Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 15:12:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najjača eksplozija 20. stoljeća  (Pročitano 3374 puta)
04. Okt 2006, 19:54:34
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Najjača eksplozija 20. stoljeća



Erupcija Novarupte, jednog od vulkana na Aljasci, bila je najveća eksplozija 20. stoljeća. Bila je tako silovita da je povukla magmu i iz vulkana udaljenog deset kilometara.

Zato jer je Novarupta tako blizu Arktika, njezina je erupcija imala zanimljive posljedice na globalnu klimu. Gotovo stoljeće nakon toga znanstvenici počinju razumijevati što se zapravo dogodilo.

Erupcija Novarupte, jednog od lanaca vulkana na aljaškom poluotoku, bila je najveća eksplozija 20. stoljeća. Bila je tako silovita da je povukla magmu i iz drugog vulkana, Mount Katmai, udaljenog desetak kilometara, uzrokujući urušavanje kratera Katmaija do dubine od gotovo jednog kilometra.

Novarupta je tom prilikom u zrak izbacila 12,5 kubičnih kilometara magme i pepela, koji su prekrili 7770 kvadratnih kilometara do visine od 30-ak centimetara.

Unatoč činjenici da se ta erupcija može uspoređivati s daleko slavnijom erupcijom na indonezijskom otoku Krakatau 1883. godine te blizini kontinentalnog dijela SAD-a, za erupciju se u to vrijeme jedva znalo zato jer se dogodila na području koje je vrlo udaljeno od govornika engleskog jezika.

Znanstvenici su obratili pažnju gotovo stoljeće nakon erupcije. Novarupta se nalazi blizu Arktičkog kruga i, sudeći po novom NASA-inom klimatološkom računalnom modelu, njezina je erupcija imala sasvim drugačiji učinak na klimu od običnih tropskih vulkana.

Kad se dogodi erupcija vulkana, to je uvijek više od samog izbacivanja oblaka pepela, koji može na neko vrijeme spriječiti padanje Sunčeve svjetlosti na to područje i prilično ga ohladiti.

U erupcijama se oslobađaju i velike količine sumpornog dioksida – plina koji iritira pluća i smrdi poput pokvarenih jaja. Ako je erupcija vrlo okomita, sumporni se dioksid izbacuje u stratosferu, više od 16 kilometara iznad površine Zemlje.

Sumporni dioksid u stratosferi reagira s vodenom parom, pri čemu nastaju sulfatne pare. Zbog toga jer plutaju iznad kišnih oblaka, te se pare ne ispiru. One se dugotrajno zadržavaju, reflektiraju Sunčeve zrake i hlade površinu Zemlje.


Pogled iz zraka na kupolu vulkana Novarupta

To može izazvati svojevrsnu atomsku, tj. vulkansku zimu čitavu godinu nakon erupcije. Kad je, primjerice, u travnju 1815. eruptirao vulkan Tambora u Indoneziji, sljedeća je godina bila nazvana "godina bez ljeta", sa snijegom koji je širom SAD-a padao u srpnju.

Čak je i manja erupcija Pinatuba na Filipinima u lipnju 1991. dobrano ispod prosjeka snizila prosječne ljetne temperature 1992. godine na sjevernoj hemisferi.

No, obje su se ove erupcije, kao i ona Krakataua, dogodile u tropima, dok se Novarupta nalazi na južnom odsječku Arktičkog kruga.

Pomoću NASA-inog računalnog modela na Institutu za svemirske studije Goddard (GISS), profesor Alan Robock sa Sveučilišta Rutgers i njegovi kolege otkrili su da je učinak erupcije Novarupte na globalnu klimu bio puno drugačiji.

"Stratosfera uobičajeno cirkulira od ekvatora prema polovima, zato aerosoli iz tropskih vulkana imaju tendenciju širenja preko svih visina južno i sjeverno od ekvatora", kaže Robock. Tako pare brzo stignu iznad svih područja Zemljine kugle.

No, NASA-in je GISS klimatološki model pokazao da aerosoli iz atktičkih erupcija, kao što je Novarupta, imaju tendenciju zadržavanja sjeverno od 30º. Što znači da se ne spuštaju niže od kontinentalnog dijela SAD-a i Europe. Zapravo, oni bi se pomiješali s ostatkom Zemljine atmosfere, ali vrlo, vrlo polako.

Nakupljanje para iz Novarupte na sjeveru očitovalo bi se, kako god to čudno zvučalo, u Indiji. Prema računalnom modelu, eksplozija Novarupte oslabila bi indijske ljetne monsune, te bi dovela do "abnormalno vrućeg i suhog ljeta na sjeveru Indije", kaže Robock.

Zašto baš Indija? Kako bi Novarupta hladila sjevernu hemisferu, time bi se pokrenuo čitav niz događaja koji uključuju površinske temperature tla i mora, kretanje zraka iznad Himalaje i, konačno, oblake i kišu iznad Indije.

To je vraški složeno, zato i trebaju superračunala da bi izvela proračune.

Za provjeru svojih rezultata, Robock i kolege proučavaju podatke o vremenu i riječnim tokovima iz Azije, Indije i Afrike iz 1913. godine, godinu dana nakon erupcije Novarupte.

Također proučavaju i posljedice drugih erupcija koje su se dogodile na velikoj geografskoj širini u posljednjih nekoliko stoljeća.

Trebaju li Indijanci s Aljaske držati svoje vulkane na oku? GISS-ovo superračunalo kaže da bi trebali.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


trazim nesto

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8677
Zastava NEDODJIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
SonyEricsson ukraden
za najacu eksploziju za koju ja znam a da je napravila ljudcka ruka u 20vijeku je za vrijeme parada nuklearnog naoruzanja izmedju SAD i RUSIJE Ruska vazdhoplovna flota je bacila najacu hidrogensku bombu na sjevernu zemlju a bila je jaca od bombe bacene na hirosimu preko 1000puta/bomba hirosima 20 KT
IP sačuvana
social share
sanjar
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 42
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 6233
Samo bih dodao da je najjača, ljudski stvorena, ne-nuklearna eksplozija čuvena Halifaks eksplozija. 2000 tona eksploziva na brodu Mon Blan je ekspodiralo u luci Halifaks. Čini mi se da je godina 1917.
IP sačuvana
social share
Covek se uci dok je ziv i redovno umre glup!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 15:12:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.