Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Haos magija i haoticki model univerzuma  (Pročitano 20486 puta)
17. Okt 2006, 19:42:10
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
Haotički model univerzuma

Postoji jedan veoma zgodan haotički model univerzuma, u kome se celokupno postojanje posmatra kao skup verovatnoća. Ideja je, otprilike (i prilično uprošćeno), ovakva:

Sve što postoji su verovatnoće; beskonačan skup stvari koje se mogu desiti. Postoji proces (koga nazivamo "svest") koji bira koju će od tih verovatnoća da posmatra ("volja"); kada učini izbor, i uoči jednu od tih verovatnoća ("izbor"), sve ostale verovatnoće kolapsiraju; a izabrana verovatnoća prestaje da bude verovatnoća i postaje aktuelnost ("činjenica"). Zatim se na osnovu tako stvorenih aktuelnosti stvara novi beskonačni skup verovatnoća, spreman za sledeći izbor i sledeći korak ("vreme").

Nadam se da prethodno ne zvuči previše konfuzno; pravilno objašnjavanje sa dovoljno primera bi oduzelo više vremena nego što sada mogu da odvojim. Pre nego što dođemo do ideje sudbine, potrebno je napraviti još jednu razliku, u veličini različitih skupova beskonačnosti. Ovo je najlakše objasniti matematički: skup parnih brojeva je beskonačan; skup neparnih brojeva takođe. Može se reći da su te dve beskonačnosti ista "veličina" beskonačnosti. Međutim, obe su manje od beskonačnog skupa svih racionalnih brojeva; koji je opet, manja beskonačnost od skupa svih brojeva uopšte. Nadam se da je i ta ideja jasna Wink

Ok, sad, kakve veze sve ovo ima sa sudbinom... Uzmimo kao primer mene, koji sada sedi ispred ovog kompjutera i kuca ovu poruku. Postoji praktično beskonačan broj stvari koje ja mogu da uradim sledećeg trenutka: mogu da pomerim ruku na jedan način, na drugi način, da je pomerim na onaj prvi način istovremeno pomerajući pogled na jednu stranu, da udahnem vazduh, da udahnem vazduh malo sporije, malo brže, da pomerim glavu na jednu stranu, na drugu, na treću, na bilo koji ugao između tih strana...

Ali to je ograničena beskonačnost. Ja ne mogu da uradim bilo šta. Ja ne mogu da zagrizem u burek, pošto bureka nema nigde u krugu od nekoliko stotina kilometara. Ja ne mogu da posmatram slavuja kako peva, pošto nigde u mojoj sferi pogleda nema nikakvog slavuja, a kamoli slavuja koji peva... itd, itd; nadam se da počinjete da shvatate kuda ovo vodi?

Moj izbor šta sledeće mogu da uradim je određen mojim prethodnim izborima, koji su postali aktuelnosti. Moj izbor da sednem na stolicu i počnem da kucam ovu poruku SPREČAVA mogućnost da u sledećem trenutku kelneru kažem šta tačno želim za večeru; s druge strane, da sam izabrao da ustanem sa stolice i da odem do restorana iza ćoška, sada bih mogao to da uradim... ali onda ne bih mogao da kucam ovu poruku.

Sad, svi gornji primeri su na maloj skali; ali ovo važi generalno u našim životima na svim skalama: prethodni izbori (i oni koje smo mi učinili, i oni koje je društvo učinilo za nas) određuju situaciju u kojoj se nalazimo. Oni su aktuelnosti, već postavljene stvari, na osnovu kojih se formiraju verovatnoće na osnovu kojih mi pravimo svoj izbor. Mi ne možemo(*) izabrati nešto za šta ne postoji verovatnoća da se može desiti.

Time, opšti tok sveta oko nas, kao i nas dosadašnji tok, ograničavaju naš izbor, i samim tim čine neku vrstu sudbine. Ova subina, međutim, je kratkoročna i neposredna... što se dalje ide u budućnost, nju je sve manje moguće odrediti. Šta ja mogu da uradim u sledećih deset sekundi je skoro potpuno određeno aktuelnošću u kojoj se nalazim; šta ce sa mnom biti posle deset godina, skoro u potpunosti zavisi od odluka koje napravim u tom periodu.

Neke opšte generalne tendencije mogu da određuju našu sudbinu godinama. Ako ja završim pravni fakultet, veoma je malo verovatno da ću postati profesor na medicinskom fakultetu; dakle, ta verovatnoća (kao i verovatnoće za rađenje bilo čega drugog za šta je potrebno prethodno biti profesor na medicinskom fakultetu) teži nuli čak i u praktično neograničenom periodu vremena. Nadam se da je ideja jasna, i da vas glava ne boli previse Wink


Ah, da, i komentar na (*) koju sam postavio gore iza onog "ne možemo"; u stvari, možemo, do određene granice. To se onda zove magija, i predstavlja čitavu posebnu tangentu na ceo model.

www.haotika.com <- izvor
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ovo je tema za filozofiju ali ajd moze i ovde.

Ne treba ovo izreceno mesati sa teroijom haosa - koja prica o naizgled skicnim stvarima. Ipak stoji to sto je iskazano ali sa jednom opaskom.

Kaze na pocetku - Postoji proces (koga nazivamo "svest") koji bira koju će od tih verovatnoća da posmatra - OK. ali svest znaci razumvanje izbora. Svesno biranje je apsolutno i potpuno razumevanje posledica biranja. Pitanje je - da li mi u ovom materijalnom svetu imamo tu mogusnost - NE! Mi nemamo svest o tome zasto radimo ono sto radimo. Velika vecina radnji su nam refleksne (bez ikakve svesti); druga vecina su navika, bazirana na prethodnim iskustvima, a najveca vecina su one odluke bazirane na limitiranom broju i tacnoscu informacija o tome sta mi ustvari biramo. Haoticnost slike nije u velikom broju mogucih izbora - vec nasem dubokom nerazumevanju posledica tih izbora.

Kljucna rec u nasem razvoju u ovom univerzumu i jeste - SVEST!
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
dodao bih ovo ,slobodna volja (svest) nije neshto shto se dobije ,za nju mora da se bori. tada je na odredjenom nivou svesti moguce i zagristi burek na 100km.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
nista se ne dobija i sve se dobija. Ovde spada ezoterija ovo je o haos magiji te ovo pici ovde ne na filosofiji.

da li je svest slobodna volja ? to je vec malo dublje pitanje...


Citat
Kljucna rec u nasem razvoju u ovom univerzumu i jeste - SVEST!
e vidish ja mislim da je ego, dokle god je ego slab ili nezreo dzaba ti jaka svest.
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ha dobro de vratio si me dva koraka u nazad. Pricali smo o egu ranije - ego mora da se razvije - to je put izlaska iz sna u patnju - ego mora da se razvije da bi covek postao svestan svog grubog fizickog tela i misaonog procesa - e tek posle toga (eventualno) dolazi svest o pravilnom izboru puta i putu. Tada ego nestaje - ili dolazi do transformacije naseg tkzv JA u SVE (nase nisko JA postaje sveprozimajuce JA - postajemo deo Boga i Bog sam po sebi).
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
e vidish lepa je samo ta teorija samo je ne mislim tako.. no jebiga..
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
aiwassu, pa ajde ,ako vec pricash o magiji ,daj neki konkretan primer .poshto magija znachi moc ,kakvim si mocima ovladao Smile Smile ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Evo ja priznajem da sam ovladao fenomenalnom moci da napravim sebi klopu kad sam gladan. Ne znam sta je veca moc od te  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
aiwassu, pa ajde ,ako vec pricash o magiji ,daj neki konkretan primer .poshto magija znachi moc ,kakvim si mocima ovladao Smile Smile ?

Otkud ti to da magija znaci moc ?

Magija je rec izvedena od starovavilonske reci za svestenika "magi"

Magika je promena po datim  polsutatima u skladu sa voljom. Ovladavam mocima samokontrole i volje.
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
decky ,jel to sa spremanjem klope bio neki ultimatum od strane tvoje bolje polovine Smile Smile?
nego ,sad ozbiljno . aiwassu kakvim se mocima konkretno spremash da ovladash ? hocesh li pokushati da utichesh i na neshto drugo osim svoje psihe ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.