Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: trideset godina od smrti Silvane Armenulić  (Pročitano 5886 puta)
12. Okt 2006, 20:33:02
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6212
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
10.10.2006.

Prošlo je trideset godina od smrti Silvane Armenulić, ali niko nije našao za shodno da oživi sećanje na tragično preminulu pevačicu

Pitanje je kako bi danas izgledala muzička scena da se na današnji dan pre tri decenije nije tragično i prerano okončao život tada vodeće zvezde jugoslovenskog folka Silvane Armenulić. Nastradala je u saobraćajnoj nesreći u Kolarima 1976. zajedno sa sestrom Mirjanom (Merimom) Barjaktarević i violinistom Radetom Jašarevićem. Rođena kao Zilha Barjaktarević u Doboju 1939. godine, kažu da je bila žena u kojoj su se lepota i neodoljiv šarm stapali s predivnim glasom.

Jedni vele da je slavu stekla preko noći, drugi da je do Beograda i puta najpopularnije narodne pevačice došla preko kafana na magistrali. Bosanka raskošnog poprsja svoje ime iz marketinških razloga menja u Silvana, po italijanskoj glumici Silvani Magnani. Pored arhivskih snimaka sevdalinki koje je snimila za Radio Beograd, pevačica i danas živi zahvaljujući pesmama "Ciganine, sviraj, sviraj", "Ludujem za tobom", "Rane moje", "Srce gori jer te voli", "Sama sam"... i, naravno, "Šta će mi život".

Ova poslednja je spojila nju i još jednu muzičku legendu, Tomu Zdravkovića. Putevi su im neretko bili isprepletani. O svom poznanstvu i druženju sa Silvanom Toma je svojevremeno pričao:
- Vrhunac mog muzičkog opusa bila je saradnja sa Silvanom Armenulić, pevačicom koja me je srela u Leskovcu 1956. godine. Bila je na prekretnici. Imala je samo jednu popularnu pesmu "Nad izvorom vrba se nadvila", ali ne i hit. Loše je prolazila i bila je depresivna.

- Insistirala je da joj napišem pesmu, ali ja sam uvek bio u nekim romantičnim vezama koje su me inspirisale. Ljubav me je pokretala, pogotovo neuspešna. Šta da me tu povuče kad smo stari prijatelji? Sećam se da mi je pričala o svom braku, koji je bio labilan. Često mi je govorila: "Jao, ovaj život moj! Neka ide sve u đavola, kad mi ništa ne ide od ruke! Nit' brak, nit' ovo, nit' ono"...

- Dok smo se jednom vozili na koncert, kažem joj: "Znaš šta, da ti ja napravim pesmu baš kao što ti pričaš? Da napravim onako kako se osećaš? Onda ćeš bolje i pevati". I dam joj pesmu "Šta će mi život". To je bila njena priča - za života je ispričao legendarni pevač.

Nakon toga, pevačica snima prvi film "Ljubav na seoski način", ređa hitove jedan za drugim i postaje najpopularnija folk pevačica na jugoslovenskim prostorima. Udala se za Radmila Armenulića, tada "dobrostojećeg teniskog trenera", kasnije selektora jugoslovenske reprezentacije. Izbegla je sudbinu koja joj je, prema estradnoj sceni, bila namenjena - nije bila samo obična kafanska pevačica.
   
I, mada se o njihovom braku moglo svojevremeno svašta pročitati, pa i to da je uporedo imala avanturu sa sportskim novinarom Markom Markovićem, na bračnu sreću tačka je stavljena 10. oktobra pre trideset godina. Danas, Radmilo je jedan od retkih koji redovno obilazi njen grob:

- Ne znam da li se iko setio da obeleži tri decenije od Silvanine smrti. Svake godine izađem na grob sa ćerkom i suprugom. Da li će se neko s televizije setiti Silvane - ne znam. Sve ove godine samo moja supruga i ja održavamo Silvanin i Mirjanin grob. Bar dva puta godišnje ga posetimo - kaže suprug pokojne pevačice.

Neposredno pred Silvanin tragičan kraj, čuvena bugarska proročica Vanga odbila je da joj gata, isprativši je užasnutim pogledom. Pretpostavljalo se da je "ono" što Vanga nije smela da kaže bila - smrt!

Poginula je mlada i tako postala prvi veliki mit jugoslovenske estrade sedamdesetih godina. Sahranjena je na beogradskom Novom groblju, tik uz rođenu sestru, a pored njihove večne kuće počiva i violinista Jašarević. Da li će pored Radmilove na Silvaninom grobu goreti još neka sveća, teško je reći. Baš kao što je teško pretpostaviti zbog čeka niko iz nekadašnje TV Beograd tj. RTS, Radio Beograda ili neko od kolega, nije našao za shodno da organizuje veče posvećeno ženi koja je ostavila neizbrisiv trag u narodnoj muzici.

Možda zato što i pored referentne popularnosti i visoke pozicije na tadašnjoj sceni tragičnom događaju državna televizija nije pridavala značaj! Diskriminacija ove kraljice sevdalinki i narodnog melosa možda će biti jasnija kad se zna da je državna televizija 10. oktobra objavila vest o pogibiji šefa Narodnog orkestra i člana kolektiva RO RTB, violiniste Radeta Jašarevića, ne spominjući ni Silvanu ni Mirjanu?!

Poznavaoci tadašnjih medijskih prilika govore da je to bila "odmazda za incident koji se dogodio 1972. godine, u novogodišnjem TV programu, kad se, na opšte zaprepašćenje svih, Silvana Armenulić skinula u bikini, čime kao da je najavila erotsku plima narodnih vokalnih umetnica". I, televizija tri decenije ćuti? Baš "napredno", nema šta.

Izvor:Kurir
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 36
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sjajan text.. Chudi me da je Kurir to ispratio kako treba..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1128
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
eee,silvana...to se zvala pevacica...a ne ove kvocke danas...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Motorola v525
Koje ta pevacica ja neznam ni jednu njenu pesmu
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


CS Maniac

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 5699
Zastava Novi Sad Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
SonyEricsson k300i
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
         
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.