Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 10 11 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Фјодор Михајлович Достојевски  (Pročitano 28742 puta)
Bez prava na potpis
Poznata licnost

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 2641
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Ako poznajes njegov zivot- postane ti jasno. Medjutim- nisam primetila da on negde pise... Ubite, istrebite ih, oni su niza rasa...  Smile

А ко каже да би требало да пише "Ubite, istrebite ih, oni su niza rasa"? (Btw. фали ти једно "ј", будућа интелектуална елито  Smile)

Reki- smanji naci fazon, i prodisi malo.  Smile

Смањићу "наци фазон" кад будем умро (претпостављам да ћу имати довољно времена за одмарање) а тренутно дишем пуним плућима.

Мада, хвала што се бринеш за мене  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Ово је мој омиљени писац и волео бих да и друге подстакнем да одвоје мало свога времена да се сусретну са његовим прелепим, незаборавним делима.
Не читати његова дела, то је као када не бисте никада чули ниједно дело из класичне музике, као да никада нисте видели импресионисте...као када вам неко описује небеско плаву, а ви, који сте слепи, негирате само постојање боје...

Еrgo, још мало о Фјодору Михајловичу...    Smile



Јеромонах Атанасије Јевтић

О личности и заједници људској

           (два текста Ф. М. Достојевскога)




    „Заиста, заиста вам кажем: Ако зрно пшенично паднувши у земљу не умре, оно ће остати једно; а ако умре, много ће рода родити“ /Јован 12,24/.

    Достојевски, Браћа Карамазови, /ПСС = Полное Собрание Сочинениа /, т. 14, с. 5 и 281/.



О Достојевском је много писано, а такође и о његовим „проклетим проблемима“, оним „вековечним питањима“ којима се он целог живота бавио и о којима је ненадмашно писао. Основни проблеми његов и његових јунака били су, као што је познато, Бог и бесмртност душе. Чини нам се, међутим, да ћемо бити више у праву ако овај двоједини проблем будемо посматрали као један јединствени проблем – проблем човека, као што је то и сам Достојевски чинио.

Иако његов Димитрије Карамазов говори: „Широк је човек, чак исувише широк, ја бих га сузио“ (ПСС 14,100), ипак сам Достојевски више следује захтеву да „треба посматрати природу човека у свим њеним видовима“ (Запис из 1875–76, ЛН Литературное наследие /, т. 83, 323/, зато што, вели он на другом месту, иако „све ствари и све у свету није за човека завршено, значење међутим свих ствари света садржи се у човеку“ /Рукописни материјал за „Браћу Карамазове“, ПСС 15,208/.

Можемо слободно рећи да основни и кључни проблем Достојевског јесте човек, и зато о тој његовој и свију нас централној теми никада није довољно писати, никада сувишно на њу се враћати, за њу се борити и мучити заједно са овим свеживотно напаћеним пророком и апостолом човека. Још у својој 18. години Достојевски је писао своме брату Михаилу: „Човек је тајна, ако је будеш одгонетао целог живота, не говори да си изгубио време. Ја се бавим том тајном, јер хоћу да будем човек“ (писмо из 1839. г). То исто он ставља касније као задатак и пред једнога од својих јунака: „Буди човек – то је пре свега“ (Рукоп. материјал за „Младића“, ПСС 16,423).

Целог свог живота Достојевски се заиста и старао да буде човек и налазио се у сталној борби и подвигу за човека, и као личност и као заједницу људску. Зато је и постао истински свечовек и, у својим адским и рајским борбама за човека и око човека, достигао је до ретких пророчких виђења и прозрења каква се дају само изабраним мученицима рода људског. За таквога Достојевскога, „вековечно питање“ човека, у својим последњим дубинама, разоткривало се као метафизички и религиозни проблем (појмове „метафизички“ и „религиозни“ треба схватити у контексту православног хришћанског мировозренија Достојевског). Штавише, Достојевски је показао да се у таквом дубоком бављењу и доживљавању човека и његове тајене неизбежно разоткрива сам метафизички и религиозни основ човековог бића, тј. „убеђење да је човек вечан, да није просто земаљска животиња, него да је повезан са другим световима и са вечношћу“ (Дневник писца 1880, август, г. 3, 3 ср. „Браћа Карамазови“, ПСС 14,290). Једном речју, Достојевски се разоткрио богочовечански основ и карактер човековог бића.

У своме свеживотном трагању за човеком Достојевски се није хтео олако успокојавати и зато је био шири и либералнији од свих оних који су га критиковали или се о њега саблажњавали, било да су то они из левог или они из десног табора. У његовом немиру било је заиста нечег јововског и сам он био је својеврсни Јов пред Богом и пред људима, ваљда је зато тако потреснуто и волео Књигу о Јову још од свога детињства. О јововској величини човека пред Богом потресно је сведочанство старца Зосиме, а самим тим и Достојевски: „Ту – у случају многострадалног Јова – скрива се велика тајна: како су се пролазни лик земаљски и вечна истина ту дотакли и сусрели на једном месту. И пред правдом (=истином) земаљском свршава се дело вечне правде... И Јов благодари Господу, и служи не само Њему, него и свему саздању кроз генерације и векове“ („Браћа Карамазови“, ПСС 14,265). Попут Јова и Достојевски је, у свим животним невољама и патњама, благосиљао Бога из дубине душе своје. „Господе, благодарим Ти за лик људски, који си ми дао“ (Запис из 1875–76 ЛН 83,407), али му то није сметало – или тачније: управо му је то и давало смелости – да Богу и људима и себи поставља најрадикалније питање о правом човеку, о смислу човековог личног и заједничког живота и постојања, и да за то, као Јов, не буде одбијен него похваљен и прихваћен и од Бога и од правих Божијих људи. Ако би се сав подвиг Фјодора Достојевског; и као човека и као ненадмашног хришћанског писца, свео на једно дело, на један захтев и тежњу, онда би то било оно што је сам он назвао „тражење човека у човеку“, тј. тражење пуног очовечења и човека као личности и човечанства као истинске људске заједнице. А да ли је то и како могуће?

Све Достојесково бављење проблемом човека предпоставља код њега веру у човека. Његов принцип: „при пуном реализму наћи човека у човеку“ (Запис из 1880–81), значи овде да се као несумњиви предуслов предпоставља вера у човека и мера у могућност да се прави човек може наћи. Да, али каква вера? Веру у човека истицали су и западни хуманисти и руски западњаци, али је Достојевски у томе видео нешто друго а не стварну веру у човека. Као и у случају љубави према човеку и човечанству, коју на тај други, недостојевски начин до врхунца заступа став Великог Инквизитора, а где уствари „под видом социјалне љубави према човечанству јавља се незамаскировано презрење према човеку“ (ПСС 15,198), тако и у хуманистичкој „вери у човека“ Достојевски види најчешће само поклањање пред стихијама и слепим силама или системима, тј. уствари обезличење човека и човечанства.

Код Достојевског вера у човека предпоставља веру у Бога и показује се и пројављује као суштински неодвојива од ове. Када његови јунаци мученички исповедају да их кроз цео живот само и једино мучи – Бог, они самим тим истовремено признају да их подједнако мучи и – човек, јер је човек неодвојив од Бога и стварно немислив ван Бога, мада је слободан пред Богом, слободан и у своме ставу према Богу. Но став човека према Богу за Достојевскога се одражава и пројављује у ставу и односу човека према себи и према другим људима, тако да се антропологија Достојевскога показује увек као богоцентрична, или још тачније: као христоцентрична, теантропоцентрична. Но о томе више касније.

Има велике истине у речима епископа Николаја Велимировића: „Људи траже Бога, а Бог људе“ (што у ствари представља само понављање речи древних хришћанских Отаца, посебно првохришћанског апологете Св. Теофила Антиохијског). Ово потпуно важи и за Достојевскога – незаситног боготражитеља и богоискатеља. Јер, како је правилно приметио Јурај Ајнхеваљд, Бог је за Достојевскога био пре свега свеживотни друг и велики саговорник, то јест жива Личност безусловно неопходна човеку, те зато велики писац и даје следеће сведочанство: „Бога је исувише тешко искоренити (из човека)... О томе, чини се, не зна наука... Наука је велика ствар, но свецелог човека она неће задовољити. Човек је шири од своје науке. То је Јеванђеље“ (Запис из 1875–76 ЛН 83,454 и 412). То исто говоре и његови јунаци Макар Дјевушкин и старац Зосима („Живети без Бога – то то је само мука“ – ПСС 13,302), а то исто на свој начин – својом праисконском „тугом за Богом“ – сведоче и Кирилов и Версилов и Иван Карамазов. Уосталом, другачије и није могло бити код Достојевског као православног хришћанина, као следбеника и ученика Бого-човека Христа, што се види и из тога што Достојевски, не само позитивни него и негативни хероји, „не могу да превиде присну и очигледну везу Христа са нашим – човечанским – светом“, како вели о. Јустин Поповић.

Због свега овога, због осећања и сазнања да се једино Христом и може мерити човек, сваки човек, било најниже пали или највише уздигнути. Достојевски је зато и изводио „потребу вере у Христа“, како је сам говорио, из свега: из тешке дугогодишње робије, и из психолошких и социјално безизлазног подземља, и из греха и злочина, и из бунта и богоборства („ја сам из бунта извео и доказао неопходност вере у Христа“), и из живота простог народа и из цивилизованог света, и из идеје прогреса и из социјализма, и из пакла и из раја, једном речју – из сваке људске ситуације и кондиције. А чинио је то Достојевски снажније и дубље него ико у новије време, а ипак чинио је то на врло једноставан начин: из самог „живог живота“, из целосног, истински људског доживљаја живота, доживљаја у коме „уместо дијалектике – наступа живот“ („Злочин и казна“, епилог), онај истински живот који је увек дар Божији и кога зато као таквога, без било каквих других образложења, треба волети и у том подвигу живе и делатне љубави живети. Ко ово није разумео и не разуме, тај показује да није схватио правог Достојевског, није рекли бисмо разумео православног Достојевског. Оног и онаквог Достојевског који је сав без остатка био у борби и подвигу за веру у Бога и у човека, тј. за оно што он назива – „право и славно исповедање Христа и потпуно морално обновљење човека Његовим именом“ (Рукоп. материјал за роман „Зли дуси“, ПСС 11,167–168).

Поједини проучаваоци Достојевског у Европи, у совјетској Русији, па и код нас, посматрајући из свога духовног видика и собом мерећи Достојевскога, тврдили су или још увек тврде да се наводним „свођењем“ Достојевскога „на хришћанску веру“, или још више „на Православље“, он тиме „сужава“ и „упропашћава“. Неки од њих чак тврде да Достојевски и није био неки хришћанин, још мање православни човек и мислилац, него пре неки „полуверник“ или „неверник“, „јеретик“ или „атеиста“. Чудна је ствар у овом тврђењу већ и то што о вери или неверју , о правоверју или јеретичности Достојевскога говоре они који су за то најмање способни, што управо такви пожурују да га једном „бране“ од вере, да би га други пут оптуживали за „јерес“. С друге стране, интересантно је да нико од великих хришћанских писаца и мислилаца, философа и теолога, и пре свега оних православних и руских (ако се изузму, можда, Константин Леонтјев и Побједоносцев), није до данас за тако нешто оптуживао Достојевскога. Тако се показује да се дух Великог Инквизитора често више таји управо тамо где се људи олако хвале својом напредношћу и либерализмом. „Господо, какав вам је то мизерни либерализмић!“ – рекао би на то сам Достојевски. „Зар је независност мисли, макар и најмања, тако тешка!“ (Записи из 1863–4 и 1972–75 ПСС 20,176 и 21,258). А ми бисмо на то као потсетник додали библијску причу о томе како су пријатељи Јовови, иако „адвокати Божији“ а оптужиоци „непобожности“ Јовове, ипак на крају били од Бога изобличени, док је бунтовни Јов био оправдан. Тако то стоји у самој Библији, тој чудној „вечној књизи“ Достојевскога!

На горе напоменута тврђења треба пре свега рећи ово: таква схватања и „тумачења“ Достојевскога показују само то колико они који тако нешто тврде веома мало познају Хришћанство и Православље (а „треба макар колико било разумевати Хришћанство“, говорио је Достојевски Градвскоме – Дн. писца 1880., гл. 3,3), и колико је за такве хришћанска вера и њен православни доживљај и опит у најмању руку само „теоретска ствар“. Да и не говоримо колико су у таквим случајевима најчешће по среди бројне површности и предубеђења и предрасуде, за које је Достојевски у своје време говорио: „Предрасуде у нашој интелектуалној средини ништа нису мање него у народу“ (Запис из 1876–7 ЛН 83,488; ср. Дневник писца 1876, април, гл. 1,3).

Једна од основних предрасуда критичара Достојевскога из земаља „социјалистичког раја“ састоји се пре свега у томе што је код њих само „одрицање религије узведено у религију“ (рукописни материјал за „Младића“, ПСС 16,80 и 285), а онда и у томе што Хришћанску веру и живо Православље такви обично знају једино „из књига“, учећи их „са Запада“, а не непосредно из саме живе народне Цркве и од живих и стварних јеванђелских хришћана, оних носилаца лика Христовог који и до данас постоје и могу се срести и у срединама где је „историјски отписано“ Православље (ср. писмо Достојевскога Љубомову, јуна 1879. г).

Наравно није реч о томе да је Достојевски, и као верујући човек, а и ми сви скупа са њиме, био без мане и без греха („безгрешних у овоме свету нема“ – ПСС 21, 274; ср. ПСС 13,318), него је наше, и не само наше, дубоко уверење да је за пуно разумевање Достојевскога потребно заиста са вером прихватити ону код њега поново доживљену и проверену библијску истину да су „неисповедиви и неизрециви путеви којима Бог налази човека“ (Римљ. 11,33; ПСС 7,203), и да је само на томе путу вере (вере макар и као „жудње за вером“ – према писму раног Достојевског Фон – Визиној) могуће срести и наћи правог и свечовечански широког, а не „суженог“ Достојевскога. Тумачити пак Достојевскога мимоилазећи његову тако искрено и дуго одстрадавану и посведочену веру, значи једноставно не тражити у њему, нити наћи „човека у човеку“, значи пред богоборним Савлом искључити Апостола Павла, значи остајати рађе уз „мртворођенче“ а не уз живог човека (Записи из подземља, крај, ПСС 5,178).

О случају оваквог безрелигиозног и безбожног тумачења Достојевског, а и сваког верујућег уопште, најбоље би свакако говорио сам Достојевски, као што је, уосталом, већ и говорио и писао (што би свакако било интересантно све то сабрати на једно место и презентирати данашњим читаоцима). За сада, ми бисмо овде навели само познате речи кнеза Мишкина упућене Рогожину: „Суштина религиозног осећања ни под какво расуђивање, ни под какве поступке или приступе, ни под какве атеизме не подпада; ту је увек нешто што није то, и вечно ће бити не то; то је нешто тако о шта ће вечно склизавати атеизми, и вечно ће не о томе говорити“ („Идиот“, део 2., г. 4.).

Ма колико то звучало чудно, ми ћемо то ипак овде рећи: за пуно разумевање Достојевскога потребно је пре свега „православно срце“ („Све ће схватити православно срце“, вели старац Зосима, ПСС 14,266). Потребна је жива јеванђелска вера, вера у човека и у Бога, она вера која и јесте „јединствени извор живог живота на земљи – живота здравља, здравих идеја и здравих извода и закључака“, како нам вели сам Достојевски (Дневник писца 1876, децембра, г. 1., 5). Без те јеванђелске оживљености и освежености вером, без благодаћу осољене новозаветне животности не може се схватити живи човек Фјодор Михаилович Достојевски у „свим дубинама душе човечије“, ради које је Христос и дошао на земљу. Уместо тога биће „схваћен“ и „протумачен“ само један патуљасти Достојевски, Достојевски у стварности сужен и упрошћен, јер ће уистину живи и стварни човек бити „замењен теоријом о њему“. Речено речником самога Достојевскога, биће то некакав човек „рођен од идеје“, скројен „по књизи“, протумачен као верник или неверник „по инерцији“, човек настао „по мртвим законима природе“, „по општим принципима“, „сав произишао из реторте“, и у крајњој линији – „човек претворен у излизани петопарац“ (ПСС 19,149). Бављење таквим Достојевским, Достојевским без живе вере у Христа јеванђелског, у Христа Богочовека, бављење Достојевским изван стварног контекста и амбијента живог Православља – то и јесте стварно „сужавање“ Достојевскога као човека. Такво тумачење Достојевскога заиста представља својеврсно „извлачење квадратног корена“ из живе личности тог великог и трагичног Божијег детета, које своме Оцу и Господу „стоји или пада“ (Рм. 14,4). Кажемо пак „трагичног“ за човека Достојевскога, зато што је човек у њему вољно или невољно распет између пакла и раја, но распет, хвала Богу, не на смрт из које нема васкрсења, него и на живот, који се може родити и рађа се из добровољно прихваћене крсне смрти. Управо онако како је то у опитном сазнању и доживљају велике истине Јеванђеља Христовог, тако кључне за Достојевскога и његове јунаке: „Ако зрно пшенично не умре, оно остаје једно; а ако умре, оживеће...“

Свакако да Достојевскога не треба упрошћавати, ни сужавати и поједностављати. Миахил Бахтин је правилно истакао познату мисао о философској полифонији Достојевскога, о плуралистичности и многогласности његовог света. Но, исти Бахтин указао је такође и на то – које је то сабирно сочиво у којем се пресеца и сагледава сва полифонија ликова Достојевскога. „Свет Достојевскога, вели Бахтин, дубоко је плуралистичан. Ако би се пак тражила слика којој тежи читав тај свет, слика у духу погледа на свет самог Достојевског (последње подвлачење наше – А. Ј.), онда би то била Црква, као општење несливених душа, где ће се наћи и грешници и праведници“. Ако смо већ код Бахтина, онда да наведемо и ову његову важну констатацију: „Неки подцењују дубоки персонализам Достојевскога, а то је погрешно... За Достојевскога не постоје „идеје по себи“, не постоје „ничије идеје“... И „истину по себи“ он представља, у духу хришћанске идеологије, као оваплоћену у Христу, то јест представља је као личност која ступа у односе са другим личностима“.

Наведене значајне речи овог врсног познаваоца Достојевскога указују на велику хришћанску ширину писца „Браће Карамазових“ и осталих великих дела, у којима су заиста сви његови хероји, и позитивни и негативни, сасвим равноправни и сви су неустрашиви борци за личност и њену слободу, и тиме за њену бесконачност и непролазну вредност. „Оквир“ и простор њиховог слободног пројављивања и деловања и међусобног општења јесте саборност Цркве као заједнице живих и слободних личности, која код Достојевског, благодарећи његовој православној вери и живом искуству Православља, надилази и превазилази обичну социјалну, друштвену реалност људску. Управо зато Достојевски је и могао да истакне овакву либералну, за његове опоненте невероватну мисао: „Са Православљем ми истичемо најлибералнију идеју каква само може бити: заједницу људи у име општења и са будућим несагласнима са нама“. (Запис из 187677 ЛН 83,533).

Без Достојевскове широке вере у човека и у Христа, вере и поверења у слободну, непринудну саборност Христове Цркве не могу се појмити сва она његова инсистирања на: свеодживљивости, свепријемчивости, сверазумевању, свеживотности, свељубави, свечовечности, како код Пушкина и код руског православног човека уопште, тако пре свега код самог Достојевскога, који је „био Рус више од свих Руса“, како је то једном рекао Гришин.

Ако се можда и може спорити око извесних Бахтинових теза о“полифонијском роману“ Достојевскога, неоспорна је међутим она Бахтинова констатација – да Достојевски од својих јунака не ствара неке робове или роботе, него слободне људе, који слободно износе и заступају своје личне идеје и ставове. Бахтин неће бити у праву само тамо где тврди да Достојевски у својим делима не износи и свој лични став и схватање (само узгред указујемо на карактеристичне примедбе личног карактера у његовим Записним свескама, као што су: „Ово изрећи од аутора“, „нека се потруди и сами читаоци“, „зато је и написан роман“, итд. – ПСС 11,279 и 303), јер јасно или прикривено изнети ауторски став још не значи да су тиме његови јунаци ограничени или оштећени у слободном изношењу својих ставова и погледа на свет. С правом је речено, и то се заиста може и рећи, да су сва велика дела Достојевскога „једна огромна исповест“ његова, те су самим тим његова дела „аутобиграфична“ (К. Мочуљски). Међутим, треба истовремено рећи и то да је Достојевски као хришћанин и велики писац дубоко сагледао, доживео и у својим делима изнео стварну равноправност свих људских личности у Богу и пред Богом, а самим тим и међусобно, јер је за њега „и последњи човек – такође човек“.

Свему овоме треба додати и познато начело Достојевскога: „Сви смо за све криви“ и „сваки учествује у кривици свакога“ (ПСС 14,290). Сан смешног човека, и др., то јест једно од основних његових начела, произашло из живог опита руског православног народа и уопште из живе вере и вековног предања васељенског Православља, а за које начело Адлер као психолог с правом тврди да та „дубока формула и те како тесно стоји у вези са најсигурнијим стварностима живота“, па ће нам онда бити јсан и очигледна сва слобода и сва ширина и дубина хришћанске вере Достојевскога. То је она његова позната, до немилосрдности искрено проверена вера у бескрајну вредност и велике могућности „људске личности и њене слободе“, али наравно и „њене одговорности“, што се чини – „једну од најосновнијих идеја хришћанства“ (Дневник писца 1896.). О овој и оваквој вери Достојевскога речито сведочи и следећи његов запис: „Општа вера у то да је у Јеванђељу речена коначна реч развитка човечанства. Вера садржи у себи свет хуманости и све најузвишеније тачке гледања, а људи Јеванђеља су лепши од свих“ (Запис из 1876–77 ЛН 83,562).

Једном речју, ма шта рекли и написали наши или совјетски или европски критичари Достојевскога, за нас остаје несумњиво да је за самог Достојевског последња и највиша реалност – жива личност Христа Богочовека и Његова жива Црква, Црква као „сав народ“, као су рекли и Источни патријарси у својој Посланици, Црква Христова као заједница живих и слободних људских личности, „Христове деце“ а „међусобно браће“, Црква као свечовечанско саборно Тело Христово, Црква као „Тајна Христова“ (Записи из 1880–81 ЛН 83,676,682, ПСС 11,112–113, 152, 177–188; Дневник писца 1880, август, г. 3,1–3 и др.).

Није овде место да објашњавамо и развијемо све хришћанске философске и богословске стране и димензије овог православног апостолско-светоотачког веровања и учења о „Тајни Христовој“, коју помиње и Достојевски и коју он предпоставља када говори о човеку као личности и као заједници, али подвлачимо да се овде заиста ради о централној и свеобухватној истини и факту целокупног Хришћанства (ср. Еф. 3,4 и 9; 5,32; Кол. 1,26–27; 2,2; 4,3. – Свети Оци: Иринеј, Атанасије, Григорије Богослов, Максим Исповедник, Палама и други). Подсећамо још и на то да је у бити својој ова основна истина хришћанског Откривења била Достојевском добро позната (особито преко Св. Писма, дела Светих Отаца, руских Светитеља, Оптинских стараца и Хомјакова), као мањевише и сваком живо верујућем руском хришћанину (и у ондашњој царској и у данашњој совјетској Русији) и уопште сваком православном човеку у свету позната је та истина пре свега из личног подвига живе вере у Христа и из христоцентричног искуства Православља, из личног и црквеног молитвеног (богослужбеног), живота, из заједнице са људима у Литургији, као благодатном оваплоћењу те тајне Христове, као богочовечанској заједници, у којој се најстварније доживљава истина да је „Логос постао тело“ ради спасења, препорођења и обожења човека, тј. историјски факт јављања Бога у свету међу људима, чин поистовећења и сједињења Бога са нама људима да би нас људе у Христу Богочовеку сјединио са Собом и међусобно у једну личну и саборну заједницу слободе, љубави и бесмртности.

Управо у овоме је, по Достојевском, сво, бескрајно чудо Хришћанства, сва реалност Јеванђеља на земљи, и још – сав вековечни људски идеал, и шта више: у томе је сав извор живог живота за човека као личност и за човечанство као свељудску заједницу (Писмо С. А. Ивановој од 13. јануара 1868; Рукописи за роман „Зли дуси“, ПСС 11,112–113 и др.).

Хришћанство је, рећи ће на другом месту Достојевски, доказ тога да у човека може да се смести Бог. То је највећа идеја и највећа слава човека, до које је он могао достићи“. (Записи из 1876–77, ЛН 83,616).





Izvor: Rastko
« Poslednja izmena: 19. Maj 2009, 09:34:02 od Silvanus »
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
odlicno sto si ovu izuzetnu temu otrgao od zaborava Smile

licno,misljenja sam da je ovaj veliki pisac ostavio ogroman izazov za sve one koji su pisali nakon njega,a o uticajima na druge pisce,knjizevne pravce,na istrazivanja iz domena psihijatrije...suvisno je govoriti.

jedino sto mi bude zao jeste kada ga moram pribliziti mladim ljudima od nekih 17 godina,jer po nastavnom planu i programu tada se obradjuje roman "Braca Karamazovi',jer sam misljenja da citanje Dostojevskog trazi zivotno iskustvo,sirinu,odredjene mentalne napore,pa da bi se i mogao dozivjeti i shvatiti u svoj svojoj punoci i sjaju Smile...
a nisam sigurna koliko ga neko tako mlad moze zavoljeti i koliko ga kompleksnost njegovog dijela i rada nece i odbiti od njega...

sumnjam da je bilo ko drugi,u domenima literature, uspio toliko duboko da ode u slikanju i prikazivanju covjeka i njegove kompleksnosti...
Smile
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10

Професорка књижевности ?!   Smile  Smile

Знам да није ни место ни време, а уз то је и крајње дрско да једном таквом љубитељу књижевности, препоручујем књижевна дела, али...

Да ли сте можда прочитали студију ,,Легенда о великом инквизитору'' где Соловјов, Леонтјев, Булгаков, Розанов, Берђајев (мени тако драг   Smile ) и Франк дају своје виђење ове поеме и од Голосовкера ,,Достојевски и Кант'' ?

Мислим да је већа шанса да сте ову другу књигу читали (јер ју је мени и препоручила једна ваша колегиница и тако ми указала на неке другачије погледе на познате теме).
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
nije drsko,zasto bi bilo drsko da mi neko preporucu neku knjigu?

naravno da postoje knjige koje nisam stigla procitati Smile,ali u ovom slucaju jesam procitala i odlicna preporuka,svakako.

jedna molba...volim persiranje i smatram da jeste odraz postovanja,pogotovo ukoliko nekog ne poznajemo,ali u mom i tvom slucaju...vise bih voljela da smo na Ti...mislim da smo zasluzili Smile

u slucaju Dostojevskog pozeljno je procitati navedene studije,jer zaista pomazu da se na momente promjene uglovi gledanja na ono sto je pokusao da nam prenese,a obzirom na njegovu velicinu kao pisca...polja asocijacija i tumacenja ogromna su.

tacnije,ima mnogo ravni na kojima mozemo posmatrati njegova djela.

ono sto meni u struci predstavlja problem prilikom predavanja Dostojevskog...jeste sto moram najmanje da se fokusiram na religiju i vjeru(na veliku moju,njegovu i zalost ucenika)....
zasto?
u tim godinama njihovim...susrecem se sa ogromnim nedostatkom znanja o  postulatima svoje vjere,vjere uopste,sto me ne cudi...licno,meni su trebale godine da na pravi nacin pojmim odredjene stvari u pravoslavlju,pa i kod Dostojevskog.
to su ogromna znanja,vrlo osjetljive stvari za nekog ko ima tako malo godina,onda moram biti jako oprezna,pa to ogromno znanje o Dostojevskom i nejgovim porukama dozirati na nacin na koji oni mogu da znanje prime,a da ih ne zbuni i da se ne izgube u moru svega toga.

prava steta...pa ja sam njegova djela na pravi nacin citala i razumjela tek na studijama poslije godinu dana slusanja intezivnih predavanja o istome Smile

i opet se nije sve reklo,i opet mi je bilo ostavljeno da samostalno tragam za odgovorima.

tesko je pricati i polemisati na pravi nacin o Dostojevskom sa djecom koja ne znaju elementarne stvari o pravoslavlju.
posve stidljivo im otvaram vrata jednog svijeta,vodeci racuna da ne sugerisem previse...vec da im ostavim dovoljno prostora da se sami zainteresuju o vjeri i Bogu Smile

oni koji se navodno deklarisu kao vjernici,ne znaju u sta vjeruju Smile
oni koji se deklarisu kao ateisti ne znaju u sta ne vjeruju Smile....

ali,radoznali su klinci...znaju bas da se trude...
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Ево мало мисли мог омиљеног писца...



О молитви, о љубави и о домицају са иним световима


Младићу, не заборављај молитву. Сваки пут у молитви твојој, ако је искрена, сине ново осећање, а у њему и нова мисао, коју раније ниси знао, и која ће те изнова охрабрити, и разумећеш да је молитва васпитање. Још запамти: свакога дана, и кад год само можеш понављај себи: "Господе, смилуј се на све који су данас пред Тебе изишли", Јер сваког сата и сваког тренутка хiљаде људи остављају живот свој на овој земљи, и душе њихове долазе пред Господа - а колико се много њих са земљом растало усамљених, никоме незнаних, у тузи и терету душевном, за којима нико неће зажалити, неће чак ни знати за њих да ли су живели. И гле, можда ће се с другог краја земље уздићи твоја молитва ка Господу за покој душе његове, макар ти њега никако и не знао, нити он тебе. Како ли слатко и умилно мора бити души његовој, која је у страху стала pред Господом, да осети да се у тај час и за њега неко Богу моли, да је остао на земљи човечански створ који и њега воли. А сам Бог ће милостивије погледати на обоје вас, јер кад си већ ти онога толико пожалио, колико ли ће га више пожалити Он, који је бесконачно милосрднији и љубазнији, него ти, i опростиће му тебе ради.
Браћо, не бојте се грехова људских, волите човека и у греху његовом,
јер кад ко воли човека и грешног, то је већ слика Божанске љубави, и врхунац је љубави на земљи. Волите све створење Божије, и целокупно, и сваку мрвицу. Сваки листић, сваку зраку Божију волите. Волите животиње, волите биље, волите сваку ствар. Будеш ли волео сваку ствар - и тајну ћеш Божију разумети у стварима А схватиш ли је једаред, ти ћеш је после неуморно почети познавати све даље и више, свакодневно. И заволећеш, најзад, сав свет васцелом и васионом љубављу. Животиње волите: њима је Бог дао клицу мисли и тиху радост. Немојте им је нарушавати и реметити, не мучите их, не одузимајте им радост, не противите се мисли Божијој. Човече, не узноси се, не мисли да си бољи од животиње: оне су безгрешне, а ти, са својим величанством, ти само гнојиш земљу својом појавом, на њој траг свој гнојни остављаш после себе, - и то, авај, скоро сваки, сваки између нас!
Децу волите нарочито, јер су она безгрешна као анђели, и живе да би нас раздрагала и усрећила; она живе зарад чишћења срдаца наших, као неки путоказ за нас. Тешко ономе ко увреди дете. Мене је отац Антим учио да децу волим: тај мили и ћутљиви човек, кад смо бивали на путу, он је за оне грошиће што нам их је свет делио куповао шећерлеме и колаче, и деци их раздавао. Он није могао проћи поред дечице без душевног потреса: такав је то човек био,
Пред понеком мишљу останеш у недоумици, нарочито гледајући грех људски, па се запиташ; "Да ли треба силом побеђивати, или смиреном љубављу?" Свагда одлучуј овако: победићу смиреном љубављу". Одлучиш ли се тако једаред за свагда, цео свет ћеш моћи покорити. Љубавна смиреност је страшна сила, од свих најјача, нема јој равне на свету! Сваког дана и часа, сваког тренутка надгледај самога себе и пази на себе, да ти изглед буде благо леп.Ето, прошао си поред малог детета, прошао си љут, са ружном речју, са озлојеђеном душом; и ниси можда ни приметио дете, али је оно тебе видело, и лик твој, ружан и зао, можда је остао у његовом слабачком и незаштићеном срдашцу. Ти то не знаш, међутим си можда већ тиме бацио рђаво семе у његову душу, а то семе ће можда и порасти, а све стога што се ниси уздражао пред дететом, јер у себи ниси одгајио пажљиву и делатну љубав.
Браћо, љубав је учитељка, али је треба знати стећи, јер се она тешко стиче, скупо се купује, дугим радом и после дугог времена; јер волети треба не само случајно и на један тренутак, него насвагда. Случајно може свако заволети. Младић, брат мој, птице је за опроштење молио: то изгледа скоро бесмислено, али је истина, јер је све као океан, све тече и додирује се: на једном месту додирнеш, на другом се крају света одазива и разлеже. Нека је безумље птице за опроштење молити!
Али и птицама би било лакше, и детету, и свакој животињи око тебе, кад би ти сам био бољи но што си сад - макар једну мрвицу би им било лакше. Све је као океан, кажем вам. Тада би се и птицама почео молити, васионом љубављу мучен, као у неком одушевљењу - молио би их да ти и оне твој грех опросте. Цени и воли то одушевљење, ма како оно људима изгледало бесмислено.
Другови моји, молите радост од Бога. Будите радосни као деца, као птичице небеске. И нек вас у вашем делању не буни грех људски; не бојте се да ће он затрти дело ваше, и да му неће дати да се изврши. Не говорите: "Јак је грех, јако је непоштење, јака је гадна околина, а ми смо усамљени и немоћни, сатрће нас гадна околина и неће дати да се изврши добра ствар". Клоните се, децо, од те бојазни! Једини је ту спас: узми и учини себе одговорним за сав грех људски. А то, брате, збиља и јесте тако: јер чим ти себе искрено начиниш одговорним за све и свакога, онога часа ћеш увидети да тако и јесте у самој ствари, а да ти и јеси за све и за свакога крив. А збацујући и товарећи своју рођену леност и своју немоћ на људе, свршићеш тим да ћеш се сатанском гордошћу опасати, и на Бога узроптати.
А о гордости сатанској овако мислим: нама на земљи је тешко њу схватити, и стога је тако лако пасти у погрешку па се здружити са њом, па још при том држати да нешто велико и лепо радимо... И много шта од најјачих осећања и покрета природе наше, ми на земљи схватити не можемо; али ти се тиме не саблажњавај, нити помишљај да ти то ма у чем може служити као оправдање; јер ће вечни Судија од тебе тражити оно што си могао учинити, а не оно што ниси могао; сам ћеш се о том убедити, јер ћеш тада све правилно увидети и нећеш спорити и порицати.
На земљи пак, збиља као да лутамо; и да нема драгоценог Христовог лика пред нама, ми бисмо пропали и залутали сасвим - као некада род људски пред потопом. Много је на земљи од нас скривено, али нам је наместо тога даровано тајно скривено осећање живе свезе наше са другим светом, са светом горњим и вишим; клице наших мисли и осећања нису овде, него у другим световима. И ето зашто кажу филозофи да се суштина ствари не може познати овде на земљи. Бог је узео семена из других светова и посејао их на овој земљи, и однеговао врт Свој, и никло је све што је могло никнути, и све што је збиља живо, живо је свешћу о додиру с другим тајанственим световима; ако то осећање у теби слаби и уништава се, онда умире и оно што је однеговано у теби. Тада ћеш постати према животу равнодушан, па ћеш га чак и омрзнути. Ја тако мислим.
« Poslednja izmena: 13. Jun 2009, 22:18:17 od Silvanus »
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11

  М. М. Дуњајев



Ф. М. Достојевски


“...Ја не верујем у Христа и не исповедам Га као дечак, већ је кроз велики пакао сумње прошла моја осана...” - овакво признање се може прочитати у последњој бележници Ф.М.Достојевског.
Зар није у овим пишчевим речима кључ за разумевање његовог целокупног наслеђа? Нема сумње да јесте. Овде је јасно указано и на пут, и на резултат његовог животног пута.
Проблем вере је и за сваког човека уопште – најважнији: свако мора да верује барем у нешто иначе га обузима празнина. Нема духовно богатијег човека од оног у којем се чврстина вере сједињује са пуноћом Христове истине.
Достојевски се ван Православља не може разумети, сваки покушај да се он објасни са позиције не баш јасних општељудских вредности има мало смисла. Наравно, неке истине се могу извући из стваралачког наслеђа писца и ван везе са његовим истинским религиозним животом – Достојевски је ван сваке сумње писац више нивоа – али ће без основе која све повезује овакво осмишљавање било ког проблема остати непотпуно, климаво и непоуздано.
Стање утврђености у вери човек не стиче рођењем, за то је потребно да се потруди и срцем и разумом, односно у дубинама срца вера може бити укорењена несвесно, али и свест тражи своја права: она сумња, тражи, одбацује чак и оно што је несумњиво – и мучи, мучи и себе и срце човеково, и избацује сопствену муку из себе у свет који га окружује. Вера и безверје – њихов тешки, понекад смртоносни дуел у човековој души је у принципу главна тема руске књижевности, а код Достојевског су све противречности доведене до крајности, он истражује безверје у безданима очајања, он тражи и налази веру у додиру са небеским истинама.
Код сваког уметника је животно трагање повезано са стваралачким трагањем – то је опште познато. Шта може бити драгоценије од духовног искуства, које може да обогати сваког човека у његовом сопственом хаотичном трагању, од духовног искуства са којим долази у додир срећући се са стваралаштвом великог уметника? Не прихватајући ово искуство у потпуности – а то и није могуће, јер је оно увек превише индивидуално – свако може са захвалношћу из њега да извуче оно што одговара његовим сопственим потребама.
Стваралаштво представља искушење. Оно је веома велики дар Божији човеку и може да га одвуче у бездан гордости, у сатанску мисао о једнакости сваког творца са Творцем-Створитељем света. Оваква саблазан је била узрок пада многих уметника. Достојевском је то било изванредно добро познато, и то не на основу туђег искуства. Ко је ако не он, чији је унутрашњи живот био толико страствен, знао обмањујуће крајности од којих уметник тешко може да се сачува. Трагови оваквог знања могу се уочити на читавом његовом стваралачком путу. Вредност искуства Достојевског јесте у савладавању искушења које представља скретање са пута сарадништва Творцу уз стварање измишљеног света слика, који је у својој основи безблагодатан.
“...Посебан значај има то,” – писао је прот. В. В. Зењковски, “што је Достојевски тако оштро поставио проблем културе унутар саме религиозне свести. Оно пророчанско очекивање “православне” културе, које је зачето код Гогоља и које је давало наговештај заиста нових путева историјског деловања, код Достојевског први пут постаје централна тема трагања и грађења.”  Овај проблем је у најтеснијој вези са тежњом Достојевског да се оцрквени васцели руски живот, чему је посвећен основни занос његовог стваралаштва.


преузето са сајта: eparhija-dalmatinska.hr
« Poslednja izmena: 15. Jun 2009, 19:49:39 od Silvanus »
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

"It is better to Burn Out then to Fade Awey "

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple 
Pre par godina sam bio u kuci u Talinu u Estoniji gde je Dostojevski ziveo dobar deo svog radnog zivota,
Kao i tada tako i sada na Ruse se uvek tu sa Estonske strane gledalo kao na okupatore i sa mrznjom jer su ih masovno ubijali svi njihovi spomenici su danas sruseni i Dostojevski nacin pisanja je polazio iz potreba mnogo mracnijih i vise iz okoline gde je ziveo nago iz iskustva njegovog mladog zivota,
bilo je tu mnogo neiskrenog uradi pa preradi cisto radi price.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Steta sto ste toliko zagazili u religiju! A bas sam uzivala citajuci pocetke ove diskusije.   Svako ko bi procitao vasu polemiku(ne vezano za vase stavove) uzeo bi da cita Dostojevskog! Tako  :D bi privoleli mnoge (zeleci/ne zeleci) da ga po prvi put citaju! Smile
IP sačuvana
social share
Between two evils, i always pick the one i never tried before.  Mae West
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13

Ја га стално ишчитавам.
Таквог генија је немогуће ишчитати, јер стално нешто ново код њега пронађем, неки нови увид који сам раније, због своје брзоплетости, недораслости, незрелости пропустио...

Увек му се враћам, јер ми је увек нов, зелен...   Smile
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 10 11 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.