Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:42:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čudesna oružja Trećeg Reicha  (Pročitano 20749 puta)
12. Okt 2006, 21:35:09
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Čudesna oružja Trećeg Reicha

Propaganda

Početne pobjede Trečeg Reicha u periodu 1939.-1942 godine postaju već sljedeću godinu siguran poraz koji se više ne može sakriti. Uspješnost državnog aparata nad kontrolom loših vijesti s fronta je 1943. godine izgubila važnost pošto je stanovništvo gradova bilo suočeno s stalnim američko-britanskim zračnim bombardiranjima koje ozbiljno narušava moral za nastavak borbe. Da bi se to ozračje poraza otklonilo tamošnji ministar propagande Joseph Goebbels naređuje da se gotovo svakodnevno na radiju i u novinama priča o čudesnim oružjima koja će donesti pobjedu Trećem Reichu u Drugom svjetskom ratu. Te njegove tvrdnje o superoružju su za razliku od mnogih drugih bile istinite iako nisu uspjele spasiti njegove državu od propasti.

Korištena čudesna oružja

Tijekom dana slave i brzih Blitzkrieg pobjeda po naređenju Hitlera gotovo sav daljnji tehnološki razvoj je bio obustavljen da bi se državna potrošnja ograničila na proizvodnju do tada dokazanih uspješnih modela. Ovaj period zastoja koji traje između početka 1940 i prvog dijela 1941. godine će usporiti proizvodnju mnogih oružja tako da će se ona pojaviti na fronti prekasno da bi odlučujuće utjecala na kraj rata. Ta proizvedena i korištena oružja su bila:
Panzer VI Tigar tenk naređena njegovo stvaranje u svibnju 1941. Ušao nespreman u ratno dejstvo tijekom rujna 1942
Messerschmitt Me 262 . Začetak ovog prvog mlaznog aviona seže još u 1939 godinu. Prvi put je upotrebljen u lipnju 1944. godine
Arado Ar 234. Narudžba za ovaj mlazni bombarder je izdana još 1941. godine. Prvi put je upotrebljen u kolovozu 1944. godine.
StG44. Iako ne spada u klasična, propagandna čudesna oružja ova automatska puška je to bila za običnog vojnika.
V-1 leteća bomba
V-2 raketa pravog imena A-4

Oružja koja su ušla u proizvodnju, ali nisu upotrebljena
Dornier Do 335. Narudžba za ovaj avion s jednim normalnim motorom i drugim na repu je izdana u svibnju 1942. Proizvodnja je počela u siječnju 1945.
Podmornica tip XXI. Proizvedeno ih je 118, ali samo jedna je isplovila iz luke prije završetka rata.
V-3 je bio top izgrađen radi bombardiranja Londona iz Francuske.

Prototipi
Panzer VIII Miš je bio posljednji projektirani tenk Trećeg Rajha.
Nacistički nuklearni projekt tijekom kojega je došlo do testiranje "prljave bombe"
Junkers Ju 390 je bio interkontinentalni bombarder čiji prototip je došao do New Yorka 1944. godine

Projekti koji nisu nikada dovršeni
A-9 je bio projekt gradnje interkontinentalne rakete
A-11 je bio projekt gradnje interkontinentalne rakete se mogučnošću stavljanja satelita u zemljinu orbitu.
A-12 je bio zamišljen s mogučnošću dizanja 10 tona opreme ili materijala u zemljinu orbitu
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
V-1

Smatra se da je V-1 leteća bomba bila prva navođena raketa ( iako je u stvarnosti bio avion bez pilota ) zbog čega je ona prethodnik današnjih cruise i scud raketa.

Nastanak

V-1 je stvoren od strane Roberta Lussera iz kompanije Fieseler. Konstrukcijski gledano ovu raketu je bilo moguće jednostavno sagraditi u samo 50 radnih sati što će se tijekom posljednjih godina rata dokazati kao veoma važne osobina za porušenu njemačku ekonomiju. Tijelo rakete je bilo dugačko malo manje od 8 metara s pulsnim motorom As 014 kompanije Argus. S težinom malo većom od 2 tone ona je mogla nositi bombu od 830 kilograma na daljinu od 400 km. Prvi testovi projekta V-1 se događaju tijekom zime 1941/42 godina kada su postali očiti problemi s autopilotom. Oni će biti rješeni tek testnim letom Hanne Reitsch koja će utvrditi probleme autopilota. Taj problem kao i dodatni koji nastaje savezničkim uništenjem istraživačke baze u Peenemundeu kao posljedicu ima uvijek nedostatni broj proizvedenih raketa.

Upotreba

Prva V-1 ofenziva je ona od 12 na 13 lipanj 1944 godine. Po procjeni njemaca jedna "raketna baza" je imala mogućnost lansirati 15 raketa tijekom dana samo što je ovaj rezultat veoma rijetko dostignut. Tijekom ovog prvog kratkotrajnog razdoblja od svih raketa poslanih na Englesku samo će njih četvrtina pasti na svoje ciljeve. Ostatak će biti uništen mehaničkim kvarovima, protuzračne obrane ili britanskih aviona. Kako su raketne baze za ovaj cilj bile vremenom osvojene od saveznika V-1 se počeo koristit za bombardiranje Beneluxa, a prije svega grada Antwerpena. U posljednjem pokušaju za što korisniju upotrebu ove rakete njih se 1176 između srpnja 1944 i siječnja sljedeće godine lansiralo u letu s aviona He 111. Približno 40 posto svih tako izvedenih lansiranja je bilo završilo neuspješno zbog ne aktiviranja V-1.

Efikasnost i kraj rata

Tijekom rata proizvedeno je ukupno 30000 primjeraka V-1. Od toga broja 10000 ih je bilo lansirano na Englesku i njih samo 2419 je uspjelo pogoditi London. Od posljedica tih napada u glavnom Britanskom gradu je poginulo 5500 ljudi zbog čega ovo oružje kojemu je bila namjenjena uloga kažnjava, to jest osvete saveznicima za njihovo bombardiranje Njemačke se pokazala kao potpuni neuspjeh. Nakon rata SAD i Sovjetski Savez su testirali V-1 za potencijalnu upotrebu u svojim snagama što će na kraju rezultirati američkom verzijom ove rakete koja se lansira s podmornice.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
V-2

V-2 pravog imena Vergeltungswaffe 2 ( oružje osvete 2 ) je bila balistička raketa upotrebljena protiv Engleske i Belgije u zadnjoj godini Drugog svjetskog rata. Pored toga ova raketa je bila prva stvar napravljena od čovjeka koja je lansirana u svemir pošto je dostigla visinu od 189 kilometara.

Nastanak

Još 1927 godine pripadnici njemačke udruge za svemirski let ( Verein fur raumschiffahrt) su počeli svoje prve eksperimente na pravljenju rakete na tekući pogon. Pet godina nakon ovoga prilično sramežljivog početka njemačka vojska je uočila projekt koji je po njima imao potencijal da se koristi kao dalekometna artiljerija. Na pokusu upriličenom 1932 godine general Walter Dornberger je bio oduševljen modelom dizajniranim od Wernera von Brauna nakon čega ga je nagovorao da se pridruži vojnim istraživanjima. Kako su nacisti nakon dolaska na vlast zabranili udrugu za svemirski let von Braun bez obzira na svoje političke veze nije imao druge mogućnosti nego da prihvati ponudu. Na čelu istraživača sada vojnog projekta von Braun u prosincu 1934 dovršava svoju raketu imena A-2 čiji prototip dostiže visinu od 3.5 kilometara. Kako je rad na modelima imena A-3 i A-4 zahtjevao veći radni prostor svi dizajnerski i proizvođački pogoni su preseljeni na baltički otok Peenemunde 1937 godine gdje će trajati do kraja rata. Do konačnog uspjeha projekta A-4 će više od 5 godina pošto tek 3 prototip koji je lansiran 3 listopada 1942 godine uspjeva pogoditi cilj udaljen 192 km.

A-4

Iako će proizvodnja ove rakete započeti tek 1943 godine saveznici su već ranije bili obavješteni o njoj zahvaljujući nacističkoj propagandi. Kako bi se usporila izgradnja ovo čudesnog oružja britanci su izvršili masovno bombardiranje Peenemundea 16-17 kolovoz 1943 pri čemu će poginuti veliki broj njemačkih dizajnera među kojima je najvažniji bio Walter Thiel tvorac revolucionarnog raketnog pogona. To uspješno bombardiranje je samo zaustavilo projekt koji se tada već smatrao previše važnim da se obustavi bez obzira na gubitke. Pogon ove rakete je bio motor kojemu je gorivo bilo mješavina alkohola i kisika u tekućem stanju. U rezervarima je bilo smješteno 3800 kilograma prvog i 4900 kg drugog goriva. Domet rakete je iznosio 300 km na koje je bio u stanju prenesti bojevu glavu od 1 tone. Glavni problem cijelog projekta se na kraju nalazio u preciznosti pošto je imala samo 50 postotnu točnost da će pasti na udaljenost od 17 kilometara oko zadanog cilja. Zbog ovoga raketa je prije svega korištena za raketiranje naseljenih mjesta.

V-2

U skladu s propagandom i željama Hitlera raketa A-4 je dobila ime V-2 iako nije imala nikakve veze s V-1. Prvi primjerci ove rakete će biti lansirani na svoje ciljeve 2 rujna 1944 godine. Od tada pa sve do kraja rata biti će sveukupno napravljeno njih 6000 od čega će 3500 biti lansirano na savezničke ciljeve. Od toga broja računa se da je njih 3000 lansirano na Belgiju ili Englesku. Vijest o početku ovih napada Churchill će skrivati od parlamenta i javnosti sve do studenoga kada će primoran nacističkom propagandom izaći u javnost. Od samih početaka ovih napada pa sve do kraja rata.saveznici će dati prioritet napadanju i uništavanju lansirnih rampi za rakete. Iako će ti napadi zabilježiti veliki uspjeh puno veći efekat će biti od nepreciznosti gađanja ciljeva tako da je u prosjeku svaka raketa ubila "samo" 5 ljudi. Osnovni razlog tako niskog broja žrtava se nalazio u činjenicama da je veliki broj ovih raketa pao u more ili na polja dok ih je veoma mali broj napravio više od desetak žrtava. Da li su rakete V-2 bile uspjeh ili ne s vojnog stajališta je još uvijek predmet debata. Cijena jedne ove rakete je bila jednaka cijeni proizvodnje 4 Tigar tenka ili čak 8 njih tipa Panzer IV. Da su se ta sredstva upotrebila za gradnju mlaznih lovaca Me-262 (pošto država nije imala goriva niti za postojeće tenkove) njemačka industrija bi bila puno manje oštećena u bombardiranjima. S druge strane moralni efekat tih raketiranja je bio ono što je nacistički vrh tražio. Na kraju je ostalo samo pitanje da li im se to isplatilo ?

Nakon rata

Krajem rata Amerikanci i Sovjeti su počeli lov na što veći broj preostalih V-2 raketa i njihove projektante. Kako Njemci nisu bili oduševljeni idejom da budu zarobljeni od Sovjeta većina njih se dobrovoljno predala drugoj strani dok je samo njih 250 završilo u Moskvi. Nastavljajući projekt V-2 obje strane će doći u svemir, dok će amerikanci zahvaljujući von Braunu stići sve do mjeseca. Sveukupnu cjelokupni raketni program obje strane nakon 1945 godine nije ništa drugo do li nastavak V-2 i drugih njemačkih raketnih programa pod "kodnim" imenima A ( do A-12).

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Ar 234

Arado ar 234 je prvi ikada izgrađeni bombarder na mlazni pogon.

Početak

Kada je 1941. godine ministarstvo zračnih poslova Trećeg Reicha izdalo natječaj za izviđački avion s dometom od 2150 km javila se samo kompanija Arado s svojim projektom kodnog imena E.370. Iako ovaj projekt je imao domet od "samo" 2000 km nemajući drugu mogućnosti ministarstvo je dodjelilo natječaj ovoj kompanije koja je bila zadužena da pod hitno izradi dva testna primjerka koja će ubrzo dobiti ime Ar 234. Iako su ovi primjerci bili dovršeni još 1941. godine motori Junkers Jumo 004 to nisu bili pa se moralo čekati njihov dovršetak. Zbog toga pokusni let aviona Ar 234 će se dogoditi tek 30. srpnja 1943 godine. U to doba glavna ideja vodilja Hitlera je bila vraćanje udarca saveznici za njihovo stalno bombardiranja Njemačke tako da nakon uspješnih testova on usporava daljnji razvoj aviona zahtjevajući da ga se mora izgraditi i u bombarderskoj varijanti. Dodatna otežavajuć okolnost za cijeli projekt postaje i srozavanje važnosti Ar 234 aviona tako da mu se krajem rata prestaju ugrađivati 2 motora Junkers Jumo 004 ( koji se ugrađuju u Me 262) i namjesto njih se ugrađuju 4 manje kvalitetna BMW 003.

Korištenje

Arado Ar 234 se prvi put pojavljuje na bojnom polju tijekom listopada 1944. kada ga se koristi za izviđanje engleske obale zbog straha od potencijalnog amfibijskog napada na području Beneluksa. U bombarderskom svojstvu verzija Ar 234b se koristi prvi put tijekom ofenzive u Ardenima. Naoružanje ove verzije aviona je bila jedna bomba od 500 kg za čiju ugradnju je trebalo praviti konstrukcijske promjene u originalnom projektu iz 1941 godine. Do kraja rata oni će se koristi u napadima po principu udri i bježi zahvaljujući svojoj velikoj brzini i mogućnošću leta na visinama izvan dohvata lovaca. Najpoznatija akcija ovih aviona je očajnički pokušaj da se sruši most kod Remagena preko kojega su saveznici prešli rijeku Rajnu. Općenito bez obzira na mizerni bombarderski rezultat ove aviona su voljeli njihovi piloti koji su bili oduševljeni brzinom i pokretljivost. S druge strane kada se ovaj avion koristi u izviđačke svrhe on je bio najbolji od svoje klase. Zbog njegovih letova na visinama od 9 ili 10 tisuća metara Ar 234 je bio praktički nevidljiv i osobama na tlu i radarima. Britancima je trebalo čak 2 mjeseca tijekom 1944. godine da otkriju kako Ar 234 vrši izviđačke letove nad Engleskom i to ne bi bilo otkriveno niti tada da je pilot imao ozbiljniji pristup svome poslu pošto je slučajno otkriven od savezničke eskadrile koja je bila na bombardiranju Njemačke. Odmah po otkriću njemački pilot je bio ubrzo i nestao, ali tajna je bila otkrivena tako da su saveznici dali ubrzo prioritet svojim napadima uništenje njegovih proizvodnih pogona.

Kraj rata

Kraj ovog rata će dočekati 210 aviona verzije Ar 234b i 14 njih verzije Ar 234c ( s 4 BMW motora ). Kao i za ostala čudesna oružja tako će i za ovaj avion nastati potraga po cijeloj okupiranoj Njemačkoj. Nekoliko primjeraka ovog aviona će biti testirano u SAD gdje se danas nalazi posljednji preživjeli primjerak. Sovjetski Savez je s druge strane uspio zarobiti samo jedan Ar 234 zbog posebne nacističke pažnje da ne padne u njihove ruke. Kada je tijekom ožujka [[1945 godine postalo jasno da će Crvena armija osvojiti tvornicu gdje se ovi aviona proizvode ona je bila potpuno uništena da se sakrije proizvodna tajna ovog aviona.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Me 262

Messerschmitt Me 262 je bio prvi vojno korišteni mlazni avion

Razvoj

Iako ovaj avion spada u čudesna oružja trećeg rajha njegov razvoj započinje još prije početka Drugog svjetskog rata. . Prvi njegovi planovi tada pod kodnim imenom P.1065 su bili napravljeni još u travnju 1939. godine. U to početno vrijeme sudbina ovog aviona je bila veoma upitna pošto je tada već konkurentski projekt imena Heinkel He 178 bio u završnoj fazi. Smrt tog "suparničkog" aviona koji je poletio u kolovozu 1939. godine zbog nezadovoljavajuće aerodinamike dala je novu nadu budućem Me 262. Niti odluka državnog vrhovništva u Berlinu o prestanku razvoja novih oružja iz 1940 godine nije omela inžinjere Messerschmitta u nastavku ulaganja u projekt. Kako planirani motor za avion od tvrtke BMW nije bio dovršen do travnja 1941. godine odlučilo se na korištenje običnog motora za tadašnji testni let. Taj pokus se pokazao veoma korisnim tako da je prvi prototip s mlaznim motorom koji se dogodio 18. srpnja 1942. godine još uvijek radi sigurnosti imao postavljen rezervni klipni motor.

Problemi s proizvodnjom

Kako su se BMW-ovi mlazni motori pokazali kao neuspjeh cijeli projekt je praktički zastao u iščekivanju da kompanija Junkers dovrši svoj motor Junkers Jumo 004. Sada kada su navodni svi problemi bili prevaziđeni pojavio se onaj novi neočekivani u nestašici plemenitih metala za proizvodnju motora. Kako bi se taj problem zaobišao došlo je naređenje da se umjesto metala kojih Treći Reich ima u malenoj količini koriste oni niže kvalitete. Posljedica toga je postalo da je radno vrijeme korištenje motora smanjeno s 50 sati na njih samo 12 kada on postaje dobar samo za metalni otpad. Dodatno usporavanje cijelog posla oko novog aviona je bila želja Hitlera da on ne bude lovac nego lovac bombarder za što je trebalo izvršiti neke promjene na trupu čija veća količina je već bila dovršena u iščekivanju motora. Sve te nužne promjene su usporile proizvodnju tako da su prvi dovršeni modeli s ugrađenim motorima izašla iz tvorničkih hala tek 1944. godine.

Bitke

Počeci upotrebe aviona Me 262 u borbi dolaze tek u travnju 1944. godine ili točnije 5 godina nakon začetka cijelog projekta. Tada se osniva prva zračna jedinica koja u svom sastavu ima mlazne avione radi obuke budućih vojnih pilota. Do većeg okršaja između ovog čudesnog oružja i savezničkih "zaostalih" aviona dolazi u kolovozu 1944. kada biva uništeno 19 protivničkih aviona, ali i 6 Me 262. Taj odnos gubitaka od 1 naprema 3 će do kraja rat biti pogoršan pošto će saveznici uspješno prilagodili borbene taktike svojih klipnih aviona. Taj podatak koliko god da izgleda loše je u tadašnjoj stvarnosti bio puno bolji pošto su se piloti ovog aviona morali uvijek boriti protiv nekoliko desetaka puta jačeg neprijatelja. Kao primjer toga nam može poslužiti bitka od 18. ožujka 1945. godina kada je njemačka "mlazna eskadrila" s 37 aviona Me 262 napala više od 1900 neprijateljskih aviona. Jednostavno u ovoj završnoj fazi rata njemačka industrija više nije bila u stanju da proizvede dovoljni broj ovih aviona kako bi se zavladalo nebom i spasila država od propasti.

Savezničke taktike
 
Me 262 kao noćni lovac

Kada je vrijeme prvobitnog susreta s Me 262 prošlo saveznici su počeli izmišljati taktike za borbu protiv njega. Glavna konkretna prednost ovog aviona je bila brzina pd 800 km što je 150 km brže od bilokojeg protivničkog aviona. Zbog toga su amerikanci izmislili dvije svoje nove specijalne zračne taktike. U prvoj "jeftinijoj" njihovi lovci koji su štitili borbardera pri letu nad Trećim Rajhom su se namještali što je moguće na većoj visini tako da kada zamjete protivnički mlazni avion počnu ponirati na njega. S tom taktikom zahvaljujući pomoći gravitacije njihove avioni su uspjeli probiti svoju maksimalnu tvorničku brzinu u pokušajima sustizanja protivnika. Druga više tvornička taktika se sastojala u dodavanju posebnog malenog spremnika za posebnu smjesu goriva koju bi pilot ubrizgao u motor kada bi ugledao Me 262. Rezultat te taktike je bio identičan pošto se sastojao od kratkoročnog ubrzavanja aviona iznad maksimalno moguće brzine. Te obje zračne taktike su se na kraju upotrebljavale kao posljednje očajničko sredstvo kada bi glavni strateški ratni plan borbe protiv ovih aviona propao. Do njega je bilo došlo pošto su saveznici tijekom prvih mjeseci borbi primjetili "konstrukcijsku grešku" na Me 262 i odlučili je iskorištavati kada god je to moguće. Ta greška se sastojala u potrebi motora Junkers Jumo 004 da prođe određeno vrijeme prije nego što on dostigne radnu snagu. Zahvaljujući toj činjenici cijeli saveznički napor protiv Me 262 se sastojao u pokušajima da ga se napadne kratko vrijeme nakon poletanja ili kada se spušta pošto je tada on također praktički nesposoban za borbu.

Nakon rata

Iako je tijekom rata proizvedeno oko 1400 Me 262 njih samo 200 je korišteno u borbi zbog nedostataka motora, goriva ili obučenih pilota. Kada je Treći Reich kapitulirao 1945. godine sve pobjedničke trupe su počele putovati po Njemačkoj i Češkoj kako bi zapljenile što veći broj ovih aviona. Na testovima potom izvršenim u [[SAD tamošnji stručnjaci su zaključili kako je Me 262 puno bolji od britanskog mlaznog aviona imena Gloster Meteor ili američkog P-80 koji će se koristi još u doba Korejskog rata. Povodeći se kao dizajnerskom osnovom ovim avionom SAD će napraviti F-86 1947. godine, dok će Sovjetski Savez izgraditi kratkotrajni Su-9 kojega će navodno Staljin odbaciti pošto je to ništa drugo do kopija Me 262. Također povodeći se ovim modelom i Japan će napraviti svoju verziju imena Nakajami Kikka koji će svoj jedini let imati kratko vrijeme prije završetka Drugog svjetskog rata. Konačni kraj Me 262 doživljava tek 1957. godine kada ga Čehoslovačka koja ga je tijekom rata i kratko vrijeme poslije pravila povlači iz upotrebe.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 298
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung sgh-550i
Ne zaboravimo i seriju PVO raketa od kojih su neke imale IC navodjenje!
Mislim da nisu stigli da ih upotrebe (ili bar nisu zemlja-vazduh), ali je svakako neverovatno da im je tako nesto palo na pamet u ono vreme.
Takodje jos jedno oruzje koje je zaboravljeno je i raketni lovac "Komet" Me 163, koji i nije bio najsrecnije resenje ali je svakako spadao u "cudesno oruzje".
A bilo je tu i par projekata super-teskih tenkova koji su retko kad odmakli dalje od prototipa.
IP sačuvana
social share
Sivi soko, sivi soko, sivi soko, ću-ću-ću. Sivi soko, soko sivi, sivi soko, šubi-dubi-du!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 272
Zastava Prijepolje
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia 6300
Maus super teski tenk oko 200 tona
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Ta raketa se zavala Wasserfall [vodopad] i 80% proba je bilo neuspesno.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 298
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung sgh-550i
Da, ali takva ideja za ono vreme... Svaka im cast
IP sačuvana
social share
Sivi soko, sivi soko, sivi soko, ću-ću-ću. Sivi soko, soko sivi, sivi soko, šubi-dubi-du!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Pa oni su krajem rata uveli u borbu trista tekova Panter opremnljenih infracrvenim uredjajima.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:42:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.