Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 11:51:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Novi" avion  (Pročitano 14452 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
@BF apropo Orla

Nije bio problem sa motorima. Bio je problem project managementa i to klasican - za udzbenike - bilo mi doslo jednom da dajem studentima kao primer na vezbama.

1. Motori su naruceni od RR pre nego sto je napravljen prototip - ceo avion je dizajniran oko motora

2. Mi smo radili sve osim trupa

3. Rumuni radili truo i jos poneke sitnice ali po ruskoj skoli - trup ispao tezi za 300kg (ne secam se tacno broja ali je nesto oko tog broja)

4. Nekoliko cudnih aerodinamickih resenja su malo pokvarili koeficijent otpora

5. Sve u svemu - okreni obrni - umesto 1.2M max speed ispala 0.85M

Bilo kasnije price oko modifikacija motora, bilo je verzija sa kvazi-forsazom - dzabe sve je bilo samo budzenje - umesto lovca/ground support aviona - dobili smo relativno osrednji avion za podrsku. Ali je dobro izgledao ako nista drugo.  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 298
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung sgh-550i
Za Orla nismo nigde mogli da dobijemo dobre motore upravo zbog saradnje sa Rumunima. Niko na zapadu nije hteo da naoruzava clanicu Varsavskog pakta (Rumunija), a Sovjeti nisu hteli da zeznu sami sebe (konkurencija). I tako Orao zavrsi sa Rolls-Royce Viper motorima koji su vec tada bili debelo prevazidjeni...
Sto se tice "Novog aviona" (a nalazio sam u zapadnoj stampi iz tog vremena i naziv "Novi avijon", sa J !?) ja sam cuo od jednog tipa koji je radio u VTI (covek je inace bio jedan od glavnih za aerodinamiku na Orlu i Galebu) da nikad nije stigao dalje od ideje. Francuzi su trebali da obezbede motor i naoruzanje a mi sve ostalo. Jednu od ovde postavljenih slika je objavio i casopis "Oruzje" pocetkom devedesetih (90-91) sto me je i nateralo da se malo raspitam.
Ja verujem da bi ovaj projekat (za razliku od mnogih drugih vojnih projekata SFRJ koji su bili cist gubitak) bio pun pogodak. Nije slucajno da su bas Francuzi hteli saradnju. U to vreme imali su dva starija nosaca aviona (Fos i Klemanso) sa kojih nisu mogli da polecu noviji avioni, ali ovaj avion bi verovatno mogao bez problema zbog malih dimenzija i mase. Ima jos dosta zemalja sa starijim nosacima (Brazil, Argentina, Indija...) sa kojih ne mogu da polecu noviji avioni koji nisu V/STOL kojima bi ovako nesto bilo zanimljivo. A postojanje ovakvog aviona koji bi uz to bio i jeftin, sigurno bi nateralo jos neke zemlje da pocnu da razmisljaju o gradnji nekih manjih nosaca aviona. A ko zna gde bi to sve otislo-mozda u potpunu promenu balansa snaga na moru i ko zna kakvih jos promena koncepcija!!
Steta, steta...
« Poslednja izmena: 24. Okt 2006, 14:34:33 od dulentse »
IP sačuvana
social share
Sivi soko, sivi soko, sivi soko, ću-ću-ću. Sivi soko, soko sivi, sivi soko, šubi-dubi-du!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Dopuna i ispravka

YU supersonik je prosao dosta toga sto se tice dizajna - kada je projekat obustavljen totalno negde 93-94 poslednje sto je bilo napravljeno su bili modeli za kavitacioni tunel. A scale makete su vec prosle preliminarna ispitivanja u super sonichnom tunelu u Zarkovu. 
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 298
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung sgh-550i
Nisam to znao. Ja sam mislio da je taj projekat obustavljen mnogo ranije '91 ili tako nesto.
Mada mislim da bi to mozda bio krupan zalogaj i za SFRJ.
Hvala na informaciji u svakom slucaju.
IP sačuvana
social share
Sivi soko, sivi soko, sivi soko, ću-ću-ću. Sivi soko, soko sivi, sivi soko, šubi-dubi-du!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Koliko se secam bile su dve koncepcije. Jedna je bila sa usicnicima za vazduh kao kod Rafala, a druga kao kod F-16. Dosta slican ovom nasem ne dosanjanom snu je JAS-39 Gripen (ako ne racunamo polozaj i oblik usisnika za vazduh) ali naravno mnogo skuplji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
@iljushin....dali si ti to napisao te stavio na wiki..... Smile Smile Smile Smile
Нисам ,само сам пренео на Бурек,случајно сам налетео...(донт кил д месинџер...  SmileSmile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


a person who deals tactfully with others

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 384
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
BlackBerry 
Mislim i da će nam odgovarati i par F-16...
Polovnih...
Smile
IP sačuvana
social share
Diplomacy is the art and practice of conducting negotiations between representatives of groups or states...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 39
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
dzoni odlicne slike  Smile Smile , a jel to znaci da nikad nece ni poleteti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 407
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Nokia 6131
Prvi supersonik je bio spreman u 60tim - ne dade nam Tito

Drugi je trebao da bude Orao - zajebase nas Rumuni

Treci je trebao da bude supesonic za novi milenijum - zajebasmo sami sebe.

Steta - zaista steta za jednu od najrazvijenijih avio industrija medju tkz zemljama treceg sveta.

I bolje! E, kada bi samo bila obustavljena cela prica oko razvoja vojske... I da se istrazuje samo u civilne svrhe... Ne bi se u ratovima prolivala krv!
IP sačuvana
social share
PHP scripts written by me never has bugs. It just develops random unexpected features.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
DA i tu ima neke istine - jedini je problem sto u bilo kojoj zemlji ako nema dovoljno para za vojsku nema ni za civilno istrazivanje - sad but true  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 11:51:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.119 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.