postavljeno pitanje glasi: držimo da se rađaju potrebne pretpostavke i okolnosti koje pružaju šansu da se završe povijesni sukobi između južnoslavenskih naroda i da se ostvare normalni dobrosusjedski odnosi na principima na kojima se zasniva Europska unija. Ova hipotetična vizija zasniva se kako na tekućem procesu stvaranja novog europskog poretka tako i na dramatičnim promjenama u svakoj od novonastalih država u kojima će se sporo, ali, sigurno lomiti stare naslijeđene nacionalne ideologije i zastarjele državne koncepcije i rađati demokratske snage.

Naša hipoteza, naravno, traži argumentaciju. Ona se nalazi s jedne strane u nedavnoj prošlosti, a s druge u rezultatima i posljedicama ratova 1990.-1999. te s treće u politici EU i SAD-a spram područja jugoistoka Europe. Ovaj kontekst zahtijeva razmatranje krize, raspada i ratova na prostoru cijele bivše Jugoslavije. U Europi, a možda i u svijetu, ne postoji tako maleni geografski prostor na kojemu su se stekle tako velike razlike kao što je to bio slučaj s Jugoslavijom. Može se reći da su se u njoj isprepleli svi glavni problemi i protuslovlja suvremene svjetske civilizacije.

Jugoslavija je bila konglomerat nacija, jezika, kultura i religija. Uz to, iz prošlosti su naslijeđeni elementi iz četiri različita kulturno-civilizacijska kruga: mediteranskog, bizantskog, srednjoeuropskog i islamskog. Uz spomenute razlike, valja znati da su do osnivanja Jugoslavije 1918. njezini narodi stoljećima živjeli odvojeno u Otomanskom i Habsburškom carstvu. Razlike u stupnju moderniteta bile su veće nego između najrazvijenije i najzaostalije europske zemlje. Tako, primjerice, nacionalni dohodak per capita u Sloveniji bio sedam puta veći od onoga na Kosovu.

Izvor i čvor konfliktnosti, krize, raspada i ratova u Jugoslaviji nalazio se u povijesnoj činjenici da je ona bila više umjetna, a manje organska zajednica, u kojoj su se od sredine 19. stoljeća trajno sukobljavale nacionalne ideologije i državne koncepcije o stvaranju nacionalnih država - Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore, BiH i Albanije (Kosova). Stjecanjem povijesnih okolnosti jedino je Srbija sredinom 19. stoljeća ostvarila nezavisnost, dok su drugi južnoslavenski narodi bili pod vlašću Otomanskog i Habsburškog carstva. U procesu stvaranja i širenja svoje države Srbi su od samog početka do raspada Jugoslavije - 150 godina - težili Velikoj Srbiji.

U ratovima 1912.-1918. Srbija se pod imenom Jugoslavije uvećala za oko pet puta. Na tome trijumfalnom uspjehu, euforična srpska nacionalna ideologija uzletjela je do mitskih visina: stvoren je mit kako je “mala Srbija” slomila dva velika carstva - Tursko i Habsburško i kako je za vječna vremena ostvarila svoj san. Jugoslavija je doživljena i shvaćena kao nova, velika, jedinstvena, nedjeljiva i “vječna” srpska domovina - u obliku države Jugoslavije. Stvoren je državni okvir u kojem će se ostali južnoslavenski narodi pretopiti u srpsku naciju kako je to predsjednik Srpske akademije nauka Jovan Cvijić 1908. predvidio u svojim etnografskim radovima. Međutim, povijesni razvitak je išao suprotnim pravcem.

Heterogene nacionalne snage su se u času formiranja Jugoslavije žestoko sukobile i trajno vodile borbu za i protiv opstanka tako stvorene umjetne države.

Naime, potpuno suprotnoj viziji o pretvaranju južnoslavenske etničke mase u jednu naciju proces stvaranja ostalih južnoslavenskih nacija - Hrvata, Slovenaca, Makedonaca, Crnogoraca - završio se prije stvaranja Jugoslavije.Najžešći sukob je trajno bio između Hrvatske i Srbije. Hrvatska je u Austrougarskoj imala status države s ograničenim suverenitetom: imala je ime - kraljevina - austrijski car je krunisan hrvatskim kraljem - imala je svoj priznati teritorij, svoga bana kao vicekralja, parlament (Sabor), vladu i nacionalne vojne jedinice. Ulaskom u Jugoslaviju - sve je to poništeno.

Drugi hendikep Hrvatske je bio izlazak iz zavidno razvijene pravne države, kakva je bila Habsburška monarhija. Ona je iz srednjoeuropskog civilizacijskog kruga došla pod primitivni srbijansko-balkanski vojno-policijski režim. U istu situaciju su stavljena i Slovenija i Vojvodina. Te tri zemlje pod vlašću Habsburške monarhije bile su u svim aspektima - stupnju industrijalizacije, urbanizacije, kulture, prosvjete itd. - iznad Srbije. Hrvatska je, unatoč rečenom, prihvatila Jugoslaviju jer je alternativa bila da bude podijeljena između Velike Srbije, Velike Italije i Austrougarske (da se ona nije raspala).

Na bazi srpske i hrvatske nacionalne ideje, od sredine 19. stoljeća pa sve do raspada Jugoslavije vodila se borba za BiH. I Srbi i Hrvati su držali da su Bošnjaci islamizirani Srbi odnosno Hrvati. Nije u pitanju relativno mali granični teritorij kao u slučaju Elzasa i Lorena, nego se radilo o tome da su sve tri zemlje iste veličine: BiH ima 51.129 km2, Srbija kao kraljevina do 1912. 55.968 km2, a Hrvatska 56.538 km2.

Duboko sukobljena Jugoslavija je 1941. kapitulirala bez otpora. Komunistička partija Jugoslavije je, u duhu lenjinističkog učenja i internacionalizma, vjerovala da narodi Jugoslavije mogu živjeti zajedno pa i sretno, ako se razbije velikosrpski režim i stvori federacija - što je i ostvareno u NOB-u 1941.-1945. Međutim, velikosrpska ideja se nije povukla. Ona je uočila da se može nametnuti preko državnog centralizma.

Naime, komunisti su, po uzoru na SSSR, konstituirali centralističku državu u kojoj je Srbija vidjela mogućnost postepene obnove svoje hegemonije. Srbi su prihvatili državni centralizam Jugoslavije nakon II. svjetskog rata, nadajući se da će federalizam vremenom postati mrtvo slovo na papiru, a da će Srbija pomoću takvog centralizma vladati Jugoslavijom. Zato je Srbija do sredine 1960-ih godina težila okamenjenju centralizma, a Hrvatska, Slovenija i Makedonija su se tome suprotstavljale.

Transformacija centralističke Jugoslavije u konfederaciju šest republika i “razbijanje” Srbije na dvije autonomne pokrajine, što je ostvareno reformama u razdoblju od pada A. Rankovića 1966. do Ustava 1974. u Srbiji je taj razvitak osviješten kao historijski poraz velikosrpske nacionalne ideje i kao poništenje rezultata četiriju ratova 1912.-1945.

Takvom razvitku srpska politička i intelektualna elita odgovorile su iniciranjem nacionalističkog pokreta protiv konfederativnog, a za obnovu unitarističko-centralističkog državnog uređenja - u čemu do smrti Tita, Kardelja, Bakarića nisu uspijevali.

Na bazi stoljetne svijesti o Jugoslaviji kao proširenoj Srbiji i uvjerenju o tendenciji njenog raspada, odmah poslije Titove smrti 1980. pojavio se svesrpski nacionalni pokret za rušenje jugoslavenske (kon)federacije i za obnovu srpske hegemonije. U prvoj fazi - 1980.-87. - Srbija je pokrenula ustavnu inicijativu za recentralizaciju Jugoslavije, ali su ostale republike i srpske pokrajine blokirale tu inicijativu, a onda je Srbija krenula u ratove...

eto bit će još , pa da malo prokomentiramo   Smile

Izvor: Jutarnji.hr
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
Na bazi stoljetne svijesti o Jugoslaviji kao proširenoj Srbiji i uvjerenju o tendenciji njenog raspada, odmah poslije Titove smrti 1980. pojavio se svesrpski nacionalni pokret za rušenje jugoslavenske (kon)federacije i za obnovu srpske hegemonije. U prvoj fazi - 1980.-87. - Srbija je pokrenula ustavnu inicijativu za recentralizaciju Jugoslavije, ali su ostale republike i srpske pokrajine blokirale tu inicijativu, a onda je Srbija krenula u ratove...

Ju ju ju.....koja glupost!
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Sutra izlazi drugi dio , bit će pravovremeno prenesen jer zanimljivo će bit pročitat mišljenje Bilandžije - nije ekstreman ,pere po svima.
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
Ma okej nego samo ovo "a onda je Srbija krenula u ratove" gde smo mi to krenuli u rat.....dajte ljudi. Pre bi trebalo da se napise i onda su se svi digli na bunu i svi uzeli oruzje u ruke.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
Ma cg_ac taman posla gde bi to neko sem srba mogao i da pomisli na oruzje, pa znas valjda da smo mi zli i najgori  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
nisi skužio, nije rat bio u srbiji nego je srbija krenula u rat u sloveniju protiv slovenaca, u hrvatsku protiv hrvata, u bih protiv muslimana i hrvata
znaš to ti je htio reći
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Umorni, opet grešiš: razmisli, ko je bio na čelu SFRJ u tom trenutku?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
predsjedništvo ko i uvijek
a misliš da je mesić bio predsjednik predsjedništva, misliš da je on imao nekakve ovlasti, misliš da je on zapovijedao armijom?
razmisli malo o tome
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Ma, bre vaši kadrovi su nas držali sve te godine ,nije se moglo živeti od raznih Kardelja, Planinc,Špiljka ,Tripala, Bakarića,a kasnije Ante Marković, Tus, Kadijević, ja sam ako te zanima 1961. godište.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
kardelj planinc-slovenci

VLADIMIR Bakarić poznat je kao ratni zločinac iz XIII udarne proleterske brigade «Rade Končar», u kojoj je bio politički komesar, odgovoran za likvidaciju 218 hrvatskih ratnih zarobljenika koje je partizanski revolucionarni tribunal u Sošicama u žumberačkom gorju osudio na smrt. Zarobljeni hrvatski vonici iz bitke za Krašić koncem 1942. godine, pogubljeni su nad jamom Jazovka početkom 1943. godine. Bakarić je brzojavom osobno izvijestio svog vrhovnog komandanta JOSIPA BROZA TITA o egzekuciji «izdajica». Bio je to putokaz kako će partizani postupati s onim Hrvatima na koncu rata koji nisu otišli u šumu – na stranu đavla! 

kadijević-srbin iz imotskog (isto ko i neda ukraden)

malo se bolje informiraj
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.