Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 03:39:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zasto uopste postoji nesto, a ne nista?  (Pročitano 17042 puta)
26. Okt 2006, 22:12:59
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pokusajte da date odgovor na ovo pitanje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Bez prava na potpis
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 2641
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Шта ћеш ти имати од тог одговора?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46766
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Hajde filozofi, odgovorite  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Otvaras mnoga pitanja time. Prvo sta je nesto a sta je nista. A ako uspes da definises nista ono automatski postaje nesto. A ako dodjes do saznanja da nemozes dobro da definises nesto onda ono postaje nista. Iz moje perspektive i perspektive ovog sveta nista ne moze dovoljno dobro da se definise jer se sve menja - one sekunde kada pokusas da definises "nesto" dok ti to radis ono ce biti nesto sasvim drugo. Bez definicije i objasnjenja sve sto mi vidimo i osecamo nasim culima jeste nista i svojoj dubokoj sustini ono ne postoji.

Tako dolazimo do toga da sam ti pobio tvrdnju - postoji samo nista a ne nesto.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Samsung S7
Otvaras mnoga pitanja time. Prvo sta je nesto a sta je nista. A ako uspes da definises nista ono automatski postaje nesto. A ako dodjes do saznanja da nemozes dobro da definises nesto onda ono postaje nista. Iz moje perspektive i perspektive ovog sveta nista ne moze dovoljno dobro da se definise jer se sve menja - one sekunde kada pokusas da definises "nesto" dok ti to radis ono ce biti nesto sasvim drugo. Bez definicije i objasnjenja sve sto mi vidimo i osecamo nasim culima jeste nista i svojoj dubokoj sustini ono ne postoji.

Tako dolazimo do toga da sam ti pobio tvrdnju - postoji samo nista a ne nesto.

U jebote  Smile

 Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Nihilizam ti je zasnovan na principima koje ni deca u vrticu vishe ne smatraju merodavnim...

Citat
Prvo sta je nesto a sta je nista. A ako uspes da definises nista ono automatski postaje nesto. A ako dodjes do saznanja da nemozes dobro da definises nesto onda ono postaje nista.

druga recenica odlichno formulisana, treca van svake pameti...slusas li ti sebe? ...
Koliko ima pojmova koje si u nemogucnosti da dobro definises? Znachi li to da ne postoje ?

Po tebi postoji (jeste) samo ono chemu smo podarili definiciju.To zabrinjava.

Citat
Iz moje perspektive i perspektive ovog sveta nista ne moze dovoljno dobro da se definise jer se sve menja

ok, ti imash svoju perspektivu i ona je nepravilna, ali sad nebitno. I sam pojam "perspektiva" koji upotrebljavash je vrlo jasno izdefinisan po zakonima mnogih nauka.
Govorish u ime "perspektive sveta".Sveta koji funkcionishe na principima fizickih i ostalih zakona. Mnoge stvari se ne menjaju, odnosno permanentne su.Nisi mali , ne moram da navodim fizichke, matematichke, filozofske i ostale zakone. Chak i kada se neshto menja , moguce je izdefinisati ga u domenima periodichnog ponavljanja, promene, intervala.

Citat
one sekunde kada pokusas da definises "nesto" dok ti to radis ono ce biti nesto sasvim drugo.

ok, definishi brzinu fizichkim zakonom. Brzina je odnos predjenog puta i proteklog vremena. Dobijash jednu vrednost. Vec sledece sekunde, ona mozhe biti neka druga vrednost, ali samo po primeni fizichkog zakona koji je permanentan.Ili ce telo usporiti ili se ubrzati, ali opet po principu formule koja je nepromenjiva.

Citat
Bez definicije i objasnjenja sve sto mi vidimo i osecamo nasim culima jeste nista i svojoj dubokoj sustini ono ne postoji.

Insinuacije na Boga postale su svakodnevica kod tebe, ali poshto i nisam neki vernik, da se ne hvatamo tog sluchaja.Elem...
Ponovo nebuloza. "Sam si sebe oterao u beskrajnost" rekao bi Stole. Definishi ljubav, dushu, zhivot,smrt, definishi ljudski mozak i sve principe na kojima on funkcionishe (to nije uspela jedna chitava nazovi napredna vrsta do sada, ali ipak ti znash da imash mozak, da on radi i neminovno postoji).Ima mnogo pojmova koje chovek do sada nije uspeo da izdefinishe po principima teorema i zakona, a znamo da su prisutni, osecamo ih, desavaju nam se, deo su nasih zivota.Za mene zhivot nije nishta, ni smrt. Za tebe mozhda jeste,chekash da ih neko dokuchi u obliku zakona, pa da definiciju prihvatish ili odbacish.
Ali to je zhivot u okvirima ispechatiranog, zivis po principu "predlozeno-odobreno-primenjeno-postoji".

Onoga momenta kada je chovek spreman da u definicije principa svoga postojanja ili postojanja drugih vrsta, bica, univerzuma i svega shto nam predstavlja muku u svojoj nedokuchenosti, unese primese drugih , malo manje egzaktnih nauka, tada je u mogucnosti da mozhda nabasa na prave odgovore.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 799
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia E65,6670
jedino sto znam je to da je ovo ucenje postavio Parmenid.
njegova filozofija je pocivala na tvrdjenju da bice jeste.medjutim,naglasio je da je to nemoguce razumeti,jer nam to nasa cula ne dozvoljavaju.
ono (bice) nije stvoreno i nece nestati-ono je vecno.za njega su biti i misliti isto.on kaze "jedno te isto je misliti i biti".
Parmenid smatra da postoji samo jedno misljenje koje je istinito,a to je misljenje o bicu.do njga se dolazi upotrebom razuma.on tvrdi da nebica nema.
sa Parmenidovim ucenjem da kretanje ne postoji i da postoji samo Jedno (bice) nisu se slagali pitagorejci (sledbenici Pitagorine teorije).za njih je bilo nezamislivo da ne postoji nebice,na osnovu kojeg bi moglo da se definise bice.
naslednik Parmenidovog ucenja bio je Zenon,on je dao par dokaza o tome da kretanje ne postoji (misli se ne kretanje celosti,ne na pojedinacna kretanja unutar sistema).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Munka jel osecaj da neshto gori - ja mislim da ti se mozak upalio od razmisljanja  Smile Smile

Sve si ti to lepo rekla ali nisi ponudila alternativni odgovor choveku.

Al ajd da ti odgovorim - mada sad mora da pazim sta pricam - jebiga ipak si moderator  Smiley 1

Nihilizam je nesto drugo - to je gubljenje vrednosti necega - ovde je vishe stvar u definisanju necega i gledanja u razloge postojanje toga "nechega".

Slazem se treca recenica je shuplja ali poziva na definisanje "nechega" i "nichega". Mozemo da kazemo - neshto je materijalni svet oko nas a nishta je ono sto preoastaje. Ali ako preostaje - znaci da postoji i znaci da je deo "nechega". Dolazis u paradoks - "nista" ne mozes definisati jer chim pocnes - nishta postaje neshto. a tu lezi i glavni paradoks pitanja - zasto nishta ne moze da postoji. Sve sto postoji je nesto. Ali perspektiva (koordinatni sistem) je strasno bitna u ovoj prici. Na primer:

- Stvari su malkice lakse ako limitiras sebe na ovaj materijalni univerzum i tvoj fizicki zivot sa rokom upotrebe oko 75 godina. Tada imas pravo da kazes - ovaj svet je neshto i ostalo me ne zanima, i na kraju krajeva koji je to mentol postavio pitanje o postajanju nichega???

Ali ako prosiris svoju perspektivu na nesto sto nije smrtno i pretpostavis da postoje stvari koje opstaju vecno ali van materijalnog sveta onda se stvari okrecu naopako. Sve sto je neshto na ovom svetu ima rok trajanja - pocev od riba i ptica preko nas pa do nase planete i univerzuma takvog kakav je. Osnovni zakon nase majke prirode je - ono sto se rodi mora i da umre. Ako gledas na to iz perspektive vecnosti - 75 ili 1000 godina je ustvari trenutak, treptaj vecnog oka - identicno zujanju komarca koji prolece pored uva slona. Tada sve ono sto je "neshto" u ovom svetu i ovoj realnosti postaje "nishta" u perspektivi vecnosti.

Ali ima nesto sto vezuje ovaj svet i vecni svet - nesto sto je nishta u materijalnom smislu - a sve u nematerijalnom smislu. Nase emocije - ono sto osecamo kao posledica zivota u materijalnom ali i kao uzrok materijalizacije materijalnog. To je i nishta i neshto i sve.

Jel ti ovo mlo bolje zvuci?? Smile

@~: morpheus_m65

Stavio bi veliki znak pitanja da cuveno "Mislim dakle postojim". Da li to podrazumeva da kada misaoni proces stane posle nase smrti , jer nema cula da ga stimulisu, da li to znaci da mi - nase pravo istinsko BICE, vise ne postoji. Sa time se nikada necu sloziti. Nase pravo nepromenljivo vecno bice lezi iza nasih misli i jedini put do nase sustine je odbacivanje vezanosti za misaoni proces i kontrolisanje misaonog procesa kao takvog.
« Poslednja izmena: 27. Okt 2006, 07:01:22 od decky999 »
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46766
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
danas moram da ucim filozofiiju  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
LG 4X HD
ne razumem pitanje bash  Smile

nichemu shto postoji nije potreban razlog za postojanje.moze se samo prichati o uzrocima i posledicama.I da ne postoji nishta opet bi postojalo nishtavilo.
Ne mora neshto da bude definisano da bi posojalo,opet se vracamo na nesavrshenost ljudske percepcije...
Pogreshan je stav - ako ne mogu neshto da precizno definishem,onda to i nepostoji - i nije bitno da li ne moze da se definishe zbog svoje promenljivosti ili zbog nesavrshenosti nashih chula.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 03:39:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.