Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 22:38:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gljive kao lek  (Pročitano 1857 puta)
13. Okt 2006, 23:07:09
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Gljive kao lek

Da li ste znali koliko koristi možete da imate od gljiva? Mnoštvo savremenih istraživanja je pokazalo da mnoga jedinjenja prisutna u raznim vrstama gljiva imaju lekovito dejstvo. A danas i sutra imaćete prilike da se i sami uverite u to ako posetite izložbu gljiva koja se održava u holu Doma Sindikata u Beogradu.


U ovom broju „Blica“ upoznaćemo vas sa tri veoma lekovite gljive koje možete da nađete kod nas.

Shii-take (Lentinula edodes)

Poznata gljiva Dalekog istoka, cenjena ne samo po svojoj vrhunskoj lekovitosti (Japanci je nazivaju eliksirom života) već i po svojoj velikoj nutritivnoj vrednosti. Istraživači su dokazali da ova gljiva sadrži veliki broj različitih visoko aktivnih jedinjenja koja stimulišu imuni sistem i deluju inhibitorno kod raznih vrsta malignih oboljenja. Iz gljive shii-take izdvojena je jedna supstanca (eritadenin) koja poseduje sposobnost da u značajnoj meri smanjuje nivo holesterola u krvi. Konzumiranjem deset grama suvih gljiva dnevno u toku sedam dana smanjuje se količina holesterola za oko 10 do 15 odsto. Svakodnevno konzumiranje gljiva štiti i jača krvne sudove (značajno kod šećerne bolesti), štiti od arteroskleroze i visokog pritiska. Međutim, vodite računa da se posle desetodnevne terapije preporučuje pauza od deset dana, pogotovo ako se gljive konzumiraju sveže, termički neobrađene.

Ling ći (Ganoderma lucidum)

Od svih vrsta gljiva sa lekovitim svojstvima, ling ći ima najdužu tradiciju (gotovo 4000 godina). U drevnoj kineskoj kulturi ona je bila obožavana i poznata kao drvo života ili biljka dugovečnosti. Istraživanja su potvrdila lekovito dejstvo ove gljive protiv različitih oboljenja kao što su: neurostenija, insomnija, rinitis i razna crevna oboljenja. Takođe je pokazala sjajne rezultate u tretmanima protiv hepatitisa, hroničnog bronhitisa, koronarnih i srčanih oboljenja i alergija. Međutim, najznačajnije dejstvo ove gljive potiče od njenih polisaharida koji imaju jak antikancerogeni efekat, pa se u svetu koriste kao zvanična sredstva u borbi protiv različitih vrsta zloćudnih tumora. Ova gljiva ima i izrazita antivirusna i antibakterijska svojstva i može da se koristi kao prirodan antibiotik.

Ćuranov rep (Trametes versicolor)

Ova interesantna gljiva raste gotovo svuda u svetu, veoma lako prepoznatljiva po svojim zonalno raspoređenim šarama, podseća na ćuranov rep. Ono po čemu se ova gljiva izdvaja je njena višestruka lekovitost koja je medicinski dokazana. Iz ćuranovog repa izolovani su polisaharidi PSK i PSP koji su u eksperimentalnim uslovima dali veoma dobre rezultate kod različitih tumora (rak želuca i jetre) u kombinaciji sa hemo i radio-terapijom. Razne druge aktivne supstance prisutne u plodnom telu i micelijumu ove gljive takođe imaju blagotvorno dejstvo protiv mnogih drugih bolesti kao što su: dijabetes, reumatizam, razne upale, u snižavanju masnoće u krvi i sl. Ćuranov rep kao i prethodno opisane gljive jača imunitet i ima izražen antiviralni i antibakterijski učinak.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 22:38:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.