Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 05:07:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Umjetno inteligentni sateliti  (Pročitano 665 puta)
27. Okt 2006, 19:05:03
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Umjetno inteligentni sateliti


Landsat snimka vulkana Talang

Vulkan Talang na otoku Sumatri mirovao je stoljećima, da bi se u travnju 2005. iznenada počeo buditi. Stup dima digao se kilometar visoko, a obližnja su sela prekrivena pepelom.

Bojeći se velike erupcije, lokalne su vlasti počele evakuaciju 40.000 ljudi, a UN je u međuvremenu poslao poziv u pomoć: tražili su da vulkanolozi momentalno počnu pratiti indonezijski Talang.

Malo je ljudi tada znalo da je, visoko iznad Zemlje, mali satelit već pratio vulkan. A da mu nitko nije rekao da to radi. EO-1 (skraćeno za Earth Observing 1) uočio je dimne signale i sam od sebe počeo pratiti što radi Talang.

"Zapravo, u vrijeme kad su mnogi vulkanolozi čitali UN-ove e-mailove, EO-1 je već imao precizne podatke", rekao je Steve Chien, šef JPL-ovog Artificial Intelligence Groupa.

EO-1 je nova vrsta satelita, koji zna misliti za sebe.

"Programirali smo ga da uoči stvari koje se mijenjaju, kao što je iznenadna pojava dima iz vulkana i poduzme odgovarajuću akciju", objašnjava Chien.

EO-1 može reorganizirati svoje osnovne zadatke tako da proučava vulkane, grmljavinske oluje, šumske požare, otapanje leda, ukratko – sve neočekivano.

Je li to prava inteligencija? "Apsolutno", misli Chien. "EO-1 je prošao temeljni test: stavite li sustav u kutiju i gledate ga izvana, bez spoznaje kako donosi odluke, biste li rekli da je inteligentan?"

A sad ta inteligencija još raste. "Učimo EO-1 da koristi senzore na drugim satelitima. Naprimjer, Terra i Aqua dva su NASA-ina satelita koji nadlete svaki dio Zemlje dvaput dnevno. Svaki od njih opremljen je senzorima MODIS. To je infracrveni spektrometar koji osjeća toplinu šumskih požara i vulkana. Ukratko: svih stvari koje EO-1 obožava proučavati.

"Učinili smo podatke s MODIS-a vidljivim za EO-1", kaže Chien. "Tako može regirati kad Terra ili Aqua vide nešto zanimljivo."

EO-1 se može uštekati i na senzore na površini Zemlje, kao što su vulkanski opservatoriji USGS-a na Havajima, Washingtonu i Antarktiku. Senzori s tla i satelita zajedno tvore senzorsku mrežu kojoj je EO-1 središte za skupljanje podataka i poduzimanje odgovarajućih akcija.

To je moćni novi alat za proučavanje Zemlje.

Chien predviđa da će senzorske mreže dobro doći i na drugim planetima, a najprije na Marsu.

"Imamo četiri satelita koji kruže oko Marsa i dva rovera na tlu. Svi oni mogu raditi zajedno", kaže Chien. "Pretpostavimo da jedan satelit primijeti nastanak pješčane oluje. On može uputiti druge da prate oluju prilikom preleta tog područja i upozore rovere ili astronaute."

Što se tiče Mjeseca, Chien tamo u bliskoj budućnosti vidi rojeve rovera koji se kotrljaju naokolo, kod kojih se može primijeniti isti princip.

Što ako jedan od rovera pronađe bogato nalazište minerala? Trebao bi i druge pozvati u pomoć, da dođu s bušilicama i drugim specijaliziranim alatima. S autonomijom umjetne inteligencije, tim bi roverima trebalo malo nadzorne pomoći od njihovih ljudskih gospodara.

Evo i drugi primjer – Sunce. Tamo ima sedam, osam svemirskih letjelica koje nadgledaju aktivnost Sunca. Među njima su SOHO, ACE, GOES-12 i 13, Solar-B, TRACE, STEREO i drugi. Buduće će misije taj broj dodatno povećati.

"Mogu li se te letjelice organizirati u senzorsku mrežu, mogle bi koordinirati operacije kako bi proučavale Sunčeve oluje i bile u mogućnosti dati preciznija upozorenja astronautima na Mjesecu ili Marsu", kaže Chien.

Za sada je inteligencija ograničena na Zemlju. Ostatak Sunčevog sustava čeka.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 05:07:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.