Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:25:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Wilhelm Wili Bittrich  (Pročitano 1864 puta)
01. Nov 2006, 04:12:47
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Vilhelm „Vili“ Bitrih (Wilhelm Wili Bittrich, 26. februar 1894. - 9. april 1979.) je bio SS-Obergruppenführer (ekvivalent General-pukovnik) Nemačkog SS-a i Vafen-SS general tokom Drugog svetskog rata.
 
Vilhelm Vili Bitrih

Vilhelm Vili Bitrih se rodio u Nemačkom gradu Vernigerode u podnožju planine Harc. U Prvom svetskom ratu učestvovao je kao oficir armije, da bi se u drugoj polovini rata prebacio u vazduhoplovstvo i postao pilot lovac. Pridružio se SS-Verfügungstruppe tokom 1934. godine gde je služio do 1939. godine kada se pridružio jedinici lične garde Adolf Hitlera (Leidstandarte Adolf Hitler). Bio je komandant regimente Dojčland tokom borbi u Poljskoj 1939. godine i Francuskoj 1940. godine.

Kasnije je komandovao 2. oklopnom divizijom "Rajh" i 2. SS okopnim korpusom (9. SS oklopna divizija "Hohenctaufen" i 10. SS oklopna divizija "Frundsberg"). Najviše se pamti po svom ogromnom doprinosu za poraz savezničke padobranske ofanzive, Operacija Market Garden koja se odigrala na prostoru Holandije u septembru 1944. godine. Tokom svoje vojničke karijere Vilhem Bitrih je odlikovan sa više madalja:
Viteški krst
Gvozdeni krst 1. reda
Gvozdeni krst 2. reda
Krst časti 1914-1918
1939 Gvozdeni krst 2. reda
SS prsten časti

Kritike Naci partije

Za razliku od mnogih ofirira sličnog čina (SS i Vermaht), Vilhelm Bitrih sa časno vladao tokom svoje vojničke karijere, i nije bio optužen nakon zarobljavanja 1945. godine. Pušten je na slobodu i živeo još 34. godina nakon rata u Zapadnoj Nemačkoj.

Prateći Operaciju Market Garden, Albert Šper je posetio front i imao priliku da posmatra rad Generala Bitriha. Šper je kasnije napisao: "Ostale posete frontu su mi pokazale da se čine veliki napori na Zapadnom frontu kako bi se pokazalo razumevanje za ranjene neprijateljske vojnike. U Arhemu sam pronašao Generala Bitriha u stanju potpunog besa. Dan ranije negov 2. SS oklopni korpus bukvalno je zbrisao Britansku vazdušnodesantnu diviziju. Tokom borbi General je napravio dogovor po kome je neprijatelju dozvolio da vodi poljsku bolnicu. Međutim partijski funkcioneri su preuzeli na sebe da pobiju Američke i Britanske ranjene pilote i padobrance, što je direktno dovelo Bitriha u ulogu lažova. Njegovo grubo ogovaranje Naci partije bilo je utoliko teže jer je dolazilo od SS Generala".

Prema Hohneu, Bitrih je pokazao podršku najmanje jednom pokušaju da se smakne Naci režim, ali je tvrdio da prvo mora da se ukloni Adolf Hitler. Bitrih je takođe poznat i kao naj sarkastičniji čovek u Nemačkoj. On je prijavljen (ne dokazano) kao odgovoran za smrt Himlera odmah nakon rata.

Iako je redovno kritikovao Naci partiju, Bitrih je uspevao da izbegne moguće posledice tako što je odbijao da napusti front i ostajao sa svojim trupama, govoreći da novo nastala situacija zahteva njegovo lično prisustvo.

Vojnička karijera

Za vreme prvog svetskog rata potporučnik Vilhelm Bitrih se u početku borio u sastav streljačkog bataljona na Zapadnom i Južnom frontu. Za zasluge u borbama odlikovan je Gvozdenim krstom drugog reda. Tokom 1917. godine prelazi u vazduhoplovstvo gde počinje sa obukom za pilota lovačkog aviona. U trenucima kapitulacije trebalo je da izvrši svoje prvo borbeno dejstvo u jednoj lovačkoj eskadrili. Posle rata bio je jedno vreme u Dobrovoljačkom korpusu "fon Holzen", a 1920. godine prelazi u grenadirski puk "Grosberlin".

1923. godine Bitrih prelazi da služi u oficirskom korpusu Rajfsvera, gde se početkom 30-ih godina obučava na tajnom avijacijskom letelištu Rajhsvera u Sovjetskom savezu. Nakon toga ponovo rešava da se posveti pešadiji i 1934. godine priključuje se SS-u, gde brzo napreduje do čina SS-Sturmbannführer (ekvivalent Major). Tokom 1938. godine Bitrih postaje komandant SS puka "Germanija", koji će par godina kasnije da preraste u 5. SS oklopnu diviziju "Viking". Do početka rata SS puk "Germanija" je zahvaljujući strogoj disciplini i teškoj vojničkoj obuci smatran za jednu od naj-elitnijih jedinica Kopnene vojske. Za vreme Poljske kampanje, Vilhelm Bitrih sada već SS-Standartenführer (ekvivalent Pukovnik) nalazio se u štabu Leidstandarte Adolf Hitler. Malo pre početka kampanje na Zapadu, Bitrih je postavljen za štabnog oficira u Glavnoj operativnoj upravi u Berlinu. Kada je tokom zime 1940. godine SS general Feliks Štajner postao komandant 5. SS oklopne divizije "Viking", Bitrih ga je zamenio na mestu komandanta SS puka "Dojčland" u sastavu 2. SS oklopne divizije "Rajh". Usled uspešnog dejstva za vreme Balkanske kampanje, Bitrih se nalazio na čelu puka i u vreme napada na Sovjetski savez. Prvih meseci rata u Sovjetskom savezu, 2. SS oklopna divizija "Rajh" se uspešno borila u sastavu tenkovske grupe "Guderjan" u reonu Bjalistoka, severno od Minska, kod Smolenska kao i kod Roslava.

Kao nagrada za visoke komandirske sposobnosti, 1. oktobra 1941. godine Vilhelm Bitrih je proizveden u čin SS-Brigadenführer (ekvivalent Brigadni General) i General-major Vafen SS-a. Uisto vreme postao je i komandant 8. SS konjičke divizije "Florijan Gajer". Bez obzira na oznaku divizije (konjička), ona je u svom sastavu imala sopstvenu artiljeriju kao i motorizovane i oklopne jedinice. Sredinom decembra 1941. godine SS-Brigadenführer Bitrih je zbog ranijih zasluga pukovskog komandanta odlikovan Viteškim krstom.

Na Istočnom frontu 8. SS konjička divizija "Florijan Gajer" borila se na delu fronta Rusa-Volokolamsk. Takođe je vodila i tešku odbrambenu bitku na delu Ržev-Bogen. Tokom maja 1942. godine, divizija se uspešno branila kod Olenia i Nelidova. U proleće 1943. godine Bitrih postaje komandant 9. SS oklopne divizije "Hohenctaufen", koja se u tom trenutku nalazila na teritoriji Francuske. Sa njom je kao SS-Gruppenführer (ekvivalent General major) učestvovao u najtežim odbrambenim bitkama na Istočnom frontu, kod Bučca, reon Kamenec-Podolsk, kod Zlotnika i kod Trembovla. Usled ogromnih gubitaka, divizija je poslata na odmor i popunu u Francusku.

Visoko cenjen kao tenkovski General, jula 1944. godine SS-Gruppenführer Bitrih dobija komandu nad 2. SS oklopnim korpusom na Zapadnom frontu. Zajedno sa različitim rezervnim jedinicama, korpus je poslat u napad na saveznički mostobran u Normadiji, sa zadatkom da zaustavi i odbaci saveznike natrag ka moru. Tokom jula i avgusta 1944. godine, divizije pod Bitrihovom komandom isključivo su se borile u reonu Kaena. Kada su se 19. avgusta 1944. godine Nemačke jedinice našle potpuno opkoljene u džepu kod Faleza, Bitrihov 2. SS oklopni korpus dobio je zadatak da probije obruč i drži što duže slobodan izlaz iz obruča. Posle kratkotrajnih borbi sa saveznicima obruč je probijen noću 19/20 avgust, tako da su još neke jedinice Vermahta i SS-a uspele da se izvuku iz obruča i odstupe ka Seni. Za uspehe u odbrani kod Kaena i proboja obruča kod Faleza, Bitrih je dobio hrastovo lišće za Viteški krst a komandanti njegovih divizija Kurt Majer (12. SS oklopna divizija "Hitlerjugend") i Oto Baum (17. SS pancergrenadirska divizija "Goc fon Berlišingen") dobili su mačeve.

Usled velikih gubitaka kod Faleza, premoreni 2. SS oklopni korpus poslat je na odmor i popunu u unutrašnjost Holandije. Neposredno po dolasku i poslednje jedinice korpusa u Holandiju, korpus se neočekivano ponovo našao u borbi. U nedelju 17. septembra 1944. godine, počela je saveznička vazdušno desantne Operacija Market Garden. Oko 35.000 britanskih, poljskih i američkih padobranaca spustilo se u reonu Ajndhovena, Nijmegena i Arhema. Cilj operacije bio je da se ovladaju i osiguraju mostovi preko velikih reka u Holandiji do dolaska Britanske armije iz severne Belgije.

Iznenađena neočekivanim prisustvom SS vojnika na bojnom polju, britanska 1. vazdušno desantna divizija je zapala u tešku borbu oko Arhema. U žestokim borbama od 21. septembra do 26. septembra 1944. godine, britanska 1. vazdušno desantna divizija je skoro cela uništena. Od cele divizije spasilo se svega 2163 vojnika (1130 poginulih i 6450 zarobljenih). Uprkos teškim i bezpoštednim borbama između nemaca i britanaca, treba pomenuti i viteški duh njihovih vojno-lekarskih timova koji su sakupljali i zbrinjavali ranjene vojnike ne gledajući čiju uniformu oni nose.

Posle završene bitke u Holandiji 2. SS oklopni korpus je poslat na Nemačku granicu. Decembra 1944. godine SS-Obergruppenführer Bitrih je sa 2. SS oklopnim korpusom učestvovao u Ardenskoj ofanzivi. Krajem februara i početkom marta 1945. godine, korpus se pod borbom povukao preko Rajne gde je delimično popunjen i poslat u Mađarsku da se suprotstavi nadolazećim Sovjetskim trupama. Poslednje borbe 2. SS oklopni korpus nečelu sa svojim komandatom Bitrihom, je vodio u Austriji. Vilhelm Bitrih je 6. maja 1945. godine je odlikovan mačevima za Viteški krst. Nakon kapitulacije Nemačke, Bitrih se 8. maja 1945. godine predao američkoj vojsci.

Posle rata

Po završetku Drugog svetskog rata saveznička komisija je pregladale sve zapise u kojima se pominje ime Vilhelma Bitriha, nebili pronašla kakvo nedolično i novojničko ponašanje Bitriha tokom rata. Posle svega nekoli meseci, Bitrih je pušten iz vojnog zarobljeništva, da bi ga nakon kraćeg vremena ponovo vratili u vojno zarobljeništvo po nalogu Francuza. Poslat je na vojni sud, gde mu je suđeno zbog učestvovanja njegove 9. SS oklopne divizije "Hohenctaufen" u antipartizanskoj akciji u reonu Nima. Kao komandant pomenute divizije osuđen je na 5 godine zatvora. Međutim kako je njegovo vreme provedeno u vojnim zarobljeništvima bilo približno toliko (5 godina), Bitrih je 1953. godine pušten na slobodu.

Tokom 60-tih Vilhelm Bitrih se angažovao u Organizaciji veterane Vafen-SS (HIAG), da bi posle smtri Paul Hausera postao i njen precednik . 19. aprila1979. godine u 85 godini umro je u Volfratshauzenu, Gornja Bavarija.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:25:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.