Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Petar Marić – svetski šampion u klasičnoj harmonici  (Pročitano 5030 puta)
30. Okt 2006, 23:38:32
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Petar Marić – svetski šampion u klasičnoj harmonici
Tinejdžer osvojio svet
Kada sviram pred punom salom zaboravljam na sve, isključim se i mislim samo na muziku – rekao je naš mladi muzičar

Petar Marić, šesnaestogodišnjak, svetski je juniorski šampion u sviranju klasične harmonike, momak koji je na Svetskom kupu održanom od 18. do 22. oktobra u Askeru, nadomak Osla, veštinom zasenio starije od sebe, a od publike izmamio suze i smeh. Oštra konkurencija na najznačajnijem svetskom takmičenju u sviranju harmonike, 59. po redu, i činjenica da je Petar bio najmlađi od učesnika, učinila je da on i njegov profesor pre takmičenja postave skromniji cilj od onoga koji su ostvarili – samo prolazak u drugu etapu. Marić ne samo da je prošao u drugu rundu, već je u prvoj, svirajući „Fugu” Johana Sebastijana Baha i Anđelisovu kompoziciju pisanu posebno za harmoniku, stekao toliku naklonost destočlanog žirija da ga konkurenti nisu mogli dostići.
– Kada sviram pred punom salom zaboravljam na sve, isključim se, mislim samo na muziku, osećam je i dozvoljavam emocijama da me preplave. Ponekad se rastužim, osetim suze u očima, nekada me obuzme neopisiva radost, ushićenje koje prenosim na slušaoce. Kada završim poslednji ton prepuštam se stvarnosti i aplauzu, publika to oseća – objašnjava Marić zašto ljudi koji ga slušaju nisu ravnodušni.

Ovo je njegovo šesnaesto priznanje za devet godina koliko je posvećen muzici, a u poslednje tri osvajao je samo prva mesta. Finansijsku pomoć dobijao je od Ministarstva finansija, Gradskog sekretarijata za kulturu i Opštine Stari grad, ali su najveći teret, ipak, podneli njegovi roditelji.

– Predstavaljao sam našu zemlju i u Južnoj Koreji, a trenuci koje sam proveo u toj dalekoj zemlji ostaće mi zauvek u sećanju. Harmonika i njen zvuk bili su nepoznati Južnokorejcima, ali je naš nastup snažno uticao na njih, pa su pozornicu, na kojoj sam nastupio sa svojim kolegama, nazvali „Belgrejd stejdž” ili „Beogradska pozornica” – kaže mladi Marić.

Petar, učenik muzičke škole Vojislav Vučković, insistira na razlici između klasične i narodne muzike za harmoniku.

– Izvoditi klasičnu muziku na harmonici je neuporedivo teže, jer je narodna muzika jednostrana i u njoj jedna ruka prati drugu, dok je u „klasici” potrebno svirati potpuno različite i odvojene stvari levom i desnom rukom.

U Srbiji je, ipak, prva asocijacija na harmoniku – narodna muzika. Nedavno je Petrov otac posetio predsednika jedne beogradske opštine kako bi ga obavestio o Marićevom uspehu u Norveškoj. Harmonika koja se za mladog umetnika pravi u Italiji vredi 17 hiljada evra, a majstor koji je izrađuje je spustio cenu na deset hiljada, jer mu je čast da na njegovom instrumentu svira svetski šampion. Gospodin predsednik je bio drugačijeg mišljenja i on je Petrovom ocu, na pitanje mogu li računati na izvesnu finansijsku pomoć pri kupovini vrhunskog instrumenta, odgovorio kako ne mogu, jer nije čuo za harmonikaša Petra, već samo za Bata Kandu.

Borko Pavićević

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.