Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:37:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pun oklop  (Pročitano 1725 puta)
08. Okt 2006, 13:19:04
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Pun oklop
 
Pun oklop je oklop koji je napravljen od velikih punih metalnih ploča.Prekriva grudi a ponekad i čitavo telo.

Pun oklop štiti grudi i niže udove.Koristili su ga drevi grci kao i rimljani i posle pada rimskog carstva izlazi iz upotrebe.Oklopi od punih metalnih ploča vraćaju se u upotrebu tek krajem 13-og veka.i to potpuni oklop koji je štitio sve zglobove i kolena.Krajem 14-og veka pojavili su se još veći i savršeniji puni oklopi za celo telo.Početkom 1500-tih napravljen je šlem i štitnik za vrat.Najbolji puni oklopi pravili su se u severnoj italiji i južnoj nemačkoj.Ovo je napravilo dva stila proizvodnje takozvani “Milanese‘’ koji se pravio u Milanu i “Gothic‘’ koji se pravio u svetom rimskom carstvu.I englezi su kasnije napravili svoj model koji je bio jednak italijanskim i nemačkim oklopima, englezi su tada uveli još jedan stil “Maximillian‘’.

Pun oklop je bio skup za proizvodnju te je bio privilegija bogatijeg sloja društva.Pun oklop je dugo posle izbacivanja iz vojne upotrebe pojavom baruta, postao znak imućstva koji su i dalje nosili plemići i generali.Takođe postao je popularan i među trgovcima u 16-om veku.U 15-om veku je takođe postao popularan pun oklop koji je bio dizajniran posebno za viteške borbe ( bio je tanji od onog namenjenog pravim bitkama ).Kasniji oklopi su bili ukrašeni bibliskim i mitološkim motivima.


Evolucija punog oklopa je direktno uticala i na razvoj oružja.Dok su ovi oklopi bili otporni na sečenje i udarce, lako su probijani strelama ispaljenim iz moćnih samostrela i engleskih dugih lukova,i nihove slabe tačke lako su pronalazili zaoštreni dugi mačevi koji su bili dizajnirani posebno za ovu svrhu.Međutim većina samostrela nije bilo u mogućnosti da probije oklop debeo 2 mm. Takođe su korišćeni i buzdovani koji nisu probijali okop, već su zadavali veoma snažne tupe udarce preko samog oklopa.Još jedna od slabih delova oklopa su bile spojnice gde su noževi i mačevi lako mogli da prođu.Zbog ovih slabosti mnogi vitezovi su ispod punog oklopa nosili i lančani oklop.


Pun oklop se sastojao od šlema, ogrlice, naramenica, štitnike za kolena, štitnike za laktove, rukavice, oklop ( štitnik za grudi prednji i zadnji ) i štitnik za kukove.I ako izgleda puno težak neki puni oklopi su težili samo 20 kg. ovo teži manje nego oprema današnjeg pešadinca.A težina je bila odlično raspoređena tako da je vojnik mogao da trči i čak i da sakače u njemu, a današna istraživanja su pokazala da se može čak u njima i plivati.Međutim pored svega toga vitez nije mogao da se popne na konja bez pomoći nekog drugog ili pak dizalice.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:37:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.