Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 02:45:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sonja Liht ~ Nema dve Srbije  (Pročitano 4484 puta)
12. Nov 2006, 13:17:28
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
INTERVJU: Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost

Nema dve Srbije

Dok je u Srbiji vladao autokratski režim, nisam imala ništa protiv toga da me smatraju delom druge i drugačije Srbije. Mislim da je danas ta podela besmislena i veoma štetna!

Izjava Biljane Kovačević-Vučo potpuna je izmišljotina, neću da upotrebim težu reč

Moramo se suočiti s odlukom o Kosovu, kakva god ona bila

BEOGRAD - Građani Srbije premoreni su i zasićeni od raznih obećanja. Oni su, međutim, svih ovih teških godina nanovo dokazivali da su spremni za demokratiju. Ubeđena sam da će i na naredne izbore izaći u većem broju nego što se misli i ponovo izabrati one snage koje pripadaju širokom demokratskom bloku - kaže u intervjuu za Press Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost i "majka nevladinog sektora" u Srbiji.
U javnosti je prisutna teza o dve Srbije. Slažete li se s njom i da li ste imali problem da prihvatite razgovor za jedan tabloid?
- Imam problem s nekim tabloidima jer mislim da svojim načinom pisanja često dovode do još veće zagađenosti javnog prostora. S druge strane, užasno je važno da se borimo za odgovorne medije. Ne pristajem na poziciju da sam, zbog toga što radim u nevladinoj organizaciji, lišena odgovornosti za ono što se dešava u ovoj zemlji. Takođe, ne mislim da zastupam bolje vrednosti od nekih drugih. Tu vrstu ekskluzivnog stava ne volim i nikada nisam volela. Dok je u Srbiji vladao autokratski režim, s elementima istinskog totalitarizma, nisam imala ništa protiv da me smatraju delom druge i drugačije Srbije. Danas mislim da je ta podela besmislena jer ipak živimo u demokratskom društvu, doduše, s velikim nedostacima. Permanentna podela na dve, tri ili pet Srbija izuzetno je štetna.
Bliže se izbori. Kako vidite Srbiju u naredne četiri godine?
- Vidim je kao zemlju koja će, pre svega, imati stabilnu demokratsku vlast. Očekujem vladu koja neće zavisiti od podrške socijalista i radikala. Moramo ostvariti kompletnu saradnju s Tribunalom u Hagu i moramo se suočiti s odlukom o Kosovu, kakva god ona bila. Bez obzira na to što će ona biti teška za Srbiju, mi ćemo morati da smognemo snage da se okrenemo evropskoj budućnosti.
A ako na vlast dođu radikali?
- U mnogo čemu će biti obrnuto od onoga što sam malopre rekla. Plašim se da će s radikalima biti nastavljena periferizacija Srbije. Živeti na periferiji znači živeti loše, živeti van svih sistema. Što se više približavamo EU, bićemo sposobniji da se izborimo s najvećim zlom koje može da nas zadesi - kriminalom, korupcijom i siromaštvom. Bojim se da će se s radikalima na vlasti naši problemi samo multiplikovati.
Vaš Fond bavi se stvaranjem nove političke elite. Kakvi su rezultati?
- Ne bih se složila da se politička elita može stvarati. Može se uticati na razvoj onih ljudi koji su već u politici i eventualno uticati na one koji još nisu odlučili da u politiku ozbiljno uđu. Ljudi uglavnom misle sve najgore o političarima, a to je veoma opasno. Ubeđena sam da moramo učiniti sve što možemo da bi politička elita bila bolja, odgovornija, obrazovanija, poštenija i, ono što je najvažnije, spremna da radi u interesu društva. To je za mene osnovni zadatak.
S kojim strankama ostvarujete najbolju saradnju?
- Sarađujemo sa svim parlamentarnim strankama, osim s radikalima i socijalistima, jer smatramo da oni nisu istinski zainteresovani za usvajanje znanja i umeća koja nas vode ka EU.
Pre sedam godina izjavili ste da je krajnje vreme da se shvati kako "nevladine organizacije nisu neprijatelji, nego neophodne forme koje pomažu državi da funkcioniše". Da li se od tada gledište građana promenilo?
- Ponosna sam na taj intervju koji je, inače, napravljen tokom bombardovanja. I danas ostajem pri toj definiciji. Strašno je važno da se shvati da bez NVO-a i civilnog sektora ne postoji ona nužna i dovoljna mera kritičnosti, a bez kritike, nema napretka. Većina građana, nažalost, to ne shvata. Čak i neki građani koji su aktivisti NVO-ž ne razumeju suštinu i značaj civilnog društva. NVO-i se i danas shvataju samo kao organizacije koje su protiv nečega, a ne i kao udruženja koja su konstruktivna i koja se svojom kritikom zalažu za poboljšanje ukupnog života.
Da li vas je iznenadila kritika Biljane Kovačević-Vučo, koja je ocenila da ste "prilično agresivno reagovali na Deklaraciju o Srebrenici"?
- Iznenadila me je, jer ja uopšte nisam reagovala na "Deklaraciju o Srebrenici". S moje strane, nema nesporazuma. Znam za tu tvrdnju, ali sam odlučila da na nju ne reagujem. Toliko toga je izrečeno o meni tokom poslednjih 15 godina, a vrlo retko sam reagovala. Verujem u sposobnost građana da razumeju šta je šta i ko je ko. Takođe, mrzim da se svađam. To što je Biljana Kovačević izjavila potpuna je izmišljotina, neću da upotrebim težu reč.
Zbog toga što niste reagovali, pojavile su se različite spekulacije. Neki kažu da je razlog za sukob to što Fond za otvoreno društvo više ne finansira neke NVO-e.
- To ne znam, jer više nisam u Fondu za otvoreno društvo. Napustila sam ga u julu 2003. Čak više i ne odlazim tamo, iako sam, naravno, redovno u kontaktu s prijateljima iz te organizacije. Baš zato što je Fond bio suviše identifikovan sa mnom, mislila sam da je važno da se maksimalno udaljim kako bi on nastavio rad s novim ljudima.
O. Radulović

Ne osećam se kao moćna žena

S obzirom na sve što je o vama pisano u poslednjih 15 godina, logično pitanje glasi da li ste vi zaista tako moćna žena?
- Istinski se ne osećam kao moćna žena. Osećam se kao neko ko radi posao koji voli i kao neko ko ima puno ljudi s kojima može da komunicira. Uopšte ne razmišljam o tome. Da sam htela da budem moćna, verovatno bih otišla u sasvim drugu oblast, a ne bih radila u nevladinom sektoru.

Izbori u SAD nemaju veze s nama

U Srbiji ima dosta onih koji tvrde da će političke promene u Americi poboljšati naš položaj. Šta vi mislite o tome?
- Ono što se dešava u SAD je veoma značajno, ali to ni na koji način neće uticati na nas. Pogrešno je zanositi se mišlju da će većina demokrata u Kongresu ili Senatu na bilo koji način uticati, recimo, na budući status Kosova. Zanosimo se tim idejama jer imamo ozbiljan problem da se pozicioniramo na mapi sveta. Mi smo mala, siromašna zemlja u Evropi koja je sada, nažalost, u perifernom položaju. Imamo šansu da se izvučemo, ali za to su nam potrebni ogroman napor i realno sagledavanje svoje pozicije u svetu.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 415
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sonja je uvek radila za Amerikance, a pare je dobijala preko Budimpeste.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Patriotizam je utočište za šljam

Zodijak
Pol
Poruke 1252
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Ne, radila je za Srbiju, jer da nije bilo njenog fonda ova zemlja ne bi imala sve one inkubatore, a ne bi ih imala zahvaljujući onima koji prosipaju zteze o "radi za Amerikance".
IP sačuvana
social share
Margaret Mead : Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 297
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
da ona je mlogo potena, sto joj i samo ime govori
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Bogatstvo je dobrodošlo!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4077
Zastava BGD
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
BlackBerry bold 9000
...jer da nije bilo njenog fonda ...

Šta je njeno u njenom fondu... pare sigurno nisu njene ,... ili možda jesu, barem u jednom smeru i to od fonda ka njoj...?
IP sačuvana
social share
Hrvati su najhrabriji narod na svetu, ali ne zato što se ničega ne boje, već zato što se ničega ne stide!
Jovan Dučić

Boj se ovna, boj se govna, a kada ćeš onda živeti...
Meša Selimović
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Patriotizam je utočište za šljam

Zodijak
Pol
Poruke 1252
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Nisu njene, ali te pare su mogle da odu i u Zimbabve.
Nije ona odvaja od usta ali je organizovala i to je dobra stvar.
IP sačuvana
social share
Margaret Mead : Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Sonja je izuzetno pametna i uticajna zena koja vodi odlicnu nevladinu organizaciju...njen stav pri tome direktno demantuje fraze & teze onog dela nevladinog sektora koji predvodi Biljana Kovacevic Vuco.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Patriotizam je utočište za šljam

Zodijak
Pol
Poruke 1252
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Dok se Sonja bavila onim čime i Biljana i ona je pričala kao i Biljana, sada kada se utalila sa DSom sada priča drugu priču. Zato više cenim Biljanu, ali ne dam ni da Sonju neko pljuje kada je uradila mnogo.
IP sačuvana
social share
Margaret Mead : Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Dragi Rufuse,

Ne bih mogao da se slozim sa tobom. Sonjin primer upravo pokazuje da nevladin sektor moze i treba da bude iznad dnevne politike i da pomaze ukupan napredak i demokratizaciju zemlje. Biljana se ponasa kao clan LDP-a, to je cist stranacki aktivizam koji kompromituje ideju nevladinog sektora.

« Poslednja izmena: 14. Nov 2006, 18:20:05 od danilobg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Patriotizam je utočište za šljam

Zodijak
Pol
Poruke 1252
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Tom logikom se i Sonja Liht ponaša kao član DSa i kompromituje ideju NGO sektora. Takođe su joj SPSovci 90ih pripisivali veze sa brojnim strankama.

Ipak mislim da NGO sektor može biti i onaj kakav vodi Sonja i onaj kakav vodi Biljana, sa tim što se meni Biljanin više sviđa jer je oštrija kada su problemi u pitanju.
IP sačuvana
social share
Margaret Mead : Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 02:45:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.